Strona 10 z 12 PierwszyPierwszy ... 89101112 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 91 do 100 z 118

Wątek: Drgania w kierownicy ??

  1. #91
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2016
    Posty
    62
    BMW
    e38 740iA i e39 540 touring manual
    Skąd
    3city

    Post

    koła wyważone do 1g- bez zmian.
    Pomiary na gorących tarczach (hamowanie ze 180, szybki zjazd na MOP lub stację przy autostradzie, szybka akcja ze zdjęciem koła i założeniem czujnika) wykazały: przód 0,01- 0,02, jeden tył 0,02, drugi 0,04-0,05. temperatura tarcz w momencie pomiaru wg termometru na podczerwień ok. 90st.

    Jak szarpało, tak szarpie, co więcej, zaczyna już przy 160, kończy na 80. Jutro spróbuję założyć zimówki jak sugerował miro.

    Krótkie uporządkowanie:
    1. zakup w grudniu na 16" zimówkach nankang :) 235/60/17, tarcze przód i tył do wymiany - zero bicia przy hamowaniu
    2. wiosną zmiana kół na 17" z dunlopami 235/55/17, jeszcze stare tarcze - zero bicia
    3. wymiana tarcz i klocków przód i tył,( plus wymiana jednej końcówki drążka, bo na szarpakach minimalny luz wyszedł) spokojne docieranie w mieście przez kilka dni, potem wyjazd w trasę (krajówki i ekspresówki) bez gwałtownych hamowań (ok. 2500km) - zero bicia
    4. powrót autostradą, 3 mocniejsze hamowania i zaczęło wyrywać kierownicę z ręki (120-80), 140 szarpanie (upał, wody na jezdni brak)
    5. wymiana drążka środkowego na febi (ujawnił się luz od strony wymienianej wcześniej końcówki drążka)- nie wyrywa kierownicy z ręki, ale szarpie, od 140, mnajbardziej w zakresie 120-80
    6. wyważenie kół do 1grama nic nie zmieniło
    7. celowe rozgrzanie tarcz i pomiary bicia tarcz j.w, pomiary 0,01-0,02, jeden tył 0,04- 0,05 (żona pomyliła guziczki i się nie nagrało ) - rozszerzył się zakres szarpania 160-80


    Objawy są TYLKO podczas hamowania, autko prowadzi się jak po szynach przy każdej prędkości, nic nie puka.

    PS. podczas wyważania wyszło, że felgi minimalnie biją, tzn. jeden przód ok, drugi minimalnie, jeden tył też tyci, drugi trochę mocniej. Może tu szukać? 4 zimówki do testów są...
    Ostatnio edytowane przez jarcion ; 03-06-2017 o 20:33

  2. #92
    Vip Vip Awatar damned1
    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    4,441
    BMW
    520i, 118i
    Skąd
    Wrocław
    Wymień płyn hamulcowy.

  3. #93
    Doświadczony Użytkownik Awatar miro
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    6,842
    BMW
    BRAK
    Skąd
    MEIN VATERLAND IST OBERSCHLESIEN
    Damned tak szczerze ..... Wierzysz w ten płyn ,że jak wymieni to coś to zmieni ?

  4. #94
    Vip Vip Awatar damned1
    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    4,441
    BMW
    520i, 118i
    Skąd
    Wrocław
    Znany jeden przypadek, kiedy to pomogło. Na sobie nie mogę jeszcze tego potwierdzić, choć wygląda, że jest lepiej.

    Ogólnie na temat drgań kierownicy w 7er można byłoby elaborat napisać. Wszyscy najczęściej obwiniają tarcze, a jak okaże się, że z tarczami wszystko ok, to rozkładane są ręce, bo jak to tak? A no tak to, że winowajcą tego typu drgań niekoniecznie musi być jeden element, a wiele elementów, które same w sobie są w normie, ale gdy współgrają ze sobą, zaczynają wzmacniać swoje drgania własne i powstaje rezonans.

  5. #95
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2016
    Posty
    62
    BMW
    e38 740iA i e39 540 touring manual
    Skąd
    3city
    Płyn także wymieniony przy wymianie tarcz i klocków.

  6. #96
    Vip Vip Awatar damned1
    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    4,441
    BMW
    520i, 118i
    Skąd
    Wrocław
    Ja żeby ostatecznie wyeliminować wszelakie drgania u siebie, wymieniłem już wszystko co się dało w przednim zawiasie: komplet wahaczy, drążki, regeneracja przekładni, nowe amory, nowe łożyska McPersona, tarcze, piasty. Stare zostały w sumie zaciski i sprężyny i udało się mi uzyskać oczekiwany efekt. Podejrzewam, że taka rada Cię nie satysfakcjonuje, bo tanie to nie jest.

  7. #97
    Doświadczony Użytkownik Awatar Aldik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    6,420
    BMW
    740xd f01
    Skąd
    Katowice
    Cytat Zamieszczone przez damned1 Zobacz posta
    Ja żeby ostatecznie wyeliminować wszelakie drgania u siebie, wymieniłem już wszystko co się dało w przednim zawiasie: komplet wahaczy, drążki, regeneracja przekładni, nowe amory, nowe łożyska McPersona, tarcze, piasty. Stare zostały w sumie zaciski i sprężyny i udało się mi uzyskać oczekiwany efekt. Podejrzewam, że taka rada Cię nie satysfakcjonuje, bo tanie to nie jest.
    A pomogło chociaż ;)?

  8. #98
    Vip Vip Awatar damned1
    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    4,441
    BMW
    520i, 118i
    Skąd
    Wrocław
    Cytat Zamieszczone przez Aldik Zobacz posta
    A pomogło chociaż ;)?
    Cytat Zamieszczone przez damned1 Zobacz posta
    [...] i udało się mi uzyskać oczekiwany efekt.
    Pomogło. Polecam przeczytać opis do tego filmu: https://www.youtube.com/watch?v=Sgsh0clROBY

    Powiem tylko tyle, że na moje oko moje amory były jeszcze bardziej wybite.

  9. #99
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2016
    Posty
    62
    BMW
    e38 740iA i e39 540 touring manual
    Skąd
    3city

    Post

    Cytat Zamieszczone przez damned1 Zobacz posta
    ...Podejrzewam, że taka rada Cię nie satysfakcjonuje, bo tanie to nie jest.
    Jakby to ująć... wolałbym zapłacić za strzał snajpera niż za ostrzał artyleryjski ;)

    EDIT: no właśnie amory- zawsze jak na autostradę wjeżdżam, to guziczkiem utwardzam, muszę sprawdzić, czy to ma jakiś wpływ.

  10. #100
    Vip Vip Awatar damned1
    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    4,441
    BMW
    520i, 118i
    Skąd
    Wrocław
    Widzisz, w moim przypadku w pewnym momencie snajper wyszedłby mnie za drogo ;)

    Degradacja zawiasu w aucie normalnie eksploatowanym następuje stopniowo. Parametry wszystkich elementów spadają równomiernie, dzięki czemu jakoś to ze sobą gra (wiadomo jest jakaś granica). Gdy nagle cześć z nich jest wymieniana na nowe, pozostałe dostają jeszcze bardziej po dupie, bo ich nowi koledzy nie kompensują już tak przeciążeń jak wcześniej i zaczynają się cyrki.

    U mnie zaczęło się od wymiany "nie-do-pary" jednego wahacza, potem niecały rok później drugiego, ale innej marki. 3 tygodnie tak pojeździłem i któregoś ranka się zaczęło. Walczyłem z tym niemiłosiernie. Szarpaki nic nie wykazywały. Kilku mechaników brechą nic nie wykazało, a drgania podczas jazdy były.

    Duża poprawa była po ponownym wymianie wahaczy, ale tym razem całego kompletu 4-ech sztuk. Parę miechów wcześniej wjechał trzeci komplet drążków, bo wcześniejsze nie wytrzymały (ori padły, wjechało febi, wytrzymały 10 miesięcy, teraz jest Lemi i jest spokój).

    Jakiś czas miałem spokój, ale po zmianie kół na zimowe, zaczęły pojawiać się wibracje przy hamowaniu. Sporadycznie ich nie było. Koła zimowe nie są z górnej półki, więc czekałem do wiosny. Na zestawie letnim wibracje potrafiły się np pojawiać przy pokonywaniu łuków na autostradzie. Częściej w lewo niż w prawo. Mógłbym tak opowiadać i opowiadać. W końcu cierpliwość na takie "snajperskie" strzały mi się skończyła i poszedłem z artylerią ;)

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •