Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Połączenie wętylatora klimy....

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik Awatar maniek42
    Dołączył
    Nov 2010
    Posty
    214
    BMW
    E 38 728iA/99r.
    Skąd
    kuj...- pomorskie

    Połączenie wętylatora klimy....

    Witam , kiedyś rozsypała mi się wtyczka (koło chłodnicy za zderzakiem przed. ) podłączyłem tak w sumie na "oko" i klima działa,wentylator też tylko że załącza się od razu po włączeniu "śnieżynki" i chodzi z jedną prędkością. Zastanawiam się czy tak ma być i czy te przewody są odpowiednio połączone.
    A wyglądają tak:

    wtyczka wentylatora- czarny , czerwony , zielony

    wtyczka instalacji - czarny , brązowy , żółto-czerwony (cienki)

    Połączyłem je następująco: czarny(wentylator) - brązowy - instalacja
    zielony (wentyl.) -żółto-czerwony -instalacja
    czerwony (wentyl.) - czarny -instalacja
    Czy to jest dobre podłączenie ???????????????? ......pozdrawiam i proszę o podpowiedź.......

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik Awatar tomgtdek69
    Dołączył
    Apr 2010
    Posty
    711
    BMW
    E39 540iA
    Skąd
    Słupsk
    Pamiętam problem kruszącego się tworzywa z 4-pin, ale myślałem że 3-pin są z innego bo nie trafiłem jeszcze na taki z rozlatującą się kostka...

    Wracając, z tego co pamiętam kolorystyka przewodów wydaje mi się ze była taka sama dla kostki instalacji i kostki wentylatora. Jeśli nie to cienki przewód do cienkiego, + z instalacji (wydaje mi się że w oryginalnej instalacji powinien być barwy brązowej) do brązowego przewodu od wentylatora (jeśli jest czarny to go przetrzyj ).
    V8 Garage

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik Awatar maniek42
    Dołączył
    Nov 2010
    Posty
    214
    BMW
    E 38 728iA/99r.
    Skąd
    kuj...- pomorskie
    Cienki przewód żółto-czerwony jest tylko w kostce z instalacji a przewody "3" z wentylatora są wszystkie tej samej grubości i są grube.Nie ma cienkiego od wentyl. Dla tego trochę mnie to dziwi, czyżby jakaś "kombinacja"???... pozdro.........

  4. #4
    Vip Vip Awatar sebobass
    Dołączył
    Mar 2008
    Posty
    688
    BMW
    e66 750Li
    Skąd
    Tarnobrzeg
    Może kolego masz wentyator z przedliftu, tam wszystkie kable były grube.

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik Awatar tomgtdek69
    Dołączył
    Apr 2010
    Posty
    711
    BMW
    E39 540iA
    Skąd
    Słupsk
    Najlepiej zrób zdjęcie wentylatora (nie musisz nic demontować 4-pin od razu poznamy ). Jeśli masz zrobiona "machlojkę" i podłączony 4-pin na stałe (prawdopodobnie drugi bieg) to jedynym słusznym rozwiązaniem było by kupienie ori 3 pin. Jest to wielce prawdopodobne bo sam twierdzisz że pracuje ciągle tak samo.
    V8 Garage

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik Awatar maniek42
    Dołączył
    Nov 2010
    Posty
    214
    BMW
    E 38 728iA/99r.
    Skąd
    kuj...- pomorskie
    Zdjęcia zrobię ale najpierw opiszę go moimi słowami tak jak go widzę a więc : od kostki w stronę wentylatora idą trzy przewody czarny,czerwony i zielony dochodzą do niego i zielony z czarnym lecą w dół do wirnika a czerwony dochodzi do czegoś takiego jak gdyby z żeberkami o dł. ok 5cm a z tego "czegoś" z drugiej strony wychodzi już nie czerwony tylko niebieski kabel i też biegnie jak dwa pozostałe czyli zielony i czarny w dół do wirnika (chyba). Tak to wygląda po chłopsku , może coś Wam to podpowie. pozro.......

  7. #7
    Vip Vip Awatar sebobass
    Dołączył
    Mar 2008
    Posty
    688
    BMW
    e66 750Li
    Skąd
    Tarnobrzeg
    No to nasz dwubiegowy wentylator z przedliftu.

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik Awatar maniek42
    Dołączył
    Nov 2010
    Posty
    214
    BMW
    E 38 728iA/99r.
    Skąd
    kuj...- pomorskie
    A podobno przed liftowe miały 4-ro pinowe wentylatory?

  9. #9
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    Ten wentylator co masz jest przedliftowy, ponieważ ma dwa biegi, jeden wolniejszy przez rezystor, to z żeberkami do chłodzenia jak napisałeś, drugi normalny, pełna moc. Wentylator po lifcie jest sterowany przez przetwornicę PWM i dlatego ma różne obroty, sterowane płynnie. Ten co masz możesz zostawić w zasadzie na wolniejszym biegu i też się nic nie stanie, w tak małym silniku razem z wiskiem klima się nie zagotuje. Jednakże wydaje mi się, że można również spokojnie włączyć się w obieg bez rezystora i tak tam jest sterowanie PWM. Jednakże przydałby się elektryk, żeby dobrze pomierzył wszystko, a poza tym należałoby sprawdzić, czy poliftowy nie jest czasem słabszy od przedliftowego, tak żeby nie uszkodzić stopnia sterującego w PWMie, tego akurat nie wiem. To w zasadzie wszystko.
    Ostatnio edytowane przez ttrol ; 12-05-2012 o 17:43
    pozdrawiam Bartek

  10. #10
    Zaawansowany Użytkownik Awatar maniek42
    Dołączył
    Nov 2010
    Posty
    214
    BMW
    E 38 728iA/99r.
    Skąd
    kuj...- pomorskie
    Dzięki za Wasze cenne informacje myślę że prędzej czy później założę wentylator poliftowy bo wyznaję zasadę że w moim aucie wszystko musi być tak jak powinno tak jak to wymyślił sobie producent. A tak jeszcze na marginesie sprawdzałem wczoraj działanie tego mojego wentylatora i stwierdziłem że po kilku minutach pracy przewody zrobiły się ciepłe czy to normalne zjawisko? pozdro............

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •