Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20

Wątek: regulacja luzu na przekładni na M70

  1. #1
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa

    regulacja luzu na przekładni na M70

    Hej, dziś się wreszcie zabrałem za tą niechlubną w M70 czynność. Już mnie ten luz zaczął mocno denerwować, więc postanowiłem się za to zabrać. Otóż, dzięki pomocnej jak zawsze stronie "Seane32" doszedłem do wniosku, że jak ktoś to zrobił bez rozbebeszania kilku rzeczy, to ja też dam radę. Mam dużo narzędzi, giętkich przedłużek, łamanych kluczy, ale po kilku godzinach się poddałem. Śrubę co prawda da się podejść po wyjęciu obudowy filtra powietrza, użyłem łamanego klucza z grzechotką numer 17. Jednakże za diabła nie mogłem przekręcić tej śruby. Ktoś na stronie Seana podał sposób na przesunięcie obudowy filtra oleju w miejsce przepływomierza, sugerując, że węże olejowe są giętkie. Nie wiem jak On to zrobił, ale u mnie nie było na to szans.

    Kolejnym krokiem była wersja inwazyjna ze strony Sean'a, czyli wymontowanie obudowy filtra oleju. Tym sposobem cała operacja trwała niecałe trzy godziny. Natomiast u mnie śruba na przekładni mimo dobrego dostępu po wyjęciu obudowy filtra trzymała jak diabli i nieźle się namęczyłem, żeby puściła, także nie było szans zrobić to wcześniejszym sposobem. Używałem łamanego klucza, ale klucz nasadkowy też mógłby być. Problemem jest to, że przekładnia jest pochylona do przodu i normalny klucz oczkowy nie wejdzie odpowiednio na nakrętkę, ponieważ z drugiej strony blokuje o podłużnicę. Nie ma się co martwić olejem w obudowie, ponieważ po zdjęciu wieczka, po chwili otworzy się zawór spustowy i olej spłynie do miski. Trzeba się tylko przygotować na mocny brud oraz przydałby się porządny zestaw kluczy nasadowych. Mocno siedziała również śruba od węża spustowego z obudowy filtra oleju do miski olejowej. Warto również wymienić filtr oleju na nowy, trzeba go wyjąć i zawsze może złapać trochę brudu.

    Wracając do meritum, przekręciłem śrubę na oko około pięć milimetrów licząc po obwodzie przesunięcie nacięcia na śrubie, w prawo. Okazało się, że to jest w sam raz, kierownica odbija jeszcze ładnie, ale co najważniejsze prowadzenie auta jest jak porównując czarne do białego. Teraz nawet na dziurach/kostce brukowej można puścić kierownicę i ani kierownica się nie kiwa na boki, ani auto nie myszkuje. Ponadto nie czuć już na kierownicy jak wjeżdża się na krawężnik na przykład. Nie testowałem przy większych prędkościach, tak od 140 auto zaczynało być niepewne wcześniej. Należy pamiętać o zakontrowaniu kluczem śruby po przejażdżce, ale zostawiłem to na później, ze względu na temperaturę jaka panuje pod maską po nagrzaniu silnika, po ustawieniu zakontrowałem lekko palcami, tak żeby nie trzeba było kolejny raz wyjmować obudowy filtra, jak się okaże, że trzeba jeszcze poprawić.

    Uważam, że to była jedna z ciekawszych i bardzo pożytecznych napraw jakich dokonałem. Warto oczywiście pamiętać, że luzy w układzie kierowniczym mogą się pojawiać również na drążkach oraz wieloklinie pod kierownicą. To pierwsze mam wszystko wymienione na Lema jakieś 10 tyś temu, to drugie sprawdziłem w tamtym roku, zatem została przekładnia.

    strony, z których korzystałem:

    http://bmwe32.masscom.net->Suspension & Steering->Steering box adjustment

    http://bmwe32.masscom.net->Engine->Oilfilter canister removal
    Ostatnio edytowane przez ttrol ; 04-05-2012 o 21:51
    pozdrawiam Bartek

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Kecaj
    Dołączył
    Apr 2012
    Posty
    903
    BMW
    E32 730i M60B30 '94, E36 328i Coupe '95, E34 520i Touring '96
    Skąd
    Ożarowice
    Dzisiaj byłem wymienić przekładnię na taką z mniejszym luzem i Servotronic'iem. Okazało się, że przewód, od sterownika do przekładni jest za krótki o ok. 20cm ( bardzo dziwne ) i nie podpięli mi jej. Ale przełożyli. Pomijając kilka małych niedomówień, z którymi jutro będę się u nich rozprawiał, owa przekładnia, dalej ma luz, tylko mniejszy.

    Więc moje pytanie: Czy w M60 też da się uzyskać dostęp od góry do przekładni? Co trzeba odkręcić aby się tam dostać?

    Nikt nie będzie mi mówił, jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
    3x BMW, 2x Mercedes-Benz, Alfa Romeo, Audi, Skoda, Hyundai, Peugeot - ponad podziałami jeśli chodzi o marki.
    E32 730i V8 '94 Calypsorot Metallic

  3. #3
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2009
    Posty
    1,308
    BMW
    było e32 735 1986r lpg e34 535i lpg 1991,730v8 manual 1992_sekwencja jest BMW e32 735is Italian milf
    Skąd
    rogi/krosno
    mnie to też interesuje bo mam tam luz a dojście znikome:(

  4. #4
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    Odnośnie M60, poniżej jest ładnie opisane. Wygląda na to, że w e32 nie jest źle, a w e34 trzeba unieść silnik.

    http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?t=11088
    Ostatnio edytowane przez ttrol ; 04-05-2012 o 19:03
    pozdrawiam Bartek

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    299
    BMW
    E24 - 635 CSi, E32 - 750iL, E34 - 530i
    Skąd
    KRK
    Blog
    12
    Do wypowiedzi Bartka dodam, że w moim 750 (03.1991) puszka filtra oleju jest na giętkich przewodach zatem po odkręceniu jej od mocowania możemy ją przesunąć na bok, zyskując tym sporo cennej przestrzeni.
    W moim przypadku regulacja obyła się bez demontażu obudowy filtra. Nakrętkę kontrującą odkręciłem następującym zestawem:
    nasadka 17 3/8 -> łamak 3/8 -> krótka przedłużka 3/8 -> redukcja 3/8 na 1/2 -> łamak 1/2 długa przedłużka 1/2
    Tym zestawem nakrętka odkręciła się dosyć komfortowo.
    Śrubę regulacyjną odkręciłem zwykłym imbusem tzw. l-ką
    Skłamałbym jednak, gdybym powiedział, że to się tak poprostu da . Nie dalej niż kilka miesięcy temu odbudowywałem swoją przekładnię. Co prawda śruby były dokręcone mocno, ale nie było na nich syfu i rdzy. Przy nigdy nie ruszanej przekładni może być trudniej.
    Niemniej jednak, polecam najpierw spróbować bez wyciągania obudowy filtra.

  6. #6
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez Banol Zobacz posta
    Do wypowiedzi Bartka dodam, że w moim 750 (03.1991) puszka filtra oleju jest na giętkich przewodach zatem po odkręceniu jej od mocowania możemy ją przesunąć na bok, zyskując tym sporo cennej przestrzeni.
    W moim przypadku regulacja obyła się bez demontażu obudowy filtra. Nakrętkę kontrującą odkręciłem następującym zestawem:
    nasadka 17 3/8 -> łamak 3/8 -> krótka przedłużka 3/8 -> redukcja 3/8 na 1/2 -> łamak 1/2 długa przedłużka 1/2
    Tym zestawem nakrętka odkręciła się dosyć komfortowo.
    Śrubę regulacyjną odkręciłem zwykłym imbusem tzw. l-ką
    Skłamałbym jednak, gdybym powiedział, że to się tak poprostu da . Nie dalej niż kilka miesięcy temu odbudowywałem swoją przekładnię. Co prawda śruby były dokręcone mocno, ale nie było na nich syfu i rdzy. Przy nigdy nie ruszanej przekładni może być trudniej.
    Niemniej jednak, polecam najpierw spróbować bez wyciągania obudowy filtra.
    Tutaj kolega ma rację, po lifcie puszka jest mniejsza. Inna różnica to ta, że przed liftem śruba regulacyjna ma nacięcie jak na płaski wkrętak, po lifcie natomiast jest imbus.
    pozdrawiam Bartek

  7. #7
    Doświadczony Użytkownik Awatar marek1132
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    1,939
    BMW
    BMW e32 735 iL
    Skąd
    Częstochowa
    W m60 też nie jest łatwo wyregulować , trzeba się napocić,w m30 robi się to w 5 minut,nasadka i najlepej dwie długie przedłużki na grzechotkę,wszystko widoczne i dostępne jak na dłoni.Dlatego kupiłem e32 z m30 ze względu na łatwą regulację przekładni kierowniczej,żart ;) .
    "Myślenie to najcięższa praca z możliwych i pewnie dlatego tak niewielu ją podejmuje." - Henry Ford

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik Awatar sokół
    Dołączył
    Oct 2007
    Posty
    235
    BMW
    E32 750iL 1990r.
    Skąd
    Wisznice
    Pozwolę sobie odświeżyć temat.
    Otóż, obecnie mam odkręconą puszkę filtra oleju i bajeczny dostęp do przekładni. Wiem, że reguluje się na uniesionych kołach, przekręcając kierownicę w lewo w poszukiwaniu luzu i takowy jest dosyć spory. Tu pojawia się problem bo po regulacji kierownica ciężko powraca do środkowej pozycji, muszę odpuszczać żeby ten opór jak najbardziej zminimalizować ale wtedy cała regulacja chyba nie ma sensu.
    I tu rodzi się pytanie:
    Czy kierownica ma pracować bez najmniejszego oporu, przy uniesionym przodzie?
    Czy w okolicach położenia środkowego ma być wyczuwalny opór?
    Silnik oczywiście wyłączony.

  9. #9
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    Niestety kierownica musi powracać bez problemu. Ja proponuję zrobić tak. Ustaw wszystko tak jak Ci się wydaje, że jest ok, poskładaj i w drogę. Nie dokręcaj tej nakrętki zbyt mocno wcześniej, tylko lekka kontra. Po jazdach próbnych znajdziesz moment, który uznasz za ok, to wtedy możesz sobie ją dokręcić mocniej po ponownym zdjęciu puszki filtra. Jak wszystko jest poskładane to wystarczy łamany klucz z grzechotką 17 i wszystko ładnie odkręcasz i kontrujesz, na tyle mocno, że możesz jeździć. Regulację też się da zrobić, trochę ekwilibrystycznie, ale się da. Warunek to niestety zimny silnik, więc to się trochę w czasie może odłożyć, inaczej się poparzysz.
    pozdrawiam Bartek

  10. #10
    Zaawansowany Użytkownik Awatar sokół
    Dołączył
    Oct 2007
    Posty
    235
    BMW
    E32 750iL 1990r.
    Skąd
    Wisznice
    Ok. Rozumiem.
    Z tym dokręcaniem od spodu mam już spore doświadczenie, teraz chciałem to zrobić po prostu jak wszyscy zalecają.
    Filtr odkręciłem przy okazji wymiany poduszek bo od spodu nie da rady. Przy okazji okazało się, że przewód ssący od pompy był rozszczelniony i lało na poduchę która w końcu sama pociekła. Puki co czekam na przewód bo "leci" z Bavarii.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •