Strona 4 z 5 PierwszyPierwszy ... 2345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 50

Wątek: BMW 750iA '91 - szarpnięcia przy zmianie biegów

  1. #31
    Moderator Mod Awatar BOSS
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    4,128
    BMW
    740i
    Skąd
    Dolny Slask
    Panowie pozwolcie ze sie wtrace ;)
    Gwoli sprostowania: 4HP22 jezdzi na oleju MINERALNYM wiec czoobek to co zalales na szczescie jest wlasciwym olejem dla tej skrzyni- zalalbys niewlasciwy olej to gwarantuje ci ze napewno dlugo bys sie nie nacieszyl wlasciwie dzialajacym automatem ;)
    Jest przynajmniej kilka parametrow z termodynamiki i mechaniki plynow ktore musi spelniac dany olej aby mogl byc stosowany w danej skrzyni w momencie jak ktorys z nich sie nie zgadza skrzynia zaczyna szwankowac- stare skrzynie robione byly z duzym marginesem bledu wiec jakies niewielkie odchylki nie zrobia im wiekszej "krzywdy" jednak
    na dluzsza mete nie mozna sobie zalewac byle czego na tzw. "sztuke" ;)

    Z tego co wywnioskowalem to owa wczesniej poruszona "tapicerka na wkrety" byla przenosnia odnosnie "sztuki" a nie szykana/obelga wymierzona w twoje auto :x


    Każdy człowiek jest jak książka, ma dobre strony, wystarczy tylko przekartkować te złe !!!

  2. #32
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    511
    BMW
    e38 735
    Skąd
    boleslawiec
    heh byc moze boss :) juz nie bede wnikal w temat bo to bez sensu, wiem ze zalalem atf mineralny i wsio chodzi do tej pory.pozdrawiam ;]

  3. #33
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    511
    BMW
    e38 735
    Skąd
    boleslawiec
    Cytat Zamieszczone przez sz4l0ny
    Cytat Zamieszczone przez czoobek
    a skrzynia z tego co wiem wcalnie nie ma miec mineralnego ale masz takie zdanie to twoja sprawa
    Cytat Zamieszczone przez czoobek
    mi weszlo prawie 10litrow, zalezy jaki olej ja wlewalem mineralny bo do takich starych skrzyn nie oplaca sie lac innego oleju
    ?

    Cytat Zamieszczone przez czoobek
    mi weszlo prawie 10litrow... litr ok 22zl jakos placilem
    Cytat Zamieszczone przez czoobek
    koszt oleju syntetyka albo polsyntet jest kosmos zeby wlac go do auta ktore jest warte pare tys zl
    10x22 = 220 pln to jak sam napisales "kosmos" w kosztach utrzymania e32

    gratuluje podejscia do tematu na ktory jak najbardziej mam odmienne zdanie i tego wlasnie bronie

    jesli pragniesz mi udzielac uwag odnosnie "robienia z siebie glupka" to moze najpierw skontaktuj sie z moderatorami w temacie konsekwencji robienia osobistych wycieczek na łamach forum oraz szerzenia tresci ktore nic nie wnosza do tematu, bo mozesz miec pewnosc ze ja to zrobie i to z pełną precyzją
    spoko nie bylo moim zamierem cie urazic wiec jak cos to sorry. 22zl za litr to wlasnie kosztuje mineralny ale mniejsza o to,grunt zeby skrzynia chodzila jak nalezy i auto, to chyba na tyle w tym temacie z mojej strony, pozdr

  4. #34
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    605
    BMW
    E32 750 iA '91 M70B50
    Skąd
    z fabryki
    No i po zastrzyku... był on dobitnie bolesny (dla mnie...)

    Buma (E32 750iA) stoi już u mnie (w Bolesławcu), jednak skrzynia w niej padła już dnia wczorajszego... Odjechałem od klienta (zamieniliśmy auta) równe 111,11 km i skrzynia zdechła, płyn chłodniczy wylał się gdzieś bokiem na wydechy (co zaowocowało dymem z pod maski). Inaczej mówiąc wpadłem na minę!

    Ten odcinek co przejechała poszedł bez większych problemów. Skrzynia w opcji "S" lekko szarpała przy zmianie biegów w przód. Jednak w opcji "E" szła bezproblemowo. Był niewielki problem z ruszaniem (a że niemiałem doświadczenia z automatami, to nie wyłapałem że to już jej koniec).

    Kiedy już padła (w czasie jazdy wyskoczył bieg), na N było ją bardzo ciężko pchnąć w którymkolwiek kierunku - jakby coś ją jeszcze blokowało, może hamulce tylne (w tych są klocki do wymiany)


    Tak zatem opcje pozostały mi dwie - odmiana, lub klient płaci za lawetę do Bolesławca z pod Warszawy (tak, ta buma też padła na wjeździe do Wawy... to jakieś fatum nade mną ciąży). Facet jako że jednak uczciwy i pewnie bardziej zdesperowany aby pozbyć się bumy - zadecydował że płaci za lawetę do Bolesławca.

    Swoje wizytowanie w Wawie i wyprawę na zamianę zakończyłem darmowym powrotem... tyle że na lawecie :?

    Teraz odpocznę i idę sprawdzić czy przypadkiem nie poszedł simering przy skrzyni biegów - może zgubiła olej i nie miała ciśnienia...?

    Dziwne było że wsteczny też nie chciał załapać - na mój rozum i wiedzę przemawiałoby to za brakiem ciśnienia. R łapał ale bardzo nieśmiało. Zaraz po uszkodzeniu nie chciał jechać, skoczył w tył raptem 5-10cm i koniec. Dopiero rano, jak z lawet zjeżdżałem to wsteczny łapał i schodził - ale po spuszczeniu z lawety nie męczyłem go więcej - a użyć go musiałem bo na N buma nie chciała dać się popchnąć....

    W momencie jak wyskoczył mi bieg (i padła skrzynia) pojawił się komunikat o usterce w elektronicznym sterowaniu automatycznej skrzyni biegów - czyli: GETRIEBEPROGRAMM, następnie zapaliła się kontrolka EML i to był koniec jazdy.

    Jest możliwe że problem leży zarówno po stronie sterowania przepustnicą (tu moje odniesienie do EML) oraz po stronie elektroniki, czyli modułu elektronicznego sterowania skrzynią biegów? (a tak na marginesie.... to gdzie on się znajduje? :/ )
    usługi i bezpieczeństwo IT
    BMW E32 750iA '91 (magia V12 ) | Ex: BMW E32 735i '87
    Honda VT 1100 chopper
    Schematy E32 (czytelna lista plików)

  5. #35
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    605
    BMW
    E32 750 iA '91 M70B50
    Skąd
    z fabryki
    Byłem, sprawdziłem.... olej w skrzyni - jest, ale jest on zamiast czerwony to cały czarny.... no, prawie czarny - taki bardziej grafit i śmierdzi jak spalone sprzęgło (np. w manualu).

    Sprawdzałem po przez bagnet, niby na nim opiłków przy pierwszym wynurzeniu i kolejnych zanurzeniach nie było... niby.

    Obecnie skrzynia łapie tylko wsteczny - w przód nie łapie wcale, nawet nie próbuje, jednak po chwili takiego próbowania załączenia D pojawia się ów smrodek palonego sprzęgła - cały olej ze skrzyni śmierdzi identycznie.

    Zastanawiam się czy możliwe że poprzedni właściciel wlał (dolał) jakieś gówno i teraz nie chce się przyznać. Rozważam również czy wymiana tego oleju może odratować skrzynię - chociażby częściowo, czy to już jest jej kompletny, definitywny i nieodwracalny zgon?
    usługi i bezpieczeństwo IT
    BMW E32 750iA '91 (magia V12 ) | Ex: BMW E32 735i '87
    Honda VT 1100 chopper
    Schematy E32 (czytelna lista plików)

  6. #36
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    511
    BMW
    e38 735
    Skąd
    boleslawiec
    jak na moje oko to spalone sa tarczki do jazdy w przod

  7. #37
    Doświadczony Użytkownik Awatar nino
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    1,456
    BMW
    E32 735
    Skąd
    Katowice
    remont..

  8. #38
    Doświadczony Użytkownik Awatar sz4l0ny
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,755
    BMW
    e32
    Skąd
    Kraków
    Cytat Zamieszczone przez nino
    remont..
    x2!

  9. #39
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    605
    BMW
    E32 750 iA '91 M70B50
    Skąd
    z fabryki
    Czy automatyczna skrzynia biegów w E32 jest chłodzona tym samym płynem (tą samą cieczą) co silnik? czyli nadmierny ubytek płynu chłodzącego może spowodować przegrzanie się skrzyni biegów i w następstwie tego jej uszkodzenie?
    usługi i bezpieczeństwo IT
    BMW E32 750iA '91 (magia V12 ) | Ex: BMW E32 735i '87
    Honda VT 1100 chopper
    Schematy E32 (czytelna lista plików)

  10. #40
    Vip Vip
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    292
    BMW
    X5
    Skąd
    ZS
    nie oszukuj się skrzynia do remontu i tyle żadna wymiana oleju z tego co piszesz nie ma sensu do tego dochodzi kontrola układu chłodzenia zwalone wisko + przegrzany olej w ASB= remont skrzyni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •