Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: E32 abs/asc+t

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    649
    BMW
    F01 750d RWD
    Skąd
    ...

    E32 abs/asc+t

    Witam. Czy w każdej E32 kontrolki ABS i ASC+T gasną dopiero po odpaleniu silnika? Czy powinno być tak że same gasną po chwili od włączenia zapłonu? Nie mogę też w żaden sposób wymusić kodu migowego ASC a próbowałem już chyba wszystkich możliwych kombinacji znalezionych na forach. Pozdrawiam

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Hermesso
    Dołączył
    Apr 2012
    Posty
    359
    BMW
    ♥BMW♥
    Skąd
    Warszawa
    Historia kontroli stabilności/trakcji w BMW, ASC, ASC+T, DSC

    BMW jest niewątpliwie jedną z pierwszych marek która zaczęła stosować kontrolę trakcji w swoich pojazdach. Zapewne powodem takiego stanu rzeczy był fakt, że klienci obawiają się tylnego napędu - zwłaszcza w dość mocnych samochodach i zwłaszcza w krajach w których zimą drogi są oblodzone.
    Nie każdy mający auto z tylnym napędem trenuje przed zimą poślizgi... nie mniej jednak pokaz z jakąkolwiek kontrolą trakcji przy dużej prędkości jest znacznie bezpieczniejszy niż bez niej w warunkach w których łatwo o naglą zmianę przyczepności. Nie zawsze kierowca jest w super formie, trzyma kierownicę dwoma rękami i patrzy na drogę a kałuża oleju w lecie albo lód w zimie zawsze może się przydarzyć... podczas każdego przyśpieszania i zdejmowania nogi z gazu. Podsumowując warto mieć samochód z kontrolą trakcji.
    ASC (Automatic Stability Control), automatyczne kontrola stabilności to najstarszy ze stosowanych w BMW systemów kontroli trakcji. System ten najczęściej był stosowany w BMW E31 oraz BMW E32. Już na początku produkcji BMW E32, jeszcze w latach 80-tych można było zamówić ten system jako opcję w tych modelach. ASC występował również w E34, zazwyczaj w wersjach z mocniejszymi silnikami oraz w modelu E36 w drugiej edycji tego pojazdu. ASC występował także w późniejszych modelach tj. E46, E39 oraz E38. Działanie systemu polega na zdławieniu przepływu powietrza w przepustnicy. Przepustnica w wersjach silnikowych z systemem ASC jest inna niż bez niego. W E31, E32 oraz E34 z silnikami M30 oraz M70 jeśli istnieje ten system jest zastosowana przepustnica elektroniczna. System jedynie dławi przepływ powietrza, działa na zasadzie "zdjęcia nogi z gazu", nie hamuje kół. W modelach z elektroniczną przepustnicą ASC potrafi także dodać trochę gazu w przypadku gdy noga z pedału gazu została zbyt energetycznie zdjęta i wskutek tego doszło do ich poślizgu. ASC nie steruje w żaden sposób kołami przednimi jednakże korzysta z ich czujników (bo wykorzystuje wszystkie 4 czujniki przy kołach ABS). System ASC porównuje prędkość kół przednich z tylnymi i w razie potrzeby zmniejsza prędkość kół tylnych. Nie ma możliwości przyhamowania tylnego jednego koła.
    ASC+T (Automatic Stability Control plus Traction), automatyczna kontrola stabilności i trakcji to system który posiada takie możliwości i elementy składowe jak ASC lecz dodatkowo jeszcze posiada możliwość przyhamowania tylnych kół za pomocą hamulców tylnych. Ta dodatkowa funkcja systemu ASC+T pozwala przyhamować tylko jedno koło. Dodatkowo reakcja systemu jest szybsza. Przy próbie ruszenia na bardzo śliskiej nawierzchni gdy jedno koło wpada w poślizg a drugie ma przyczepność i samochód nie jedzie do przodu ASC+T działa jak mechanizm różnicowy o zwiększonym tarciu (tzw. szpera) przyhamowując jedno koło które kręci się szybciej i pozwalając mechanizmowi różnicowemu przekazać moment na drugie. System ASC+T występował w modelach BMW E31, E32, E34, E36, E39, E38.
    DSC Dynamic Stability Control to najbardziej rozwinięty system kontroli trakcji w samochodach BMW. Oprócz możliwości jakie posiadają systemy ASC+T (i automatycznie ASC) posiada także czujnik położenia kierownicy oraz posiada możliwość przyhamowania wewnętrznych kół podczas jazdy po łuku gdy pojazd wpada w poślizg. DSC jest odpowiednikiem systemu ESP w innych markach.
    Przy wszystkich systemach kontroli stabilności/trakcji musimy pamiętać o identycznej średnicy kół z tyłu lub z przodu, gdyż nawet niewielka różnica może powodować problemy.
    http://www.bmw-tech.pl/artykul/histo...asc-asc-t-dsc/
    Ostatnio edytowane przez Hermesso ; 18-04-2013 o 17:04

  3. #3
    Początkujący Użytkownik Awatar flash
    Dołączył
    Aug 2009
    Posty
    39
    BMW
    730 & 520
    Skąd
    .: Jaworzno :.
    asc+t nie ma kodu migowego, kontrolka abs i asc (ta co miga gdy asc dziala) gasna dopiero po odpaleniu samochodu.

  4. #4
    Początkujący Użytkownik Awatar Krysiaman
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    97
    BMW
    E38 740iL M62
    Skąd
    Toruń
    A taka ciekawostka. Mam fabrycznie ASC w 730i z 89' i nie świeci mi się w ogóle kontrolka ASC tylko wyświetla komunikat na tym wyświetlaczu od checka :)
    Mniej więcej taki [] [] [] ASC [] [] []
    Żarówkę mam w liczniku wkręconą :p

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    649
    BMW
    F01 750d RWD
    Skąd
    ...
    Teraz pozostaje jedynie zwalczyć problem wyłączającego się ASC+T w chili rozgrzania oleju do wspomagania. Podejrzewam padniętą pompę wspomagania którą już i tak lekko słychać, nie wspomnę że gdy jest poniżej zera to ewidentnie słychać jak pompa przez jakiś czas zaciąga powietrze na uszczelnieniu wałka od koła pasowego.

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    649
    BMW
    F01 750d RWD
    Skąd
    ...
    Panowie temat ASC+T to temat rzeka...Walka z tym jest strasznie nie równa :) Sam już nie wiem gdzie szukać dalej przyczyny i czego się czepiać a zima coraz bliżej :(

  7. #7
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    67
    BMW
    730 M60 1994
    Skąd
    Gorzów
    u mnie z kolei nie można było wyłączyć ASC,jedynie odłączenie pompy dawało efekt,ale mi to akurat nie przeszkadzało ;)

  8. #8
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2009
    Posty
    1,308
    BMW
    było e32 735 1986r lpg e34 535i lpg 1991,730v8 manual 1992_sekwencja jest BMW e32 735is Italian milf
    Skąd
    rogi/krosno
    SkeYT sprawdż czy linka się nie zacina nigdzie i posprawdzaj wtyczki wszystkie razem z czujnikami od ABs-u,hmmm co do pompy wspomagania ja mam już u siebie 2 a na stara była już na totalnym wykończeniu i ASC działało

  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    649
    BMW
    F01 750d RWD
    Skąd
    ...
    Linka jest nowa i poprawnie wyregulowana. ABS działa jak malina więc chyba to nie czujniki? W sterowniku siedzą "nieznane błędy" 0011 i 0012 i nie mogę znaleźć do nich nigdzie opisu. Zostały mi jeszcze 3 wtyczki do sprawdzenia te przy hydro-agregacie czyli główna i 2 wejściowe w agregat ale to dopiero w poniedziałek ogarnę. Muszę to naprawić do zimy bo nie będzie lekko przetrwać :)

Podobne wątki

  1. [elektryka] Kontrolka ABS i ASC
    Przez stachu0505 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 25-05-2013, 23:12
  2. Nie działa ASC i ABS - e32
    Przez Lord Lukasz w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 21-08-2011, 08:12
  3. Problem z ABS - ASC
    Przez Hubertus7er w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 12-02-2010, 16:37
  4. ASC - ABS - AWARIA
    Przez bialydaro w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 14-01-2010, 07:45
  5. [ elektronika] ABS + ASC
    Przez orson w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 15-07-2009, 22:45

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •