Strona 3 z 17 PierwszyPierwszy 1234513 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 162

Wątek: Wymiana oleju w (automacie) automatycznej skrzyni biegów

  1. #21
    do skrzyni 5-hp-18 z czarną tabliczką dexron 3 a nie drugi

  2. #22
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    216
    BMW
    E32 730i M60B30 '92, E34 525iX M50B25 '92
    Skąd
    okolice Krakowa
    Ja niestety musialem juz swoja naprawiac, w serwisie, ktory wymienil tu Greg.
    U mnie bylo tak: w serwisie BMW "sprawdzili", ze na korku skrzyni (5HP24) mialem "Lifetime", wiec sie nie wymienia. 2-3 tygodnie pozniej skrzynia padla, koszt spory.
    Po zdjeciu miski - smola. Skrzynia od nowosci (tak stwierdzil fachman) jezdzila na tym oleju, auto mialo wtedy ~275tys.
    Ja tez uwazam, ze nie ma dwoch szkol, sa tylko tacy (w serwisach) co nie wiedza.
    WYMIENIAC! Bo mnie do tej pory meczy koszmar, czy gdybym zmienil olej zaraz po kupnie skrzynia by padla czy nie...

    Co do warsztatu (Krakow)
    - fachowosc - super
    - cena - w porownaniu do tego co pisza Koledzy z terenow zachodnich - wysoka
    Pozdrawiam
    Gwozdziu
    ------------------------------------------------

  3. #23
    Vip Vip
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    292
    BMW
    X5
    Skąd
    ZS
    Ja wezmę swoją na wytrzymałość :hah: jest napisane na niej na wielkiej zielonej nalepce nie wymieniać to nie wymieniam.... chyba nikt na złość mi jej tam nie nakleił ???? mam 215 kkm na budziku. Przy wymianie pompy wody musiałem rozłączyć przewody od chłodnicy skrzyni olej który z nich wyleciał był czyściutki koloru miodowego to bardziej utwierdziło mnie w tym przekonaniu... jak się sypnie to zrobię jej kapitalkę

  4. #24
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    129
    BMW
    E38 740 d, F01 730 d
    Skąd
    Polska
    Ja też mam podobne zdanie jak Kempes. Zaraz po kupnie auta fachman sprawdził mi oliwę w skrzyni (5 hp30). Po odkręceniu korka z boku wylała się przeźroczysta oliwka koloru miodowego. Auto ma 240 tys. przebiegu ( dwadzieścia kilka w Polsce). Nie sądzę, żeby w Szwajcarii gdzie auto wcześniej jeździło olej w skrzyni był wymieniany... Wnioski. Czy po 220 tys. przebiegu olej w skrzyni ma prawo być przeźroczysty, zapach normalnej oliwy (nie jakiś spieczony smród)? Korci mnie ta wymiana, bo wszyscy o tym piszą, że wymieniać! No ale jak ten kolor, stan oleju, zapach jest ok to po co?...
    Pozdrawiam!

  5. #25
    Moderator Mod Awatar BOSS
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    4,118
    BMW
    740i
    Skąd
    Dolny Slask
    A przy wymianie oleju w silniku co 10-15tkm z silnika spuszczacie olej ktory okazuje sie ze "ladnie" wyglada to tez go zalewacie spowrotem?? ;)
    Każdy człowiek jest jak książka, ma dobre strony, wystarczy tylko przekartkować te złe !!!

  6. #26
    7er Freak Awatar Greg38
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    4,298
    BMW
    F02 750LxD E65 745i Prins VSI E38 740i Prins VSI
    Skąd
    DE/PL
    Blog
    18
    Faktem jest ze BMW skrzyni nie produkuje lecz bierze je od firmy ZF Friedrichshafen (niedaleko ode mnie :D ) i ZF jako producent zaleca wymiane oleju. A olej to nie jakas "woda swiecona" i napewno sie zuzywa. Ale w tym temacie kazdy sam musi wiedziec :D .

    Ja sie ciesze, ze u mnie w skrzyni narazie wszstko gra, brak opilkow a komfort jazdy po wymianie jest 100% lepszy. :D :D
    Pozdr.

    Greg38

    UWAGA! Pomagam poprzez forum a nie PW lub GG! Masz pytanie - załóż temat i prześlij link a postaram się odpowiedzieć!




    http://7er.pl
    http://bmw.n-sacz.pl
    http://bmw-diag.pl
    http://obd-can.pl
    http://auto-diag.de

  7. #27
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2008
    Posty
    1,245
    BMW
    730 V8 E32 ; E38 2.8 ; X2 X-drive 18d
    Skąd
    Warszawa
    Moim zdaniem z tym brakiem konieczności wymiany oleju w skrzyni jest tak, jak z zalecaną przez producentów wymianą oleju...W tym samym nie zmienianym od lat silniku w którym zalecano wymianę oleju co 15tyś km, nagle producent zmienia częstotliwość wymiany na co 30tyś km Wydaje mi się, że jest tak dlatego, ponieważ firmie nie zależy na zbyt wysokiej trwałości danego podzespołu...Samochody mają się zużywać w możliwie szybkim tempie, aby był zbyt na nowe, inaczej ludzie jezdziliby jednym autem 20 lat, tak jak kiedyś było z Mercedesem W123, przez który to model MB wpędził się w spore kłopoty...
    Więc moim zdaniem olej w skrzyni należy wymieniać... ;)

  8. #28
    Vip Vip
    Dołączył
    Jul 2008
    Posty
    1,947
    BMW
    było e32 m60, teraz pożyczam matiza od żony
    Skąd
    Kraków
    Widze Panowie że tu są mieszane uczucia i różne praktyki.

    Prawda jest taka, że każda ciecz w aucie prędzej czy później się zużywa i trzeba ją wymieniać. W skrzyniach jest tak, że jedna padnie po 200kkm, inna przetrzyma 500kkm bez wymiany oleju, ale to jest uzasadnione w dużej mierze jak właściciele auta uzytkowali je.

    Prawda jest taka, że trzeba wymieniać olej na bieżąco - i tu jest rozbieżność pod względem okresu użytkowania, czyli jedni zalecjaą co 30kkm, inni co 50kmm, a "najodważniejsi" co 70-80kkm.

    A co do rodzaju skrzyni w e38, to wcześniej (jeszcze z e32) były montowane 5hp18, potem weszły 5hp30. Ale różnice między tymi skrzyniami są bardzo niewielkie :) .

    Jeżeli jednak auto ma już mocno przejeżdżony olej, gdzie się dużo syfu zdążyło odłożyć i skrzynia się kończy, co można zauważyć przez zalegające opiłki w misie, to wówczas wymiana oleju przyspieszy agonię skrzyni (poodrywają się te syfy i będą krążyć w układzie jak zakrzepy w krwi u człowieka), ale bez wymiany taka skrzynia krótko pociągnie.

    A co do rodzaju oleju - czy esso, czy dextron, to decyduje rodzaj skrzyni i tabliczka znamionowa na skrzyni (kolor tabliczki).
    Jeśli się zaleje złego oleju to skrzynia będzie słabo pracować i szarpać autem.

    A jeśli chodzi o ilość wymienianego oleju, to część jego pozostaje w kanałach roboczych, a tylko część się wymienia - tak jakieś 4-6 L, z całkowitej pojemności 8 czy 10 L - w zależności od skrzyni.
    Ale jeśli ktoś chce koniecznie wymienić w pełnym zakresie olej (czyli całość pojemności), to może wykonać tzw. dynamiczną wymianę oleju. Ale jak wymieniasz olej na bieżąco w/g zaleceń, to dynamiczna wymiana nie jest konieczna

    :razz: ale sie rozpisałem...
    Okres i wypłata... jedno i drugie jest co miesiąc, a jak nie ma to znaczy, że ktoś was zdrowo wyruchał...

  9. #29
    Moderator Mod Awatar BOSS
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    4,118
    BMW
    740i
    Skąd
    Dolny Slask
    Cytat Zamieszczone przez na-piechote
    A co do rodzaju skrzyni w e38, to wcześniej (jeszcze z e32) były montowane 5hp18, potem weszły 5hp30. Ale różnice między tymi skrzyniami są bardzo niewielkie :) .
    Male sprostowanie: w E32 w modelach 6 cylidnrowych montowana byla skrzynia 4HP22, jednostki V8 od poczatku mialy 5HP30, a 5HP18 to skrzynia stosowana przede wszystkim w dieslach BMW TDS/TD i lekko zmieniona ale tez o tym samym oznaczeniu w silnikach R6 24V.
    Każdy człowiek jest jak książka, ma dobre strony, wystarczy tylko przekartkować te złe !!!

  10. #30
    Vip Vip
    Dołączył
    Jul 2008
    Posty
    1,947
    BMW
    było e32 m60, teraz pożyczam matiza od żony
    Skąd
    Kraków
    Cytat Zamieszczone przez BOSS
    Male sprostowanie: w E32 w modelach 6 cylidnrowych montowana byla skrzynia 4HP22, jednostki V8 od poczatku mialy 5HP30, a 5HP18 to skrzynia stosowana przede wszystkim w dieslach BMW TDS/TD i lekko zmieniona ale tez o tym samym oznaczeniu w silnikach R6 24V.
    No nie do końca, bo skrzynie 4hp22 to starsze 4-biegówki. Potem weszły 5-biegowe 5hp18 stosowane w benzynowych e32. Do e38 montowano lekko przerobione 5hp18 o oznaczeniu 5hp30, które różnią się między sobą chyba tylko 1 elementem - bagnetem w 5hp30 do sprawdzania poziomu oleju w skrzyni.
    Okres i wypłata... jedno i drugie jest co miesiąc, a jak nie ma to znaczy, że ktoś was zdrowo wyruchał...

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •