Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Wątek: W jaki sposób serwisy psują sprawną klimatyzację..

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Replay 1999
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    122
    BMW
    E65 740i
    Skąd
    Warszawa/Skierniewice

    W jaki sposób serwisy psują sprawną klimatyzację..

    Temat jak najbardziej na czasie.
    Na podstawie swoich obserwacji wiem jak ryzykowna jest w polskich warunkach obsługa klimatyzacji. Poniżej niezbędna odrobina wiedzy, żeby wkrótce nie okazało się ,że klimatyzacja "z nieznanych przyczyn nagle przestała działać..

    Uzupełnianie czynnika chłodzącego.

    a/ Przed uzupełnianiem czynnika chłodzącego zawsze należy na kilka minut włączyć klimatyzację
    b/ Zapytać obsługującego jaki olej ma w zbiorniczku maszyny do uzupełniania oleju w układzie. Do uzupełniania powinno się używać i olej takiego gatunku jaki przewiduje producent sprężarek. W przypadku sprężarek DENSO czyli takich jakie obecnie BMW montuje w większości swoich samochodów należy stosować olej z gatunku PAG46. Ponieważ gatunków oleju jest wiele,więc prawdopodobieństwo,że naleją olej niewłaściwy jest bardzo duże.Wielokrotna obsługa klimatyzacji a więc i być może wielokrotne dolewanie niewłaściwego oleju nie wróży niczego dobrego..
    c/ Maszyna do obsługi klimatyzacji musi podlegać okresowym obsługom ( co najmniej kalibracja/kontrola wagi oraz wymiana filtrów) więc zakład powinien ,na żądanie udostępnić dokument potwierdzający fakt, że urządzenie jest sprawne.
    Ci którzy "oszczędzają" świadomie narażają swoich klientów na to ,że waga przed wprowadzeniem do okładu klimy odmierzy nie taką jak należy ilość czynnika oraz to,że wpompują nam czynnik zawierający groźne zanieczyszczenia (np opiłki metalu),które w krótkim czasie zniszczą nam kompresor. Ilość i czystość czynnika ma podstawowe znaczenie dla długotrwałej i bezawaryjnej pracy klimatyzacji.
    Ostatnio edytowane przez Replay 1999 ; 15-05-2012 o 08:45

  2. #2
    Doświadczony Użytkownik Awatar euro_tuned
    Dołączył
    Nov 2010
    Posty
    1,535
    BMW
    F02 750Li xDrive
    Skąd
    Kraków
    Ja jakiś czas temu wykonałem serwis klimatyzacji, oczywiście jak większość z nas nie pytałem o to czy maszyna sprawna, czy waga działa i jaki olej.. Odpukać kompresor i cała klima chodzi. Oby bezawaryjnie..

  3. #3
    Vip Vip
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    3,880
    BMW
    750iL
    Skąd
    Bielsk Podlaski
    wiesz co.... takie bzdury piszesz..... jakie opiłki wpompowuje, czlowieku cos tam przeczytales cos tam usłyszałeś a teraz sie wymadrzasz, skasujcie temat bo niemoge tego czytac, kup sie urzadzenie, sam se serwisuj klime i daj życ..


    aha a jak napelnie oleje pag 68 to co sie stanie?
    czy wiesz vo oznacza liczba PAG?
    niema mozliwosc nabicia opiłkami
    ska wiesz czy w twojej klimie była odpowiednia ilosc oleju?
    ile jest popularnych "gatunków" oleju do klimy?
    jak wyglada kalibracka wagi w takiej maszynie?
    jak waga moze odmierzyc złą ilosc czynnka i co sie stanie?
    czy jestes pewien ze kazda BMW ma kompresor DENSO???

    słucham...
    Ostatnio edytowane przez Bezi ; 15-05-2012 o 08:17

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik Awatar bydle
    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    205
    BMW
    750i sport
    Skąd
    Soton
    cos tam uslyszal i dodal
    nigdy niemialem problemow z klima a nabijalem w roznych miejscach

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2010
    Posty
    538
    BMW
    e65 3.0d
    Skąd
    suwałki
    Jednym z ważnych elementów którego nikt nie wymienia jest osuszacz, powinno wymienić się go raz na 3 lata ma od duży wpływ na sprawność (wydajność klimy) i to wszystko .Większość warsztatów ma kombajny do klimy i nie ma opcji żeby coś zepsuć,urządzenia te w większości mają funkcję przywołania serwisowego .Ja jestem zwolennikiem obsługi całkowicie manualnej.Sumarycznie, u mnie wsio działa ,lato trwa w Polsce przecież tylko 2 miesiące w tym miesiąc deszczu hehe.

  6. #6
    Vip Vip Awatar seban123
    Dołączył
    Oct 2009
    Posty
    2,291
    BMW
    E65 745d i E32 M30
    Skąd
    Puławy, Lubelskie
    Blog
    1
    Dodam od siebie że maszyna ma liczniki czasu pracy. Średnio po 150 godzinach pracy pompy próżniowej maszyna domaga się serwisu. Serwis takiej maszyny to prosta sprawa i nie trzeba do tego jakiegoś specjalnego serwisanta. Wymiana filterków i oleju to wszystko.
    Wiesz w ogóle jakie zadanie spełnia filtr w maszynie od klimy? To jest osuszacz. Ma odciągać wilgoć i tyle żeby przy nabijaniu nie zamarzały zawory.
    Kalibracja wagi to tylko ustalenie punktu zereo. Pomiar i tak pozostaje prawidłowy. Jak czepiasz się wagi która może się pomylić tylko trochę to powiedz ile zostaje gazu w przewodach od maszyny w zimne dni i gorące dni przy dużym układzie i ,małym? Odpowiedź jest prosta. Od kliku dziesięciu gram do 400 gram w samych przewodach. Jak jest duży układ i upał to zostaje bardzo dużo i nie mamy na to wpływu. Jak jest zimno i mały układ to zostaje bardzo mało. Czy uważasz że waga może się pomylić o pół kilo?

    Czy wiesz po co klima musi popracować przed obsługą? Co się stanie jak nie popracuje?
    Jak uważasz że ilość czynnika ma ogromne znaczenie to powiedz co się dzieje jak jest za mało i za dużo? Mało tego. Powiedz ile ma prawo ubyć w ciągu roku.

    Na temat olei było już ale dodam od siebie że 10 gram oleju o innej gęstości nic nie zaszkodzi. Gorzej jak ktoś wleje 50g i zapcha układ mimo zalania dobrego oleju i nie umie sobie z tym poradzić.Do tego są oleje na rynku które są certyfikowane że można je mieszać ze wszystkimi olejami. Przykładem jest PAO68 firmy hella. Kosztuje litr oleju kilka razy więcej niż zwykły olej ale jak padnie klima to wiadomo że nie jest to wina oleju. Używam tego oleju od 5 lat i nic się nie stało złego od tego.
    Czy wiesz ile oleju wchodzi do układu a ile jest odseparowywane od gazu?


    To nie maszyna psuje układ klimatyzacji tylko osoba obsługująca.
    Przykładem jest wymiana sprężarki i nalewanie oleju przez zawory serwisowe. Sporo miałem takich przypadków.
    Wiedza o tym, gdzie znalezc informacje i jak ich uzywac to tajemnica sukcesu.
    Albert Einstein

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Replay 1999
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    122
    BMW
    E65 740i
    Skąd
    Warszawa/Skierniewice
    Do krzywy

    Jeśli rodzaj oleju nie ma znaczenia to ja się Kolegi pytam po jaką cholerę do klimatyzacji występują oleje o różnej lepkości? Zastosowanie skrajnie niewłaściwego oleju do sprężarki to sytuacja identyczna z nalewaniem np do silnika BMW M5 oleju za 70zł/5L. Po wielokrotnym dolewaniu nie tego oleju co potrzeba a tego który jest pod ręką oczywiste dla mnie jest,że ze sprężarką stanie się coś złego, ale z tym drobnym zastrzeżeniem ,że nie od razu..Nie mam tu na myśli dolewania np 5ml oleju,który uprzednio został odseparowany od czynnika podczas opróżniania układu,bo to ułamek tego co jest w sprężarce.

    Ponadto zupełnie nie jest zrozumiała dla mnie sytuacja, w której serwisy każdorazowo (podczas każdego serwisu klimatyzacji) w miejsce odseparowanych wspomnianych powyżej 5 ml oleju dolewają do układu np 10ml i to w sytuacji ,gdy nie ma żadnych jego wycieków na zewnątrz.Co do kontroli prawidłowego odważania przez wagę (ja to nazwałem być może nieprecyzyjnie "kalibracją") to taką wiedzę każdy może sobie pozyskać w różnych źródłach np w internecie. Dodam tylko ,że niedawno przyjechałem do takiego "ziutka" ,któremu po odpompowaniu czynnika wyszło,że miałem klimatyzację przeładowaną o 50%.( przed "serwisem" klimatyzacja działała sprawnie choć przy takim przeładowaniu nie miała prawa działać wcale) Po wpompowaniu zgodnej z naklejką ilości czynnika R134A, z podejrzeniem,że jest coś nie tak, udałem się do drugiego warsztatu, a tam okazało się ,że maszyna tego poprzedniego ,pomimo wprowadzenia w panelu sterowania właściwej wartości odmierzyła R134A o połowę za mało... Jeśli takie rozbieżności są dopuszczalne i do zaakceptowania to ja jestem chiński cesarz..


    W interesie każdego świadomego użytkownika samochodu jest posiadanie co najmniej podstawowej wiedzy m in. o klimatyzacji w swoim samochodzie choćby po to,żeby móc "na szybko" zweryfikować ,czy ten w którego ręce powierzamy swoje auto zna się na tym co robi. Niestety, poziom wiedzy i kultury technicznej wśród polskich "fahofcuff" (oczywiście nie generalizuję) jest gorzej niż mizerny i to jest sprawa bezdyskusyjna dla każdego,kto z takimi ludźmi miał już do czynienia i poniósł tego konsekwencje. Wystarczy tylko klika prostych pytań dotyczących zakresu jego pracy a od razu okaże się jaki poziom sobą reprezentuje..
    Ostatnio edytowane przez Replay 1999 ; 15-05-2012 o 14:58

  8. #8
    Vip Vip Awatar seban123
    Dołączył
    Oct 2009
    Posty
    2,291
    BMW
    E65 745d i E32 M30
    Skąd
    Puławy, Lubelskie
    Blog
    1
    Uszkodzona waga to nie waga rozkalibrowana.
    Wiedza o tym, gdzie znalezc informacje i jak ich uzywac to tajemnica sukcesu.
    Albert Einstein

  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Replay 1999
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    122
    BMW
    E65 740i
    Skąd
    Warszawa/Skierniewice
    Dzięki za uwagę, ale co chyba zrozumiałe, chodzi o to ,żeby odmierzona ilość czynnika a potem wprowadzona do układu była zgodna z tą, którą zadysponował serwisant.A tak na marginesie, jak można określić człowieka posługującego się urządzeniem ,które ma ewidentnie uszkodzoną wagę i pomimo to w dalszym ciągu "strzyże" kolejnych klientów? Czynnika w butli mu zamiast ubywać przybywa a ów serwisant udaje,że wszystko jest O.K i z uporem maniaka twierdzi,że klimatyzacje były przepełnione...
    Ostatnio edytowane przez Replay 1999 ; 15-05-2012 o 15:04

  10. #10
    Doświadczony Użytkownik Awatar marek1132
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    1,939
    BMW
    BMW e32 735 iL
    Skąd
    Częstochowa
    Poziom wiedzy jest niestety niski dlatego,że warsztat może otworzyć sobie każdy niezależnie od wykształcenia.W ostatnich latach serwisów klimatyzacji czy wymiany opon pojawiło się jak grzybów po deszczu.Niektórzy myślą,że kupią sobie maszynkę do zarabiania pieniędzy (np.stacja klimatyzacji) i na tym koniec a nawet nie wiedzą do jakiej temperatury nagrzewa się czynnik chłodniczy w skraplaczu lub w którym miejscu układu czynnik ulega rozprężaniu.Podstawa to wiedza teoretyczna,w następnej kolejności praktyczna.Co do oleju PAG lwia część sprężarek pracuje na 46 (czym większa liczba tym olej jest gęstszy),ale i tak większość serwisów stosuje olej uniwersalny.W takim razie miałeś pecha,że trafiłeś na taki warsztat,może gościu nie wiedział jak się kalibruje wagę lub była uszkodzona i nawet o tym nie wiedział :) Natomiast jeśli chodzi o dokumenty potwierdzające sprawność maszyny raczej w żadnym serwisie ich nie dostaniesz,po okresie gwarancji warsztaty same serwisują stacje,wymiana filtrów,oleju w pompie próżniowej czy kalibracja wag z chłodziwem i płynami(uv i pag) wszystkie czynności wykonuje się we własnym zakresie.
    "Myślenie to najcięższa praca z możliwych i pewnie dlatego tak niewielu ją podejmuje." - Henry Ford

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •