Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 27

Wątek: Regulacja LPG - czy taka metoda jest dobra/bezpieczna?

  1. #1
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11

    Question Regulacja LPG - czy taka metoda jest dobra/bezpieczna?

    FAKT:

    Muszę* przed dłuższym wyjazdem porządnie ustawić mapę LPG i szukałem w okolicy zakładu, który obsługuje Elpigaz (wiem, że ten sterownik jest taki sobie). Znalazłem w Czeladzi firmę Auto-Reno polecaną na stronie Elpigazu w której pan zaproponował mi regulację na hamowni (no nie jest to 50 zł za regulację).

    *koniecznie, gdyż po 2-3 zbiornikach LPG mapa rozjeżdża się okrutnie, że aż nie idzie jechać. Poza tym po kilku km na LPG auto łapie muła. Na benzynie wszystko jest idealnie, pełna moc przy każdej próbie itp.


    METODA:

    Polega to mniej więcej na tym, że butuje się jednak ten samochód kilka(naście) razy na pełnym obciążeniu, żeby ustawić odpowiednie czasy LPG i zmierzyć skład spalin. Pan jednak przestrzegł mnie przez telefon, że skoro to jest automat, to robię to na własną odpowiedzialność, bo już zdarzało się, że padały skrzynie, raz nawet właśnie w 740i, że zdarzało się też, że uszczelka pod głowicą poleciała w jakimś aucie itp.. Mówił też, że takie cuda zdarzają się raczej w zajechanych systemach, ale niczego nie można obiecać czy wykluczyć. Że nawiew, który wieje na przód auta oczywiście dodatkowo chłodzi silnik, ale niekoniecznie musi chłodzić już skrzynie biegów jak to ma miejsce podczas normalnej jazdy. No i że krzywej mocy to raczej nie zdejmiemy, bo on nie podejmie się wrzucenia N przy 200km/h (a ja myślałem, że moc mierzy się przyspieszając).


    PYTANIA:

    Czy taka regulacja jest bezpieczna dla 740i?
    Czy może lepiej wypada pałowanie na autostradzie a pan na siedzeniu pasażera coś tam sobie klika na laptopie?
    Czy może w ogóle żadna z tych metod nie jest dobra i powinno się robić to zupełnie inaczej? (jak?)
    Co myślicie wypowiedzi tego pana na temat mierzenia mocy w automacie?
    Nein! Mein Schnitzel!

  2. #2
    Doświadczony Użytkownik Awatar sz4l0ny
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,755
    BMW
    e32
    Skąd
    Kraków
    1. Nie
    2. Lepiej.
    3. Pierwsza brzmi jak proszenie się o wybuch.
    4. Pan nie odpowiada za lipe spowodowaną opisanym działaniem i słusznie, gdyż przykładów na zgon przy takiej regulacji sam zna kilka, tu na forum znajdziesz więcej, sam kojarze kilka, choćby od ludzi z Krakowa.
    Czarne e32 w benzynie!


  3. #3
    Moderator Mod Awatar BOSS
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    4,118
    BMW
    740i
    Skąd
    Dolny Slask
    Cytat Zamieszczone przez brunoz Zobacz posta
    No i że krzywej mocy to raczej nie zdejmiemy, bo on nie podejmie się wrzucenia N przy 200km/h
    Pan tez niewiele wie o skrzyniach automatycznych...
    Każdy człowiek jest jak książka, ma dobre strony, wystarczy tylko przekartkować te złe !!!

  4. #4
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2012
    Posty
    98
    BMW
    740iA
    Skąd
    podlasie
    Jedyna sensowna i profesjonalna metoda to sondę szerokopasmową w wydech i strojenie na drodze.
    Szukaj zakładu który w ten sposób stroi i działaj.
    Pozdro.

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Wiotki
    Dołączył
    Dec 2011
    Posty
    129
    BMW
    e65 745
    Skąd
    PL
    Cytat Zamieszczone przez BOSS Zobacz posta
    Pan tez niewiele wie o skrzyniach automatycznych...
    wie doskonale
    V12 soundsystem !


  6. #6
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    Koledzy, jednak skorzystałem z usług tego zakładu - trzeba przyznać, że miałem sporo obaw o skrzynię biegów, że jednak dostanie jej się w kość.

    Faktycznie - pan męczył na hamowni, oj bardzo, bardzo. Hałas, huk V8 pod pełnym obciążeniem.. masakra. Nieźle się nadenerwowałem obserwując tą regulację. Pan stosował również sondę szerokopasmową. Widać, że doskonale jest obyty w swoim sprzęcie.

    Wnioski końcowe - oczywiście pomiaru mocy nie zrobił. Chciałem, żeby chociaż zrobił bez pomiaru strat (czyli bez wrzucania N). Poza tym wszystko wyjątkowo się udało. Przejechał na rolkach około 88km (!), wypalił 1/3 gazu. Katował niemiłosiernie - na koniec okazało się, że temperatura z tłumika końcowego jest tak wysoka, że nadtopiły się przewody od jego sondy (hłehłehłe).

    Skrzynia - nic. Zero problemu. Widać, że solidna konstrukcyja (to ta 560Nm). Bałem się przed trasą o nią, że jednak może coś się wydarzyć, ale po tym co widziałem, już jestem pewien, że to solidny sprzęt.
    Silnik również zdrowy - nie spalił nic oleju, nie kopcił, nic się nie przegrzało, nic nie odpadło.
    Po kilkunasto minutowym wychłodzeniu na jałowych auto spokojnie wyjechało z rolek i dotarłem do domu.
    Dziś, po 4000km stwierdzam, że wszystko nadal jest w porządku (skrzynia).

    Natomiast co do samej regulacji - nie poznaję auta - wcześniej był muł na gazie, po 2 bakach lpg, zdarzały się strzały w strumiennice i inne cuda. A po regulacji żadne z tych rzeczy - auto pali swoje, wiadomo - średnia z 1000km to około 13L/100 LPG przy 100-130kmh i zróżnicowanym terenie przy intensywnym użyciu klimy i tempomatu. Więc jest całkiem przyjemnie.

    Choć sama metoda jest jak widać kontrowersyjna i niektóre automaty (te w gorszym stanie zapewne) mogą jej nie przetrwać, to jednak jest najpewniejsza. Bo pan regulował dla każdych obrotów i obciążeń osobno. Symulował też warunki drogowe, sportową jazdę i kickdowny aż do włączenia się piątego biegu.

    Jeszcze jeden wniosek - reduktor. Mam Niko S, który teoretycznie obsługuje do 330KM. Ten reduktor ani na chwilę nie zamarzł ani nawet nie spadł do 50 stopni, bardzo ładnie trzyma ciśnienie i szybko reaguje na zapotrzebowanie na gaz. Jestem pod wrażeniem. Dobra, solidna, polska robota.

    Instalacji gazowej, silnika, skrzyni automatycznej jestem teraz pewien, że są sprawne i dają radę.



    Dopiero na obczyźnie po przejechaniu prawie 3000km podziękował mi mały wężyk pomiędzy elektrozaworem a silnikiem, ale to ze starości (15 lat).
    Nein! Mein Schnitzel!

  7. #7
    Doświadczony Użytkownik Awatar miro
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    6,842
    BMW
    BRAK
    Skąd
    MEIN VATERLAND IST OBERSCHLESIEN
    Ile Cie kosztowała ta impreza?

  8. #8
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    O ile dobrze pamiętam 300 zł.
    Ale po kilku miesiącach nadal uważam, że warto było.

    Do czasu tej regulacji ubolewałem, że ekonomia wymusza mi jazdę na LPG i pryska cała przyjemność z jazdy tym BMW, że brak kopa i ducha;
    Teraz natomiast jest tak, że delikatnie operuję na Pb żeby zużyć jak najmniej zanim przełączy się na wyczekiwany LPG a wtedy można już jechać normalnie i odetchnąć :-)
    Nigdy nie sądziłem że tak dobrze może działać podtlenek (czy jak to niektórzy mówią, jad kapuściany).
    Jedyna wada teraz LPG to baniak w bagażniku, za którego wymianę na toroid zabiorę się dopiero na wiosnę (mam teraz inne wydatki)...
    Nein! Mein Schnitzel!

  9. #9
    Moderator Mod Awatar BOSS
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    4,118
    BMW
    740i
    Skąd
    Dolny Slask
    Cytat Zamieszczone przez Wiotki Zobacz posta
    wie doskonale
    Skoro tak, to dziwne ze ma problem z wrzutka na luz w czasie jazdy :D
    Każdy człowiek jest jak książka, ma dobre strony, wystarczy tylko przekartkować te złe !!!

  10. #10
    Doświadczony Użytkownik Awatar miro
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    6,842
    BMW
    BRAK
    Skąd
    MEIN VATERLAND IST OBERSCHLESIEN
    Dzięki brunoz. Dobrze (ewentualnie) wiedziec gdzie jest taki gość. "Jad kapuściany" dobre,dobre tego jeszcze nie słyszałem Pozdrawiam

Podobne wątki

  1. Czy taka konfiguracja jest ok??m60b30
    Przez marek1132 w dziale LPG / CNG
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 21-10-2010, 03:34
  2. FULL OPCJA-czy jest taka mozliwośc?
    Przez Bartek760i w dziale Seria e65 / e66 / e67
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 15-10-2010, 13:47
  3. instalacja PRINS - czy na pewno taka dobra?
    Przez Hubertus7er w dziale LPG / CNG
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 28-11-2008, 16:47
  4. Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 15-09-2008, 20:41
  5. czy jest taka opcja ??
    Przez olejus w dziale Diagnostyka / AUDIO / VIDEO / NAVI
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 29-07-2007, 11:41

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •