Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: M52b28 wypadanie zapłonu i wskazania inpy

  1. #1
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2012
    Posty
    20
    BMW
    E38 728iA
    Skąd
    Wodzisław Śląski

    Post M52b28 wypadanie zapłonu i wskazania inpy

    Witam, ostatnio mam problem ze swoją e38 mianowicie po jakiejś minucie od uruchomienia silnika zaczyna nieźle "trzepać budą" później to ustaje i czasami powtarza. Już jakiś czas temu można było w środku odczuć że silnik jest uruchomiony były to jednak równe drgania, dlatego postanowiłem wymienić świece na NGK BKR6EQUP nic to nie pomogło. Olałem sprawę bo wcale to nie przeszkadzało jednak teraz zaczyna to być już zdecydowanie nasilone i odczuwalne, podczas gwałtownego przyśpieszenia nawet potrafi delikatnie szarpnąć. Wcześniej nie umiałem obsłużyć inpy, teraz jednak dzięki życzliwości kolegi mam odczyty na żywo z komputera i wychodzi na to że wypada zapłon na 1 cylindrze, poniżej zamieszczam filmik z odpaleniem buni z rana na zimnym



    Piszę tutaj głównie żeby poznać odpowiednie/dopuszczalne wartości poszczególnych parametrów w INPIE, ponieważ niestety jestem laikiem w tych sprawach a nie chce wydawać masę kasy na "mechaników" którzy będą wymieniali wszystko po kolei bez jakiegoś większego rozeznania, dlatego liczę na Waszą pomoc :)

    Poniżej zdjęcia z wartości które pokazuje INPA:








    Nakręciłem również filmik w trakcie pracy z sond lambda, czy takie zachowanie jest ok ?


    Błędy które się powtarzają :

    21 VANOS valve; electrical failure
    Error frequency : 1
    Logistic counter: 40

    Engine speed 1568.00 rpm
    engine load 386.74 mg/Stroke

    Engine temperature -5.42 degrees C
    Intake air temperature -42.02 degrees C
    interrupt
    emission related malfunction

    defect code stored after filtering
    Error present Static error


    212 VANOS jammed
    Error frequency : 39
    Logistic counter: 40

    Engine speed 1760.00 rpm
    engine load 332.27 mg/Stroke
    gear information 52.00 1
    Battery Voltage 2.35 Volt
    emission related malfunction
    emission related malfunction
    defect
    code stored after filtering
    Error present Sporadic error



    202 fuel trim limit Bank 1
    Error frequency : 26
    Logistic counter: 38

    Engine speed 1408.00 rpm
    Engine temperature 73.78 degrees C
    oxygen sensor heater 55.52 %
    oxygen sensor voltage 1 4.84 Volt
    Short circuit to batt+
    emission related malfunction
    defect
    code stored after filtering
    Error not present Sporadic error


    203 fuel trim limit Bank 2
    Error frequency : 29
    Logistic counter: 36
    Engine speed 1408.00 rpm
    Engine temperature 73.78 degrees C
    oxygen sensor heater 55.52 %

    oxygen sensor voltage 2 4.82 Volt

    Short circuit to batt+
    emission related malfunction defect
    code stored after filtering
    Error not present Sporadic error

    Autko posiada instalację gazową jednak przed robieniem tych filmików skasowałem adaptację komputera i przejeździłem troszkę na benzynie, na gazie jednak chodzi gorzej przy czym zaznaczam że wcześniej chodziło wszystko świetnie i nie było mowy o tym żeby odczuć moment przełączenia na gaz gdzie teraz widać nawet jak obroty skaczą (27 sekunda moment przełączenia) :



    Starałem się jak najbardziej szczegółowo opisać problem, jeżeli ktoś wiedziałby co może być przyczyną to byłbym wdzięczny.



  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Mat88
    Dołączył
    Nov 2010
    Posty
    843
    BMW
    E38 728iA
    Skąd
    Warszawa
    dwa pierwsze błędy to problem Vanos'a nr 21 oznacza że nie pracuje lub nie jest podłączony elektrozawór przy vanosie. nr 212 to oznacza błąd "zaciętego wanosa" a moim zdaniem jest coś nie tak z uszczelniaczami lub tulejami ale wróżenie na odległość to wróżenie z fusów. Błędy 202 203 oznaczają przekroczenie dawki paliwa, moim zdaniem "leją" wtryskiwacze a na LPG wyskakują takie same błędy ?

  3. #3
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2012
    Posty
    20
    BMW
    E38 728iA
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Dziękuję za zainteresowanie się tematem :)
    Błędy 202 203 występują również na LPG. Co do Vanos'a to był problem z tym od początku. Czytając wiele na ten temat doszedłem do wniosku iż Vanos nie działa poprawnie w większości przypadków.
    W pierwszej kolejności chciałbym zlikwidować problem nierównej pracy silnika w czym niesprawny VANOS chyba nie przeszkadza. Głównie chciałbym dowiedzieć się konkretnych przedziałów wartości poszczególnych parametrów w INPIE które są prawidłowe.

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Mat88
    Dołączył
    Nov 2010
    Posty
    843
    BMW
    E38 728iA
    Skąd
    Warszawa
    na sam pierw zrób z vanosem porządek bo będziesz miał potem wymianę silnika jak coś pierdyknie. błędy 202 203 mogą być powodowane przez wtryskiwacze, Sprawdź je najpierw poprzez sprawdzenie jaki opór mają piny na wtryskiwaczach. Jeśli przekroczą 18 ohmów to kwalifikują się na wymianę ze względów elektrycznych, jest jeszcze jedna opcja, a mianowicie mechaniczna wtryskiwacza bo z racji tego że masz LPG to mogą być zatkane i powiem jeszcze że żadna chemia do czyszczenia wtryskiwaczy nic nie da bo one nawet nie lubią tejże chemii. Ja osobiście jak tylko odbiorę auto od mechanika (bo ciągle wypada zapłon na 6 cylindrze i nie był to wtryskiwacz) wywalam LPG na dobre bo przez nie są problemy które nie niosą ze sobą oszczędności.

    aha i jeszcze jedno. parametr roughness pokazuje w skali rzeczywistej jak pracują cylindry a nie jak pracują wtryskiwacze !
    Po tym parametrze dowiesz się (zanim ECU odnotuje wypadający zapłon) na którym cylindrze występuje niesprawność.

  5. #5
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2012
    Posty
    20
    BMW
    E38 728iA
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Może masz rację, zawiózłbym chętnie furkę jakiemuś ogarniętemu i pewnemu mechanikowi jednak u mnie w okolicy może być z tym spory problem, jeżeli ktoś ma namiary na kogoś takiego w rejonie śląska to byłbym wdzięczy za info :)
    Co do wtryskiwaczy sprawdzę to jak tylko będę miał chwilę wolnego czasu, jednak skoro problem występuje również na gazie to nie brałbym ich chyba pod uwagę (?)
    Pozamieniałem wczoraj cewkę i świecę pierwszego cylindra z szóstym ale nie dało to większych zmian. Poczytałem trochę po forach i zastanawiam się czy przyczyną takiego zachowania nie może być jakieś lewe powietrze np, na uszczelkach kolektora ? autko ma swoje lata a ponoć te uszczelki lubią z wiekiem tracić swoje właściwości.

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Mat88
    Dołączył
    Nov 2010
    Posty
    843
    BMW
    E38 728iA
    Skąd
    Warszawa
    Lewe powietrze w tych autach to klasyczny temat. to możesz posprawdzać samemu psikając plakiem lub jakimś samostartem po obudowie kolektora patrząc czy nie podskakują chwilowo obroty. Jakbyś był z wawy to w któryś dzień po południu sam bym sprawdził wtryskiwacze bo robiłem to już setki razy w M52 :) mam też inpę i masę fajnych narzędzi do oglądania silnika samemu :)

    a ten filmik nagrywałeś jak miałeś totalnie po nocy wystudzone auto ?

    Aha i jeszcze jedno, co do świec to dzisiejsze NGK nie cieszą się dobrą opinią a zwłaszcza jak masz założony gaz!, ja założyłem japońskie denso K20TT i jest lepiej ale mam chyba problem z wiązką do cewek więc wypada mi zapłon na 6 cyl. ciągle.
    Ostatnio edytowane przez Mat88 ; 14-10-2013 o 18:50

  7. #7
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2012
    Posty
    20
    BMW
    E38 728iA
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Tak więc będę musiał zrobić tak jak piszesz, skoro jest to typowa usterka to chyba warto to mimo wszystko sprawdzić. Niestety ale do wawy mam dość spory kawałek, ale dzięki za propozycję :) Filmik był nagrywany przy totalnie wystudzonym aucie. Nad świecami bardzo długo się zastanawiałem i kupiłem praktycznie najdroższe z nadzieją na lepszą pracę, bo teoretycznie do tego silnika polecane są NGK BKR6EK 2-elektrodowe a nie NGK BKR6EQUP 4-elektrodowe platynowe, na które się zdecydowałem. Jednak silnik po wymianie pracował praktycznie tak samo (dobrze), więc o nieprawidłową pracę nie obwiniałbym raczej świec.

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Mat88
    Dołączył
    Nov 2010
    Posty
    843
    BMW
    E38 728iA
    Skąd
    Warszawa
    to moim zdaniem bardzo ładnie Ci pracuje silnik, u mnie gorzej chodzi ale to już badają mechanicy któryś dzień i się głowią co go męczy. 2 elektrodowe BKR6EK są spoko ale do 1x vanosa, BKR6EQUP są zalecane do 2x vanosa czyli świece tzw. HIGH POWER. Uciekłem od boscha całkowicie bo widzę że od lat robią straszny badziew, poprzednie cewki nie wytrzymały roku!, a na tych NGK made in france (innych nie dostaniesz) ostro się przejechałem.

  9. #9
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2012
    Posty
    1,085
    BMW
    e38 2001r M62TUB44 + LPG
    Skąd
    Warszawa
    ja mam teraz ngk LPG1 i są spoko, ale generalnie za tego rodzaju problemy to świece w brew pozorom rzadko odpowiadają żeby aż tak duże problemy powodowaly. trochę myślę ze mechanicy przecinają ich wpływ, czasem moŻe coś poprawi, ale przyczyny problemu nie usunie

    ...przynajmniej takie moje doświadczenie :-P

Podobne wątki

  1. [silnik] Wypadanie zapłonu na zimnym N62
    Przez hubbimakow w dziale Seria e65 / e66 / e67
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 10-01-2014, 19:52
  2. e38 odpowietrzenie zbiornika a wypadanie zapłonu
    Przez turtles_750iL w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 07-03-2013, 22:13
  3. [e38] silnik padnięta rolka a wypadanie zapłonu.
    Przez turtles_750iL w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 06-03-2013, 22:56
  4. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 23-10-2012, 16:31
  5. Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 29-08-2010, 02:34

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •