Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: [mechanika] olej e38

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    511
    BMW
    e38 735
    Skąd
    boleslawiec

    [mechanika] olej e38

    witam, mam mozliwosc dobrze kupic 740 z udokumentowanym serwisowanym przebiegiem 215tys ale auto mialo lany olej 15w40 czy moge normalnie przejsc na 0w40 albo 5w40?? i jeszcze jedno pytanie czy wymieniac olej w skrzyni biegow jesli wszystko chodzi bez zarzutu dla zasady czy zostawic tak jak jest? dodam ze jest to 740 m60 rok 94

  2. #2
    Vip Vip Awatar ELVIS
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    4,935
    BMW
    BRAK
    Skąd
    BEUTHEN/Bytom
    ja mam 355 000 na liczniku i leje Castrol EGDE 10W60 i wszystko ok ,a mam starszy silnik ,jeżeli chodzi o skrzynie to ja bym wymienił,pozdrawiam

  3. #3
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2008
    Posty
    2,061
    BMW
    750iL
    Skąd
    UK
    Od razu informuje, że nie jestem mechanikiem, ale liznąlem kapkę wiedzy od znajomych mechanikow Radzę zweryfikowac jeszcze moją opinię...

    Znaczenie ma rodzaj oleju a nie jego parametry.

    Jeżeli stary olej to pełny syntetyk i chcesz zalać teraz też pełny syntetyk (0w...) to OK ;)

    Nie wiem jednak jakie oleje masz na mysli (syntetyczny/pólsyntetyczny/mineralny) ale w dużych silnikach czterosuwowych nie powinno się zmieniac oleju z gorszego na lepszy w tym sensie, ze nie wolno zmienić np. pólsyntetyka na pełny syntetyk lub co gorsza mineralnego na syntetyczny. Sęk w tym, że z czasem w na sciankach cylindrow powstaje tzw. nagar z oleju, który niejako uszczelnia całe ustrojstwo ;) Oleje syntetyczne mają dużo lepsze właściwości przeplukujące, zaś oleje mineralne są gęstsze.

    Zastapienie przykładowo oleju pólsyntetycznego olejem full synthetic grozi wypłukaniem nagarów i rozszczelnieniem calego układu powodując katastrofę w silniku :shock:

    Sprawdź co to był za olej chociaz parametr 15 na poczatku wydaje sie wskazywac na pełny syntetyk.

    PS.
    Nie dotyczy to naprzyklad malutkich silnikw 2-suwowych jak moja DT'125, tam zmieniam olej na jaki chce ponieważ przy tak małych pojemnościach, w dodatku w technologii mieszania oleju z paliwem raczej o żadnym nagarze nie może byc mowy (ja stosuje teraz FullSynthetic Castrola, ponieważ ten silniczek generuje ok 35km i dlatego leje jak najlepszy).

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2008
    Posty
    206
    BMW
    E38 4,4 M62TU; E36 coupe 2,8 M52
    Skąd
    Prudnik
    Cytat Zamieszczone przez RockR
    Sprawdź co to był za olej chociaz parametr 15 na poczatku wydaje sie wskazywac na pełny syntetyk.
    Raczej przeciwnie..."15tka" na początku bardziej wskazuje na "pełny' ale minerał.

    Jeśli był lany mineralny to i tak osobiście zależałoby mi na przejscie na syntetyk.Pokusiłbym się i zdjąłbym dekiel-pokrywę zaworów i jeśli niebyłoby tam nagarów-osadów nalałbym syntetyka.

  5. #5
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2008
    Posty
    2,061
    BMW
    750iL
    Skąd
    UK
    Ano... ;) Późno było :P

    Ja bym nie probował w takim razie, bardziej możesz zaszkodzić silnikowi niż mu pomóc. One i tak maja kosmiczna żywotność, dałbym sobie spokój. Najlepiej zrobisz jak zadzwonisz do ASO BMW i zapytasz majstra ;)

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    511
    BMW
    e38 735
    Skąd
    boleslawiec
    byl lany castrol 15w40 ale az slychac ze zawory zle chodza jak zimny a jak juz zlapie tem to igla, olej jest po prostu za gesty. przejde na 5w40 ryzyk fizyk

  7. #7
    Vip Vip
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    3,880
    BMW
    750iL
    Skąd
    Bielsk Podlaski
    nic sie niestanie, aha i niema gestosci oleju a lepkosc, jezeli ktos ma czas polecam obejrzec

    stare ale duzo informacji

    http://pl.youtube.com/watch?v=PHZVmyjm9v0

  8. #8
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2008
    Posty
    35
    15w/40 to oczywiscie MINERALNY a kolega chce przejsc jak sam pisze na pol 10w/40 lub pelny 0w/40 . jesli dobrze pamietam to BMW nie powinno jezdzic na oleju o mniejszej gestosci niz 10w/40
    BMW 740 4,4 M62 IL - FJORDGRAU METALIC
    www.bmwpasja.pl :)

  9. #9
    w zasadzie to z mineralnego na syntetyk to niepowinno sie przechodzic. pozostaje ewentualnie półsyntetyk czyli coś 10W/40 lub 10w/50 albo 10w/60. trzeba tylko po zmianie obserwowac czy auto niezaczyna palic zaduzo oleju i czy np zawory jeszcze bardziej niezaczna halasowac bo półsyntetyk lepiej wyplukuje brud i moga sie zapchac magistrale olejowe zwlaszcza w kierunku glowicy. w sumie to jest ryzyko przy tym przebiegu.

  10. #10
    Cytat Zamieszczone przez RockR
    Najlepiej zrobisz jak zadzwonisz do ASO BMW i zapytasz majstra ;)
    Kolego - a czy sadzisz ze na tym forum nie ma majstrow z ASO BMW?

    Skok z mineralnego na polsyntetyk nie bedzie szokujacy. Zmien - pojezdzij ze dwie zmiany oleju, jesli bedziesz zdejmowal dekle zaworowe (a bedziesz ;) ) to obejrzyj jak to wyglada, a pozniej ewentualnie mozesz przejsc na pelny syntetyk. Ja mam teraz po pieciu zmianach 1/2 syntetyka zalany pelny syntetyk i wreszcie silniczek chodzi leciutko...
    Nie szalej z wymiana mineralny - syntetyk, tylko wlej polsyntetyka, pojezdzij kilka serwisow olejowych i dopiero przejdz na pelny. Silnik M60 jest wieczny. Delikatny, ale poza kilkoma szczegolami jest wieczny.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •