Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Poka¿ wyniki od 1 do 10 z 29

W±tek: [mechanika] Hamowanie automatyczn± skrzyni± biegów

  1. #1
    Pocz±tkuj±cy U¿ytkownik
    Do³±czy³
    Jun 2007
    Posty
    64

    [mechanika] Hamowanie automatyczn± skrzyni± biegów

    Mam skrzyniê 5HP24, z tiptronikiem. Nie udaje mi siê w Polsce znale¼æ jednoznacznej odpowiedzi, jak automatyczna skrzynia znosi hamowanie biegami?

    W praktyce ma to spore zastosowanie, choæby podczas jazdy w górach (z góry) po prze³±czeniu na rêczne przerzucanie biegów. Ale mo¿e te¿ byæ stosowane podczas normalnej jazdy w mie¶cie, przy zwalnianiu pêdu przy doje¿d¿aniu do ¶wiate³. Prze³o¿enie d¼wigni w lewo na tryb sportowy ju¿ obni¿a bieg, a nawet krótki ruch w ty³, wrzucaj±cy 3 lub 2 bieg dla spokojnego zwalniania na 200 metrach, jest prostszy ni¿ przek³adanie nogi na peda³ hamulca i lekkie naciskanie go przez kilka sekund.

    Oszczêdno¶ci na przed³u¿onej u¿ywalno¶ci tarcz hamulcowych i klocków dadz± siê te¿ wprost przeliczyæ na pieni±dze. W Corolli, z mechaniczn± skrzyni±, przy regularnym hamowaniu biegami w mie¶cie, klocki wymienia³em po 193 tys. km przy normie 60 tys. Poza trzykrotnie rzadszym zakupem widok szerokich oczu mechanika czy szefa serwisu, gdy zdejmuj± fabryczne klocki przy takim przebiegu, te¿ daje niez³± satysfakcjê. Tyle, ¿e manualna skrzynia jest stworzona do pracy z oporem w obie strony, napêdu i hamowania.

    Jak jest z automatem? Mo¿e kto¶ z Was zada takie pytanie w Niemczech, fachowcom znaj±cym skrzynie siódemek nie tylko z poklepywania i dolewania oleju? G³upio by³oby zaoszczêdziæ x na klockach kosztem kilku x na przyspieszonym remoncie skrzyni.

  2. #2
    Nie wiem jak to sie ma ... Sam jestem ciekaw cholera,czasem sobie lubie posluchac pieknego dzwieku silnika i wlasnie hamuje steptronikiem ...

    Wiem ze jak kiedys bylem w ASO gosciu pytal o steptronika czy to jest bajer tylko czy do szybszej jazdy i w ASO odpowiadal wlasnie ze jest to wymyslone ku zimie i jazdy w gorach , a wlasnie o hamowaniu silnikiem itd ...

  3. #3
    Zaawansowany U¿ytkownik
    Do³±czy³
    May 2007
    Posty
    610
    A to ciekawe, myslalem ze nie da sie hamowac silnikiem w automacie (nawet przy tiptronicu), bo od razu wysprzegla jak pusci sie gaz... a to nawet dobrze, bo ja mam taka technike jazdy, ze hamuje czesto silnikiem, nie tylko przed swiatlami, ale tez na zakretach - przed zakretem dohamowuje na biegu, na ktorym chce wyjsc z tego zakretu (dotyczy takze skrzyzowan bez swiatel) i pozniej tylko ostre depniecie pod koniec zakretu jeszcze przy skreconych kolach... niestety szybciej mi padaja przeguby przy przednim napedzie, ale mega lubie tak jezdzic - to moim zdaniem najbardziej plynna technika pokonywania zakretow...

  4. #4
    Vip Vip Awatar MiBhell
    Do³±czy³
    Jul 2007
    Posty
    1,156
    BMW
    ex. E32 735iA
    Sk±d
    www.ASO-BMW.pl
    w 4HP22 hamuje silnikiem z powodzenim ostatnio na zakopiance ;-)

    pzdr

  5. #5
    Zaawansowany U¿ytkownik
    Do³±czy³
    Jul 2007
    Posty
    156
    a czy hamowanie silnkiem wp³ywa na spalanie bo z tego co wiem to niektrorzy sie ropedzaja i wrzucaja na luz jak widza ze jest czerwone na skrzyzowaniu albo jak jada z gorki ale ja tego nigdy nie preferowa³em na manualu bo przeciez wtedy skrzynia jest rozpieta i z napedem a to chyba nie jest zadobrze jesli chodzi o eksploatacje :-/
    Deutsche Bank

  6. #6
    Pocz±tkuj±cy U¿ytkownik
    Do³±czy³
    Jun 2007
    Posty
    64
    Cytat Zamieszczone przez luki_e38
    a czy hamowanie silnkiem wp³ywa na spalanie...
    Wp³ywa. Przy wrzuceniu na luz silnik dostaje paliwo, w ilo¶ci odpowiadaj±cej zu¿yciu na jedn± minutê jak jazdy przez ok. 4 km na szosie. Przy hamowaniu silnikiem, gdy obroty kó³ przewy¿szaj± obroty silnika, elektronika odcina dop³yw paliwa. Praktyczne zu¿ycie jest wtedy zero.

  7. #7
    Zaawansowany U¿ytkownik
    Do³±czy³
    Jul 2007
    Posty
    156
    Czyli lepiej hamowac silnikiem niz jak inni jezdza na luzie gdzie tylko sie da itd :->
    Deutsche Bank

  8. #8
    Zaawansowany U¿ytkownik
    Do³±czy³
    May 2007
    Posty
    610
    Tak jak napisal raven - jadac na luzie masz takie zuzycie jakbys stal w korku, natomiast hamujac silnikiem odcinany jest calkowicie doplyw paliwa (w wiekszosci samochodow pokazuje sie chwilowe spalanie 0,0 l/100km) do momentu az predkosc obrotowa silnika spadnie do okolo 1500 obr/min.

  9. #9
    Zaawansowany U¿ytkownik
    Do³±czy³
    Jul 2007
    Posty
    156
    Panie Marcinie bezprzesady :oops: ja tylko pytam bo zawsze sie przekamazam z kumplem ktory ma diesla oczywiscie manual ale juz wszystko wiem dzieki :->
    Deutsche Bank

  10. #10
    Super Moderator Awatar EVAN
    Do³±czy³
    May 2007
    Posty
    6,066
    BMW
    E38 '99 740iA, X3 M40i '20, I3s '20
    Sk±d
    Kêtaki
    Cytat Zamieszczone przez luki_e38
    Panie Marcinie bezprzesady :oops: ja tylko pytam bo zawsze sie przekamazam z kumplem ktory ma diesla oczywiscie manual ale juz wszystko wiem dzieki :->
    W starych typach diesli nawet hamuj±c biegiem nie odcina wtrysków. Tak¿e zale¿y jakiego diesla ma Twój kolega ;-)
    Moje EX - E38 730i '95, E38 735iA '98

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie mo¿esz zak³adaæ nowych tematów
  • Nie mo¿esz pisaæ wiadomo¶ci
  • Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników
  • Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów
  •