Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: Po wymianie przodu mam miękki pedał hamulca (nie jest to zapowietrzenie)

  1. #1
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11

    Unhappy Po wymianie przodu mam miękki pedał hamulca (nie jest to zapowietrzenie)

    Koledzy,

    dzisiaj wymienili mi na jednym z polecanych warsztatów w Katowicach całe hamowanie z przodu:

    - tarcze Brembo
    - klocki Ferodo Premier
    - czujnik zużycia klocków
    - płyn hamulcowy DOT4 ATE
    - przewody elastyczne
    - tłoczek z prawej strony na nowy bo był zeżarty
    - reperaturki do tłoczków

    Serwis obserwowałem bacznie cały czas i złego słowa nie mogę powiedzieć. Wyjęli zaciski a z nich tłoczki. Wyczyścili wszystko wewnątrz, przedmuchane było sprężonym powietrzem. Założone nowe gumki. Tłoczki chodzą przyjemnie, że można je było ręcznie elagancko chować i wyciągać.
    Wszystkie kluczowe elementy psikane pastą miedzianą. Tarcze założone i sprawdzone czy nie biją.
    Na koniec zalany układ nowym płynem DOT4 oraz odpowietrzony.

    Teoretycznie wszystko jest jak według instrukcji i sam bym tego lepiej nie zrobił.


    Podczas i po jeździe próbnej okazało się, że hamulec jest miękki i dopiero pod koniec zakresu zaczyna stawiać coraz większy opór. Wraz z nim zwiększa się siła hamowania. Testowaliśmy i auto hamuje że aż włącza się ABS na asfalcie. Ale trzeba porządnie depnąć. Nie jest to komfortowe i przez 20km jakoś tak stresowałem się, że jednak nie zdążę zahamować na czas (takie głupie uczucie, że pedał wpada a auto lecia dalej).


    Pewnie pomyślicie - zapowietrzony układ. A wcale nie. Był dwa razy odpowietrzany.
    Pedał nie robi się twardszy po 2-3 krotnym podpompowaniu. Po prostu jest taki zawsze.
    Z kolei jak jest zgaszony silnik, to pedał jest sztywny tak jak było dotychczas i trzymając go wciśniętego i uruchamiając silnik czuję, że wtedy schodzi w dół (mięknie).

    Pan z warsztatu mówił, że nowe tarcze będą słabiej hamować przez ok 200km i należy uważać żeby nie zeszklić klocków. Dodatkowo na moje pytanie o ten pedał mówił, że nowe gumki na pewno są sztywniejsze i ściągają tłoczek który teraz ładnie się przecież chowa.


    I teraz nie wiem co myśleć:
    - odpowietrzanie było robione na wyłączonym silniku ale włączonym zapłonie (pompa ABS ponoć wtedy pracuje/buczy). Nie wiem czy tak jest prawidłowo?
    - znalazłem na innym forum (no dobra, o Oplu) że ktoś źle założył zabezpieczenia klocków które sprężynowały i tłoczek się pewnie cofał (taka moja interpretacja).


    Opisane objawy sugerują, że jednak układ nie jest zapowietrzony bo pedał nie twardnieje a i jego tajemnicze mięknięcie po włączeniu silnika też coś na pewno oznacza. Natomiast teoria o gumkach mnie nie przekonuje bo je oglądałem i są przecież ładnie miękkie a nowe grube tarcze i klocki raczej skłaniają tłoczek do położenia prawie schowanego, więc co tu ma prężyć? Przecież ręką jak facet wciskał naprawiony zacisk to jednak trochę siły użył i taka gumka to nic w porównaniu do tego.
    No i teoria o świeżych tarczach i klockach - no ale jednak jak się mocniej naciśnie, to hamuje a nie tylko zwalnia..

    Wierzę, że pomożecie w odnalezieniu prawdziwej przyczyny - chciałbym jak nie sam sobie to poprawić, to chociaż pojechać do warsztatu z jakimiś konkretnymi pytaniami co mogło być źle założone.
    Jakie są u nas w 7er elementy, które mogłyby tak rozsuwać zaciski?


    Gdyby nie ta długa droga pedału, byłbym w 100% zadowolony z naprawy.
    Nein! Mein Schnitzel!

  2. #2
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    JEżeli miałeś stare hamulce, a nagle wymieniłeś na nowe to zawsze jest wrażenie, że pedał jest bardziej miękki. W szczególności, że wymieniłeś płyn hamulcowy. POnadto tarcze i klocki muszą się ułożyć, a Ty sprawdzałeś tak, że ABS się na suchym włączył?? Stara zasada, stare hamulce i płyn, hebel twardy i trzeba cisnąć, nowy dotarty działa delikatnie i szybko. Uważam, że musisz się przyzwyczaić, chociaż nie jeździłem Twoim autem, więc ciężko mi na odległość stwierdzić bezwzględnie, że jest ok.
    pozdrawiam Bartek

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik Awatar siwymetal
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    708
    BMW
    E65 745i 2001
    Skąd
    Göteborg,Szwecja
    Cytat Zamieszczone przez ttrol Zobacz posta
    JEżeli miałeś stare hamulce, a nagle wymieniłeś na nowe to zawsze jest wrażenie, że pedał jest bardziej miękki. W szczególności, że wymieniłeś płyn hamulcowy. POnadto tarcze i klocki muszą się ułożyć, a Ty sprawdzałeś tak, że ABS się na suchym włączył?? Stara zasada, stare hamulce i płyn, hebel twardy i trzeba cisnąć, nowy dotarty działa delikatnie i szybko. Uważam, że musisz się przyzwyczaić, chociaż nie jeździłem Twoim autem, więc ciężko mi na odległość stwierdzić bezwzględnie, że jest ok.
    Potwierdzam wypowiedź kolegi,zawsze po wymianie hamulców zauważysz zmianę na lepsze za parę dni normalnej jazdy,po takiej wymianie mam zawsze tak samo,najpierw jestem bardzo zawiedziony efektem a po ułożeniu wszystko śmiga aż chce się hamować.
    "Właściwością człowieka jest błądzić, głupiego - w błędzie trwać" (Cyceron)

  4. #4
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    Trochę mnie uspokoiliście. Przed chwilą byłem na niezbędnych wieczornych zakupach (czekoladki) i faktycznie jakby hampel trochę wcześniej łapał. Nadal jest miękki, ale nie jest taki, że wpada.

    Odnośnie tego zachowania jestem trochę zbity z tropu bo pół roku temu dostałem szkodnika (Skodę) którym zazwyczaj się poruszam i tam było 15km przebiegu i nie było takich efektów. Wydaje mi się, że po 25000 km dzisiaj hamuje tak samo (w sensie drogi pedału).
    Nein! Mein Schnitzel!

  5. #5
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    w małych autach hamulec jest zawsze czulszy niż w cięższych, zatem ogólne wrażenie hamulca jest inne. Ja jak się przesiądę z 7er na jakąś służbówkę lub na Ypsilona, którego też posiadam, to czasami bije głową w szybę niemalże
    pozdrawiam Bartek

  6. #6
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    Tak było np. w Golf 4 i nienawidziłem tego szczerze. Przesiadając się z E30 czy E36 zawsze przez pierwsze kilka km wisiałem na pasie podczas hamowania.

    No ale będę bacznie obserwował czy efektywność hamowania wzrasta. Póki co dzieją się dziwne rzeczy. Na przykład pełznąc w korku z pracy hamulce piszczały jak auto toczyło się z prędkością czołgającego się pijaka. Wieczorem z kolei nie hamując niczym przy 50km/h popiskiwał jakby coś tarło. Przejechałem po kanale (a wiemy jak one są ładnie wyprofilowane na jezdni) i przestało. Cuda, cuda...

    Znalazłem jeszcze taki opis z Mondeo. Ciekawe bo gość zastosował tych samych producentów...
    Ostatnio edytowane przez BOSS ; 16-05-2012 o 00:22
    Nein! Mein Schnitzel!

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik Awatar siwymetal
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    708
    BMW
    E65 745i 2001
    Skąd
    Göteborg,Szwecja
    Sprawdź czy koła się nie grzeją.
    "Właściwością człowieka jest błądzić, głupiego - w błędzie trwać" (Cyceron)

  8. #8
    Moderator Mod Awatar BOSS
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    4,119
    BMW
    740i
    Skąd
    Dolny Slask
    Brunoz z tego co opisujesz wyglada na to ze pompa hamulcowa konczy swoj zywot...
    Każdy człowiek jest jak książka, ma dobre strony, wystarczy tylko przekartkować te złe !!!

  9. #9
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    No, ale 50km temu była dobra. Nic nie cieknie. Pedał nie wpada jak się dusi. A bez silnika jest odpowiednio twardy.
    To odpowietrzanie albo wymiana płynu jej by zaszkodziła?

    To aż strach wymieniać płyn w chłodnicy albo olej w silniku...
    Nein! Mein Schnitzel!

  10. #10
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Inur
    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    394
    BMW
    740iM (M60), M3 GT2
    Skąd
    Poznań
    Cytat Zamieszczone przez brunoz Zobacz posta
    Opisane objawy sugerują, że jednak układ nie jest zapowietrzony bo pedał nie twardnieje a i jego tajemnicze mięknięcie po włączeniu silnika też coś na pewno oznacza.
    Oznacza tyle, że działa Ci servo hamulcowe :P

    Pedał nie musi twardnieć żeby wskazać na zapowietrzony układ. Ja dwa razy co prawda w E36 ale spotkałem się z tym że dobry warsztat nie potrafił odpowietrzyć układu hamulcowego. Trzeba to robić pod ciśnieniem i wtedy całe powietrze wyjdzie z układu. A takie pompowanie pedału i odkręcanie zaworka to o kant d. można rozbić. Jak to u ciebie robili?

    Na moje to jest nic innego jak zapowietrzony hamulec, nawet bym nie rozważał innych opcji. Działało dobrze, rozszczelnili układ, zalali od nowa, działa źle. Proste.

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •