Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 34

Wątek: prawdopodobny problem po wymianie oleju w szkrzyni 5hp30

  1. #11
    Vip Vip Awatar artas270
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    332
    BMW
    Bmw 740i 4.4l
    Skąd
    Gdańsk
    Ja też obecnie zastanawiam się czy wymienić olej w Bmw 740.U mnie mam przebieg 223000km olej nie był zmieniany i nęka mnie obawa że jak wymienie to takie historie dopadną moje auto.Obecnie skrzynia pracuje idealnie tylko pytanie jak nie zmienie kiedy coś padnie to kwestia czasu i wróżenie z fusów.W zeszłym roku miałem ten sam dylemat w Golfie V wymieniłem olej przy przebiegu 200000tysięcy w najbardziej polecanym warsztacie i co?... Skrzynia zaczęła szarpać i reszta objawów jak w Twoim przypadku.Nowy olej ruszył reszte tego syfu co było w skrzyni i dlatego taki efekt był w moim konkretnie przypadku.Jedne jest pewne że olej trzeba zmienić predzej czy póżniej ale efekt to loteria :)

  2. #12
    Początkujący Użytkownik Awatar doman
    Dołączył
    Aug 2012
    Posty
    81
    BMW
    730 V8
    Skąd
    Lublin
    Cytat Zamieszczone przez kruger32 Zobacz posta
    koledzy po długich wahaniach wymieniłem dzisiaj olej w skrzyni 5hp30 w warsztacie ogarniającym temat 750 jeździła perfekcyjnie żadnych szarpnięć igła ale przebieg 200tyś i fakt że prawdopodobnie nie był ruszany oraz chęć pozostawienia buni u siebie na długie lata skłoniły mnie do wymiany olej zgodny ze specyfikacją filtr oryginał autko odstawiłem rano po ostygnięciu ok 2h wzięli się za wymianę spuścili 6l wlali 6.5 wymiana statyczna przy ok 40 stopniach wymienili zrobili kółeczko ponownie sprawdzili poziom i w cacy odebrałem autko skrzynia pracowała perfekcyjnie ciszej i płynniej nie dając czadu wróciłem do domu pojeździłem po mieście i wszystko spoko po zrobieniu jakiś 40-50 kilometrów postanowiłem wbić się na obwodnice po przejechaniu 10km przy 120km/h przyspieszyłem do 150-160km/h po odjęciu gazu zjazd z obwodnicy zaczął sie problem nagle autem zaczęło trzepać jak przy przebitej oponie gdybym nie ruszał oleju stawiał bym w 100% że łapłem kapcia natychmiast się zatrzymałem oglądnąć opony tu wszystko gra a więc zjawisko musiało być związane ze skrzynią myślałem że wywaliło olej albo coś w tym stylu odpaliłem auto obroty na P dziwnie wzrosły do 900obr/min po zapięciu biegu bez żadnego szarpnięcia obroty zeszły do prawidłowych 400obr/min ruszyłem powali z skrzyni nadal dochodziły dziwne dźwięki po 100 metrach stanąłem ponownie zgasiłem i zacząłem pisać czarny scenariusz klnąc pod nosem po kilku minutach skojarzyłem że kilometr dalej mam znajomego mechanika odpaliłem ruszyłem i wszystko gra poza dziwnym zapachem oleju w samochodzie dotoczyłem się do mechanika wsiadł w auto jazda próbna biegi zmienia płynie na steptonicu również wróciliśmy auto do góry sucho koledzy zwariowałem zastanawiam się czy to początki złego czy czasami nie przelał tego oleju zastanawia mnie fakt że kilka dni wcześniej chciałem sam się za to zabrać pierwsze chciałem sprawdzić stan oleju przed wymianą postępowałem z waszymi wskazówkami rozgrzałem auto tok że skrzynia była letnia zabezpieczyłem auto wbiłem R i powoli odkręcałem korek z pod korka dość gwałtownie przelał się olej jakby było go za dużo i wtedy podjąłem decyzje że nie będę się z tym bawił czy wzrost ciśnienia przy większej prędkości i za wysokim stanem oleju przypomnę wylał 6 dał 6.5 mógł objawić się w ten sposób nie wyrzuciło żadnych błędów proszę o jakieś sugestie bo spać nie będę mógł
    Panowie skoro producent skrzyni zaleca wymianę oleju co 80-120kkm to wydaje mi sie ze jednak wie co robi.Równie dobrze można by nie wymieniać oleju w silniku i czekać aż sie z niego "towot" zrobi....
    Olej czy to w skrzyni czy w silniku ma 3 zadania: smaruje, chłodzi i czyści . W silniku olej zmienia sie często bo pracuje w ekstremalnych warunkach, w skrzyni mnie sie zużywa, nie ma nagarow ale elementy cierne rowniez brudza olej, temperatura rownież jest niższa niż w silniku ale jest i przez te ok 100kkm olej traci swe właściwości.

    kruger32 mi przy wymianie tez wylecialo 4,5l a weszło 5,5l i narazie jest wszystko ok.
    za to ustal jaki olej Ci wlali, bo ja kupując olej w największej hurtowni motoryzacyjnej w Lublinie klocilem sie ze sprzedawca który twierdził ze olej dex3 to to samo co atf lt bo mu tak katalog pokazuje....
    co do ilości to przy 5hp18 przy włączonym silniku olej nie może mieć wiecej niż chyba 40 stopni przy nalewaniu na P na włączonym silniku czyli producent skrzyni zakłada ze oleju gdy będzie gorący będzie wiecej... Dlatego wątpię ze masz go za dużo. Zreszta tak jak któryś z kolegów napisał spuśc 0,5 litra to zobaczysz...
    PS: sprawdzałes w ASO historie ? Kiedy według nich olej był wymieniany?
    Ostatnio edytowane przez doman ; 02-02-2013 o 13:17

  3. #13
    Vip Vip Awatar kruger32
    Dołączył
    Jan 2012
    Posty
    1,827
    BMW
    BMW e38 750 il audi a8 d3 4.2tdi exlusive
    Skąd
    Bielsko
    sprawdzałem auto ma bardzo obszerną historię serwisową do 2009 i 185000 tyś ja nabyłem auto w 2011 przy 197000 od 1 właściciela i nie było adnotacji o serwisie oleju w skrzyni jego kolor brązowy ale zapach oleju też wskazywał że nie był ruszany olej kupował sam w warszawskiej hurtowni zgodny z naklejką mobil lt przeznaczony do 5hp30 dzisiaj zrobiłem 100km i wszystko gra ale mam stres powyżej 130 i cały czas jeżdżę jakbym miał paletę jajek na masce

  4. #14
    Początkujący Użytkownik Awatar doman
    Dołączył
    Aug 2012
    Posty
    81
    BMW
    730 V8
    Skąd
    Lublin
    A może to był jakiś "paproch" który dostał się w jeden z kanalików, przypchał go, wystąpił problem a teraz już filtr go złapał i więcej niespodzianek nie będzie? Na razie proponuję jeździć za niedługi czas skontrolować jeszcze raz stan oleju no chyba, że chcesz skrzynie na stół i wszystkie kulki i gumki wymieniać...ale to koszta....

  5. #15
    Początkujący Użytkownik Awatar ///marcin84
    Dołączył
    Feb 2013
    Posty
    3
    BMW
    e38 730d
    Skąd
    wrocław
    Witam. Mam podobny problem. Waham się czy wymieniać olej w automacie jeśli wszystko jest ok.
    więc żeby rozwiać wątpliwości zadzwoniłem do serwisu BMW, gdzie się dowiedziałem że olej w skrzyni nie podlega wymianie.
    Jest zalany raz i służy przez cały okres eksploatacji samochodu.

  6. #16
    Vip Vip Awatar Jakub
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    6,783
    BMW
    BRAK
    Skąd
    Wlkp.Zduny k.Krotoszyna
    Cytat Zamieszczone przez ///marcin84 Zobacz posta
    Witam. Mam podobny problem. Waham się czy wymieniać olej w automacie jeśli wszystko jest ok.
    więc żeby rozwiać wątpliwości zadzwoniłem do serwisu BMW, gdzie się dowiedziałem że olej w skrzyni nie podlega wymianie.
    Jest zalany raz i służy przez cały okres eksploatacji samochodu.
    A myślałeś że co Ci powiedzą?? Mówią tak jak im kazali, a potem Ty przyjedziesz do nich i będą skrzynie wymieniali na nową.

    B.-ądź M.-arce W.-ierny
    Opel Signum
    BMW jeszcze kiedyś kupię ;p

    Ex- BMW e28 524td, e38 728i,e66 735LI , e36 316i 1.9 compact ,e46 M3 SMG ;)

  7. #17
    Vip Vip Awatar kruger32
    Dołączył
    Jan 2012
    Posty
    1,827
    BMW
    BMW e38 750 il audi a8 d3 4.2tdi exlusive
    Skąd
    Bielsko
    brednie poczytaj trochę na forum jedyną kwestią jest kto to zrobi czy dobrze i czy nie jest za późno parę lat wstecz faktyczni można było takie hasła w aso usłyszeć sam taką usłyszałem jednakże ostatnio stanowisko bmw w tej sprawie się zmieniło i mają tą usługę w ofercie cena jednak wyrywa z butów bmw Sikora za taką usługę wraz z materiałami zażądało 2140zł wobec 570zł które wydałem

  8. #18
    Zaawansowany Użytkownik Awatar krzysiek7er
    Dołączył
    Sep 2011
    Posty
    661
    BMW
    brak... tym czasem Omega B FL 2.2
    Skąd
    Finlandia
    Cytat Zamieszczone przez kruger32 Zobacz posta
    brednie poczytaj trochę na forum jedyną kwestią jest kto to zrobi czy dobrze i czy nie jest za późno parę lat wstecz faktyczni można było takie hasła w aso usłyszeć sam taką usłyszałem jednakże ostatnio stanowisko bmw w tej sprawie się zmieniło i mają tą usługę w ofercie cena jednak wyrywa z butów bmw Sikora za taką usługę wraz z materiałami zażądało 2140zł wobec 570zł które wydałem
    Ciebie wyrwało z butów? Jak pojechałem do ASO w Finlandii i spytałem o cenę to za dynamiczną z materiałami prosili o drobne 1100 euro ( gdzie ja za auto dałem 5tyś ). Statyczna 50% taniej ;)
    "W czasie deszczu gdy wiatr wieje, słychać Alfę jak rdzewieje."

  9. #19
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2009
    Posty
    463
    BMW
    BMW 745 I e65 2005r
    Skąd
    Opole
    Nie da się w normalny sposób nalać za dużo oleju do 5hp30 wynika to z samej konstrukcji i poprawnej wymiany :) W Polsce BMW przeważnie twierdzą że olej jest dożywotni ale powinieneś się kierować tym co mówi producent czyli ZF.

    Druga sprawa to ilość oleju 6,5 to wchodzi to do 5hp18 a nie 5hp30 w której mi weszło 9l a zrzuciłem 8.

  10. #20
    (pre) Neo Katechu Men Vip Awatar hatecraft
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1,088
    BMW
    735i - E38 FL Aut.
    Skąd
    Warszawa
    Blog
    7
    Też umiem pisać długie zdania ;)

    zawsze trzeba stosować się do zaleceń producenta bo przecież najlepiej się zna ten co produkował skrzynie a nie ten co produkował samochód a Tobie kruger32 mogę tylko napisać słowa otuchy skrzynie 5HP30 są pancerne i rzadziej się psują niż 5HP24 ale z drugiej strony przecież nie są wieczne żeby jeździć i tylko olej wymieniać raz na 200 tysięcy w automatach są uszczelki oringi na obracających się częściach olej się robi ciemny przecież nie bez powodu tylko dlatego że tworzy się zawiesina i pogarszają właściwości smarne a przecież jest to skomplikowany system hydrauliczny więc uszczelki i oringi siłą rzeczy się zużywają i pojawiają się wewnętrzne wycieki co pogarsza pracę skrzyni co do wymiany ile wylałeś a ile potem weszło to napiszę że przez tylny i przedni uszczelniacz zawsze trochę oleju wypłynie przy takim przebiegu więc nie ma się o co martwić tym bardziej że bardzo trudno jest nalać za dużo a dużo łatwiej nalać za mało a co do wymiany jako takiej to wszyscy doskonale wiedzą że olej w silniku się zmienia a wierzą że w automacie można nalatać duże przebiegi bez wymiany i nie ma prawa jęknąć a prawda jest taka że ZF zaleca wymianę co 60 tysięcy bo po 200 i więcej tysiącach skrzynia nadaje się do remontu a nie do wymiany oleju i filtra więc wymiana zbyt późna może się skończyć awarią



    a teraz to samo kolegów, który lubią czytelny tekst:

    Zawsze trzeba stosować się do zaleceń producenta, bo przecież najlepiej się zna ten, co produkował skrzynie, a nie ten, co produkował samochód.
    A Tobie kruger32 mogę tylko napisać słowa otuchy: skrzynie 5HP30 są pancerne i rzadziej się psują niż 5HP24, ale z drugiej strony przecież nie są wieczne, żeby jeździć i tylko olej wymieniać raz na 200 tysięcy.
    W automatach są uszczelki, oringi na obracających się częściach, olej się robi ciemny przecież nie bez powodu, tylko dlatego, że tworzy się zawiesina i pogarszają właściwości smarne. A przecież jest to skomplikowany system hydrauliczny, więc uszczelki i oringi siłą rzeczy się zużywają i pojawiają się wewnętrzne wycieki, co pogarsza pracę skrzyni.

    Co do wymiany -- ile wylałeś, a ile potem weszło, to napiszę, że przez tylny i przedni uszczelniacz zawsze trochę oleju wypłynie. Przy takim przebiegu więc nie ma się o co martwić, tym bardziej że bardzo trudno jest nalać za dużo, a dużo łatwiej nalać za mało.
    A co do wymiany jako takiej, to wszyscy doskonale wiedzą, że olej w silniku się zmienia, a wierzą że w automacie można nalatać duże przebiegi bez wymiany i nie ma prawa jęknąć.
    A prawda jest taka że ZF zaleca wymianę co 60 tysięcy, bo po 200 i więcej tysiącach skrzynia nadaje się do remontu, a nie do wymiany oleju i filtra. Więc wymiana zbyt późna może się skończyć awarią.
    Skrzynie automatyczne się zużywają! Przy przebiegu 200 kkm nie oczekujcie bezawaryjnej pracy...

    Kiedy ludzie przestają wierzyć w Boga, to nie jest tak, że w nic nie wierzą, ale wierzą w cokolwiek.
    G. K. Chesterton

Podobne wątki

  1. Prawdopodobny problem z odmą (telepie silnikiem)
    Przez Kubcikus w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 23-11-2012, 17:20
  2. [skrzynia] Po wymianie oleju w 5hp30 -tryb awaryjny
    Przez cziko1979 w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 21-09-2012, 22:50
  3. [skrzynia] Problem z automatyczną skrzynią po wymianie oleju
    Przez kaszmir w dziale Seria e65 / e66 / e67
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 13-02-2012, 09:02
  4. po wymianie oleju w ASB........
    Przez lostami1988 w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 02-12-2011, 10:04
  5. Problematyczna wymiana oleju w 5hp30
    Przez x-factor w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 27-10-2011, 21:31

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •