Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 29

Wątek: [mechanika] Hamowanie automatyczną skrzynią biegów

  1. #1
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    64

    [mechanika] Hamowanie automatyczną skrzynią biegów

    Mam skrzynię 5HP24, z tiptronikiem. Nie udaje mi się w Polsce znaleźć jednoznacznej odpowiedzi, jak automatyczna skrzynia znosi hamowanie biegami?

    W praktyce ma to spore zastosowanie, choćby podczas jazdy w górach (z góry) po przełączeniu na ręczne przerzucanie biegów. Ale może też być stosowane podczas normalnej jazdy w mieście, przy zwalnianiu pędu przy dojeżdżaniu do świateł. Przełożenie dźwigni w lewo na tryb sportowy już obniża bieg, a nawet krótki ruch w tył, wrzucający 3 lub 2 bieg dla spokojnego zwalniania na 200 metrach, jest prostszy niż przekładanie nogi na pedał hamulca i lekkie naciskanie go przez kilka sekund.

    Oszczędności na przedłużonej używalności tarcz hamulcowych i klocków dadzą się też wprost przeliczyć na pieniądze. W Corolli, z mechaniczną skrzynią, przy regularnym hamowaniu biegami w mieście, klocki wymieniałem po 193 tys. km przy normie 60 tys. Poza trzykrotnie rzadszym zakupem widok szerokich oczu mechanika czy szefa serwisu, gdy zdejmują fabryczne klocki przy takim przebiegu, też daje niezłą satysfakcję. Tyle, że manualna skrzynia jest stworzona do pracy z oporem w obie strony, napędu i hamowania.

    Jak jest z automatem? Może ktoś z Was zada takie pytanie w Niemczech, fachowcom znającym skrzynie siódemek nie tylko z poklepywania i dolewania oleju? Głupio byłoby zaoszczędzić x na klockach kosztem kilku x na przyspieszonym remoncie skrzyni.

  2. #2
    Nie wiem jak to sie ma ... Sam jestem ciekaw cholera,czasem sobie lubie posluchac pieknego dzwieku silnika i wlasnie hamuje steptronikiem ...

    Wiem ze jak kiedys bylem w ASO gosciu pytal o steptronika czy to jest bajer tylko czy do szybszej jazdy i w ASO odpowiadal wlasnie ze jest to wymyslone ku zimie i jazdy w gorach , a wlasnie o hamowaniu silnikiem itd ...

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    610
    A to ciekawe, myslalem ze nie da sie hamowac silnikiem w automacie (nawet przy tiptronicu), bo od razu wysprzegla jak pusci sie gaz... a to nawet dobrze, bo ja mam taka technike jazdy, ze hamuje czesto silnikiem, nie tylko przed swiatlami, ale tez na zakretach - przed zakretem dohamowuje na biegu, na ktorym chce wyjsc z tego zakretu (dotyczy takze skrzyzowan bez swiatel) i pozniej tylko ostre depniecie pod koniec zakretu jeszcze przy skreconych kolach... niestety szybciej mi padaja przeguby przy przednim napedzie, ale mega lubie tak jezdzic - to moim zdaniem najbardziej plynna technika pokonywania zakretow...

  4. #4
    Vip Vip Awatar MiBhell
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    1,156
    BMW
    ex. E32 735iA
    Skąd
    www.ASO-BMW.pl
    w 4HP22 hamuje silnikiem z powodzenim ostatnio na zakopiance ;-)

    pzdr

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    156
    a czy hamowanie silnkiem wpływa na spalanie bo z tego co wiem to niektrorzy sie ropedzaja i wrzucaja na luz jak widza ze jest czerwone na skrzyzowaniu albo jak jada z gorki ale ja tego nigdy nie preferowałem na manualu bo przeciez wtedy skrzynia jest rozpieta i z napedem a to chyba nie jest zadobrze jesli chodzi o eksploatacje :-/
    Deutsche Bank

  6. #6
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    64
    Cytat Zamieszczone przez luki_e38
    a czy hamowanie silnkiem wpływa na spalanie...
    Wpływa. Przy wrzuceniu na luz silnik dostaje paliwo, w ilości odpowiadającej zużyciu na jedną minutę jak jazdy przez ok. 4 km na szosie. Przy hamowaniu silnikiem, gdy obroty kół przewyższają obroty silnika, elektronika odcina dopływ paliwa. Praktyczne zużycie jest wtedy zero.

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    156
    Czyli lepiej hamowac silnikiem niz jak inni jezdza na luzie gdzie tylko sie da itd :->
    Deutsche Bank

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    610
    Tak jak napisal raven - jadac na luzie masz takie zuzycie jakbys stal w korku, natomiast hamujac silnikiem odcinany jest calkowicie doplyw paliwa (w wiekszosci samochodow pokazuje sie chwilowe spalanie 0,0 l/100km) do momentu az predkosc obrotowa silnika spadnie do okolo 1500 obr/min.

  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    156
    Panie Marcinie bezprzesady :oops: ja tylko pytam bo zawsze sie przekamazam z kumplem ktory ma diesla oczywiscie manual ale juz wszystko wiem dzieki :->
    Deutsche Bank

  10. #10
    Super Moderator Awatar EVAN
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    6,066
    BMW
    E38 '99 740iA, X3 M40i '20, I3s '20
    Skąd
    Kętaki
    Cytat Zamieszczone przez luki_e38
    Panie Marcinie bezprzesady :oops: ja tylko pytam bo zawsze sie przekamazam z kumplem ktory ma diesla oczywiscie manual ale juz wszystko wiem dzieki :->
    W starych typach diesli nawet hamując biegiem nie odcina wtrysków. Także zależy jakiego diesla ma Twój kolega ;-)
    Moje EX - E38 730i '95, E38 735iA '98

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •