Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 50

Wątek: BMW 750iA '91 - szarpnięcia przy zmianie biegów

  1. #21
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    511
    BMW
    e38 735
    Skąd
    boleslawiec
    ale oczywiste jest ze nie wejdzie tyle litrow jesli spuscisz olej,wymienisz ok 1/2 oleju bo reszta zostanie w gruszce, 10litrow wchodzi na sucho albo jak skrzynie byla robiona i wymieniane sprzeglo i wtedy wlasnie weszlo mi 10litrow a tak to szykuj sie na ok 4 -5litrow oleju.

  2. #22
    Doświadczony Użytkownik Awatar sz4l0ny
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,755
    BMW
    e32
    Skąd
    Kraków
    Cytat Zamieszczone przez czoobek
    Cytat Zamieszczone przez sz4l0ny
    e32 750 zawsze 4hp24


    Cytat Zamieszczone przez czoobek
    zalezy jaki olej ja wlewalem mineralny bo do takich starych skrzyn nie oplaca sie lac innego oleju

    że co prosze?
    cos nie jasne?? koszt oleju syntetyka albo polsyntet jest kosmos zeby wlac go do auta ktore jest warte pare tys zl, albo za ta cene qpic druga skrzynie... jestem milosnikiem e32 i naprawde wpakowalem mase pieniedzy w swoja byla e32 ale sa to juz "zasluzone" autka i nie ma po co przesadzac w kosztach....
    nie jasne jest twoje podejscie - wlany ma byc taki olej jaki jest dedykowany do 4HP22 i tak sie sklada ze jest tanszy od tego na ktorych pracuja nowsze skrzynie (np syntetyk do 5HP). piszesz ze jestes "milosnikiem e32" co powinno oznaczac ze eksploatujac auto inwestujesz tyle ile wymaga dana sytucaja. jesli cena oleju do skrzyni to dla ciebie "kosmos" to w prostej linii prowadzi do naprawiania auta drutem i plastrem, w wydaniu e32 stawia cie to w nieciekawym swietle - zapytaj wlascicieli "zasluzonych" mercedesow ew. volvo czy tankuja je olejem, mazutem albo opalem a tapicerke mocuja na blachowkretach?


    Cytat Zamieszczone przez amato
    Olej przekładniowy (w skrzyni biegów)? Pole to jest pod polem definiującym zastosowany typ skrzyni biegów: 4HP-22/EH
    wszystko OK, tylko ze pojecie "olej przekladniowy" jest malo precyzyjne (bo np. nie polski olej przekladniowy Hipol czy gorszy syf) - ma byc ATF automatic transmission fluid np. ELF czerwony i koniec bicia piany

    Cytat Zamieszczone przez amato
    No więc jak to jest z tym olejem - jak skrzynia szarpie przy zmianie biegów, to wlewając nowy olej mogę jej zaszkodzić jeszcze bardziej w przypadku jeśli przyczyną jest zbyt mała ilość oleju (lub jego zużycie/rozrzedzenie) ?

    Czy też kategorycznie objaw taki nie jest winą niewłaściwego oleju ?
    proponuje podejc do tego tak: masz kulejacą skrzynie i jest tak najprawdopodobniej z kilku powodow:

    - niski stan oleju moze byc przyczyna - ratuje cie dolewka ktora moze pomoc w sposob DORAŹNY, nie traktuj tego jako remedium i gwarancje na wieczne dzialanie

    - odnies swoja skrzynie automatyczna do silnika - oba te elementy dobrze pracuja na dobrym i czystym oleju, jesli twoje podejscie do tematu jest takie jak piszesz powyzej to mozesz sie porownac do szerokiego grona uzytkownikow samochodow ktorzy o wymianach oleju silnikowego nie slyszeli nigdy, a dolejwaja go tylko wtedy gdy przypomni im o tym pewna czerwona kontrolka (tak, tak ciśnienia) wiec moze bez sensu jest szerzyc opinie o tym ze oleju w ASB sie nie zmiania albo ze zmiana oleju powoduje uszkodzenie skrzyni, bo jest to tak samo jak z silnikiem - jak sie jezdzi 10 lat na przepale, to nie dziwne ze jak sie go nagle zmieni na swierzy to panewki chca wyskoczyc - to sa elementarne zagadnienia ktore nie powinny dziwic nawet uzytkownikow polonezow, podczas gdu od ludzi na takim forum nalezaloby oczkiwac nieco wiekszej "kultury technicznej" zwlaszcza w temacie motoryzacyjnym - chyba czas skonczyc wypisywanie takich rewelacji?

  3. #23
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    605
    BMW
    E32 750 iA '91 M70B50
    Skąd
    z fabryki
    @sz4lony, spokojnie ;) masz rację - wymiana oleju co jakiś czas jest wskazana i potrzebna. Olej silnikowy i w skrzyni oraz płyn chłodzący wymieniam jednocześnie - przy jednym podejściu... ale w konkretnym warsztacie ;)

    Nie jestem mechanikiem - interesuje mnie to ogólnie, jednak wolę ograniczyć się do prawidłowej wiedzy eksploatacyjnej, czyli jak jeździć żeby go nie zajeździć. Kiedy w aucie coś piszczy lub nie działa jak zakładam że działać powinno - staram się to naprawić, jednak jeśli ocenię sytuację na przerastającą mnie, nie czekam tylko jadę do warsztatu (a czasem tam zaczynam swoje konsultacje, a nie na forum)

    Tak było i tym razem. Zdania 3-różnych mechaników były identyczne jak osób na forum. Padły sugestie że to może poziom lub wiek oleju w skrzyni jak także przypuszczenia że to już zgon skrzyni.

    Auto o które pytam czeka na mnie do odbioru w środę. Do tego czasu muszę wiedzieć ile tylko zdołam się dowiedzieć o czekających mnie komplikacjach, oraz jak poznać czy skrzynia jest dupnięta - w końcu mam do pokonania na niepewnym aucie 600 km...

    Prosiłem na forum o sprawdzenie tego autka kogoś (kogokolwiek) z okolicy gdzie auto stoi, jednak zamiast sprawdzić pewni forumowicze spróbowali mnie przepłacić...... więc swoją prośbę usunąłem :razz:

    Jadę przez całą Polskę na randkę w ciemno i nie chciałbym w połowie drogi być zmuszonym do pchania bumy pod swój dom....
    usługi i bezpieczeństwo IT
    BMW E32 750iA '91 (magia V12 ) | Ex: BMW E32 735i '87
    Honda VT 1100 chopper
    Schematy E32 (czytelna lista plików)

  4. #24
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    223
    BMW
    e32 735iL
    Skąd
    Kraków
    Możesz zaryzykować niestety pewności mieć nie będziesz do momentu jak się rozsypie lub czego ci życzę wszystko będzie ok, ja na "padniętej skrzyni" zrobiłem około 2000 km ,moja nie tylko szarpała ale też doszło do ślizgania więc był kłopot z ruszaniem mimo to jechała, ale teraz jest OK po prostu wymieniłem skrzynie za którą zapłaciłem 400 plus wymiana na warsztacie u znajomego . Co do oleju to przy wymianie weszło do samej pustej skrzyni około 6,5 litra oleju Lotos ATF II D zgodnego z normami wg katalogu w serwisie który kosztował jeżeli pamiętam coś około 14-15 zł litr plus filtr około 30zł . Oczywiście wszystkie te dane dotyczą 735 więc nie wiem jak dokładnie jest w 750 ,ale masz małą sugestie dotyczącą kosztów.

  5. #25
    Moderator Mod Awatar BOSS
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    4,128
    BMW
    740i
    Skąd
    Dolny Slask
    Amato- nie ludz sie ze zmienisz olej i bedzie miod- skrzynia bankowo bedzie do roboty wiec kalkuluj sobie do ceny koszt drugiej lub naprawy starej.
    Gadka ze "olej jest do wymiany" to standardowa sciema przy sprzedazy auta z uszkodzona skrzynia... ;)

    p.s: automaty nie sa wieczne-zuzywaja sie tak samo jak sprzegla w manualach, roznica jest jednak w kosztach naprawy- niestety :( duzo wieksza jak przy manualu

    Każdy człowiek jest jak książka, ma dobre strony, wystarczy tylko przekartkować te złe !!!

  6. #26
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    605
    BMW
    E32 750 iA '91 M70B50
    Skąd
    z fabryki
    @BOSS, wręcz przeciwnie, ja mam tylko nadzieję że buma dojedzie do mojego garażu, niech wówczas sobie spocznie a w swoim czasie wezmę się za jej upiększanie (to nie ma być [i nie jest] moje auto użytku codziennego) ;D

    Moja buma (735i) miała generalkę: silnik (głowica, kolektory i różne drobiazgi), sprzęgło, drążki kierownicze (i wszystko co w okolicy).... nie powiem ile wydałem (tak dokładnie), ale było tego sporo. Koszt wymiany skrzyni mnie nie przeraża :P Nie jestem hiperbogaty, nawet.... minibogaty nie jestem.... ale spełniam swoje marzenia (i te małe i te duże).

    Nastawiłem się na 750 i będę miał 750 :razz: jak nie ta, to inna - ale koniecznie automat. Gdy tak przeglądam ogłoszenia widzę że aby mieć 100% pewności że skrzynia nie jest trup to bym musiał wyłożyć nieco więcej (w praktyce to różnica tej skrzyni)....

    Jeśli jednak samemu zrobię tę skrzynię i inne elementy to wyjdę cenowo identycznie, może dopłacę jeszcze parę setek, ale nie jestem handlarzem i nie pcham do bumy wycieraczek z Mazdy :razz:

    To na czym mi w tym wątku zależy to ustalić szczegółów ile tylko się da - wskazówek które pomogą mi w podjęciu decyzji czy auto da radę przebyć o własnych siłach 600km czy też nie da rady... (nie mam lawety na taki kawał drogi i czasu - zatrzymam się w Warszawie na 2-3 dni po odebraniu bumy, więc będę miał czas trochę pokminić)
    usługi i bezpieczeństwo IT
    BMW E32 750iA '91 (magia V12 ) | Ex: BMW E32 735i '87
    Honda VT 1100 chopper
    Schematy E32 (czytelna lista plików)

  7. #27
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    511
    BMW
    e38 735
    Skąd
    boleslawiec
    Cytat Zamieszczone przez sz4l0ny
    Cytat Zamieszczone przez czoobek
    Cytat Zamieszczone przez sz4l0ny
    e32 750 zawsze 4hp24


    Cytat Zamieszczone przez czoobek
    zalezy jaki olej ja wlewalem mineralny bo do takich starych skrzyn nie oplaca sie lac innego oleju

    że co prosze?
    cos nie jasne?? koszt oleju syntetyka albo polsyntet jest kosmos zeby wlac go do auta ktore jest warte pare tys zl, albo za ta cene qpic druga skrzynie... jestem milosnikiem e32 i naprawde wpakowalem mase pieniedzy w swoja byla e32 ale sa to juz "zasluzone" autka i nie ma po co przesadzac w kosztach....
    nie jasne jest twoje podejscie - wlany ma byc taki olej jaki jest dedykowany do 4HP22 i tak sie sklada ze jest tanszy od tego na ktorych pracuja nowsze skrzynie (np syntetyk do 5HP). piszesz ze jestes "milosnikiem e32" co powinno oznaczac ze eksploatujac auto inwestujesz tyle ile wymaga dana sytucaja. jesli cena oleju do skrzyni to dla ciebie "kosmos" to w prostej linii prowadzi do naprawiania auta drutem i plastrem, w wydaniu e32 stawia cie to w nieciekawym swietle - zapytaj wlascicieli "zasluzonych" mercedesow ew. volvo czy tankuja je olejem, mazutem albo opalem a tapicerke mocuja na blachowkretach?


    Cytat Zamieszczone przez amato
    Olej przekładniowy (w skrzyni biegów)? Pole to jest pod polem definiującym zastosowany typ skrzyni biegów: 4HP-22/EH
    wszystko OK, tylko ze pojecie "olej przekladniowy" jest malo precyzyjne (bo np. nie polski olej przekladniowy Hipol czy gorszy syf) - ma byc ATF automatic transmission fluid np. ELF czerwony i koniec bicia piany

    Cytat Zamieszczone przez amato
    No więc jak to jest z tym olejem - jak skrzynia szarpie przy zmianie biegów, to wlewając nowy olej mogę jej zaszkodzić jeszcze bardziej w przypadku jeśli przyczyną jest zbyt mała ilość oleju (lub jego zużycie/rozrzedzenie) ?

    Czy też kategorycznie objaw taki nie jest winą niewłaściwego oleju ?
    proponuje podejc do tego tak: masz kulejacą skrzynie i jest tak najprawdopodobniej z kilku powodow:

    - niski stan oleju moze byc przyczyna - ratuje cie dolewka ktora moze pomoc w sposob DORAŹNY, nie traktuj tego jako remedium i gwarancje na wieczne dzialanie

    - odnies swoja skrzynie automatyczna do silnika - oba te elementy dobrze pracuja na dobrym i czystym oleju, jesli twoje podejscie do tematu jest takie jak piszesz powyzej to mozesz sie porownac do szerokiego grona uzytkownikow samochodow ktorzy o wymianach oleju silnikowego nie slyszeli nigdy, a dolejwaja go tylko wtedy gdy przypomni im o tym pewna czerwona kontrolka (tak, tak ciśnienia) wiec moze bez sensu jest szerzyc opinie o tym ze oleju w ASB sie nie zmiania albo ze zmiana oleju powoduje uszkodzenie skrzyni, bo jest to tak samo jak z silnikiem - jak sie jezdzi 10 lat na przepale, to nie dziwne ze jak sie go nagle zmieni na swierzy to panewki chca wyskoczyc - to sa elementarne zagadnienia ktore nie powinny dziwic nawet uzytkownikow polonezow, podczas gdu od ludzi na takim forum nalezaloby oczkiwac nieco wiekszej "kultury technicznej" zwlaszcza w temacie motoryzacyjnym - chyba czas skonczyc wypisywanie takich rewelacji?

    idac twoim tokiem myslenie to przy zepsutej czy niedomagajacej skrzyni biegow po co bawic sie w naprawe skrzyni biegow jak mozna kupic nowa za parenascie tysiecy euro (jak padnie skrzynia to sytuacja tego wymaga). po to sa atf syntetyki polsyntetyki i mineraly aby kazdy mogl sobie wybrac olej w granicach dopuszczalnosci danego urzadzenia.wkladajac 3.5tys zl w naprawe skrzyni biegow wolalem zaplacic ok 300zl za olej niz ponad tysiac zl, a skrzynia ma sie super i jezdzi bezproblemowo....wiec po co przeplacac?? mozesz zasiegnac informacji od uzytkownika Nino jak sie ma moja byla e32 z tapicerka na gwozdzie i drewnianych kolach :P

  8. #28
    Doświadczony Użytkownik Awatar sz4l0ny
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,755
    BMW
    e32
    Skąd
    Kraków
    Cytat Zamieszczone przez czoobek
    idac twoim tokiem myslenie to przy zepsutej czy niedomagajacej skrzyni biegow po co bawic sie w naprawe skrzyni biegow jak mozna kupic nowa za parenascie tysiecy euro (jak padnie skrzynia to sytuacja tego wymaga). po to sa atf syntetyki polsyntetyki i mineraly aby kazdy mogl sobie wybrac olej w granicach dopuszczalnosci danego urzadzenia.wkladajac 3.5tys zl w naprawe skrzyni biegow wolalem zaplacic ok 300zl za olej niz ponad tysiac zl, a skrzynia ma sie super i jezdzi bezproblemowo....wiec po co przeplacac?? mozesz zasiegnac informacji od uzytkownika Nino jak sie ma moja byla e32 z tapicerka na gwozdzie i drewnianych kolach :P
    - z mojej strony nie bylo slowa na temat remontu skrzyni - pisalem o postawie wg ktorej rzekomo "nie zmienia sie oleju w ASB celem unikniecia ich uszkodzenia", w zwiazku z tym twoj wywod o remontach i kupowaniu nowych jest BEZ SENSU i nic nie wnosi do dyskusji

    - nie interesuja mnie informacje na temat auta nalezacego do ciebie, tylko postawa ktora reprezentujesz na forum a dokladnie wypowiedz o zmianie oleju i jego "kosmicznej cenie" - sam podales koszt remontu i to jest OK, natomiast obstawanie przy tym ze koszt oleju do ASB jest "kosmiczny" ODNOSZAC TO DO kosztow utrzymania e32 jest po prostu bez zasadne, moze zdaj sobie sprawe ze np. dwa tankowania "do pelna" to wlasnie podobny wydatek?

    Cytat Zamieszczone przez sz4l0ny
    wlany ma byc taki olej jaki jest dedykowany do 4HP22 i tak sie sklada ze jest tanszy od tego na ktorych pracuja nowsze skrzynie (np syntetyk do 5HP).
    ta moja wypowiedz dobitnie pokazuje ze 4hp22 ma miec mineral a syntetyk idzie do innych
    CO DOBITNIE POKAZUJE ZE NIE CZYTASZ POSTÓW ZE ZROZUMIENIEM

  9. #29
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    511
    BMW
    e38 735
    Skąd
    boleslawiec
    to nie wyjezdzaj z tekstami typu tapicerka na wkrety itd bo tylko glupka z siebie robisz,a skrzynia z tego co wiem wcalnie nie ma miec nominalnie mineralnego ale masz takie zdanie to twoja sprawa, nie wiem jakie masz doswiadczenie z tymi skrzyniami, ja wiem tyle co mi mowili ludzie ktorzy naprawiaja takie skrzynie. a co do "postawy" to po prostu mamy inne zdania na ten temat i forum sluzy wlasnie do wymieniania sie opiniami :) ile osob tyle zdan.

  10. #30
    Doświadczony Użytkownik Awatar sz4l0ny
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,755
    BMW
    e32
    Skąd
    Kraków
    Cytat Zamieszczone przez czoobek
    a skrzynia z tego co wiem wcalnie nie ma miec mineralnego ale masz takie zdanie to twoja sprawa
    Cytat Zamieszczone przez czoobek
    mi weszlo prawie 10litrow, zalezy jaki olej ja wlewalem mineralny bo do takich starych skrzyn nie oplaca sie lac innego oleju
    ?

    Cytat Zamieszczone przez czoobek
    mi weszlo prawie 10litrow... litr ok 22zl jakos placilem
    Cytat Zamieszczone przez czoobek
    koszt oleju syntetyka albo polsyntet jest kosmos zeby wlac go do auta ktore jest warte pare tys zl
    10x22 = 220 pln to jak sam napisales "kosmos" w kosztach utrzymania e32

    gratuluje podejscia do tematu na ktory jak najbardziej mam odmienne zdanie i tego wlasnie bronie

    jesli pragniesz mi udzielac uwag odnosnie "robienia z siebie glupka" to moze najpierw skontaktuj sie z moderatorami w temacie konsekwencji robienia osobistych wycieczek na łamach forum oraz szerzenia tresci ktore nic nie wnosza do tematu, bo mozesz miec pewnosc ze ja to zrobie i to z pełną precyzją

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •