Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Wątek: Czym zatrzymać / usunąć drobne zalążki rdzy ?

  1. #1
    . ADMINISTRATOR Awatar Sebek
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    6,957
    BMW
    E23/E38/E65
    Skąd
    DZG
    Blog
    1

    Post Czym zatrzymać / usunąć drobne zalążki rdzy ?

    Witka,


    jestem w trakcie przygotowywania do malowania "nowych" drzwi do mojego e32.

    Na pierwszy rzut oka wydawały się wolne od korozji jednak po ściągnięciu dolnych listw znalazłem małe ogniska korozji.

    W sumie nic poważnego ale jednak rdza.


    Czym najlepiej potraktowac takie miejsca tak aby problem nie powrócił ?
    Pozdrawiam, Sebek

    Masz pytanie lub problem odnośnie funkcjonowania forum, współpracy ...
    Proszę o kontakt ze mną .!


  2. #2
    ULA Vip Awatar tequila1909
    Dołączył
    Nov 2010
    Posty
    3,390
    BMW
    E39 525iA ex. E32 735i, E32 735iAL, E38 728iA
    Skąd
    Jura KC
    Tylko cynowanie, robota dość żmudna i droga ale zapominasz o rudej.
    Niestety mało jest fachowców którym się chce w to bawić, ale warto poszukać.
    Mr. Perfect 4 x K1 World Champion

  3. #3
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2013
    Posty
    63
    BMW
    E 32 730 V8 92r ; E 34 520 90r
    Skąd
    lubelskie
    Dobrze oczyścić, odtłuścić i na to dobry podkład reaktywny

  4. #4
    Doświadczony Użytkownik Awatar ManiacDrifting
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    3,325
    BMW
    E32 735iAL...
    Skąd
    Bikini Dolne
    Koroduje czasem przy otworach listw, jak to niue jest korozja powierzchniowa i po wyczyszczeniu lamelką zobaczysz że to jednak między krystaliczna to polecam zrobić łatkę u spawacza i tak będziesz je malować a dostęp jest łatwy z obu stron. Potem zabezpieczenie od wewnątrz i zewnątrz i będzie ok, można na udanego też wyczyścić i zapodkładować ale korozja powróci prędzej czy później.

  5. #5
    Doświadczony Użytkownik Awatar marek1132
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    1,939
    BMW
    BMW e32 735 iL
    Skąd
    Częstochowa
    Usuwanie korozji, podkład epoksydowy na to można już kłaść lakier,ewentualnie podkład epoksydowy plus podkład akrylowy (łatwiejszy w obróbce) plus lakier.Trzecia opcja,w przypadku,gdy nie da się usunąć całkowicie korozji stosuje się podkład reaktywny tak jak rogal napisał,podkład wchodzi w reakcje z korozją "wiąże" ją.Na to bezwzględnie podkład akrylowy i lakier.Podkładu epoksydowego nie stosuje się na reaktywny.Podkładu reaktywnego nie szlifujesz po aplikacji.Korozja nie wyjdzie.
    "Myślenie to najcięższa praca z możliwych i pewnie dlatego tak niewielu ją podejmuje." - Henry Ford

  6. #6
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2013
    Posty
    63
    BMW
    E 32 730 V8 92r ; E 34 520 90r
    Skąd
    lubelskie
    Cytat Zamieszczone przez marek1132 Zobacz posta
    Korozja nie wyjdzie.
    Oj nie dał bym sobie za to ręki uciąć

  7. #7
    Doświadczony Użytkownik Awatar Aldik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    6,420
    BMW
    740xd f01
    Skąd
    Katowice
    Jest coś takiego o nazwie Kortanin (cortanin?) - szlifujesz do gołej blachy a potem to nakładasz chyba na jedną dobe, potem podkład i malowanie.. Powinno jakiś czas przetrwać;)

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    216
    BMW
    E32 730i M60B30 '92, E34 525iX M50B25 '92
    Skąd
    okolice Krakowa
    Tak jak napisał tequila1909, jedyna gwarancja niepokazania się więcej rudej to cynowanie. Wbrew pozorom nie jest to wcale tak trudne i drogie, żeby nie można było tego zrobić samodzielnie. Problemem, dlaczego obecnie się tego nie robi jest szkodliwość (opary ołowiu, bo tak naprawdę jest go 80% w stopie do cynowania).
    I brak też dzisiaj wiedzy na ten temat, bo wg mnie metoda jest prostsza (można cały ubytek wypełniać jedną warstwą, a nie jak szpachlą po trochu) - no, ale trzeba umieć :)


    Do tego drzwi można zdjąć, wtedy proces naprawdę staje się wygodny (z pionowych płaszczyzn cyna ścieka, tu już trzeba wielkiej wprawy).
    Ja samodzielnie cynowałem próg, w miejscu gdzie ktoś kiedyś zagiął i potem szpachlował, pomimo kiepskiego dostępu i grawitacji jako przeciwnika udało się to zrobić (może nie wyrównać jak szpachlą ale zabezpieczyć).
    Rzecz w tym, że jeśli nie potrzebujesz wyrównywać powierzchni to sprawa jest dość prosta i szybka. Wystarczy palnik, pasta do cynowania (ona ma też cynę w sobie), pędzelek do nakładania pasty, płócienna szmatka i... cierpliwość :)
    Oczyszczasz do gołego blachę, smarujesz pastą, podgrzewasz (z czuciem) palnikiem aż zacznie pasta brązowieć i szybkim ruchem rozcierasz płótnem. I masz "pobielone" (osoby, którym nieobca lutownica wiedzą o co chodzi). Moim zdaniem to już jest zabezpieczone przed korozją, nakładanie cyny to odpowiednik szpachlowania - czyli wyrównywania powierzchni.
    Tutaj przykład: http://www.youtube.com/watch?v=a-JC6C_wnYg

    A produkty jakich uzyłem to:
    - pasta - http://allegro.pl/pasta-cynel-lc20-w...792542027.html
    czytałem, że bdb jest WURTH ale mieli tylko duże opakowania, a pasty zużywa się bardzo mało, na drzwi (doły) wystarczy najmniejszy pojemnik
    - cyna - http://allegro.pl/cyna-cynowanie-kar...724325127.html
    cyny schodzi sporo, bo ścieka ale wystarczy podłożyć blachę, na którą będzie ściekać i mamy 100% recykling :)
    - reszta - jakies packi drewniane, pilniki itd. - to faktycznie drogie rzeczy ale w tym przypadku moim zdaniem niekonieczne.

    Co do cynowania to sporo znajdziesz w sieci więc więcej się nie rozpisuję, chciałem się tylko podzielić czego ja użyłem. Do drzwi też na wiosnę się przymierzam :)

    Problemem może być zabezpieczenie dołu od środka - tu jestem tak naprawdę w trakcie testów smaru linowego. 10kg kosztowało mnie 130PLN z przesyłką, smar jest bardzo twardy (jak wosk) i gęsty. Ja wlałem go na gorąco w progi, w drzwiach zamierzam go po prostu napchać i podgrzewając opalarką elektryczną doprowadzić do wypłynięcia.
    Trzyma się ten smar rewelacyjnie, jak zabezpieczałem maskę od wewnątrz, trochę popaćkałem z zewnątrz - auto było myte kilka razy i ciągle nie chce całkiem zejść, powierzchnia jest nadal tłusta.
    Mogę takie coś polecić też jako doraźne zabezpieczenie na zimę jak macie coś obite. Byle jaka naprawa nie przetrwa połowy zimy a smar hamuje rozwój rudej.
    Zresztą sa gdzieś w sieci testy (linka niestety nie mam) zamieszczone w Automobiliście, w testach na zabezpieczenia antykorozyjne komór zamkniętych wygrał właśnie "smar mineralny".
    Ostatnio edytowane przez Gwozdziu ; 17-12-2013 o 13:07
    Pozdrawiam
    Gwozdziu
    ------------------------------------------------

  9. #9
    Doświadczony Użytkownik Awatar ManiacDrifting
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    3,325
    BMW
    E32 735iAL...
    Skąd
    Bikini Dolne
    Gwoździu dobrze pisze tylko teraz taki temat, bo sam chciałem tak zrobić tylko jest jedno ale, cyne podobno trzeba odgazować bo podobno ona powoli uwalnia długo swoje opary przez co podkład i jaki kolwiek lakier odpali,
    Jest kilka możliwości, porostawić taki element chyba pół roku niby na odgazowanie się czeka, albo zakupić specyfik który odgazuje, albo specjalny bardzo drogi podkład,
    Czy malować na pałe a gazowanie cyny to kit?

    Gwoździu jestem zainteresowany tym smarem widziałęm takei zabezpiecznia w autach i to chyba nim jest to kolor lekko brązowy jest lepki i tłusty.
    narazie konserwowałem progi preparatem ale jesten zinteresowany właśnie zrobić pełną konserwacje preparatem takiego typu. Tylko nie mogę go znaleźć
    Ostatnio edytowane przez ManiacDrifting ; 17-12-2013 o 13:44

  10. #10
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    216
    BMW
    E32 730i M60B30 '92, E34 525iX M50B25 '92
    Skąd
    okolice Krakowa
    Ja pocynowałem jednego purchla na tylnym nadkolu ponad pół roku temu - żeby źle nie wyglądało psiknąłem tylko sprayem na to i nadal nie ma śladu gazowania - może jeszcze wyjdzie.
    Oczywiście nie polecam eksperymentów, w wielu źródłach podają, że trzeba użyć podkładu epoksydowego, litr z utwardzaczem kosztuje około 60-70PLN, starcza tego na kilka elementów do lakierowania, więc nie ma tragedii cenowo. Ja tym potraktowałem też próg, który naprawiałem cynowaniem, więc też się z czasem okaże jak się zachowuje ale tu akurat minęło dopiero 3 miesiące.
    Załączone miniatury Załączone miniatury 20130919_154824.jpg  
    Ostatnio edytowane przez Gwozdziu ; 17-12-2013 o 15:27
    Pozdrawiam
    Gwozdziu
    ------------------------------------------------

Podobne wątki

  1. Czym się zajmuję..w czym jestem dobry ...:)
    Przez Roobs w dziale NA KAŻDY TEMAT / Humor / Off Topic
    Odpowiedzi: 53
    Ostatni post / autor: 24-01-2014, 20:58
  2. Smród paoierosów-czym usunąć?
    Przez siwymetal w dziale NA KAŻDY TEMAT / Humor / Off Topic
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 21-08-2012, 17:32
  3. Serii Siedem nie da się zatrzymać, a zwłaszcza E32 ; )
    Przez andrzej69 w dziale NA KAŻDY TEMAT / Humor / Off Topic
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 09-03-2011, 17:13
  4. drobne usterki
    Przez hrabia81 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 14-12-2008, 11:16

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •