Strona 2 z 9 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 84

Wątek: Bicie kierownicy podczas hamowania BMW 750

  1. #11
    Zaawansowany Użytkownik Awatar krzysiek1989
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    221
    BMW
    E-38 730 V8
    Skąd
    Przemyśl
    Mnie tez dopadl problem bicia kiery przy hamowaniu.
    Problem nasilil sie gdy zalozylem letnie 18tki(przy 16tkach bylo tez bicie ale duzo delikatniejsze,prawie niewyczuwalne)
    Teraz o predkosciach... Problemu praktycznie nie ma ponizej 70km/h ,powyzej tej wartosci zaczyna sie wlasnie bicie. Wciskanie hamulca przy predkosci 140km/h nie nalezy do rzeczy przyjemnych. Ale ja sie pocieszam i mam nadzieje ze moze kola sa zle wywazone. Chociaz w sumie nie zaobserwowalem bicia podczas zwyklej jazdy.
    Dodam ze tarcze razem z klockami zmienialem w pazdzierniku(i nie byly to jakies najtansze zamienniki)

  2. #12
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2010
    Posty
    71
    BMW
    750 iA
    Skąd
    Kalisz
    Cytat Zamieszczone przez cursor Zobacz posta
    Czujnik zegarowy i pomierz tarcze oraz samą piastę. Pod tarczą masz jakiś smar?(między piastą i tarczą)
    Tarcza może mieć maksymalnie 0,6mm bicia a sama piasta 0,3mm. Jak już to wykluczysz, to należałoby zmierzyć tarcze czy nie jest wypłukana(czy na przeciw siebie z jednej strony jest górka, z drugiej dołek, jeśli tak to wina montażu, jeśli jest np. 90* odchyłki to błąd materiału).
    Jeśli to wszystko będzie w porządku to trzeba szukać dalej.


    Spec z ATE poradził nam kiedyś spróbować ustawić koła lekko rozbieżnie. Mówił, że przy hamowaniu po prostu koła robiły się lekko zbieżne i biło po kierownicy. Po tym zabiegu problem ustąpił.


    Razem z biciem kierownicy, pompuje Ci też pedał hamulca?
    wczoraj wymieniłem piasty na nowe. Stare były krzywe ( sprawdzałem z mechanikiem czujnikiem zegarowym. Piasta prawa miała odchyły o 0,07mm natomiast lewa 0,06 w stronę lewą i 0,09 w prawą ) po wymianie piast bicie zrobiło się mniejsze ale nadal jest...wcześniej miałem tarcze zimmerman sport nawiercane po przetoczeniu i po pomiarach czujnikiem zegarowym miały różnicy około 0,04. Znalazłem poprzednie tarcze które wymieniłem ( też biły ) ale były w super stanie więc także dałem je do przetoczenia ale ich nie mierzyłem czujnikiem zegarowym. Aktualnie są na aucie a nawiercane leżą w garażu. Zmierzę je dzisiaj i zobaczymy co wyjdzie na nich. Tuleje tego "bananowego" wahacza dzisiaj także wymienię i zobaczę. Jeśli one nie pomogą to skupie się na tych tarczach...

    Hamulec mi nie odskakuje. Występuje tylko delikatnie bicie kierownicy. Dodam że na nierównej nawierzchni jest to nieodczuwalne tylko czuć to na równej drodze. Poniżej 100 km/h tego nie czuć. Ale jak V12 można jechać poniżej 100 na ładnej drodze ? :)


    Chciałbym ten problem wyeliminować raz na zawsze. Myślę że wspólnymi siłami damy radę. Chodzi o to żeby zaczynać od rzeczy najmniej kosztownych a najbardziej znaczących. Tak żeby inni użytkownicy E38 nie musieli wydawać ponad 2000 PLN na wahacze, piasty, tarcze i klocki bo nie w tym sens. Coś musi tą tarcze krzywić i chcę się dowiedzieć co. Bo nie sztuką będzie wydać 1000 zł na tarcze i klocki żeby po 5000km znów się pokrzywiły. To się mija z celem...
    Ostatnio edytowane przez gawor89 ; 22-03-2012 o 10:43
    Dla Was to tylko samochody, a dla mnie to sens życia...

  3. #13
    (pre) Neo Katechu Men Vip Awatar hatecraft
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1,088
    BMW
    735i - E38 FL Aut.
    Skąd
    Warszawa
    Blog
    7
    Cytat Zamieszczone przez gawor89 Zobacz posta
    Coś musi tą tarcze krzywić i chcę się dowiedzieć co.
    I to jest dobre pytanie.

    Jeśli nie nastąpiło gwałtowne schłodzenie w wodzie i tarcze były przez pierwsze 200km nie katowane, to przyczyną może być nierównomierny nacisk klocków - czyli stoją klocki, prowadnice zacisku, lub (w systemie brembo) stoi któryś tłoczek lub kilka tłoczków.

    A jeśli heble były po regeneracji i chodzą "lekutko", równo i dokładnie, to trzeba by szukać gdzie indziej.
    Skrzynie automatyczne się zużywają! Przy przebiegu 200 kkm nie oczekujcie bezawaryjnej pracy...

    Kiedy ludzie przestają wierzyć w Boga, to nie jest tak, że w nic nie wierzą, ale wierzą w cokolwiek.
    G. K. Chesterton

  4. #14
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2010
    Posty
    455
    BMW
    e34,e32,e38 740iA 1994r
    Skąd
    szprotawa
    przypomniało mi się jeszcze jak miałem e34 i e32 luz pojawiał się na frezie którym się reguluje kierownicę góra-dół,jest tam duża stożkowa nakrętka która się reguluje-mały luz na frezach w przełożeniu na kierownice naprawdę był odczuwalny,nie wiem jak jest w e38 ale też może warto tam zaglądnąc,pamiętam że w e34 dokrecanie nakretki już nic nie dawało-nałożyłem cieńki pasek z blachy i skręciłem co prawda straciłem regulację kiery ale luz zniknął i było to na prawde odczuwalne, w e32 wystarczyło trochę dociągnąć nakrętkę i tez było ok i regulacja działała,pozdrawiam
    sławomir

  5. #15
    Vip Vip
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    3,880
    BMW
    750iL
    Skąd
    Bielsk Podlaski
    kiedys mialem takie flegi AEZ 17" co nierobilem bylo lekkie bicie przy lekkim hamowaniu, pogodzilem sie z tym, po okolo 2 latach zalozylem inne kola, ori bmw 19" i nagle bicie ustało, a 17" wywazalem z 10 razy, nic nie biło podczas jazdy itp

  6. #16
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2010
    Posty
    71
    BMW
    750 iA
    Skąd
    Kalisz
    odnawiam temat. Po wymianie wahaczy w kształcie banana oraz tarcz hamulcowych bicia zniknęły. Pojeżdżę troszkę i zobaczymy co się będzie dziać...
    Dla Was to tylko samochody, a dla mnie to sens życia...

  7. #17
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    Pomocne chłopaki, na pewno skorzystam z tych rad.

    Dodam jeszcze, że bicie można sprawdzić prosto jak zdejmie się przednie koło i delikatnie je obracając ręką (tak aby przezwyciężyć tarcie klocka) wyczuje się w pewnym momencie delikatnie zwiększony opór w jednym miejscu.

    Metoda ta stwierdza tylko fakt, że jest krzywizna, natomiast nie wskazuje na winowajcę.
    Nein! Mein Schnitzel!

  8. #18
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2010
    Posty
    71
    BMW
    750 iA
    Skąd
    Kalisz
    Moje spostrzerzenia są takie. Jeśli bicia występują nie zaczynać od wymiany tarcz tylko:
    - sprawdzić czujnikiem pomiarowym piastę czy nie jest skrzywiona (w moim przypadku była bardzo zniekształcona po ich wymianie było dużo lepiej , ale było bicie )
    - sprawdzić czujnikiem pomiarowym tarczę czy nie ma odchyłów
    - sprawdzić tłoczki czy nie są zardzewiałe
    Jeśli wyjdzie że piasta jest krzywa nie wymieniać tarcz ( przez pewien czas będzie dobrze ale po jakimś czasie piasta skrzywi tarczę i problem pojawi się od nowa ).
    Jeśli wyjdzie że tarcza jest krzywa nie wymieniać jej na nową ( musi być jakiś powód, że ona się krzywi )
    Kiedy piasta będzie krzywa wiadomo od razu że tarcza też będzie. Dopiero po wymianie tych piast zmienić tarczę na nową.
    Jeśli zauważymy zardzewiały tłoczek. Wyczyścić go lub zamówić zestawy naprawcze tłoczka ( są dostępne w Inter Carsie )
    Jeżeli z tych 3 punktów po sprawdzeniu jest wszystko jak się należy to szukałbym dalej czyli:
    - sprawdzić tuleje tych " bananowych wahaczy"
    - sprawdzić końcówki drążków kierowniczych oraz ukochany drążek środkowy
    - sprawdzić przekładnie. Jeśli występują jakieś delikatne luzy to ją podkręcić
    Jeśli tam jest coś nie tak to właśnie to może powodować bicie ale myślę ze delikatne.
    Mi trzęsło całą budą a po wymianie piast jak wcześniej napisałem było dużo lepiej więc myślę ze delikatne bicia tworzą te podzespoły z drugiej listy a ogromne te z listy pierwszej.
    Jednak gdy bicia występuje to wiadomo że każdy z wymienionych prze ze mnie podzespołów się szybko zużywają.

    Myślę że po takim sprawdzeniu i wyeliminowaniu tych w/w zużytych materiałów bicie powinno ustąpić.
    Dla Was to tylko samochody, a dla mnie to sens życia...

  9. #19
    Vip Vip Awatar coboss
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    4,002
    BMW
    E38 730d
    Skąd
    Szlachta Rydzyńska koło wsi Leszno
    Nie mam zbytnio czasu na czytacie calego tematu ale moge sie podzielic moimi doswiadczeniami. Jak juz mialem problemy z biciem przy hamowaniu to winne byly tylko: koncowki drazka ale rownie dobrze moze byc drazek czy tuleja w ktora on wchodzi. Dalej to tylko banany, nie wymieniajcie tuleji! Wywalcie caly i bedzie spokoj. Tarcza aby bila przy hamowaniu to musialaby byc mocno krzywa.
    Ostatnio edytowane przez coboss ; 27-03-2012 o 17:57

  10. #20
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,240
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    Cytat Zamieszczone przez coboss Zobacz posta
    Tarcza aby bila przy hamowaniu to musialaby byc mocno krzywa.
    Skrzywienie tarczy może być niezauważalne, a bicie się może pojawić ;)
    Dopuszczalne luz tarczy to 0,12mm, co daje nam 0,06mm na stronę. W momencie gdy puszczasz hamulec, tłoczki cofają się(dzięki pierścieniowi gumowemu wewnątrz zacisku), robiąc miejsce tarczy na poziomie 0,18mm. Stąd dopuszczalne luzy.

    Sama piasta może mieć 0,03mm luzu.


    Na nowej tarczy mierzonej na "karuzeli"(taki stolik do mierzenia bicia tarcz), położenie kawałka worka foliowego(jedna warstwa) spowodowało pojawienie się bicia na poziomie 0,20mm(co przekracza dopuszczalne prawie 4-ro krotnie). Dlatego też nie zaleca się smarować piasty jakimkolwiek smarem.

    Coraz więcej dobrych producentów tarcz napyla cieniutką warstewkę smaru(biała warstwa na tarczach). Tyle, że jest to robione za pomocą elektrolizy, a więc tarcza jest pokryta równomiernie. Tam gdzie pracują klocki, przy docieraniu ich warstwa zostanie starta i nic temu nie będzie.
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •