Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20

Wątek: [tuning] kolor sprezyn...

  1. #1
    7ka
    Gość

    [tuning] kolor sprezyn...

    mam pytanie...

    wie ktos cos moze na temat koloru sprezyn??

    czemu sa niebieskie,czerwone,czarne..

    czy czerwone sa najbardziej sportowe,twarde??

    czy czarne sa najbardziej komfortowe??

    mam do kupienia sprezyny Eibach czarne 35mm...czy beda bardziej komfortowe od AP 40mm ??

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    372
    BMW
    740iA, e30 344i, 126p
    Skąd
    Pruszkow
    Napewno bedzie mniej na nich brud widac :hah:
    a tak serio dobre pytanie...juz sie nad tym zastanawialem...

  3. #3
    Super Moderator Awatar EVAN
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    6,066
    BMW
    E38 '99 740iA, X3 M40i '20, I3s '20
    Skąd
    Kętaki
    Jeśli chodzi o kolor to ja miałem kiedyś z Eibacha grafitowe ;D
    Więc kolorów jest dużo. Ale myśle że nie ma jakiegoś podziału na kolory. To zależy chyba od producenta. Bo dany producent jakoś oznacza swoje produkty. Ale np kolor czerwony nie oznacza u wszystkich producentów takiej samej twardości.
    Moje EX - E38 730i '95, E38 735iA '98

  4. #4
    7ka
    Gość
    wlasnie dowiedzialem sie ze kolor nie gra roli..

    to wymysl firm..

    natomiast... wazna role graja zwoje.. np. grubosc "pretu" oraz ilosc zwoji.. im wiecej tym twardsza sprezyna.. im mniej tym bardziej komfortowa. ale np seryjna sprezyna ma wiecej zwoji i jest bardziej miekka od np.AP tak..ale ona jest dluzsza..i nie wiem jak ze srednica zwoji..

    niedawno dalem dla porownania fotke H&R 50mm i AP 40mm i wysoksc jest ta sama.. ale zwoji ma mniej AP przez co jest bardziej miekka..

    moze ktos ma wiecej info lub moze moje zrodlo informacji wprowadzilo mnie wblad wie prosze o riposte jesli cos namieszalem ;)

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    488
    W zasadzie sprężyny niewiele zmieniły się od czasu kiedy je wymyślono ale postęp dotarł i tu. Najszybciej odeszły w zapomnienie resory piórowe. Dziś nawet nowoczesne samochody ciężarowe korzystają z nowoczesnych rozwiązań pneumatycznych, a w samochodach osobowych na dobre zagościły sprężyny śrubowe, choć w nielicznych głównie francuskich markach stosuje się drążki skrętne.

    Podstawowym rodzajem sprężyn stosowanych we współczesnych zawieszeniach są sprężyny o liniowej chrakterystyce. Oznacza ona, że ściskając taką sprężynę, jej siła wzrasta proporcjonalnie do skrócenia.
    W bardziej wyrafinowanych konstrukcjach spotyka się sprężyny o chrakterystyce progresywnej, w której początkowo ściskanie wymaga mniejszej siły ( większy komfort resorowania), a im ugięcie jest większe tym sztywność sprężyny wzrasta.
    W sporcie samochodowym stosowane są głównie sprężyny liniowe , gdyż komfort jazdy nie ma tu większego znaczenia, a sprężyny dobiera się i tak do rodzaju nawierzchni. Profesjonaliści stosują rozwiązania bardziej wyrafinowane np. kolumny typu PROFLEX , gdzie wykorzystuje się złożenie dwóch rodzajów sprężyn; głównej i dodatkowej, zwanej czasami "helperem". Ponieważ sprężyna sztywna nie może mieć tak dużego skoku jak sprężyna miękka, przy większych ruchach kół dodatkowa ma za zadanie przeciwdziałać przemieszczaniu głównej sprężyny.Poza tym rozwiązanie takie zapewnia skokową progresję

    Przy jeździe cywilnej twardość sprężyn powinna być tym wyższa, im równiejsza będzie nawierzchnia. Rzeczywistość nakazuje jednak szukania kompromisu.W sporcie najtwardsze stosuje się głównie do wyścigów pod równiutkich nawierzchniach ( tory wyścigowe) miękkie na tzw. dziurawe rajdy terenowe.

    W codziennej eksploatacji nie powinno się przesadzać z twardością sprężyn, ponieważ można nieświadomie narobić sobie dużo szkody.

    Przy twardej sprężynie jadąc po wybojach występuje zjawisko odrywania się koła od nawierzchni. Powoduje to dość znaczne pogorszenie własności trakcyjnych samochodu, a w następstwie uszkodzenie ogumienia i innych elementów zawieszenia.

    Pamiętać także należy, że sprężyny to tylko jeden z elementów odpowiedzialnych za trakcję. Drugi element to amortyzatory.

    Od dawna wśród osób tuningujących zawieszenie pokutuje zjawisko zakładania sprężyn o dużym stopniu obniżenia i twardości na seryjne amortyzatory. Nie ma nic gorszego jak takie rozwiązanie. Jeżeli jednak, zapewne ze względów finansowych takie rozwizania będą stosowane należy bezwzględnie skontaktować się z fachową firmą tuningową, gdzie można dobrać optymalne dla samochodu rozwiązanie, bez narażania się na uszkodzenia samochodu.

    Na dzień dzisiejszy rynek oferuje wiele sprawdzonych wyrobów wiodących światowych potentatów w dziedzienie zawieszeń . Wymienić tu należy takie firmy jak EIBACH, H&R, KW, WEITEC, LESJOFORS. Korzystając z takich wyrobów mamy najważniejszą gwarancję jaką jest bezpieczeństwo.

    Jeżeli chodzi o kolor sprężyn to w większości przypadków konkretny producent charakteryzuje się konkretnym kolorem sprężyn. WEITEC ma zieone, H&R niebieskie itd.
    Istnieją firmy, które produkują kilka rodzajów sprężyn i one właśnie oznaczają je różnymi kolorami. Nas to raczej nie będzie dotyczyć ponieważ są to zestawy do aut typowo rajdowych w rodzaju WRC, Rally Cross , DTM itd itp.

    Generalnie reasumując starajcie się dobierać sprężyny progresywne. Jeśli zamierzacie obniżać 7er poniżej -25 od stanu fabrycznego polecam osobiście zaopatrzyć się w przystosowane do takich sprężyn amortyzatory o tzw. skróconym skoku.
    Ja osobiście tuningowałem zawieszenie w moich 2 poprzednich autach i oprócz sprężyn oraz amortyzatorów na wymianę poszły również gumy w zawieszeniu. Jeśli chodzi o "gumy" to osobiście z własnego doświadczenia polecam firmę POWERFLEX. Przypominam , że jest 7er , a nie calibra, civic czy supra lub 200sx . Nie ma co przeginać z obniżaniem i usztywnianiem bo baaaaardzo dużo tracimy na komforcie. Wiadomo , czego się nie robi dla tzw. "LANSU" :)

    Pozdrawiam

    bosman

  6. #6
    7ka
    Gość
    kurde fajnie ;)

    ale czy ty zawsze musisz walnac taki wyklad ;D :D :hah:

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    488
    Uwierz mi na słowo, że to jest w wielkim skrócie :)
    Już mi się nie chciało pisać o zwojach, próbach na ściskanie, sprężynach helperach itp. Bo są też rodzaje sportowych zawieszeń gdzie na 1 amortyzator wchodzą 2 sprężyny. Sprężyna główna i sprężyna tzw. helper. Tu by dopiero było pisania :)

    Jak nasunie się Wam na myśl jakieś pytanie to śmiało walcie :)

  8. #8
    7ka
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez bosman

    Jak nasunie się Wam na myśl jakieś pytanie to śmiało walcie :)
    az sie boje ;D

    a skad czerpiesz tyle wiadomosci? pracujesz gdzies przy takich sprawach czy robisz kopie z netu?

  9. #9
    użytkownik
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    5,673
    BMW
    e38 czerwone
    Skąd
    Białytok
    Bosman - zaciekawiłeś mnie tym helperem :) pokaż chociaż fotkę jak to wygląda :) to może coś w stylu bilsteina B14 ??

  10. #10
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    488
    Cytat Zamieszczone przez Neuf
    Bosman - zaciekawiłeś mnie tym helperem :) pokaż chociaż fotkę jak to wygląda :) to może coś w stylu bilsteina B14 ??
    Może uda mi się odkopać fotki z takim zawieszeniem w Toyocie Corolli N-grupowej. Mój znajomy swego czasu miał właśnie takie zawieszenie z kolumnami POWERLFEX. Dodam tylko , że takie rozwiązania stosuje się wyłącznie do rajdów. wykorzystuje się złożenie dwóch rodzajów sprężyn; głównej i dodatkowej, zwanej czasami "helperem". Ponieważ sprężyna sztywna nie może mieć tak dużego skoku jak sprężyna miękka, przy większych ruchach kół dodatkowa ma za zadanie przeciwdziałać przemieszczaniu głównej sprężyny.

    Neuf - bisteiny b14 i b16 to właśnie coś w stylu wcześniej wspomnianego rozwiązania z helperem. Bilstein wprowadził rozwiązania z rajdów samochodowych do swoich produktów oferowanych na rynek cywilny . Wspomniane zestawy bilsteina posiadają regulację tłumienia oraz możliwość zmiany wysokości zawieszenia. Standardowo zawieszenie zostaje obniżone o -50mm , następnie można od tego poziomu regulować dodatkowo zawieszenie +-20mm.

    Specjalnie nie opisywałem tego wcześniej bo po prostu w 7er nie znajdzie to CHYBA :) nigdy zastosowania.

    Może ten obrazek choć troszkę zobrazuje to co napisałem o "helperach" .



    ... a miało być krótko :)

    Pozdrawiam

    bosman

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •