Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 27

Wątek: [mechanika] Demontaz chlodnicy, wymiana lozyska w pompie wod

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    216
    BMW
    E32 730i M60B30 '92, E34 525iX M50B25 '92
    Skąd
    okolice Krakowa

    [mechanika] Demontaz chlodnicy, wymiana lozyska w pompie wod

    Witam,

    powoli zaczynam miec dosc mojej E38, a nigdy bym sie nie spodziewal...

    Kilometr od domu zona zadzwonila, ze nie ma ladowania aku i wskazowka temp zbliza sie do czerwonego pola. Oczywiscie kazalem zrobic stop. Szczescie w nieszczesciu nie zdazyl sie przegrzac silnik. Mam z gorki do domu, wiec sie dokulalem.

    Po ogledzinach - wyglada na to, ze lozysko na pompie wodnej (o ile to jest to z czym wiatrak jest polaczony) po prostu lata. Rozsypalo sie... do tego pasek wieloklin wyglada na mocno naciagniety albo tez jakis naciag sie rozregulowal, przez to nie bylo ladowania.

    Do rzeczy: auto mam pod domem, do najblizszego serwisu 30km, poza tym koszty... Postanowilem grzebac sam.
    Co stwiedzilem - chyba trzeba wyjac chlodnice. Wszystko mam juz poodlaczane z tym, ze od strony kierowcy ida przewody od klimy, cos w chlodnicy zaczepia o nie - czy jest jakis patent, zeby wyjac chlodnice bez ruszania klimy? Czy tez konieczny jest demontaz obu chlodnic?

    I drugie pytanie - potrzebuje wyjac ta pompe (no bo inaczej chyba nie da rady) - prosilbym o porady jak sie do tego zabrac. Jak zdjac wiatrak razem z visco (widze duza nakretke ale kolo pasowe kreci sie razem z nia - jak to zablokowac, zeby odkrecic wiatrak?)
    Moze jednak nie potrzeba wyjmowac chlodnicy, zeby zrobic to o co mi chodzi? Dostep jako taki mam, moze nie jest komfortowo ale nie mam rak kowala ;)

    A moze wszystko wymyslilem nie tak i ktos mnie oswieci :)
    Silnik dla przypomnienia V8, M62.

    Wdzieczny bede za wszelkie sugestie, nie ukrywam, ze zalezy mi na czasie, moze tez ktos robil niedawno cos takiego i podpowie cos o kosztach... Raptem tydzien temu robilem zawias z przodu i portfel pusty a auto stoi...
    Pozdrawiam
    Gwozdziu
    ------------------------------------------------

  2. #2
    wisko odkręca się w przeciwnym kierunku do kierunku pracy zakladasz klucz i pukasz mlotkiem ja pompę wymieniałem bez wyjmowania chłodnicy da radę pompę oczywiście kup nową bo chyba sie nie da zregenerować

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    216
    BMW
    E32 730i M60B30 '92, E34 525iX M50B25 '92
    Skąd
    okolice Krakowa
    Dzieki za porade, poodkrecalem juz 5 srub mocujacych pompe, jak ja teraz wyciagnac?
    Widze, ze wchodza w nia dwie "rury", jak one sa zamocowane? Nie chce sie szarpac, zeby nie uszkodzic czegos...
    Pozdrawiam
    Gwozdziu
    ------------------------------------------------

  4. #4
    rury są na wcisk na gumowe uszczelki co do śrub to nie pamiętam ile jest ale sprawdz dobrze pod spodem pompy żeby to wyciągnoć to musisz nią obracać trochę to potrwa bo umnie chciała wyjść tylko w jednym polożeniu i tak samo przy wkladaniu

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    216
    BMW
    E32 730i M60B30 '92, E34 525iX M50B25 '92
    Skąd
    okolice Krakowa
    Z tego co widzialem na zdjeciach to srub jest piec ale niestety, pompa ani drgnie.
    Gdzies ja podwazales? Te rury rozumiem, ze wychodza z silnika i one sa nieruchome,
    to pompe trzeba z nich zdjac? Po odkreceniu wszystkich srub Twoja pompa wykazywala jakies oznaki "ruchu"?
    Pozdrawiam
    Gwozdziu
    ------------------------------------------------

  6. #6
    nie pamiętam dokladnie jak to było ale sprubój delikatnie najlepiej przez drewno puknąc w stronę chłodnicy jak w prawą i w lewą stronę te rury są chyba ruchome ale nie pamiętam +pewnie pompa jest sklejona na uszczelce i jeszcze raz sprawdz śruby bo jeśli nie drgnie to jest jeszcze przykręcona weś lusterko i latarke

  7. #7
    śrub jest 6 albo nawet 7

  8. #8
    Jesli idzie o rury to mam zle wiesci - mianowicie z drugiej strony sa one rowniez na wcisk w magistrale pomiedzy glowicami http://bmwfans.info/original/E38/Lim...1/ill-11_1536/
    i niestety jesli wyjda z tylu to bedziesz w kropce. Musisz uwazac. Jesli juz wyjda, to bedziesz mial do zdjecia kolektor, a widze ze masz LPG = kolejne otrudnienie.
    Srub w pompie jest siedem
    Powodzenia!!

  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    216
    BMW
    E32 730i M60B30 '92, E34 525iX M50B25 '92
    Skąd
    okolice Krakowa
    Dzieki koledzy, faktycznie srub bylo 7 :)
    Pompa ruszona, musze jeszcze zdjac wiatrak z visco i powinna zejsc.

    Jak ja to wszystko poskladam to nalezy mi sie porzadna seta ;)
    Powyjmowalem pewnie wiecej niz potrzeba (obudowe filtra powietrza, rury od przeplywomierza) ale chcialem miec miejsce, bo najgorzej cos rozwalic jak sie probuje "szybko" i na skroty.
    Co ciekawe - przy okazji dowiedzialem sie, ze zle byla zalozona (zalamana) uszczelka od rury przed przeplywka - ciekawe na co to mialo wplyw...
    Pozdrawiam
    Gwozdziu
    ------------------------------------------------

  10. #10
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    216
    BMW
    E32 730i M60B30 '92, E34 525iX M50B25 '92
    Skąd
    okolice Krakowa
    Cytat Zamieszczone przez sylwek7
    Jesli idzie o rury to mam zle wiesci - mianowicie z drugiej strony sa one rowniez na wcisk w magistrale pomiedzy glowicami http://bmwfans.info/original/E38/Lim...1/ill-11_1536/
    i niestety jesli wyjda z tylu to bedziesz w kropce. Musisz uwazac. Jesli juz wyjda, to bedziesz mial do zdjecia kolektor, a widze ze masz LPG = kolejne otrudnienie.
    Srub w pompie jest siedem
    Powodzenia!!
    Sylwek7 - mam jeszcze pytanie - jesli te rury na oko nie wyszly, czy jest jakas metoda na sprawdzenie tego przed poskladaniem wszystkiego do kupy?
    Bo ruzumiem, ze jesli cos sie porozlaczalo to bedzie wyciek...

    Pytanie jeszcze (na potem...) - jak naciagac lub regulowac naciag paska wieloklinowego?
    Pozdrawiam
    Gwozdziu
    ------------------------------------------------

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •