Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: jak zdiagnozowac pdaniety katalizator?

  1. #1
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2012
    Posty
    1,085
    BMW
    e38 2001r M62TUB44 + LPG
    Skąd
    Warszawa

    jak zdiagnozowac pdaniety katalizator?

    silnik m62 tub 44

    jak zdiagnozowac pdaniety katalizator (tester obd mam, dis nie)?

    ile kosztuja zamienniki i czym się różnią, jakie polecacie?

    ile kosztuje oryginał czy warto brać zamiennik?

    czy jezdzenie z padnietym coś psuje poza powietrzem?

  2. #2
    Początkujący Użytkownik Awatar DanSki
    Dołączył
    Feb 2013
    Posty
    29
    BMW
    e39 530D M-SPORT AUTO 2001 >>> e53 X5 AUTO 2001 >>> e38 740i SPORT AUTO 2001
    Skąd
    LONDYN
    Gdy kat sie posypie fizycznie, bedzie słychać stukanie/klekotanie jak przygazujesz, przynajmniej ja tak miałem w e53 z tym samym silnikiem. Z drugiej strony zanim zaczął hałasować zaświeciła mi sie kontrolka check engine na zegarach i INPA pokazała błąd kata.
    Ja jeździłem coś koło 4mcy z padniętym katem i nic w efekcie sie nie działo z autem oprócz denerwującego dźwięku podczas przyspieszania.
    Różnica w cenie jest raczej spora, z tego co pamiętam to ori był 3x droższy od zamiennika.
    A czy warto kupować ori to sam musisz zdecydować, jeśli masz zamiar sprzedać auto to chyba nie ale to tylko moje zdanie.
    PZDR
    ​WOLNOŚĆ TO NIE DOWOLNOŚĆ...

  3. #3
    Początkujący Użytkownik Awatar FIACIOR
    Dołączył
    Jan 2008
    Posty
    74
    BMW
    BMW E38 735iA
    Skąd
    Warszawa-Bemowo
    Witam,

    Kupując swój samochód ok. 5 lat temu dowiedziałem się, że mam zamontowane strumienice. Podczas badania rejestracyjnego na stacji kontroli pojazdów usłyszałem, że samochód przekracza normy emisji spalin. Postanowiłem pozbyć się strumienic i zamontować katalizatory.
    Zakupu i montażu dokonałem w firmie EL-Tec specjalizującej się w układach wydechowych. Za katalizatory i usługę zapłaciłem ok. 1300 zł (ok. 5 lat temu). Po zamontowaniu katów jeszcze raz podjechałem na tą samą stację. Diagnosta powiedział, że samochód "produkuje czyste powietrze". Zauważyłem również spadek zużycia paliwa.

  4. #4
    Vip Vip Awatar seban123
    Dołączył
    Oct 2009
    Posty
    2,291
    BMW
    E65 745d i E32 M30
    Skąd
    Puławy, Lubelskie
    Blog
    1
    Sprawność katalizatora sprawdza się w testerze. Nie wiem czy da radę obd ale można spróbować.
    Trzeba bardzo dobrze zagrzać auto.
    Podłączyć kompa. Wybrać z listy parametrów napięcie sondy lambda przed katem i zakatem który chcemy sprawdzać.
    Jak już mamy parametry wybrane to obserwujemy najpierw na wolnych obrotach jak zmienia się napięcie na pierwszej sondzie i jak szybko zmienia się napięcie na drugiej sondzie.
    Zasada jest prosta.
    Napięcie na sondzie przed katem ma szybko się zmieniać a dokładnie max co 3 sekundy od 0,05 do 0,8 i tak góra i dół.
    Jak napięcie na sondzie za katem zmienia się szybko i bardzo podobnie do sondy przed katem to znaczy że kat albo się rozsypał albo jest bardzo mało wydajny.
    Jak napięcie na sondzie za katem zmienia się bardzo powoli nawet co minutę od jednego skrajnego napięcia do drugiego to już dobry znak że jeszcze pożyje.
    Inny kolejny test to szybkie depnięcie pedałem gazu w podłogę i puszczenie. Obserwujemy wtedy napięcie za katem. Jak szybko napięcie za katem wzrośnie do 0,8 i zaraz szybko spadnie do 0,05 przy schodzeniu z obrotów to kat już się kończy.

    Komp robi sobie test kata w czasie jazdy głownie w trasie ze stałym średnim obciążeniem.
    Najpierw zubaża mieszankę nasycając kata tlenem a następnie przylewa silnik paliwem i sprawdza jak długo utrzyma się odpowiedni skład spalin za katem. Jak utrzyma się przez określony czas odpowiednie napięcie z sondy wtedy test uznawany jest za zakończony z wynikiem pozytywnym.
    Wiedza o tym, gdzie znalezc informacje i jak ich uzywac to tajemnica sukcesu.
    Albert Einstein

  5. #5
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2012
    Posty
    1,085
    BMW
    e38 2001r M62TUB44 + LPG
    Skąd
    Warszawa
    dzięki! bardzo przydatne odpowiedzi!

    przetestuje i dam znać. póki co raz już mi się złapał błąd katalizatora właśnie (skasowalem i czekam na powtórkę), a przebuegi sond tez dawały do myślenia - stąd moje pytanie.

Podobne wątki

  1. [pozostale] Katalizator i średnica rur
    Przez lockbud w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 24-11-2017, 06:12
  2. [pozostale] Katalizator
    Przez lockbud w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 10-02-2012, 19:11
  3. [silnik] Czy ktos potrafi zdiagnozowac taki blad silnika ???
    Przez Pablo745i w dziale Seria e65 / e66 / e67
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 31-12-2011, 17:07
  4. jak zdiagnozowac INPĄ e65???
    Przez royal w dziale Seria e65 / e66 / e67
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 27-01-2011, 19:12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •