Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Konwersja manual - automat

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Inur
    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    394
    BMW
    740iM (M60), M3 GT2
    Skąd
    Poznań

    Konwersja manual - automat

    W drugą stronę wiem że ludzie robili ale w tą chyba rzadko się zdarza. Mam już dość manuala w 7er ale nie mam najmniejszej ochoty rozstawać się z tym autem. Sprzedawać swojej i kupować inną w automacie też nie chcę bo wiem teraz co mam, co było robione, a auto praktycznie się nie psuje. W grę wchodzi więc tylko zmiana na automat. Wiem że to obniży wartość auta ale mam je już ładnych parę lat, pewnie jeszcze ze 2-3 bym potrzymał więc wartość odsprzedaży mi nie robi.

    Interesuje mnie w tym temacie kwestia elektroniki bo poza nią rozumiem, że konieczna będzie wymiana całego układu napędowego od bloku silnika aż do wózka, z dyfrem włącznie. Do tego chłodnica i inne pierdoły "pod autem". W środku zapewne wodziki do skrzyni, cały mechanizm dźwigni, pedały, guzik do kickdown'a. I co dalej? Czy sama wiązka samochodowa automat/manual się czymś różni, czy wiązka automatu jest dopinana tak jak np. navi? I co z wiązką silnikową, różni się czymś?

    Prosiłbym w miarę możliwości o odpowiedzi na pytanie a nie pisanie "że to bez sensu".

  2. #2
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    36
    BMW
    e38 740iA (M62B44)
    Skąd
    Swarzędz / Poznań
    Witam,
    Jak chcesz to mam w Swarzędzu kogoś kto siedzi tylko w naprawach BMW, więc mogę dać Ci na niego namiary, czy nawet podjechać z Tobą by Ci wszystko co i jak wyjaśnił. Ja jak coś mam u siebie automat z tiptronikiem w rewelacyjnym stanie a z chęcią bym wrócił do manuala, więc może byśmy się jakoś dogadali.

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Inur
    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    394
    BMW
    740iM (M60), M3 GT2
    Skąd
    Poznań
    Na razie szukam samych informacji na temat takiej przekładki, to jednak dużo więcej roboty niż konwersja automat - manual. Nie wiem też czy do M60 podejdzie tiptronic.

    edit:
    Jest kosmos.

    Z punktu TCM:





    Z punktu pozostałych modułów, j/w z tym że inaczej ujęte:









    Jakbym miał ciepły zadaszony warsztat to byłoby jak najbardziej do zrobienia podczas zimowych wieczorów. Ale coś mi się wydaje że nic z tego nie wyjdzie i trzeba będzie to auto po prostu sprzedać :/
    Ostatnio edytowane przez Inur ; 22-10-2012 o 13:29

  4. #4
    Doświadczony Użytkownik Awatar marek1132
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    1,939
    BMW
    BMW e32 735 iL
    Skąd
    Częstochowa
    Cytat Zamieszczone przez Inur Zobacz posta
    Ale coś mi się wydaje że nic z tego nie wyjdzie i trzeba będzie to auto po prostu sprzedać :/
    Tak będzie najlepiej i najrozsądniej,na manuala klienta znajdziesz z pocałowaniem ręki.
    "Myślenie to najcięższa praca z możliwych i pewnie dlatego tak niewielu ją podejmuje." - Henry Ford

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Inur
    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    394
    BMW
    740iM (M60), M3 GT2
    Skąd
    Poznań
    Mimo wszystko jeszcze będę myślał, gromadzę informacje i jadę do swojego warsztatu gdzie mają 740iA bez silnika, czyli wszystko czego potrzeba do ewentualnej przekładki. Chciałem sobie na wiosnę S2000 sprawić a jak trzeba będzie "wymieniać" E38 to nic z tych planów nie wyjdzie. Gdyby się udało automat założyć to byłby i wilk syty, i owca cała, szczególnie że taka przekładka się z nawiązka sfinansuje ze sprzedaży skrzyni i rocznego sprzęgła 265mm.

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    299
    BMW
    E24 - 635 CSi, E32 - 750iL, E34 - 530i
    Skąd
    KRK
    Blog
    12
    Plan zacny, ale obawiam się, że jeśli nie masz możliwości zrobienia tego sam, to będzie ciężko. Elektryka w tym przypadku jest niewielkim problemem.
    Wymieniasz wiązkę silnika, która w przypadku automatu jest rozbudowana o sekcję połączeń DME - EGS + połączenia sygnałowe od i do komputerów. Nie wiem jak w E38, ale np w E32, do wiązki głównej dochodzi jeszcze wiązka dodatkowa, obsługującą elementy powiązane wewnątrz samochodu - wybierak, przełącznik trybów, kick, lusterka, PDC i tak dalej.

    Moim zdaniem kluczem do sukcesu w tym przypadku jest dawca, z którego możesz pobrać wszystkie elementy (najlepiej nie Brytyjczyk) oraz duży wkład pracy własnej, lub ewentualnie cierpliwy i dokładny mechanik ( ciekawe, czy jeszcze tacy są, hehehehe )

    Na koniec ktoś to jeszcze musi wrzucić do auta, a potem dokonać subtelnej operacji wplecenia wiązek w istniejący już gąszcz kabli nie demolując wszystkiego przy np. wyjmowaniu foteli i dywanu... No, i podłączyć gdzie trzeba, co jak pisałem na początku i biorąc pod uwagę, że zapodałeś schemat (i kumasz, o co w nim chodzi) nie jest jakimś mega kosmosem.

    Ale fajowy projekt. Aż bym se chętnie w nim wziął udział, jakbym tylko miał czas :D

    Jeśli temat jest dla Ciebie nadal interesujący, to popatrzę na wiązką od M60 auto którą mam w garażu i zobaczę czy czymś mnie jeszcze olśni.

    Pozdrowienia do Poznania.

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Inur
    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    394
    BMW
    740iM (M60), M3 GT2
    Skąd
    Poznań
    Dzięki za odpowiedź, przyda się :)

    Wczoraj byłem u swojego mechanika który należy właśnie do wymierającego gatunku bardzo solidnych. Dałem schemat, stwierdził że jest to do zrobienia ale że musi przeryć najpierw wiązkę w dawcy (ma na placu) i zobaczyć dokładnie jak to jest poukładane. Czekam więc na jakiś raport z jego strony zanim dalej będę zagłębiał się w temat.

    Możesz rozwinąć skrót EGS?
    I dlaczego uważasz że lepiej nie anglik? To co chłopaki mają to europejczyk ale nie wiadomo w jakim stanie jest skrzynia. Z tego co czytałem, w M60 było 5HP30, natomiast w M62 steptronic 5HP24? Sprawdziłem listę aut w których montowane były te dwie skrzynie i nasunęła mi się konkluzja że 5HP30 chyba pod jakimś względem (może płynności?) jest lepsza, bo lądowała w Bentleyach, RR czy Astonach nawet w minionej dekadzie.

    Aha i mają jeszcze V12 '95r na placu ale domyślam się że skrzynia nie będzie kompatybilna?
    Ostatnio edytowane przez Inur ; 23-10-2012 o 16:50

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2011
    Posty
    171
    BMW
    e38 740i
    Skąd
    berlin
    wsadzasz poprostu wiazke od m60b40 w automacie ktora jest wieksza o doslownie 3 wtyczki do skrzyni i steronika skrzyni, do tego dochodzi Ci jedyne problem z wiazka idaca z/do wnetrza, czli do kik-downa, i do lewarka zmiany biegow z ramką .
    Dawno temu rylem to w spaghetti decoder , bo mialem bude po m60, z lewarkiem bez stepronica, zas skrzynie 5hp-24 wspolpracujaca z m62b44 , dokupilem lewarek ze steptroniciem i doszelem do tego ze popostu musialbym pociagnac doslownie 3 kabelki od sterownika skrzyni ,do lewarka, wiec z tego co mi swita wszelkie wiazki idace do kik-downa, i ramki , ida od sterownika .

  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Inur
    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    394
    BMW
    740iM (M60), M3 GT2
    Skąd
    Poznań
    A DME zostaje czy w automacie też jest inny?

    Czytałem o HP30 vs HP24 i pierwsza obsługuje 560Nm a druga 440Nm, spalanie przy HP24 jest mniejsze i sama waga skrzyni jest dużo mniejsza - niby o 25kg. Nie wyobrażam sobie ile musi ważyć taka skrzynia skoro oszczędności sięgają wagi przeciętnego 5biegowego manuala. HP24 wymaga od DME aby ograniczał moment obrotowy przy zmianach biegów. HP30 lepiej sobie radzi w przypadku holowania auta. Natomiast sam "steptronic" to podobno tylko kwestia lewarka i softu. M60 i V12 (M73?) mają taką samą skrzynię ale inne oznaczenie dzwonu. Na zdjęciach różnica znikoma, wydaje się że powinny być kompatybilne.
    Ostatnio edytowane przez Inur ; 23-10-2012 o 23:00

  10. #10
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2011
    Posty
    171
    BMW
    e38 740i
    Skąd
    berlin
    wzualnie i fizycznie moga byc takie same, ale skoro nr sa inne to i srodek bedzie inny, mam na mysli dlugosc przelozen, tym samym most takze musialbys zmieniac na ten z V12 , lecz czy wtedy nie zamulisz lekko tego m60? Ja pozostalbym przy skrzyni dedykowanej do 4ro litrowej jednostki. no i sadze ze te Nm tez roznicy nie zrobia przy 5HP-24, jest slabsza od HP30,ale w zupelnosci wystarczajaca do 4.0

Podobne wątki

  1. E32 735 Manual VS 740 Automat - co wybrać ?
    Przez kubosh w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 83
    Ostatni post / autor: 23-04-2012, 18:48
  2. Zegary manual a automat??
    Przez Pawel.85 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 23-07-2009, 09:45
  3. Odpowiedzi: 60
    Ostatni post / autor: 18-03-2008, 17:01

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •