Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22

Wątek: b30 z głowicą i kolektorem z b35

  1. #1
    Doświadczony Użytkownik Awatar marek1132
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    1,939
    BMW
    BMW e32 735 iL
    Skąd
    Częstochowa

    b30 z głowicą i kolektorem z b35

    Co myślicie o takiej konwersji,przerabiał ktoś z was już tego typu swap?
    "Myślenie to najcięższa praca z możliwych i pewnie dlatego tak niewielu ją podejmuje." - Henry Ford

  2. #2
    Doświadczony Użytkownik Awatar ManiacDrifting
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    3,325
    BMW
    E32 735iAL...
    Skąd
    Bikini Dolne
    Poszła ci głowica czy liczysz na moc? jest nieco większa komora spalania ale i zawory są większe, nie wiem czy można liczyć na wzrost hp ale powinien pozostać bez zmian przy dodatkowym odprężeniu silnika.
    Teraz nie podam ci z głowy dokładnych różnic bo zwyczajnie zapomniałem interesowałem się tematem kiedy wymieniałem uszczelkę i robiłem pełną obróbkę głowicy.

  3. #3
    Doświadczony Użytkownik Awatar marek1132
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    1,939
    BMW
    BMW e32 735 iL
    Skąd
    Częstochowa
    Blok b30 był po remoncie,szkoda byłoby go odstawić na wieczny odpoczynek,głowica z b35 leży od kilku lat,zmieniane były prowadnice zaworowe,uszczelniacze i szlifowane gniazda zaworowe,kolektor też jest.Z porównania wynika,że kanały dolotowe i zawory w b35 są większe.Głowica z b35 pasuje do bloku b30 i uszczelki,teoretycznie im więcej powietrza trafi do komory spalania tym moc jest większa,ale sam nie wiem,nie chce przedobrzyć i rozbierać po raz drugi silnika.
    "Myślenie to najcięższa praca z możliwych i pewnie dlatego tak niewielu ją podejmuje." - Henry Ford

  4. #4
    Doświadczony Użytkownik Awatar ManiacDrifting
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    3,325
    BMW
    E32 735iAL...
    Skąd
    Bikini Dolne
    Skoro masz zestaw to szkoda tego nie złożyć, odwrotny konfig działa podobnp prawie jak seria różnice weryfikuje hamownia bo pod butem niby nie czuć tj blok b35 głowca b30 tam działa to tak: małe zawory rekompensuje większe sprężanie,
    W odwrotnym konfigu mniejsze sprężanie rekompensować będą większe zawory, Serie raczej napewno zachowa a ewentualne wzrosty zweryfikuje ewentualna hamownia, No i zestaw przygotowany był by pod turbo czy kompresor :p

    1)Tylko teraz nie problem wypada w powietrzu bo to nawet lepiej ale tutaj jest zagłostka Uszczelke masz od b35 czy b30? jeśli B35 to komora spalania wyjdzie na części bloku jeśli B30 to zrobisz przesłonke na komore spalania, Z dwojga złego Wybrał bym uszczelke na b35
    Wyjdzie delikatny grzybek, wiesz o co chodzi? nad czoło bloku wyjdzie ci uszczelka i komora spalania o 1,5mm, na odwrót (B35głowaB30) ewentualnie co nie jest zgodne też ze sztuką to wychodzi mniejsza komora i nad blokiem już nic nie wypada,

    Reasumując ja gdybym miał taki zestaw to bym go uruchomił, małe ryzyko jest które należy do ciebie, jak nie wysra uszczelki po chwili to już jej nie wysra wcale.

    Edit: zobrazuję zagadnienie 1).

    Głowicę masz taką? Bo dla M30 są dwa typy stary i nowy nie wiem który jest który ale to jest chyba ten starszy bo w dwóch rozbieranych głowicach 89' miałem tę drugą. Ta jak widać nie ma wstępnej komory i nie jest to wynik ekstremalnego planowania. Tą można bez obaw wrzucić z palcem w bucie,



    Czy masz jeszcze komorę rozpoczynającą jak tu?



    Bo tu właśnie trzeba przemyśleć czy godzisz sie że, przy mniejszym bloku o ~3mm na średnicy w porównaniu do b35 kompresja będzie wchodziła między komorę rozpoczynającą której blok całkowicie nie przesłoni z uwagi na mniejszą średnicę.
    Ostatnio edytowane przez ManiacDrifting ; 26-06-2013 o 23:56

  5. #5
    Doświadczony Użytkownik Awatar sz4l0ny
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,755
    BMW
    e32
    Skąd
    Kraków
    Cytat Zamieszczone przez marek1132 Zobacz posta
    większe.Głowica z b35 pasuje do bloku b30 i uszczelki,teoretycznie im więcej powietrza trafi do komory spalania tym moc jest większa,ale sam nie wiem,nie chce przedobrzyć i rozbierać po raz drugi silnika.
    Głowice pasują naprzemiennie, jednak praktykowany jest patent blok 3.5 i głowa 3.0 dla doprężenia i na tym koniec.

    Mało osób się na to decyduje i powodem zazwyczaj jest brak dostępności pewnej głowicy 3.5 o którą jest ciężko od dłuższego czasu.
    Było powiedziane że 3.5 na głowie 3.0 jeździ lepiej niż zwykłe 3.5 tyle że kolektor musi być nadal od 3.0 i jest to ogólnie kres dalszych modyfikacji.
    Mało jest ludzi którzy mieli styczność z "hybrydą" 3.5/3.0 i mają zarazem odniesienie do czegokolwiek poza własnym 3.5 z przed remontu :D

    Był zamysł robienia 3 litrówki na głowie 3.5 u mnie, w moim rozumieniu jest to odprężenie silnika, poprzez dostawienie większych komór spalania i skutek tego taki, że zdrowe M30B30 objedzie taki motor bez problemu.
    Moja rada - zostawić głowę 3.5 na "lepsze czasy" a 3 litry poskładać na głowicy z 3 litrów, bo z hybrydy na dole z 3.0 wyjdzie motor słabszy niż przed remontem.
    Czarne e32 w benzynie!


  6. #6
    Początkujący Użytkownik Awatar VIK
    Dołączył
    May 2013
    Posty
    23
    BMW
    Kiedyś dawno temu E23 732i. Obecnie E38 M52+LPG
    Skąd
    Stołeczne Królewskie Miasto Kraków
    Cytat Zamieszczone przez ManiacDrifting Zobacz posta
    Skoro masz zestaw to szkoda tego nie złożyć, odwrotny konfig działa podobnp prawie jak seria różnice weryfikuje hamownia bo pod butem niby nie czuć tj blok b35 głowca b30 tam działa to tak: małe zawory rekompensuje większe sprężanie,
    W odwrotnym konfigu mniejsze sprężanie rekompensować będą większe zawory, Serie raczej napewno zachowa a ewentualne wzrosty zweryfikuje ewentualna hamownia, No i zestaw przygotowany był by pod turbo czy kompresor :p

    1)Tylko teraz nie problem wypada w powietrzu bo to nawet lepiej ale tutaj jest zagłostka Uszczelke masz od b35 czy b30? jeśli B35 to komora spalania wyjdzie na części bloku jeśli B30 to zrobisz przesłonke na komore spalania, Z dwojga złego Wybrał bym uszczelke na b35
    Wyjdzie delikatny grzybek, wiesz o co chodzi? nad czoło bloku wyjdzie ci uszczelka i komora spalania o 1,5mm, na odwrót (B35głowaB30) ewentualnie co nie jest zgodne też ze sztuką to wychodzi mniejsza komora i nad blokiem już nic nie wypada,

    Reasumując ja gdybym miał taki zestaw to bym go uruchomił, małe ryzyko jest które należy do ciebie, jak nie wysra uszczelki po chwili to już jej nie wysra wcale.

    Edit: zobrazuję zagadnienie 1).

    Głowicę masz taką? Bo dla M30 są dwa typy stary i nowy nie wiem który jest który ale to jest chyba ten starszy bo w dwóch rozbieranych głowicach 89' miałem tę drugą. Ta jak widać nie ma wstępnej komory i nie jest to wynik ekstremalnego planowania. Tą można bez obaw wrzucić z palcem w bucie,



    Czy masz jeszcze komorę rozpoczynającą jak tu?



    Bo tu właśnie trzeba przemyśleć czy godzisz sie że, przy mniejszym bloku o ~3mm na średnicy w porównaniu do b35 kompresja będzie wchodziła między komorę rozpoczynającą której blok całkowicie nie przesłoni z uwagi na mniejszą średnicę.
    Albo głowicę z 3,5 ciachnąć z milimetr, nie wiem jak z lizaniem tłoków o zawory, przy takim planowaniu, w razie czego podebrania w tłokach i do przodu.

  7. #7
    Doświadczony Użytkownik Awatar ManiacDrifting
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    3,325
    BMW
    E32 735iAL...
    Skąd
    Bikini Dolne
    1mm wychodzi bez problemu ale wtedy zrobi się spora strata na rozrządzie, ja powiem tak głowica typu 1 można składać i o nic się nie bać, głowica typu dwa to tak jak pisał szalony odprężenie i pewnie mniejsza moc.

  8. #8
    Doświadczony Użytkownik Awatar marek1132
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    1,939
    BMW
    BMW e32 735 iL
    Skąd
    Częstochowa
    Maniac jesteś pewien,że te dwie głowice ze zdjęć różnią się komorami spalania ??Na drugim zdjęciu widzę nagar,po planowaniu (szlifowaniu) głowicy widok komór będzie identyczny.Głowica jest sporo splanowana,powyżej b35 rocznik 82 i b28 rocznik 83
    http://imageshack.us/f/443/fdya.jpg/
    ale myśle,że nowy łańcuch rozrządu wraz ze ślizgiem napinającym i napinaczem zrekompensuje większy luz.Zobaczymy co z tego wyjdzie,komora spalania jest większa,ale też większe są zawory ssące i kanały dolotowe.Rozmawiałem kiedyś z gościem,który w 535 e34 miał głowice z b30 (tak przynajmniej twierdził),ale też miał założony ostrzejszy wałek rozrządu,parametry lepsze niż w zwykłej 535.
    Ostatnio edytowane przez marek1132 ; 30-06-2013 o 14:23
    "Myślenie to najcięższa praca z możliwych i pewnie dlatego tak niewielu ją podejmuje." - Henry Ford

  9. #9
    Doświadczony Użytkownik Awatar ManiacDrifting
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    3,325
    BMW
    E32 735iAL...
    Skąd
    Bikini Dolne
    Witaj Marku jeszcze raz, to nie są dwie takie same głowice popatrz w internecie i porównaj odstęp grzybka od krawendzi w jednej głowicy a w drugiej nie jest to możliwe że w wyniku planowania komora wstępna została zlizana.
    Widać też różnice w kształcie kanałów wodnych i olejowych, głowica typ drugi czysta i po planowaniu widać wgłębienia i tak.

    Z tego co wiem albo mi się zdaje to ttrol też znał szczegóły różnic min w rozmiarze i kształcie kanałów wlotowych było to też opisywane na forum ktoś się wypowiadał na ten temat. Mam akurat czystą wolną głowicę po remoncie i widać komory wstępne :)

    ps teraz link z zamieszczana fotka mi nie dziala
    Ostatnio edytowane przez ManiacDrifting ; 30-06-2013 o 14:54

  10. #10
    Początkujący Użytkownik Awatar VIK
    Dołączył
    May 2013
    Posty
    23
    BMW
    Kiedyś dawno temu E23 732i. Obecnie E38 M52+LPG
    Skąd
    Stołeczne Królewskie Miasto Kraków
    Cytat Zamieszczone przez ManiacDrifting Zobacz posta
    1mm wychodzi bez problemu ale wtedy zrobi się spora strata na rozrządzie
    Tym bym się nie przejmował. A do jakiej głębokości można ciachnąć głowice, tak z ciekawości? Zanim zacznie pukac tłok w zawór, macie takie info??

    Natomiast znalazlem info nt. średnicy zaworów, 46SS i 38WD w obu głowicach.
    Szczerze mówiąc, miałem dwie głowice obrócone komorami do góry, ale nie mierzyłem objętości komór.
    Ostatnio edytowane przez VIK ; 30-06-2013 o 18:15

Podobne wątki

  1. [silnik] wtryski M30B30 a B35
    Przez koNik_N w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 31-07-2012, 23:07
  2. z b30 na b35. co trza?
    Przez I_Love_7 w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 26-08-2011, 13:04
  3. [elektryka] od czego 4 czujniki pod kolektorem ssącym m60b30??
    Przez kal!ber w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 21-08-2011, 12:24
  4. Pod kolektorem ssącym gruby czarny gumowy przewód?
    Przez Michael7 w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 22-03-2010, 19:19

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •