Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24

Wątek: Sposób zmiany biegów w ASB. Czy można uszkodzić skrzynię?

  1. #1
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2012
    Posty
    79
    BMW
    E38 740i
    Skąd
    Warszawa

    Post Sposób zmiany biegów w ASB. Czy można uszkodzić skrzynię?

    Witam. Chciałbym się dowiedzieć od mądrzejszych ode mnie w tej tematyce (zdecydowana większość użytkowników) czy mogę zepsuć skrzynię biegów zmieniając z D na R i odwrotnie podczas toczenia się auta? Generalnie mam 7era od przeszło roku i nigdy tak nie robiłem, ale niedawno spróbowałem i zastanawia mnie czy nie jest to najszybsza droga do zniszczenia skrzyni. O co kaman: W skrócie autem z manualną skrzynią jak manewrujemy przy niewielkich prędkościach to zwyczajowo pracując sprzęgłem jadąc jeszcze do tyłu tj tocząc się wrzucamy jedynkę i ruszamy delikatnie płynnie zmieniając kierunek jazdy samochodu bez zatrzymywania się praktycznie (ułamek sek.) Tak jak np wahadło działa. (ku uzmysłowieniu sprawy). Tak samo działa to jak jedziemy do przodu i wrzucimy wsteka i odpowiednio operując sprzęgłem auto jest prawie cały czas w ruchu. W automacie ja np. robię to tak że za każdym razem jak robię manewry hamuję auto do 0 i wrzucam bieg jak już stoi. Czy z D na R czy odwrotnie. W przypadku auta takich gabarytów trochę to trwa i podczas manewrowania na warszawskich parkingach przy marketach jest delikatnie irytujące. Z perspektywy wygląda trochę tak jak kobieta która wrzuca bieg, potem stojąc skręca kierę do skrajnego położenia i potem dopiero rusza. Ja oczywiście nie kręcę kierownicą w miejscu ale na pewno znacie taki widok i wiecie o co chodzi. I teraz moje pytanie czy można tak robić w ASB. No bo auto pozwala na taki manewr. Tocząc się do tyłu jak wrzucę D to delikatnie hamuje po czym płynnie rusza. Ruch odbywa się jak np. człowiek lecący w dół na bungee i do góry, lub wspomniane wcześniej wahadło. Odwrotnie też to działa. Moim zdaniem nie powinno to wpływać negatywnie na zużycie skrzyni bo przecież przeciążenia przy takich prędkościach są minimalne i na pewno mniejsze niż przy gwałtownym bucie i kick downie. Z drugiej strony żeby przejść z D na R potrzebne jest wsunięcie dodatkowego koła zębatego pomiędzy tryby więc cholera wie...no i takie to jest właśnie moje pytanie. Sorki za rozpisanie. Chciałem być dobrze zrozumiany. Można czy nie powinno się? Pozdrawiam

  2. #2
    Vip Vip Awatar ELVIS
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    4,935
    BMW
    BRAK
    Skąd
    BEUTHEN/Bytom
    Przy jakichkolwiek zmianach auto ma stać w miejscu.

  3. #3
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2012
    Posty
    79
    BMW
    E38 740i
    Skąd
    Warszawa
    Krótko i na temat...w sumie szkoda, liczyłem na inną odpowiedź...ale THX:)

  4. #4
    Vip Vip Awatar ELVIS
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    4,935
    BMW
    BRAK
    Skąd
    BEUTHEN/Bytom
    Samemu mnie to wk... wia ,ale nic nie poradzisz

  5. #5
    Doświadczony Użytkownik Awatar prezE32s
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    1,899
    BMW
    Było 750iA, A8 4.2 D2 FL, Phaeton 3.2 V6, E270CDi W211 Avantgarde, jest: Phaeton 5.0 V10 TDi
    Skąd
    Chojnów
    To w E38 nie ma blokady, że bez hamulca nie zmienisz biegu? Musi stać w miejscu, właśnie takie szarpanie z D na R i odwrotnie, podczas toczenia się najbardziej mieli skrzynię :)

  6. #6
    Doświadczony Użytkownik Awatar arturo193
    Dołączył
    Oct 2011
    Posty
    2,178
    BMW
    W planach E38 750i
    Skąd
    Norwegia
    Po co ktoś zakłada takie wątki...?
    Volvo V70 T5 2.3 turbo 250KM 2002,Mercedes CLS 500 2005,Honda CRv 2.0 2007,BMW X5 4.4 2001...

  7. #7
    Doświadczony Użytkownik Awatar MC1
    Dołączył
    Aug 2013
    Posty
    1,584
    BMW
    Ex - E 36 325i coupe, E 39 530D individual, teraz E 65 730D
    Skąd
    Otwock
    Cytat Zamieszczone przez arturo193 Zobacz posta
    Po co ktoś zakłada takie wątki...?
    Bo ma wątpliwości co i jak a po to jest forum żeby je wyjaśniać. Nie każdy musi się znać na mechanice itp......
    Moja 7er zdobywczyni I miejsca w kategorii E65 na zlocie Ślesin 2014.

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Piter30
    Dołączył
    Nov 2011
    Posty
    327
    BMW
    E38 740 95'
    Skąd
    Stavanger
    Cytat Zamieszczone przez Baju Zobacz posta
    Witam. Chciałbym się dowiedzieć od mądrzejszych ode mnie w tej tematyce (zdecydowana większość użytkowników) czy mogę zepsuć skrzynię biegów zmieniając z D na R i odwrotnie podczas toczenia się auta? Generalnie mam 7era od przeszło roku i nigdy tak nie robiłem, ale niedawno spróbowałem i zastanawia mnie czy nie jest to najszybsza droga do zniszczenia skrzyni. O co kaman: W skrócie autem z manualną skrzynią jak manewrujemy przy niewielkich prędkościach to zwyczajowo pracując sprzęgłem jadąc jeszcze do tyłu tj tocząc się wrzucamy jedynkę i ruszamy delikatnie płynnie zmieniając kierunek jazdy samochodu bez zatrzymywania się praktycznie (ułamek sek.) Tak jak np wahadło działa. (ku uzmysłowieniu sprawy). Tak samo działa to jak jedziemy do przodu i wrzucimy wsteka i odpowiednio operując sprzęgłem auto jest prawie cały czas w ruchu. W automacie ja np. robię to tak że za każdym razem jak robię manewry hamuję auto do 0 i wrzucam bieg jak już stoi. Czy z D na R czy odwrotnie. W przypadku auta takich gabarytów trochę to trwa i podczas manewrowania na warszawskich parkingach przy marketach jest delikatnie irytujące. Z perspektywy wygląda trochę tak jak kobieta która wrzuca bieg, potem stojąc skręca kierę do skrajnego położenia i potem dopiero rusza. Ja oczywiście nie kręcę kierownicą w miejscu ale na pewno znacie taki widok i wiecie o co chodzi. I teraz moje pytanie czy można tak robić w ASB. No bo auto pozwala na taki manewr. Tocząc się do tyłu jak wrzucę D to delikatnie hamuje po czym płynnie rusza. Ruch odbywa się jak np. człowiek lecący w dół na bungee i do góry, lub wspomniane wcześniej wahadło. Odwrotnie też to działa. Moim zdaniem nie powinno to wpływać negatywnie na zużycie skrzyni bo przecież przeciążenia przy takich prędkościach są minimalne i na pewno mniejsze niż przy gwałtownym bucie i kick downie. Z drugiej strony żeby przejść z D na R potrzebne jest wsunięcie dodatkowego koła zębatego pomiędzy tryby więc cholera wie...no i takie to jest właśnie moje pytanie. Sorki za rozpisanie. Chciałem być dobrze zrozumiany. Można czy nie powinno się? Pozdrawiam
    Takie zmiany biegów masakrycznie wpływają na skrzynie.Jest pare zasad,o których trzeba pamietać podczas prawidłowego użytkowania ASB.

  9. #9
    Doświadczony Użytkownik Awatar arturo193
    Dołączył
    Oct 2011
    Posty
    2,178
    BMW
    W planach E38 750i
    Skąd
    Norwegia
    Cytat Zamieszczone przez MC1 Zobacz posta
    Bo ma wątpliwości co i jak a po to jest forum żeby je wyjaśniać. Nie każdy musi się znać na mechanice itp......
    Nawet laik nie miał by wątpliwości...raczej chyba tacy co lubią upalić gumę wrzucając na D kiedy auto toczy się jeszcze do tyłu...lepszy efekt pod remizą...
    Volvo V70 T5 2.3 turbo 250KM 2002,Mercedes CLS 500 2005,Honda CRv 2.0 2007,BMW X5 4.4 2001...

  10. #10
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2012
    Posty
    79
    BMW
    E38 740i
    Skąd
    Warszawa
    A jednak miał wątpliwości i trochę szkoda, że taki doświadczony użytkownik jak Ty nie potrafi odpowiedzieć, albo jeśli nie uważa tego za zasadne to się zamknąć. Nikt nie każe Ci tego czytać ani tym bardziej odpowiadać. Preze32s w E38 przynajmniej moim nie ma blokady o której mówisz stąd też moje pytanie. W zasadzie nigdy tak nie robiłem i dopiero niedawno odkryłem, że auto pozwala na coś takiego, ale już wiem, że tak robić nie można. arturo193 sądząc po tonie i sposobie odpowiedzi raczej jesteś młody i niedojrzały, a jeśli nie to gorzej. W Warszawie nie ma reminz, a mój styl jazdy prawdopodobnie jest jednym z grzeczniejszych i delikatniejszych. Mam inne auto do szaleństw. A Tobie tak czy owak nic do mojego sposobu jeżdżenia, pytanie było jasne i konkretne jak nie chcesz pomóc to się zamknij. Pozdrawiam

Podobne wątki

  1. Lewarek zmiany biegów w ASB cieżko chodzi
    Przez doman w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 14-05-2013, 22:58
  2. ASB odczówalne zmiany biegów
    Przez coboss w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 04-05-2012, 10:54
  3. Czy można uszkodzić skrzynię biegów przy kolizji?
    Przez itomek w dziale Seria e65 / e66 / e67
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 23-07-2010, 21:05

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •