Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Hałasuje pionowa elektryka fotela kierowcy + problem z programowaniem

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Prezeslaw
    Dołączył
    May 2013
    Posty
    637
    BMW
    E38 4.0 M60
    Skąd
    Warszawa

    Hałasuje pionowa elektryka fotela kierowcy + problem z programowaniem

    Witam.

    W końcu nadszedł czas na kłopoty i porady dla mojej E38.
    Mam problem z fotelem kierowcy. Oczywiście użyłem szukarki, ale wyskoczyło mi dużo wątków niezwiązanych z problemem.

    Usterka wygląda tak:
    Obniżanie lub podwyższanie fotela działa, ale zaczął mu towarzyszyć nieprzyjemny trybikowy hałas (jakby coś się wytarło i trochę ślizgało, chociaż sama regulacja odbywa się płynnie). Regulacja przód-tył działa jak należy. Nie wiem, jak się do tego zabrać, co i jak rozebrać, żeby umieć złożyć i przede wszystkim, gdzie szukać części. (ASO jest ostatnią i niechcianą deską ratunku).

    Problem z programowaniem pamięci: próbowałem już chyba wszystkich kombinacji wciskania tych guziczków. Przycisk "M" nie daje żadnej reakcji, a wciskanie i dłuższe przytrzymanie którejś z cyferek sprawia jedynie, że "M" się na chwilę jaśniej podświetla. Jestem jakiś lewy, czy coś jest zepsute?

    Pacjent to moje auto, czyli E38, 1994r. M60B40, fotele skórzane z elektryką, bez dodatkowej regulacji pod udami.

    Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc. Ewentualne głupie pytania wybaczcie - to moje pierwsze BMW i pierwsze forum z nim związane.
    Prezes
    To co, że diesel? Pewnie świece zalane;)

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Prezeslaw
    Dołączył
    May 2013
    Posty
    637
    BMW
    E38 4.0 M60
    Skąd
    Warszawa
    Że tak powiem: Up:)
    To co, że diesel? Pewnie świece zalane;)

  3. #3
    yazg.o.t. Vip Awatar yaz
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    2,652
    BMW
    e2431gt
    Skąd
    inąd
    Blog
    14
    Cytat Zamieszczone przez Prezeslaw Zobacz posta
    ...
    Obniżanie lub podwyższanie fotela działa, ale zaczął mu towarzyszyć nieprzyjemny trybikowy hałas (jakby coś się wytarło i trochę ślizgało...
    Najprawdopodobniej wyciągnął/wyciąga się kołnierz pręta odpowiedzialnego za ruch góra/dół.
    To znana usterka w BMW. Naprawa nie jest trudna, a na pewno nie w aso.
    TUTAJ opisane jest co i jak.
    Cytat Zamieszczone przez Prezeslaw Zobacz posta
    ...Problem z programowaniem pamięci: próbowałem już chyba wszystkich kombinacji wciskania tych guziczków. Przycisk "M" nie daje żadnej reakcji, a wciskanie i dłuższe przytrzymanie którejś z cyferek sprawia jedynie, że "M" się na chwilę jaśniej podświetla. Jestem jakiś lewy, czy coś jest zepsute?
    ...
    Procedura zapamiętania wybranych ustawień jest dosyć prosta.
    1. Kluczyk w pozycję 1 lub 2.
    2. Ustawiasz fotel, lusterka, kierownicę, itd. wg upodobań.
    3. Wciskasz przycisk M - powinien się podświetlić.
    4. Wybierasz pod którym przyciskiem mają być zaprogramowane ustawienia. Po wciśnięciu któregoś z przycisków 1,2 lub 3, podświetlenie przycisku M wyłącza się.
    Takiej procedury używałeś?
    Czasem zdarza się, że jest jakiś niekontakt, trzeba się "posiłować" z przyciskami.

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Prezeslaw
    Dołączył
    May 2013
    Posty
    637
    BMW
    E38 4.0 M60
    Skąd
    Warszawa
    Dzięki za wskazówki. Postaram się wdrożyć. Małe sprostowanie do hałasowania regulacji: używanie regulacji wysokości nie hałasuje, dopóki nie spróbuję obrócić fotela (chodzi o pochylenie całego fotela w przód lub w tył - zdaje się że rzężenie pojawia się, kiedy ta regulacja dochodzi do swojej granicy. Normalnie trybiki powinny się zatrzymać i tyle. U mnie naparzają dalej tyle, że już bez efektu).

    Z zapamiętywaniem ustawień mam problem w punkcie 3. Przycisk "M" się nie podświetla. Robi to tylko, gdy przytrzymam dłużej którąś z pozostałych liczb.
    Nie chcę już bardziej siłować się z przyciskiem "M" bo skończy się to otworzeniem drzwi bez używania klamki:)
    To co, że diesel? Pewnie świece zalane;)

  5. #5
    yazg.o.t. Vip Awatar yaz
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    2,652
    BMW
    e2431gt
    Skąd
    inąd
    Blog
    14
    Czyli tak naprawdę masz początkowe objawy typowej dolegliwości foteli BMW. Finalnie może się to objawiać tzw. skręconym fotelem/oparciem. Wiesz z której strony oparcia tak się dzieje?
    Jeżeli chodzi o pamięć, to ja czasem muszę się chwilę pomodlić nad przyciskiem memory u siebie zanim załapie.
    Najpewniej przycisk na płytce przycisków jest do przelutowania.

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Prezeslaw
    Dołączył
    May 2013
    Posty
    637
    BMW
    E38 4.0 M60
    Skąd
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez yaz Zobacz posta
    [...] Wiesz z której strony oparcia tak się dzieje?
    Musiałbym się wsłuchać. Cały fotel pracuje (albo nawala) symetrycznie. Nie ma tak, żeby jedna strona gdzieś wędrowała podczas gdy druga stoi w miejscu. Samo oparcie chodzi bez zarzutu (dół, środek - miejsce przełamania, zagłówek i regulacja lędźwiowa). Problem jest w regulacji podstawy fotela tym najgrubszym regulatorem (to tak dla jasności). Naprawa jw, czy to coś innego?

    Guziczki sobie wymontuję i spróbuję polutować. Mam nadzieję, że niczego nie złamię przy demontażu. Odłączać akumulator do tego, czy jest tam jakaś rozsądna wtyczka, która pozwoli mi uniknąć zwarcia przy rozłączaniu?
    To co, że diesel? Pewnie świece zalane;)

  7. #7
    yazg.o.t. Vip Awatar yaz
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    2,652
    BMW
    e2431gt
    Skąd
    inąd
    Blog
    14
    Cytat Zamieszczone przez Prezeslaw Zobacz posta
    ...Problem jest w regulacji podstawy fotela tym najgrubszym regulatorem (to tak dla jasności)....
    Ok, to teraz wszystko jasne. Po poprzednim poście myślałem, że masz kłopot z pochyleniem samego oparcia.
    Za pochylenie całego fotela odpowiedzialny jest silnik opisany jako Seat Front Tilt w podlinkowanym przeze mnie DIY.
    Nie wiem niestety czy jego zasada działania jest taka sama jak pozostałych funkcji fotela.
    Cytat Zamieszczone przez Prezeslaw Zobacz posta
    ...Odłączać akumulator do tego, czy jest tam jakaś rozsądna wtyczka, która pozwoli mi uniknąć zwarcia przy rozłączaniu?
    Zapewne jest wtyczka, ale lepiej odłączyć aku. Jest bezpieczniej.
    Ostatnio edytowane przez yaz ; 03-09-2013 o 10:27

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Prezeslaw
    Dołączył
    May 2013
    Posty
    637
    BMW
    E38 4.0 M60
    Skąd
    Warszawa
    No. Programowanie fotela zrobione. Ułamał się kawałek przycisku "M" i blokował sprawę. Wystarczyło wywalić co się urwało.
    Z mechanizmem fotela chyba wybiorę się do jakiegoś machera.
    To co, że diesel? Pewnie świece zalane;)

Podobne wątki

  1. [ elektryka] Regulacja fotela kierowcy - defekt
    Przez HubertB w dziale Seria e65 / e66 / e67
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 12-10-2010, 08:37
  2. Problem z grzaniem fotela kierowcy
    Przez duplik e32 w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 17-02-2010, 18:31
  3. [ elektryka] problem z regulacja fotela i kierownicy
    Przez bandit600 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 24-04-2009, 21:43
  4. [ elektryka] Problem z regulacja fotela pasazera
    Przez wojtas98762 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 13-11-2008, 22:08
  5. [ elektryka] Pamięć fotela kierowcy
    Przez EVAN w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 01-03-2008, 19:34

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •