Witam, ostatnio mam problem ze swoją e38 mianowicie po jakiejś minucie od uruchomienia silnika zaczyna nieźle "trzepać budą" później to ustaje i czasami powtarza. Już jakiś czas temu można było w środku odczuć że silnik jest uruchomiony były to jednak równe drgania, dlatego postanowiłem wymienić świece na NGK BKR6EQUP nic to nie pomogło. Olałem sprawę bo wcale to nie przeszkadzało jednak teraz zaczyna to być już zdecydowanie nasilone i odczuwalne, podczas gwałtownego przyśpieszenia nawet potrafi delikatnie szarpnąć. Wcześniej nie umiałem obsłużyć inpy, teraz jednak dzięki życzliwości kolegi mam odczyty na żywo z komputera i wychodzi na to że wypada zapłon na 1 cylindrze, poniżej zamieszczam filmik z odpaleniem buni z rana na zimnym



Piszę tutaj głównie żeby poznać odpowiednie/dopuszczalne wartości poszczególnych parametrów w INPIE, ponieważ niestety jestem laikiem w tych sprawach a nie chce wydawać masę kasy na "mechaników" którzy będą wymieniali wszystko po kolei bez jakiegoś większego rozeznania, dlatego liczę na Waszą pomoc :)

Poniżej zdjęcia z wartości które pokazuje INPA:








Nakręciłem również filmik w trakcie pracy z sond lambda, czy takie zachowanie jest ok ?


Błędy które się powtarzają :

21 VANOS valve; electrical failure
Error frequency : 1
Logistic counter: 40

Engine speed 1568.00 rpm
engine load 386.74 mg/Stroke

Engine temperature -5.42 degrees C
Intake air temperature -42.02 degrees C
interrupt
emission related malfunction

defect code stored after filtering
Error present Static error


212 VANOS jammed
Error frequency : 39
Logistic counter: 40

Engine speed 1760.00 rpm
engine load 332.27 mg/Stroke
gear information 52.00 1
Battery Voltage 2.35 Volt
emission related malfunction
emission related malfunction
defect
code stored after filtering
Error present Sporadic error



202 fuel trim limit Bank 1
Error frequency : 26
Logistic counter: 38

Engine speed 1408.00 rpm
Engine temperature 73.78 degrees C
oxygen sensor heater 55.52 %
oxygen sensor voltage 1 4.84 Volt
Short circuit to batt+
emission related malfunction
defect
code stored after filtering
Error not present Sporadic error


203 fuel trim limit Bank 2
Error frequency : 29
Logistic counter: 36
Engine speed 1408.00 rpm
Engine temperature 73.78 degrees C
oxygen sensor heater 55.52 %

oxygen sensor voltage 2 4.82 Volt

Short circuit to batt+
emission related malfunction defect
code stored after filtering
Error not present Sporadic error

Autko posiada instalację gazową jednak przed robieniem tych filmików skasowałem adaptację komputera i przejeździłem troszkę na benzynie, na gazie jednak chodzi gorzej przy czym zaznaczam że wcześniej chodziło wszystko świetnie i nie było mowy o tym żeby odczuć moment przełączenia na gaz gdzie teraz widać nawet jak obroty skaczą (27 sekunda moment przełączenia) :



Starałem się jak najbardziej szczegółowo opisać problem, jeżeli ktoś wiedziałby co może być przyczyną to byłbym wdzięczny.