Witam. Chciałbym się dowiedzieć od mądrzejszych ode mnie w tej tematyce (zdecydowana większość użytkowników) czy mogę zepsuć skrzynię biegów zmieniając z D na R i odwrotnie podczas toczenia się auta? Generalnie mam 7era od przeszło roku i nigdy tak nie robiłem, ale niedawno spróbowałem i zastanawia mnie czy nie jest to najszybsza droga do zniszczenia skrzyni. O co kaman: W skrócie autem z manualną skrzynią jak manewrujemy przy niewielkich prędkościach to zwyczajowo pracując sprzęgłem jadąc jeszcze do tyłu tj tocząc się wrzucamy jedynkę i ruszamy delikatnie płynnie zmieniając kierunek jazdy samochodu bez zatrzymywania się praktycznie (ułamek sek.) Tak jak np wahadło działa. (ku uzmysłowieniu sprawy). Tak samo działa to jak jedziemy do przodu i wrzucimy wsteka i odpowiednio operując sprzęgłem auto jest prawie cały czas w ruchu. W automacie ja np. robię to tak że za każdym razem jak robię manewry hamuję auto do 0 i wrzucam bieg jak już stoi. Czy z D na R czy odwrotnie. W przypadku auta takich gabarytów trochę to trwa i podczas manewrowania na warszawskich parkingach przy marketach jest delikatnie irytujące. Z perspektywy wygląda trochę tak jak kobieta która wrzuca bieg, potem stojąc skręca kierę do skrajnego położenia i potem dopiero rusza. Ja oczywiście nie kręcę kierownicą w miejscu ale na pewno znacie taki widok i wiecie o co chodzi. I teraz moje pytanie czy można tak robić w ASB. No bo auto pozwala na taki manewr. Tocząc się do tyłu jak wrzucę D to delikatnie hamuje po czym płynnie rusza. Ruch odbywa się jak np. człowiek lecący w dół na bungee i do góry, lub wspomniane wcześniej wahadło. Odwrotnie też to działa. Moim zdaniem nie powinno to wpływać negatywnie na zużycie skrzyni bo przecież przeciążenia przy takich prędkościach są minimalne i na pewno mniejsze niż przy gwałtownym bucie i kick downie. Z drugiej strony żeby przejść z D na R potrzebne jest wsunięcie dodatkowego koła zębatego pomiędzy tryby więc cholera wie...no i takie to jest właśnie moje pytanie. Sorki za rozpisanie. Chciałem być dobrze zrozumiany. Można czy nie powinno się? Pozdrawiam