Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: Rozgrzana skrzynia 5hp24 nie zmienia biegów

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Makaron
    Dołączył
    Jul 2010
    Posty
    141
    BMW
    BMW E-38 740 IA 4.4
    Skąd
    Kraków

    Rozgrzana skrzynia 5hp24 nie zmienia biegów

    Witam,


    Mianowicie od jakiego już czasu jak tylko temperatura zewnętrzna zrobiła się wyższa powyżej 15 stopni, dzieje mi się coś dziwnego ze skrzynią, to znaczy po przejechaniu około 40km po mieście, stanie w korkach, ruszanie, stawanie ( wczoraj np w Krakowie było koło 30 stopni) skrzynia zaczęła zmieniać biegi przy dużo wyższych obrotach ( to juz nie pierwszy raz się tak dzieje) wydaje mi się że skrzynia tak się rozgrzewa że jakby coś szumiało z pod auta (odgłos bardzo podobny do załączonego wiatraka od chłodnicy) i wtedy następuje takie zjawisko że przy położeniu skrzyni na "D" auto jedzie na jednym biegu do 4-5 tyś i nie zmienia na wyższy bieg. Jeżeli zmieniłem na "Manuala" skrzynia co dziwne schodzi do 1 biegu ( gdzie zawsze przy normalnej temperaturze na manualu schodziła do 3 biegu- nie wiem czy prawidłowo ale tak było u mnie) i teraz ruszam zmieniam ręcznie na 2, 3, 4 żeby zmienić bieg na wyższy ( o ile zdążę zmięć bo w momencie wskakuje 1 na wyświetlaczu) to po zatym że na wyświetlaczu podświetlają się kolejno ( 2,3,4) nie ma żadnej zmiany w obrotach tylko auto dalej jedzie jakby na tym 1 biegu. ( na szczęście miałem do garażu niecały 1 km) Dodam że na komputerze pokładowym nie wyskakuje żaden błąd GETRIBE- coś tam ( zero błedów a skrzynia jak by w jakimś trybie awaryjnym)

    Nadmienię jeszcze że jakoś w zeszłym roku miałem podobną sytuacje jeżdżąc autem po okolicach Limanowej ( spore górki i też była wysoka temperatura) zjawisko miałem dokładnie jak wyżej opisane, tyle że wtedy byłem około 75 km od garażu i jedyna radą było zatrzymanie i odczekanie około 20 minut żeby skrzynia ostygła.
    Po tym powrocie zmieniłem olej w skrzyni wraz z filtrem ( fachowcy stwierdzili że może być przegrzany) a że to auto użytkuje sporadycznie nadeszła zima i zjawisko ustało aż do chwili obecnej.

    Proszę o jakieś wskazówki czy szukać skrzyni, naprawiać tą, czy też może ten termostat co jest przy wymienniku nawalił...... nie wiem gdzie szukać...... a jeździć by się chciało
    Ostatnio edytowane przez Makaron ; 19-06-2012 o 23:53

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik Awatar lostami1988
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    467
    BMW
    e 32 3000dm3 v8
    Skąd
    BYDGOSZCZ
    witam u mnie czasem dzieje się tak samo ale tylko podczas podjezdzania pod bardziej strome górki wymieniałem filtr i olej troche pomogło teraz dzieje się to rzadziej. na kompie zero błędów. mówili mi że to już ze względu na wiek skrzyni i czasem coś bedzie się działo. także też jestem w kropce

  3. #3
    Vip Vip
    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    992
    BMW
    brak
    Skąd
    Kwiatkowice
    Też kiedyś tak miałem i pomogła wymiana oleju i filtra. Grabol chyba borykał się z podobnym problemem, na pewno gdzieś na forum już to było. Dobrym pomysłem byłoby wyciągnięcie i wyczyszczenie sterownika (nad czym sam się zastanawiam), ale nie znam w okolicach Łodzi sprawdzonego warsztatu, który tego się podejmie, więc na własnej skórze nie doświadczyłem pozytywnych efektów takiej operacji.

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Makaron
    Dołączył
    Jul 2010
    Posty
    141
    BMW
    BMW E-38 740 IA 4.4
    Skąd
    Kraków
    Dzięki panowie za wypowiedzi, mam nadzieje że jeszcze ktoś coś doradzi podpowie najlepiej z doświadczenia na własnej skórze - choć nie życzę tego nikomu i będzie szansa rozwiązać tą zagadkę z archiwum "X" :)

  5. #5
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,240
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    Jeśli nie masz już chłodnicy, a wymiennik ciepła do oleju skrzyni to warto skontrolować przepływ płynu przez niego, oraz przewodów z obiegu.
    Warto także wyczyścić chłodnice(z zewnątrz, żeby był przez nie przepływ powietrza)
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik Awatar lostami1988
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    467
    BMW
    e 32 3000dm3 v8
    Skąd
    BYDGOSZCZ
    ja na dniach bede wymieniał chłodnice na nową to napisze czy coś to dało

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Makaron
    Dołączył
    Jul 2010
    Posty
    141
    BMW
    BMW E-38 740 IA 4.4
    Skąd
    Kraków
    Dziś odważyłem się na przejażdżkę :) aby zobaczyć jak sprawa wygląda, i okazuje się że skrzynia działała bez zarzutów ( temperatura zewnętrzna około 23 stopni) więc wydaje mi się w 99% że błąd tkwi w wymienniku ciepła który jest odpowiedzialny za chłodzenie skrzyni, jak to kolega wyżej napisał. Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz, mianowicie przy tym wymienniku jest termostat i czy on nie jest współwinny, choć z reguły termostaty jak się psują to są otwarte a w tym przypadku musiał by być zamknięty.
    Może ktoś spotkał się z usterką tego termostatu.

    Problem rozwiązany.... już opisuje co i jak.
    Winowajcą był oczywiście wymiennik ciepła, mianowicie problem polegał na tym że był on po prostu zatkany, a czym.... aż głupio się przyznać ale jakiś czas po kupnie auta, miałem ubytki płynu chłodniczego i zamiast wymontować chłodnice ( bo jak się później okazało było z niej sito i została wymieniona na nową) to Ja wsypałem 2-3 pudełeczka wiórek uszczelniających (każdy wie o co chodzi) i po prostu ów środek osadził się w zakamarkach wymiennika co powodowało całkowity brak przepływu płynu chłodzącego a co za tym idzie brak chłodzeni oleju w skrzyni biegów. Co do termostatu który jest przy wymienniku to jest on dwubiegowy, został przetestowany i w 100% jest sprawny.

    Po podłączeniu do kompa teraz temperatura skrzyni jest równa temperaturze płynu chłodzącego czyli wszystko jest prawidłowo i oczywiście przy temperaturze zewnętrznej 30 stopni skrzynia pracuje idealnie, teraz nie straszne mi lato :-)
    Ostatnio edytowane przez BOSS ; 22-07-2012 o 00:38

Podobne wątki

  1. Inny wymiar koła/automat nie zmienia biegów
    Przez Cyga w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 09-02-2012, 19:47
  2. Skrzynia 5hp24
    Przez Pietrek w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 07-02-2012, 18:57
  3. [skrzynia] Automatyczna skrzynia biegow 5HP18- nie zmienia biegow
    Przez GRABA730i w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 16-12-2011, 23:07

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •