Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Akumulator w e38 niskie napięcie

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    176
    BMW
    e38 735i
    Skąd
    S-c

    Akumulator w e38 niskie napięcie

    Witam! Pojawiły się mrozy, temat zawsze przy tej okazji wraca jak bumerang.

    Kupiłem aku jakieś 2 dni temu. Przy okazji zaopatrzyłem się w multimetr do pomiaru napięcia. Zmierzyłem napięcie ładowania przy włączonych nawiewach, światłach, ogrzewaniu szyby i radiu. Wynik był 14,12 V. Nie jest to rewelacja, ale jeszcze dopuszczalne. Niepokój mój budzi inna rzecz. Napięcie spoczynkowe zmierzone po 12 godz. postoju wyniosło tylko 12,11 V. Jak odłączyłem "-" i zmierzyłem napięcie na aku bez obciążenia wynik był 12,31 V.

    Dwa pytania: czy to jest normalne że fabrycznie nowy aku jest tak mało naładowany? Powinien mieć ok. 12,5 (co odpowiada jakimś 60% naładowania) a ma 12,3 (czyli nie więcej niż 40%). I czy to możliwe, że akumulator spada aż o 0,2 V przy obciążeniu na postoju?

    Myślicie że powinienem go pilnie podładować? Czy w mrozy coś takiego się zdarza?

    Na zakończenie dodam, że bezpośrednio po zgaszeniu samochodu napięcie na aku wynosi jakieś 12,8 V (czyli jest prawidłowe). Jak go odebrałem ze sklepu bez obciążenia miał jakieś 12,6 (80 % naładowania).
    Pozdrawiam

    fm

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2011
    Posty
    489
    BMW
    745 e65
    Skąd
    janów lub
    szukasz dziury w całym

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    176
    BMW
    e38 735i
    Skąd
    S-c
    Myślisz? :) Może i jestem trochę przewrażliwiony, bo poprzedni aku wytrzymał mi za krótko i (niestety muszę to przyznać) wynikało to z moich zaniedbań. Chciałbym po prostu tego uniknąć w przyszłości :)
    Pozdrawiam

    fm

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Speedy
    Dołączył
    Oct 2011
    Posty
    138
    BMW
    e36 M50b20 320i cab
    Skąd
    Chełm/Stenungsund
    Blog
    4
    Kolego w pelni sprawny aku max naladowany powinien miec 13.2V (wiem bo sie o tym uczylem:p)

    U mnie przy wszystkim wyl na jalowym ma 14.2-14.4 (dane z checka) a max obciazenie (wł co sie da) to ok 13.2 i troszke skacze

    a wczoraj dalem kumplowi aku na podmianke i wzialem mniejszy 72Ah i 640A to ladowanie z max obciazeniem to 12.5 przy czym w obu przypadkach na max obciazeniu podbija mi obroty o ok 120-150RMP. Nie wiem czy tak powinno byc ale niby wszystko w praktyce oki a teoria mowi co innego.

    Auto zawsze po zgaszeniu i zamknieciu jeszcze pobiera troche pradu wiec to normalne ze troszke mu ucieknie ale jak nie masz z tym problemow to sie nie przejmuj. Kiedys czytalem ze w e38 przez pol godz jest w jakims tam stanie czuwania i przez to pobiera nieznacznie prad.

    Tak jak jędrek i napisal szukasz dziury w calym.

    A jaki aku kupiles (wielkosc i marka)??

  5. #5
    (pre) Neo Katechu Men Vip Awatar hatecraft
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1,088
    BMW
    735i - E38 FL Aut.
    Skąd
    Warszawa
    Blog
    7
    Cytat Zamieszczone przez Speedy Zobacz posta
    Kolego w pelni sprawny aku max naladowany powinien miec 13.2V (wiem bo sie o tym uczylem)
    A w książkach piszą, że ogniwo kwasowe ołowiowe ma SEM=2,1V, a więc bateria 6 takich ogniw to 12,6V a nie 13,2V.
    Podaj tytuł i autora książki -- ja moją wiedzę wziąłem z książki: "Elektrotechnika i elektronika pojazdów samochodowych: podręcznik dla technikum" Autor: Jerzy Ocioszyński.

    Strona 26:
    "Akumulator naładowany powinien być odłączony od sieci zasilającej (prostownika) i po pewnym czasie napięcie akumulatora powinno mieć ustaloną wartość 2,13 do 2,15 V na ogniwo"

    Ja sprawdzam po 1 godzinie i po 4 godzinach. Zwykle cały akumulator ma około 12,85V.
    6 x 2,15V = 12,9V, czyli się zgadza.
    Tuż po odłączeniu od prostownika mam zwykle odczyty z zakresu 13,6V - 14,3V.
    Skrzynie automatyczne się zużywają! Przy przebiegu 200 kkm nie oczekujcie bezawaryjnej pracy...

    Kiedy ludzie przestają wierzyć w Boga, to nie jest tak, że w nic nie wierzą, ale wierzą w cokolwiek.
    G. K. Chesterton

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik Awatar tgracing
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    970
    BMW
    BMW E38 750iL '00 Cosmosswarz Shadowline, F11 535d xDrive '16, Ex. Mini R53 Cooper S '02 & E34 525i
    Skąd
    Szczecin, aktualnie: DE, Bodensee
    Cytat Zamieszczone przez hatecraft Zobacz posta
    Ja sprawdzam po 1 godzinie i po 4 godzinach. Zwykle cały akumulator ma około 12,85V.Tuż po odłączeniu od prostownika mam zwykle odczyty z zakresu 13,6V - 14,3V.

    hatecraft ma rację, mimo że nie czytałem tego w książce, ale faktycznie zaobserwowałem mniej więcej takie same wyniki.
    "Nada pode me separar do amor de deus" Ayrton Senna da Silva (1960-1994)

Podobne wątki

  1. [elektryka] Falujące obroty i spadające napięcie
    Przez michaelp492 w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 09-11-2012, 15:49
  2. [elektryka] Napięcie na pinach diagnostycznych
    Przez PawelM. w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 20-09-2011, 08:30
  3. e38 M60 niskie obroty na zimnym silniku
    Przez dawid740iA w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 04-11-2010, 19:26
  4. [ elektryka] za wysokie napięcie w instalacji
    Przez ariusz w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 42
    Ostatni post / autor: 01-12-2009, 21:31

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •