Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: M70 wymiana miski olejowej-spostrzeżenia

  1. #1
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa

    M70 wymiana miski olejowej-spostrzeżenia

    Witam, dzisiaj wreszcie zabrałem się za wymianę miski. Stara była ok i nie ciekła, ale tam jeszcze nie zaglądałem, a i tak musiałem wymienić olej. Żeby było szybciej i czyściej, kupiłem używaną miskę, doczyściłem ją jak nową, również czujnik poziomu oleju, założyłem nowy oring. Ze względu na to, że miska dolna ma przetłoczenie na rancie pod uszczelką, jak się stara zapiecze bardzo ciężko jest ją usunąć. Z tego względu polecam kupić używaną miskę i zrobić to wcześniej, niż czyścić swoją starą dopiero co zdjętą z auta. Doprowadzenie miski do stanu wzorowego zajęło mi cały wieczór, należy o tym pamiętać.

    Zatem olej spuszczony i zrzucam miskę. Pierwsze spostrzeżenie którym chcę się podzielić, to w misce zostaje jakaś szklanka starego oleju, który nie ma jak wylecieć, ponieważ otwór spustowy nie jest w najniższym miejscu. Trochę niefortunnie to jest zaprojektowane, ale cóż. Po zlaniu oleju ukazała się miska, w której można było się przejrzeć, jak lustro.

    Tutaj warto wspomnieć, że od kilku lat przed wymianą oleju stosuję płukanki Liqui Moly lub Motula oraz olej Valvoline 5W40 Maxlife. Ten zestaw sprawdza się u mnie najlepiej, a przerobiłem już dużo olejów, również warto zwrócić uwagę na dobroczynny fakt używania takich płukanek, tak żeby zamknąć usta wszystkim sceptykom. Olej nie jest w pełni syntetyczny, tylko HC, ale zimą i tak auto jedzie od strzała, a nie muli zanim się rozgrzeje jak na innych syntetykach, pomijam już firmy. Używam oleju Maxlife ze względu na uszczelki, nie wiem czy to działa, ale jestem podatny na reklamę. W każdym razie miska oraz pompa oleju wyglądały jak na pierwszej wymianie, zero brązowego osadu olejowego, tylko ładna żółć.(na zdjęciu poniżej osad brązowy, po kiepskiej jakości oleju)

    Warto również wyczyścić sitko smoka, zawsze coś tam się zawieruszy. UWAGA na ranty tego otworu w sitku, są ostre na nóż, nie polecam czyścić palcem.

    Następna sprawa mniej przyjemna i jest bezpośrednim powodem utworzenia tego postu.


    Otóż łańcuch pompy oleju miał taki luz, że niedługo można by go było zdjąć palcami. Luz powinien mieć katalogowo wedle Bentleya 10mm -+ 2mm, a zmierzyłem 24mm. Poniżej zamieszczam zdjęcie ze strony Sean'a ilustrujące procedurę regulacji napięcia łańcucha. Nie można łańcucha napinać bardziej, ponieważ może się zerwać. Jeśli chodzi o śruby mocujące pompę wszystkie twardo na swoim miejscu, więc tutaj problemu z M60 nie ma, chociaż ktoś kiedyś na forum e38 pisał o śrubach w misce w M73, także wszystko się może zdarzyć.

    W związku z tym polecam wszystkim wyregulować łańcuch pompy bez względu na silnik, ponieważ jego zerwanie może się źle skończyć już nie tylko dla ciśnienia oleju, ale jak się oczka zawiną w łańcuch rozrządu, który w końcu jest centymetr od łańcucha pompy, to będzie po silniku.

    Uszczelka miski dolnej w ASO kosztuje 46 PLN brutto i jest z korka, więc świetnie się wpasowuje. Nie używam nigdy żadnych silikonów, zatem nie polecam, wszystko i tak jest suche, warunek to bezwzględna czystość, dlatego po raz kolejny proponuję przygotować miskę wcześniej, używane miski są w śmiesznych cenach.

    Ostatnio edytowane przez ttrol ; 14-08-2012 o 15:32
    pozdrawiam Bartek

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik Awatar qba
    Dołączył
    Sep 2011
    Posty
    692
    BMW
    E32 750iL, E46 330Ci
    Skąd
    Warszawa
    ttrol dzięki za info. Cenna rada. Będę musiał zajrzeć też do swojej miski.

  3. #3
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    Dorzucę jeszcze filmik z regulacji w M60 dla potomnych, nie jest to film mojego autorstwa:

    http://www.youtube.com/watch?v=xsbvc...eature=related
    pozdrawiam Bartek

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik Awatar kubosh
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    858
    BMW
    E46 330xd E53 4.4i E65 730d lift
    Skąd
    Warszawa
    Blog
    9
    Dzięki Dzięki :)) Niebawem moja niunia idze na wymiane oleju w silniku i skrzyni :))

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Kecaj
    Dołączył
    Apr 2012
    Posty
    903
    BMW
    E32 730i M60B30 '94, E36 328i Coupe '95, E34 520i Touring '96
    Skąd
    Ożarowice
    Da się jakoś wyczuć objawy takiego luzu bez zdejmowania miski?

    Nikt nie będzie mi mówił, jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
    3x BMW, 2x Mercedes-Benz, Alfa Romeo, Audi, Skoda, Hyundai, Peugeot - ponad podziałami jeśli chodzi o marki.
    E32 730i V8 '94 Calypsorot Metallic

  6. #6
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    Niestety nie, u mnie ciśnienie oleju było zawsze prawidłowe, nic nie stukało.
    pozdrawiam Bartek

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Kecaj
    Dołączył
    Apr 2012
    Posty
    903
    BMW
    E32 730i M60B30 '94, E36 328i Coupe '95, E34 520i Touring '96
    Skąd
    Ożarowice
    Takie pytanie - wystarczy zdjąć dolną miskę olejową? I do niej uszczelkę potrzeba? Czy trzeba górną też, żeby dostać się do tej pompy? Chodzi mi o M60.

    Nikt nie będzie mi mówił, jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
    3x BMW, 2x Mercedes-Benz, Alfa Romeo, Audi, Skoda, Hyundai, Peugeot - ponad podziałami jeśli chodzi o marki.
    E32 730i V8 '94 Calypsorot Metallic

  8. #8
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    Tylko dolną i uszczelkę do dolnej tylko.
    pozdrawiam Bartek

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 38
    Ostatni post / autor: 26-06-2018, 15:46
  2. 728i Wymiana uszczelki miski olejowej.
    Przez grim w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 19-09-2014, 09:31
  3. Przewód zamocowany do miski olejowej - co to jest?
    Przez x-factor w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 13-11-2011, 20:35
  4. [mechanika] Jak wymienić uszczelke miski olejowej skrzyni?
    Przez SLU w dziale Seria e65 / e66 / e67
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 16-01-2011, 10:23
  5. M30, zdjęcie miski olejowej.
    Przez Jaca w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 21-01-2009, 18:55

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •