Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Wątek: [ elektronika] Komputer pokładowy i jego obliczenia

  1. #1
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,152
    BMW
    BMW 7系列
    Skąd
    ワルシャワ

    [ elektronika] Komputer pokładowy i jego obliczenia

    Jak niektórzy z Was wiedzą, nie od dziś mam zajawkę na fury z USA - nawet moje biedne E38 w niemieckiej specyfikacji coraz bardziej się amerykanizuje ;D

    Dziś postanowiłem zmienić wskazanie zużycia paliwa z l/100km na mpg (w sumie jestem przyzwyczajony do tego i tego). W chwili zmiany komp pokazywał 16.1 l/100km. No więc zmieniam, patrzę - a tu jakaś lipa. Na ekranie 17.5 mpg - cieszyłbym się bardzo gdyby to była prawda, niestety odpowiada to ok. 13.4 l/100km (konwersja jest prosta - trzeba podzielić 235.2 przez jedno żeby otrzymać drugie). Zmieniam z powrotem - 16.1 l/100km jak wół.

    W domu jeszcze pokombinowałem, i doszedłem o co chodzi. Otóż nasz cudowny komputer używa do obliczeń nie US gallon = 3.78l - tylko imperial gallon = 4.55l. Wtedy wzór ma postać 282.5 / x i obliczenia się zgadzają... 8/

    Wynika z tego, że albo na Stany musiały iść inne komputery - albo coś tu można skonfigurować. Przychodzą mi do głowy dwie opcje - korekcja współczynnika opisywana kiedyś przez Pana.Boczka lub podłączenie pod kompa serwisowego i może tu coś jest)...

    Czy ktoś z szanownych Kolegów ma jakąś wiedzę w tym temacie??
    '00 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '96 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '91 Mercedes-Benz 560SEC, perlmuttgrau

  2. #2
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2008
    Posty
    1,245
    BMW
    730 V8 E32 ; E38 2.8 ; X2 X-drive 18d
    Skąd
    Warszawa
    Nie wiem Michał jak jest w E38, ale ostatnio na spociku warszawskim gadałem z Adamem i mówił o problemach ludzi którzy sprowadzają E60 i E65 ze Stanów i z tego co pamiętam mówił właśnie, że mają inne komputery niż wersje na Europę.... ;)
    Może więc w twoim przypadku jest podobnie... ;)

  3. #3
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,152
    BMW
    BMW 7系列
    Skąd
    ワルシャワ
    Hm... no właśnie, pytanie czy w E38 też się różnicowały.

    Myślę że kluczem do zagadki może być TEST 10 - dziś sprawdziłem że mam tam LAND: UK. Ciekawe na jakiej podstawie sobie to wybrał. Nie udało mi się w żaden sposób tego zmienić, pytanie czy przez kompa serwisowego można to zrobić. Sądzę że jeśli miałbym tam US to brałby do obliczeń właściwe galony...
    '00 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '96 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '91 Mercedes-Benz 560SEC, perlmuttgrau

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •