Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: co wymienić przy wymianie sprezyn i amortyzatorow? (+upgrade do pakietu na złe drogi)

  1. #1
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2012
    Posty
    1,085
    BMW
    e38 2001r M62TUB44 + LPG
    Skąd
    Warszawa

    co wymienić przy wymianie sprezyn i amortyzatorow? (+upgrade do pakietu na złe drogi)

    Niestety znów pękła mi sprężyna. :(
    Tym razem z lewego tyłu (rok-dwa temu miałem lewy przód) ukruszył się mały obwarzanek. :P
    Sprężynę wymieniam na Kayaba - bo z przodu już mam już takie i nie widzę różnicy z oryginałem, wiec uważam ze kayaba jest ok.
    Najchętniej na tył brałbym wersję wzmocnioną kayaby (bo są dwie wersje na tył), ale jest problem z dostępnością (a może inne firmy tez maja jakieś "wzmocnione"?).
    Jako że amortyzatory już mam wysłużone i "na końcówce" ciągną, to przy okazji i je też chcę wymienić, bo robocizna prawie ta sama. Amortyzatory też chyba wezmę kayaba - chyba maja rozsądny stosunek jakość cena.

    Reasumując wymieniam sprężyny tył + amortyzatory na całym aucie.

    Najchętniej przy okazji zrobię upgrade/retrofit/doposażenie auta i odpowiednich elementów do wersji: Wersja krajowa Europa Środkowa (L816A=Tak) /lub/ Pakiet na złe drogi (S815A=Tak), żeby mi się to zawieszenie jakoś może mniej zużywało czy łamało.
    Auto jest z 2001r, było kupione i jeżdżone tylko w Polsce i ma skończone 230kkm (wersja zwieszenia standard).

    Tu mam pytania:

    1) Jakie elementy z obrazków (numerki) poniżej przy okazji wymiany sprężyn i amortyzatorów warto wymienić na nowe by tam kolejne 100-200kkm nie zaglądać (...dużo tych gum, łożysk, gniazd, poduszek itp. itd. - gubię się)?

    tył:
    http://www.realoem.com/bmw/showparts...48&hg=33&fg=45

    przód:
    http://www.realoem.com/bmw/showparts...46&hg=31&fg=10
    http://www.realoem.com/bmw/showparts...44&hg=31&fg=10

    2) Jakie firmy z zamienników tych dupereli są polecane jakie nie (chcę te dobre, nie muszą być tanie)?

    3) Czy na coś szczególnie uważać z częściami z pakietu na słabe drogi L816A/S815A? Czy można je mieszać ze zwykłymi z pakietu standardowego?

    4) Czy warto się w taki upgrade w ogóle bawić? Ktoś to już robił?


    Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedzi i rady :)

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2013
    Posty
    149
    BMW
    E38 740d
    Skąd
    Między Bugiem a Wisłą
    Witam. Miesiąc po wymianie tylnych sprężyn i amortyzatorów lewy amor wyrwał gumę górnego mocowania. Pękła w środku więc nie było tego widać przy wymianie kolumn. nie wiadomo czy wcześniej miała dość czy pomógł jej nowy amortyzator, który stawiał większy opór. Tyle że mam o stówę większy przebieg.

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Apr 2010
    Posty
    321
    BMW
    e38 740i
    Skąd
    WLKP
    Blog
    19
    1) kupiłbym nowe gniazda amortyzatorów nr 8 tył, nr 1 przód oraz nowe śruby mocujące
    2) osobiście jeśli chodzi o dziury to najlepsze są sprężyny oryginalne. Samochód stoi wysoko i nie siada tak mocno na dziurach jak na zamiennikach lub obniżonych sprężynach.
    Zmieniłbym też amortyzatory. Seryjne sachs lub bilstein b4 moim zdaniem są za słabe. Ja wymieniam co roku z przodu, z tylu jeszcze jakoś się trzymają. Przy kolejnej wymianie wymienię na Bilsteiny b6 - są twardsze i wytrzymalsze.
    e38 m62TUb44 740i

  4. #4
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2012
    Posty
    1,085
    BMW
    e38 2001r M62TUB44 + LPG
    Skąd
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez tomaszeklolek Zobacz posta
    1) kupiłbym nowe gniazda amortyzatorów nr 8 tył, nr 1 przód oraz nowe śruby mocujące
    2) osobiście jeśli chodzi o dziury to najlepsze są sprężyny oryginalne. Samochód stoi wysoko i nie siada tak mocno na dziurach jak na zamiennikach lub obniżonych sprężynach.
    Zmieniłbym też amortyzatory. Seryjne sachs lub bilstein b4 moim zdaniem są za słabe. Ja wymieniam co roku z przodu, z tylu jeszcze jakoś się trzymają. Przy kolejnej wymianie wymienię na Bilsteiny b6 - są twardsze i wytrzymalsze.
    Co do amortyzatorów to chyba cos nie tak masz z zawieszeniem , albo kup oryginały, bo wymiana raz do roku to "troche" za czesto (zaklądając ze jezdzisz po normalnych drogach te 10-20kkm rocznie).
    U mnie oryginaly wytrzymaly 12 lat i 230kkm głównie po Polskich drogach, a i 250k by wytrzymaly. Są bardzo roznowmiernie zuzyte i nie majac wycieków.

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Apr 2010
    Posty
    321
    BMW
    e38 740i
    Skąd
    WLKP
    Blog
    19
    Wszystko mam ok w zawieszeniu, jeśli gdziekolwiek pojawi się choćby minimalny luz - od razu wszystko jest robione. Amory z tyłu wytrzymały mi w sumie sporo bo jakoś mam je od 2011 i zrobiłem na nich 65 tys i wszystko jest z nimi ok cały czas. Przednie amory wymieniałem w 2011 na bilsteiny b4. W 2012 po 35 tys przód siadł. W 2012 wrzuciłem kolejne bilsteiny B4. 2013 - po przejechaniu kolejnych 18tys znowu amortyzatory z przodu do wymiany - tym razem kupiłem Sachsy. Po 4 miesiącach i przejechaniu 10 tys km zacząłem czuć dziury na nierównościach. Podjechałem na stację diagnostyczną - Pan poinformował mnie że powoli amory z przodu do wymiany i lewy przedni słabiej pracuje od prawego. W 2012 wymieniłem wszystkie elementy gumowe zawieszenia i wszystkie wahacze na lemfordera. Wszystko jest w zawieszeniu idealne, poza padającymi amorami. Niestety w moich okolicach drogi są dziurawe.... Brat w e39 na Mtechniku jezdzi już 3 lata, nic w tym czasie nie robił i wszystko jest ok i amory dalej sprawne.
    Ostatnio edytowane przez tomaszeklolek ; 30-09-2013 o 23:12
    e38 m62TUb44 740i

  6. #6
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2012
    Posty
    1,085
    BMW
    e38 2001r M62TUB44 + LPG
    Skąd
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez tomaszeklolek Zobacz posta
    Wszystko mam ok w zawieszeniu, jeśli gdziekolwiek pojawi się choćby minimalny luz - od razu wszystko jest robione. Amory z tyłu wytrzymały mi w sumie sporo bo jakoś mam je od 2011 i zrobiłem na nich 65 tys i wszystko jest z nimi ok cały czas. Przednie amory wymieniałem w 2011 na bilsteiny b4. W 2012 po 35 tys przód siadł. W 2012 wrzuciłem kolejne bilsteiny B4. 2013 - po przejechaniu kolejnych 18tys znowu amortyzatory z przodu do wymiany - tym razem kupiłem Sachsy. Po 4 miesiącach i przejechaniu 10 tys km zacząłem czuć dziury na nierównościach. Podjechałem na stację diagnostyczną - Pan poinformował mnie że powoli amory z przodu do wymiany i lewy przedni słabiej pracuje od prawego. W 2012 wymieniłem wszystkie elementy gumowe zawieszenia i wszystkie wahacze na lemfordera. Wszystko jest w zawieszeniu idealne, poza padającymi amorami. Niestety w moich okolicach drogi są dziurawe.... Brat w e39 na Mtechniku jezdzi już 3 lata, nic w tym czasie nie robił i wszystko jest ok i amory dalej sprawne.
    martwi mnie tak mała trwałośc nie oryginałów :( ...chyba ze sprezyny masz do wymiany - w ktorym katalogu z przegladanych bylo napisane ze po 80kkm nalezy wymienic bo sie zuzywaja...
    a nie myslales zeby sobie doposazyc na zle drogi europe wschodnia? - wlasnie widze ze nawet same amortyzatory sachsa na przod sa inne i tylko 100zl drozsze od standardow
    w sumie by ci sie juz to zwrocilo za te wszytkie gumy, podkladki itp...

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Apr 2010
    Posty
    321
    BMW
    e38 740i
    Skąd
    WLKP
    Blog
    19
    Sprężyny miałem ok - tył kupiłem nowe w ASO, przód wydawał się być ok. W tym roku wrzuciłem sprężyny HR -35/-15
    Wyczytałem opinie na różnych forach, że Bilstein b6 jest o wiele wytrzymalszy i myślę o wymianie właśnie na nie.
    e38 m62TUb44 740i

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 10-03-2016, 11:44
  2. Płukanie silnika przy wymianie oleju
    Przez x-factor w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 77
    Ostatni post / autor: 12-05-2012, 09:27
  3. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 02-05-2012, 12:07
  4. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 15-11-2011, 07:33
  5. kierownica z M-pakietu
    Przez jedrych26 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 07-07-2008, 14:06

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •