Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 28

Wątek: 3.0d M57 czujniki temperatur, problemy z wentylatorem klimatyzacji i parę innych

  1. #1
    Vip Vip Awatar coboss
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    4,002
    BMW
    E38 730d
    Skąd
    Szlachta Rydzyńska koło wsi Leszno

    3.0d M57 czujniki temperatur, problemy z wentylatorem klimatyzacji i parę innych

    Mam problem z wentylatorem klimatyzacji, otóż nie dostaje sygnału sterującego z DDE!
    Przerwę na samym przewodzie wykluczam ponieważ jest na nim zasilanie.
    Poczytałem o tym, że z reguły odpowiedzialna jest za to awaria czujnika temperatury cieczy koło chłodnicy ale w sterownikach DDE 4.0 i 4.1 czyli silników M57 nie ma dodatkowego czujnika temperatury cieczy a schemat wygląda tak:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sterowanie wentylatorem klimy diesel.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	43.5 KB
ID:	4813


    A więc mam większy problem.
    Może ktoś wie gdzie się podział sygnał sterujący z DDE do wentylatora?
    Gdy nie ma wartości z czujnika ciśnienia w osuszaczu to sama sprężarka się nie załączy, panel też można od razu wykluczyć.
    Ogólnie to po włączeniu klimatyzacji i jej rozgrzaniu wentylator pierwsze sygnały otrzymuje bo kilka razu się poruszy w charakterystyczny sposób, lecz po chwili powinien odpalić już całkowicie a tego nie robi, po za wczorajszym wieczornym humorkiem gdy chciałem szukać awarii pod domem ten jakby nigdy nic sobie odpalił i chodził cały czas jak na złość.

    Przy okazji posprawdzałem inne czujniki i mam kilka pytań.
    Jaka jest właściwa temperatura cieczy dla silników M57 bo w WDS nie wspominają o tym?
    Moja to 75*C podczas normalnej jazdy i 80*C podczas dynamicznej jazdy (test nr 7)

    Czy czujnik powietrza atmosferycznego (także test nr 7) jest strzelony jeżeli przekłamuje temperaturę o +3/4*C podczas jazdy a gdy tylko zatrzymam się autem temperatura od razu na nim wzrasta aż do +50*C, i gdzie jest ten czujnik, który podaje wartości dla DDE? Nie może być w tym samym miejscu co czujnik dający sygnał na IKE bo tamten działa elegancko i nigdy nie przekłamuje mi temperatury zewnętrznej.

    Jakie konsekwencje dla silnika ma uszkodzony czujnik temperatury oleju, bo ten mam walnięty na 100%, pokazuje temperaturę oleju -48*C przeskakując co jakiś czas na ułamek sekundy na wartość +60*C

    Dzisiaj mogę dorzucić kolejny problem.
    Chwaliłem się, że nigdy nie miałem awarii wisca aż do teraz bo chyba się doczekałem.
    Tylko... czy awaria wiskozy może być także tego typu, że się spięła i nie odpuszcza?
    Wentylator chłodnicy było słychać tylko gdy na dworze były upały lub gdy była włączona klimatyzacja w aucie.
    Teraz wentylator słyszę cały czas gdy dodaje gazu, nawet dzisiaj gdy jest chłodniej a gdy przeciągnę auto na Sporcie to wentylator robi hałas aż za duży, ok fajnie brzmi, huragan przelatuje przez polskie szosy ale tak być nie powinno, boję się, że może to doprowadzić do poważniejszej awarii samego silnika.
    Ostatnio edytowane przez coboss ; 06-09-2012 o 09:23
    ---===Bo radość to suma drobnych przyjemności===---

    *** UWAGA! ACHTUNG! ATTENTION! ATENCION! ***
    Ze względu na ograniczony czas coraz rzadziej zaglądam na forum :(
    W sprawach pilnych proszę o kontakt na maila coboss@op.pl pamiętajcie o zaznaczeniu, że jesteście klubowiczami!

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    216
    BMW
    e38 730d
    Skąd
    Racibórz
    hmm, kiedy wiesz że M9 ma chodzić a nie chodzi, to podłącz się pod zółto czerwony z mienikiem potrafiącym mierzć wypełnienie % pwm.
    jeśli idą impulsy to padnięty moduł w m9, co niedawno ktoś opisywał na forum że mu padł.
    Aczkolwiek dziwny ten przypadek że ci chodził w pewnym momencie dobrze.

    sprawdził bym ci jaka temtperatura jest tego płynu u mnie, ale nie wiem co masz na mysli pisząc test 7. czy inpa to odczyta? bo niestety dis'a nie potrafie narazie uruchomić.

    a z innej beczki - skąd masz taki fajny schemat instalacji 730d... też bym chciał.

  3. #3
    Vip Vip Awatar coboss
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    4,002
    BMW
    E38 730d
    Skąd
    Szlachta Rydzyńska koło wsi Leszno
    Komp mi padł jakiś czas temu i stawiałem nową Windę, nie chciało mi się instalować INPA i nadal nie chce, włączyłem sobie testy na zegarach.
    Schematy wszystkie masz w WDS BMW (stronka online wygoogluj sobie).

    Co do sygnału z DDE to zwykłym miernikiem też zmierzysz... "COŚ", wiadomo, że ten pomiar jest bez sensu ale jeżeli sygnał idzie to wpięty w szereg amperomierz zacznie reagować i coś tam pokazywać różne małe wartości, gdy nie pokazuje nic to sygnały nie ma żadnego.

    Najbardziej mnie męczy temperatura oleju, niby w naszych autach jako tako nie ma czujnika temperatury oleju a jest to tylko czujnik ciśnienia oleju, lecz ta teoria, którą wyczytałem wydaje mi się być daleka od prawdy.

    Doczytałem też na innych forach, że prawidłowa praca M57 to 90*C ale to przy trochę innym układzie i nie wiem czy tutaj też ma taka być.
    Z tym, że w innych modelach jest też termostat EGR, u mnie go nie ma jest tylko zwykły termostat płynu.
    Ostatnio edytowane przez coboss ; 06-09-2012 o 12:57
    ---===Bo radość to suma drobnych przyjemności===---

    *** UWAGA! ACHTUNG! ATTENTION! ATENCION! ***
    Ze względu na ograniczony czas coraz rzadziej zaglądam na forum :(
    W sprawach pilnych proszę o kontakt na maila coboss@op.pl pamiętajcie o zaznaczeniu, że jesteście klubowiczami!

  4. #4
    Vip Vip Awatar ELVIS
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    4,935
    BMW
    BRAK
    Skąd
    BEUTHEN/Bytom
    Jeżeli chodzi o wisco to jest uszkodzone ,spiete na stałe ,tak sami mi sie stało w poprzedniej e38.

    p.s. dobrze ,że sie zepsuło w tę stronę właśnie :)

  5. #5
    Vip Vip Awatar coboss
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    4,002
    BMW
    E38 730d
    Skąd
    Szlachta Rydzyńska koło wsi Leszno
    No tak ale nie na zimę która idzie, spokojnie mam jeszcze stare od TDSa w garażu, z tego co pamiętam jest identyczne.

    Ogólnie właśnie znalazłem chwile aby odpiąć owy czujnik ciśnienia oleju, który mam pod filtrem i jakoś nic się nie pozmieniało a temperaturę oleju w teście nr 16 mam nadal -48*C więc ewidentnie jest to czujnik temperatury oleju jak opisuje WDS a nie czujnik ciśnienia jak opisuje ETK.
    ---===Bo radość to suma drobnych przyjemności===---

    *** UWAGA! ACHTUNG! ATTENTION! ATENCION! ***
    Ze względu na ograniczony czas coraz rzadziej zaglądam na forum :(
    W sprawach pilnych proszę o kontakt na maila coboss@op.pl pamiętajcie o zaznaczeniu, że jesteście klubowiczami!

  6. #6
    Moderator Mod Awatar BOSS
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    4,128
    BMW
    740i
    Skąd
    Dolny Slask
    Cytat Zamieszczone przez coboss Zobacz posta
    Mam problem z wentylatorem klimatyzacji, otóż nie dostaje sygnału sterującego z DDE!
    Przerwę na samym przewodzie wykluczam ponieważ jest na nim zasilanie.
    Poczytałem o tym, że z reguły odpowiedzialna jest za to awaria czujnika temperatury cieczy koło chłodnicy ale w sterownikach DDE 4.0 i 4.1 czyli silników M57 nie ma dodatkowego czujnika temperatury cieczy a schemat wygląda tak:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sterowanie wentylatorem klimy diesel.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	43.5 KB
ID:	4813


    A więc mam większy problem.
    Może ktoś wie gdzie się podział sygnał sterujący z DDE do wentylatora?
    Uszkodzony sterownik silnika a dokladnie sekcja sterujaca wiatrakiem- w 90% przypadkow uszkodzenie to nastepuje po dzwonie w przedni prawy naroznik.
    Zmierz jeszcze napiecie na kabelku sterujacym w czasie pracy klimy - moze cos sie tylko po drodze od kompa do wiatraka stalo :)
    Każdy człowiek jest jak książka, ma dobre strony, wystarczy tylko przekartkować te złe !!!

  7. #7
    Vip Vip Awatar coboss
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    4,002
    BMW
    E38 730d
    Skąd
    Szlachta Rydzyńska koło wsi Leszno
    Cytat Zamieszczone przez BOSS Zobacz posta
    Uszkodzony sterownik silnika a dokladnie sekcja sterujaca wiatrakiem- w 90% przypadkow uszkodzenie to nastepuje po dzwonie w przedni prawy naroznik.
    Zmierz jeszcze napiecie na kabelku sterujacym w czasie pracy klimy - moze cos sie tylko po drodze od kompa do wiatraka stalo
    Mierzyłem jest 12V na nim ale impulsy nie idą trochę dziwne, jak będę miał czas to usiądę i posprawdzam dokładnie.
    Auto mam przytarte ale z drugiej strony, ta strona o której mówisz nigdy nie przeżyła żadnych stłuczek ani nic podobnego.
    Na szczęście stało się to jak już lato się kończy.
    Teraz muszę zając się wymiana czujnika oleju i termostatu oraz wiskozy.
    Męczy mnie jeszcze czujnik temperatury zewnętrznej dla DDE, nie mam pojęcia gdzie on jest.
    Co to niedogrzewania auta to można je zauważyć tylko po zwiększonym spalaniu, dla mnie inżynier BMW odpowiedzialny za to był baranem ustawiając zakres temperatur 70-100*C dla wskazówki na zegarach jako prawidłowy pomiar. Człowiek może jeździć latami niedogrzanym autem i nie będzie o tym wiedział bo na zegarach stoi prosto.
    A wystarczyłoby zrobić graniczną 80*C i wtedy gdy człowiek spokojnie jeździ lub stoi autem w korkach w chłodniejsze dni to zauważyłby, że coś nie pasuje bo wskazówka od temperatury lekko się obniża.
    Ostatnio edytowane przez coboss ; 07-09-2012 o 09:05
    ---===Bo radość to suma drobnych przyjemności===---

    *** UWAGA! ACHTUNG! ATTENTION! ATENCION! ***
    Ze względu na ograniczony czas coraz rzadziej zaglądam na forum :(
    W sprawach pilnych proszę o kontakt na maila coboss@op.pl pamiętajcie o zaznaczeniu, że jesteście klubowiczami!

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Marek_JWe
    Dołączył
    Jul 2010
    Posty
    209
    BMW
    E38 725 TDS
    Skąd
    Wlkp Jastrowie
    Ja ostatnio miałem problemy z nie załączającym się wentylatorem po włączeniu klimy i winny okazał się czujnik temperatury zewnętrznej po wymianie wszystko ok ale ja mam wentylator 4-ro pinowy a Ty chyba 3-pinowy a to zmienia postać rzeczy jedynie dodam że jest tak dlatego że wentylator załącza pierwszy bieg chyba od 10 czy 15 stopni na plusie u mnie jak był zły i pokazywał -40 to nie było sygnału do załączenia wentylatora. A czujnik temp zewnętrznej znajduje się albo w lewym kanale chłodzącym tarcze ale to raczej w benzynach a w dieslach to raczej w dolnej prawej obudowie silnika tzw trójkąciku pod zderzakiem. Nie wiem tylko czy w wentylatorach 3-pinowych jest też tak że dopiero załączany jest od iluś tam stopni.

  9. #9
    Vip Vip Awatar coboss
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    4,002
    BMW
    E38 730d
    Skąd
    Szlachta Rydzyńska koło wsi Leszno
    Diesel też ma "termometr" w tym samym miejscu ale ten czujnik działa jak zwykły termometr, z niego idą informacje na komputer pokładowy o temperaturze zewnętrznej, jak na zamieszczonym schemacie nie jest wykorzystywany do sterowania wentylatorem jak w silnikach benzynowych.
    Jak wspomniałem, skądś DDE ma sygnał o temperaturze zewnętrznej ale nie mam pojęcia skąd bierze te informacje, WDS za dużo o tym nie wspomina :/ to chyba, że wartości podawane na testach zegarów jako "temperatura atmosferyczna" są to informacje z innego czujnika temperatury nie związane z temperaturą zewnętrzną ale to już może mi pomóc z tym ktoś doświadczony w temacie.
    ---===Bo radość to suma drobnych przyjemności===---

    *** UWAGA! ACHTUNG! ATTENTION! ATENCION! ***
    Ze względu na ograniczony czas coraz rzadziej zaglądam na forum :(
    W sprawach pilnych proszę o kontakt na maila coboss@op.pl pamiętajcie o zaznaczeniu, że jesteście klubowiczami!

  10. #10
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Marek_JWe
    Dołączył
    Jul 2010
    Posty
    209
    BMW
    E38 725 TDS
    Skąd
    Wlkp Jastrowie
    W moim przypadku za włączenie się wentylatora na I biegu zaraz po włączeniu klimy na 100% odpowiedzialny jest właśnie czujnik temp. zewnętrznej elektryk twierdził że to nie ma nic do rzeczy ale mu udowodniłem ale dodał też że nie wie po co ale zegary połączone są przewodem z panelem klimatyzacji już chyba wiem po co ;) a w ogóle masz sprawny czujnik temp. zewnętrznej?

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 29-08-2012, 12:53
  2. Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 08-02-2011, 17:58
  3. 3.0d M57 przepływomierz, jaki?
    Przez Saillupus w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 07-02-2011, 15:59
  4. 735i błąd związany z wentylatorem silnika
    Przez MarcinByd w dziale Seria e65 / e66 / e67
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 28-01-2011, 06:45
  5. Problem z wentylatorem chlodnicy (chyba)
    Przez JarekR w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 24-12-2008, 18:01

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •