Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Przestroga przed podawaniem numeru VIN w internecie.

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Hermesso
    Dołączył
    Apr 2012
    Posty
    359
    BMW
    ♥BMW♥
    Skąd
    Warszawa

    Przestroga przed podawaniem numeru VIN w internecie.

    Znalezione na forum Fiata http://fiatpunto.com.pl/post164949.html

    Witam!
    No więc sytuacja wyglądała następująco: Troszkę ponad rok temu kupiłem kropka no i jak to bywa po zakupie, musiałem wymienić co nieco. Części głównie kupowałem przez internet i zazwyczaj dla "pewności" trzeba było podawać dane samochodu (rok, pojemność) oraz numer VIN.
    Kropka zarejestrowałem, naprawiłem i zabrałem do Włoch, aż tu nagle w połowie stycznia do mojego domu w Polsce, gdzie jestem zameldowany zawitała policja z nakazem przeszukania, złożenia wyjaśnień itp. Sprawa dotyczyła kradzieży paliwa... Jako że mnie w domu nie zastali to pod koniec marca dostałem (pod obecny adres we Włoszech) wezwanie sądowe...
    Stawiłem się w sądzie i tam... usłyszałem zarzut kradzieży mienia w postaci paliwa na kwotę ok 2000zł w ciągu trzech tygodni na stacjach benzynowych w pobliżu Warszawy
    Sprawę zacząłem wyjaśniać tłumacząc że nie jest możliwe abym mieszkając ponad 2 tys.km od Warszawy jeździł sobie obrabiać stacje benzynowe. Przedstawiłem wszystkie włoskie dokumenty jakie posiadam, ale oczywiście nikt mi nie uwierzył. Na szczęście mój prawnik wystosował odpowiednie pismo do mojego miejsca pracy (obiekt naszpikowany monitoringiem z wielostopniową kontrolą wejść/wyjść) i uzyskałem dowód na to, że w czasie owych kradzieży przebywałem za granicą, a kropek sobie odpoczywał na przyzakładowym parkingu pod okiem kamer. Zostałem oczyszczony z zarzutów i sprawa ucichła... Do czasu.
    Na początku czerwca dostałem znowu wezwanie do sądu. Znaleźli ten samochód z moimi numerami rejestracyjnymi, itp. Po prostu kopia mojego kropka! Jak się później okazało to oba samochody (mój i ten co znaleźli) posiadały ten sam numer VIN. Biegli uznali, że nie ma takiej możliwości aby oba samochody były legalne więc zabrali mi auto w celu ekspertyzy. Po dwóch tygodniach sprawa została zakończona definitywnie i oddano mi mój samochód, a ja otrzymałem pouczenie że podawanie takich danych osobom trzecim jest karane. Ze względu na poniesione przeze mnie koszty i dobrej gadce "papugi" nie dostałem grzywny.
    Dziś otrzymałem oficjalne pisemko że sprawa została umorzona.

    Cała sprawa kosztowała mnie kilka tys.zł i masę nerwów oraz załatwiań więc przestrzegam wszystkich przed podawaniem indywidualnych danych gdziekolwiek. Ja już mam solidną nauczkę i miejsca gdzie chcą takie dane omijam z daleka. Gdybym nie miał możliwości udokumentowania pobytu gdzie indziej to bym pewnie teraz żył na koszt rządu w jednym pokoiku...
    Ostatnio edytowane przez Hermesso ; 18-10-2012 o 23:57

  2. #2
    Doświadczony Użytkownik Awatar technics
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    1,547
    BMW
    octavia 1.9tdi ex e65 745 2002 rok ex e38 735
    Skąd
    Szwecja
    A ja mysle ze ta cala ustawa o ochronie danych osobowych to powinna byc do smieci wsadzona i podpalona . Wszystkie dane powinny byc jawne ... A to ze skserowali auto , Polski wymiar sprawiedliwosci nie daje sobie rady z takimi sprawami . Dlatego zostales obarczony kosztami . Bez sensu calkowicie . Koszty wszystkiego powinien poniesc koles ktory zrobil kopie auta . Tym bardziej ze z tego co jest napisane to znalezli 2 auto .

  3. #3
    Banned
    Dołączył
    Jun 2008
    Posty
    298
    BMW
    e4444
    Skąd
    z d
    Cienki papuga, to Ty miałeś atakować a nie bronić się.

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    675
    BMW
    Renault Safrane
    Skąd
    Kalisz
    grzywna za podawanie VINu? jakos nie chce mi się wierzyć. Nawet na otomoto jest specjalna opcja że można wpisać VIN pojazdu.

  5. #5
    Vip Vip Awatar coboss
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    4,002
    BMW
    E38 730d
    Skąd
    Szlachta Rydzyńska koło wsi Leszno
    Od lat kupuje czesci po numerach z realOEM, ale kilka lat temu bylo inaczej i mnie teraz zaskoczyles tym, ze jest to karane, czym? Mandatem czy jak?
    ---===Bo radość to suma drobnych przyjemności===---

    *** UWAGA! ACHTUNG! ATTENTION! ATENCION! ***
    Ze względu na ograniczony czas coraz rzadziej zaglądam na forum :(
    W sprawach pilnych proszę o kontakt na maila coboss@op.pl pamiętajcie o zaznaczeniu, że jesteście klubowiczami!

  6. #6
    Banned
    Dołączył
    Jun 2008
    Posty
    298
    BMW
    e4444
    Skąd
    z d
    Koledzy proszę Was, nie ma takiego czegoś. Tak samo prawo interpretuje numery rejestracyjne jako powszechnie jawne.

    Zasięgałem nawet opinii prawnika-cywilisty; konkluzje były następujące:
    Samochód znajdujący się w przestrzeni publicznej (ulice, parkingi) może być fotografowany bez ograniczeń, podobnie jak architektura czy zieleń. Publikacja zdjęcia w internecie nie łamie ustawy o ochronie danych osobowych bo:
    1. tablica rejestracyjna nie jest dokumentem,
    2. po numerze rejestracyjnym nie można zidentyfikować właściciela (to może tylko policja, prokuratura, lecz nie internauta)
    3. numer nadwozia nie jest dokumentem,
    4. Niektóre auta mają numer nadwozia za szybą, nie można po nich zidentyfikować właściciela (to może tylko policja, prokuratura, lecz nie internauta)
    Istnieją w internecie śmieci jak i normalne strony, gdzie czasami umieszczony jest ciąg znaków odpowiadający tablicy czy numerowi nadwozia lecz mimo wszystko jeśli ktoś danych nie poda publicznie to nie można ich uzyskać na żądanie czy zapytanie.
    Ostatnio edytowane przez mandrax1 ; 19-10-2012 o 07:41

  7. #7
    Doświadczony Użytkownik Awatar sz4l0ny
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,755
    BMW
    e32
    Skąd
    Kraków
    Założenie że nikt poza "policją i prokuraturą" nie jest w stanie wyciągnąć danych właściciela po tablicach albo VINie jest jedynie stanem głębokiej nieświadomości.
    Czarne e32 w benzynie!


  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2011
    Posty
    147
    BMW
    było e34 3.0 m60
    Skąd
    śląsk/zabrze
    Cytat Zamieszczone przez sz4l0ny Zobacz posta
    Założenie że nikt poza "policją i prokuraturą" nie jest w stanie wyciągnąć danych właściciela po tablicach albo VINie jest jedynie stanem głębokiej nieświadomości.
    Wszystko zależy od determinacji szukającego:D

    Przykładem może być ostatnio poruszony temat sprzedawcy luksusowych samochodów ...

  9. #9
    Banned
    Dołączył
    Jun 2008
    Posty
    298
    BMW
    e4444
    Skąd
    z d
    Cytat Zamieszczone przez sz4l0ny Zobacz posta
    Założenie że nikt poza "policją i prokuraturą" nie jest w stanie wyciągnąć danych właściciela po tablicach albo VINie jest jedynie stanem głębokiej nieświadomości.
    cmon przecież każdy o tym wie, ale chodzi o aspekty teoretyczno prawne

  10. #10
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2012
    Posty
    678
    BMW
    e65 730d :)
    Skąd
    Bydgoszcz / Flensburg
    Bez urazy drogi kolegi, ale prawnika chyba miales conajmniej do dupy.. Tak jak juz mandrax napisal "to Ty powinienes atakowac" ..

Podobne wątki

  1. Przestroga przed serwisem pobieraczek.pl
    Przez Lilka w dziale NA KAŻDY TEMAT / Humor / Off Topic
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 12-02-2011, 08:59
  2. Przestroga przed trupami, rozpadziuchami i innym złomem
    Przez Hubertus7er w dziale Allegro, Ebay i inne ...
    Odpowiedzi: 42
    Ostatni post / autor: 08-07-2009, 18:16

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •