Strona 2 z 17 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 168

Wątek: Nierówna praca silnika - diagnoza 740i n62 e65

  1. #11
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Replay 1999
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    122
    BMW
    E65 740i
    Skąd
    Warszawa/Skierniewice
    Z najnowszych / i z tych poprzednich też/zrzutów wynika,że na cylindrach 5-8 (Bank 2) jest zbyt bogata mieszanka.Tak przynajmniej pokazują sondy lambda. Nie znaczy to wcale,że tak jest rzeczywiście ,bo uszkodzona sonda podaje do DME nieprawidłowe wartości .Przydałoby się sprawdzić parametr '\Lambda" na dobrym analizatorze spalin.Jeśli z analizy spalin wyjdzie,ze mieszanka jest zbyt uboga a sonda na prawym rzędzie cylindrów pokazuje ,że zbyt bogata to będzie znaczyło,że uszkodzona jest sonda (albo analizator niesprawny).

    Jak długo silnik pracował na wolnych obrotach zanim wykonałeś zrzuty? Jaki przebieg ma auto?
    Sondy lambda ,według ich producenta (BOSCH) powinny być wymienione najpóźniej po 160 k km. Przy wyższych przebiegach sondy pokazują co chcą i nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością..

    Parametr "roughness" mierzy się tylko na wolnych obrotach bez dodawania gazu..

    Przepływomierza nie czyści się.Taki zabieg to jak przysłowiowe kadzidło dla umarlaka..

  2. #12
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2013
    Posty
    37
    BMW
    BMW E65 740i
    Skąd
    Polska
    Screeny zrobiłem po jakichś 5 minutach.
    Auto ma 115 tys. przebiegu w 100 % autentycznego. 20 tys. temu została założona instalacja gazowa. Po przejechaniu 15 tys. na gazie auto zaczęło delikatnie pufać z wydechu, później delikatnie szarpać podczas jazdy w niskim zakresie obrotów, tak jakby się dławiło.
    Kiedy auto pogoni się ostro na benzynie to problem pufania ustępuje na jakiś czas.
    Ogólnie jestem już bezradny 3 miesiące zmagam się z tym problemem i nikt nie jest w stanie pomóc. Gazownik twierdzi, że z gazem jest wszytko ok. A mechanicy zazwyczaj odsyłają mnie do gazownika i tak w kółko. :P
    Przez ostatni miesiąc już nawet odpuściłem i jeździłem z odpiętą wtyczką od vanosa. Auto wtedy pracuje idealnie na wolnych obrotach i nie szarpie (gaz i benzyna), ale jest totalnym mułem ;/ Można się zdziwić przy wyprzedzaniu, do 3 tys. auto nie ciągnie.

    Nawet było sprawdzane ciśnienie na wszystkich cylindrach :)

  3. #13
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Replay 1999
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    122
    BMW
    E65 740i
    Skąd
    Warszawa/Skierniewice
    Gdzie sprawdzałeś ciśnienie sprężania? Mam przeczucie,że ten pomiar to o kant d..py potłuc.Być może to wiesz ,ale na wszelki wypadek to napiszę . W silnikach z systemem Valvetronic nie da się wykonać pomiaru ciśnienia sprężania bez programowego wymuszenia maksymalnego wzniosu zaworów podczas pomiaru. W żaden inny sposób tego wykonać się nie da.Dodam tylko ,że ciśnienie sprężania wskutek działania systemu Valvetronic waha się w granicach od 9 do 18 kg/cm2.

    Dopiero teraz dotarło do mnie,ze w tym aucie jest gaz. Zatem wykonaj poniższy test:
    Żeby wyeliminować uszkodzenie któregoś z wtryskiwaczy gazowych polegającego na niekontrolowanym podawaniu gazu nawet podczas jazdy na benzynie ( efekt bogatej mieszanki na Bank 2 -gaz+ benzyna) całkowicie odetnij dopływ gazu do instalacji gazowej zakręcając mechaniczny zawór na wielozaworze butli. Uruchom silnik i przełącz zasilanie na gaz.Po dłuższej chwili silnik zgaśnie i to będzie oznaczało,że w instalacji gazu już nie ma . Następnie przełącz na zasilanie benzyną i wykonaj ok 20 km jazdę próbną po czym zrób ponownie zrzuty z ekranu. Przesunięcie się wartości w stronę dodatnią na Bank 2 będzie oznaczało,że wtryskiwacz gazowy podawał gazu ile chciał (nawet podczas jazdy na benzynie) a nie tyle co było trzeba..

    To na tą chwilę jest najbardziej prawdopodobna przyczyna kłopotów..


    Instalacja gazowa,jaka by ona nie była,wymaga non stop sprawdzania jej pod kątem prawidłowości funkcjonowania i to przez kogoś,kto doskonale wie co i w jaki sposób ma robić a nie przez tego który tylko mądrego udaje a rażący brak podstawowej wiedzy usiłuje maskować jakimiś bajkami. Wbrew pozorom fachowców w tej dziedzinie jest naprawdę niewielu..Gazownicy nie mają bladego pojęcia na czym polega system Valvetronic oraz jak działa i w związku z tym podczas dobierania komponentów instalacji ,montażu i strojenia traktują ten silnik jak każdy inny.To niestety okrutnie się mści na właścicielu samochodu.Wypalone zawory,dziury w tłokach,zapieczone pierścienie itp kosztowne niespodzianki....

    Przychylam się do opinii,że źródłem Twoich kłopotów jest źle dobrana ,uszkodzona lub niepoprawnie zestrojona instalacja gazowa.
    Ostatnio edytowane przez Replay 1999 ; 08-11-2013 o 18:39

  4. #14
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Replay 1999
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    122
    BMW
    E65 740i
    Skąd
    Warszawa/Skierniewice
    Gdzieś na początku przeczytałem,że wymieniłeś "jedną świecę' .W tym silniku mają zastosowanie świece irydowe,które bezwzględnie trzeba wymieniać co każde 100 tys km. Nie przestrzegania terminów wymiany będzie powodować wypadanie zapłonów a potem także uszkodzenia wszystkich cewek zapłonowych. Razem ze świecami powinno się wymienić wszystkie cewki na nowe. Cewki to obecnie taki sam "materiał eksploatacyjny" jak świece,filtry czy olej. Wymiana pojedynczych cewek spowoduje,że będziesz po pewnym czasie będziesz co chwila jeździł do warsztatów na wymianę kolejnych..

  5. #15
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2013
    Posty
    37
    BMW
    BMW E65 740i
    Skąd
    Polska
    Świece zostały wymienione przy 95 tys. przebiegu na ngk irydowe. Zaraz po założeniu instalacji gazowej :) A cewka została wymieniona tylko jedna, na pierwszym cylindrze. Dlatego na pierwszym bo po odpięciu od niej wtyczki silnik nie reaguje. ;/

  6. #16
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Replay 1999
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    122
    BMW
    E65 740i
    Skąd
    Warszawa/Skierniewice
    "zakręć" gaz na butli, opróżnij instalację z jego resztek,zresetuj ponownie adaptacje i przejedź ze 20 km na benzynie.

    A co z testem kompresji? Jak był wykonany?

  7. #17
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2013
    Posty
    37
    BMW
    BMW E65 740i
    Skąd
    Polska
    Właśnie zakręciłem butle i włączyłem na gaz, auto po czasie nie zgasło, a przełączyło się na benzynę. Jutro przejadę jeszcze 20 km i skasuję adaptacje.
    Test kompresji został chyba wykonany jak w zwykłym aucie, przykładali jakiś manometr w miejsce świec i na każdym było to samo. Tak samo gazownik mierzył, chociaż on i tak by się pewnie nie przyznał.

  8. #18
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Replay 1999
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    122
    BMW
    E65 740i
    Skąd
    Warszawa/Skierniewice
    Adaptacje skasuj przed jazdą a nie po.

    "Standardowy" pomiar kompresji w N62 to wynik max 9 bar a to jest wartością krytyczną w sensie zużycia silnika. Czy w związku z takim wynikiem nikogo nie zastanowiło dlaczego jest tak mało,nikt nie wspominał,że coś z tym silnikiem jest nie tak jak trzeba??
    Od razu udzielę Ci odpowiedzi.Po prostu gamoń jeden z drugim nie ma żadnej wiedzy, niczego nie rozumie a przed klientem najlepiej wychodzi mu tylko udawanie,że jest inaczej.Warsztat montujący instalacje w 99% przypadków składa się z ludzi,których wiedza fachowa polega umiejętność łączenia kabelków w oparciu o ściągawki podesłane im od producentów instalacji. Nic więcej!

    W przypadku tego silnika instalacja gazowa wymaga wysterowania z OBD a nie jak zazwyczaj z podciśnienia w kolektorze ssącym. Tylko taka instalacja nadaje się do tego silnika. Niestety to jest instalacja z górnej półki i relatywnie droga.
    Gazownik ,który chce zarobić na montażu tnie koszty instalacji ,bo polski klient najczęściej wybiera tego najtańszego.. Efektem jest to, że właściciel np E65 z tak "zagazowanym" autem nie pocieszy się nim długo a wszystkie oszczędności pożrą z nawiązką bardzo wysokie koszty napraw,które w dodatku tylko nieliczni potrafią wykonać na zadowalającym poziomie.

  9. #19
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2013
    Posty
    37
    BMW
    BMW E65 740i
    Skąd
    Polska
    Zrobiłem wszystko zgodnie z twoim opisem.
    Zakręciłem butle zrobiłem jakieś 15 km, skasowałem adaptacje, zrobiłem kolejne 15 km. Problem pufania ustąpił, auto pracowało na wolnych idealnie :)
    Screeny :




    Zgasiłem auto, odpaliłem i problem powrócił. Jest tak jak było.

    Czy w takiej sytuacji można wyeliminować diagnozę "wypalone zawory"? Bo to mnie najbardziej przeraża ;/

  10. #20
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Replay 1999
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    122
    BMW
    E65 740i
    Skąd
    Warszawa/Skierniewice
    Masz dość skomplikowane uszkodzenie,bo złożone z kilku różnych ,które dają taki skutek finalny.

    Wypalone zawory zdecydowanie odpadają. Przy wypalonych zaworach silnik by źle pracował w każdych warunkach. Ponadto zbyt dobre są teraz parametry Additiv Bank 2 oraz Multiplikativ Bank 2 .Porównując poprzednie i obecne zrzuty na 100% gaz dostawaje się do cylindrów podczas jazdy na benzynie a w trybie pracy na gazie wtryskiwacze dawkują delikatnie mówiąc "nieprecyzyjnie",czyli absolutnie nie spełniają swojej roli. Zasilanie silnika N62TU BMW określa jako High Precision .Skoro silnik ma dobrze pracować na gazie to instalacja gazowa też musi być też High Precision.. Niestety zawarte w gazie zanieczyszczenia -głównie mazut powodują ,że z najlepszych komponentów robi się zwykłe gó wno. Odparowany z lotnych frakcji mazut ( czarna ,twarda skorupa) powoduje zapiekanie się zaworów, wtryskiwaczy, parownika i w konsekwencji nawet najlepsze instalacje stają się do kitu.

    Czy po zakończeniu ostatniej jazdy na benzynie i pozostawieniu silnika na wolnych obrotach silnik pracował dobrze?

    Proponuję ponownie zresetować adaptacje i pojeździć tylko na benzynie. Może zapiszą się jakieś błędy w sterowniku DME. Gdy silnik i katalizatory będą mocno rozgrzane nachyl się pod wylotem rury wydechowej i spróbuj określić zapach spalin. W porządnie rozgrzanym silniku spaliny powinny być bezwonne .Jesli tak nie jest dalej jest problem z dawkowaniem paliwa tyle,że pomniejszony o "pierwiastek" gazowy..

Podobne wątki

  1. Nierówna Praca silnika m60b30 V8
    Przez Hen w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 11-07-2014, 09:04
  2. nierówna praca silnika M60
    Przez Seba665 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 25-03-2012, 11:28
  3. 745i e65 nierówna praca silnika
    Przez niudka w dziale Seria e65 / e66 / e67
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 17-01-2011, 16:40
  4. Nierówna praca silnika
    Przez Kuki w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 03-09-2010, 22:38
  5. Nierówna praca silnika 3,0 V8
    Przez Rymar w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 21-07-2008, 07:57

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •