Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 42

Wątek: [ pozostale] Nie kręci wentylator klimy ciepłe powietrze

  1. #21
    Vip Vip Awatar AdamBMW
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    602
    BMW
    BMW 740i Individual E38 98', BMW 745i E23 85'
    Skąd
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez Banol
    Cytat Zamieszczone przez AdamBMW
    Tylko poprosiłbym cię jeszcze o wytłumaczenie które sterowanie wentylatora miałeś na myśli.
    Nie bardzo kumam pytanie... :? (poważnie i bez sarkazmu)
    Nie byłem pewny czy chodzi o przewód BL/SW wychodzący z modułu A11, poniważ jest on spięty z przekaźnikiem kompresora klimatyzacji, a miał się załączać osobno, ale z tego wynika że to ten obwód.

    Moduł A11 to sterownik klimatyacji który znajduję się nad nogami pasażera po lewej stronie i jak widać to właśnie z niego wychodzi sygnał na wentylator i kompresor po informacji z presostatu.

    Panel klimatyzacji to S26 na schemacie.

  2. #22
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    299
    BMW
    E24 - 635 CSi, E32 - 750iL, E34 - 530i
    Skąd
    KRK
    Blog
    12
    Skąd wniosek, że po informacji z presostatu? Jak jest on połączony z owym sterownikiem?
    Wyczodzą z niego cztery przewody: Dwa z nich, sterują drugim biegiem wiatraka, dwa służą do załączania wiatraka. Nic ponadto. Połączenie obwodu wiatraka z obwodem kompresora nie świadczy o niczym, poza tym, że w zamyśle twórcy wiatrak miał się włączać wraz z włączeniem klimatyzacji. Zmknięcie tego obwodu wzbudza cewki w przekaźnikach dwóch różnych urządzeń i działają one niezależnie od siebie.

  3. #23
    Doświadczony Użytkownik Awatar rodzinabmw
    Dołączył
    Oct 2007
    Posty
    3,221
    BMW
    było 730i V8 manual SATIN CHROME co mnie pokusiło by je sprzedać???
    Skąd
    okolice Sulechowa
    aż mnie głowa boli :( :( :( :(
    prosze o namiary dobrego szpeca od klimatyzacji w Zielonej Górze i okolicach.
    Wszystkim dziekuje za pomoc i pozdrawiam drogich uzytkowników BMW 7 :) :)

  4. #24
    Vip Vip Awatar AdamBMW
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    602
    BMW
    BMW 740i Individual E38 98', BMW 745i E23 85'
    Skąd
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez Banol
    Skąd wniosek, że po informacji z presostatu? Jak jest on połączony z owym sterownikiem?
    Wyczodzą z niego cztery przewody: Dwa z nich, sterują drugim biegiem wiatraka, dwa służą do załączania wiatraka. Nic ponadto. Połączenie obwodu wiatraka z obwodem kompresora nie świadczy o niczym, poza tym, że w zamyśle twórcy wiatrak miał się włączać wraz z włączeniem klimatyzacji. Zmknięcie tego obwodu wzbudza cewki w przekaźnikach dwóch różnych urządzeń i działają one niezależnie od siebie.
    Nie za bardzo rozumiem tych pytań i tego opisu połączeń, mam wrażenie jakbyś specjalnie przeciągał temat zmieniając delikatnie swoje zdanie (na początku zasilanie przekaźnika wentylatora miało być bezpośrednio z przycisku AC, co nawet nie wynika z twoich schematów), a ty dalej swoje.

    Myślę że temat został już wystarczająco wyczerpany (schematy i wiele opisów), jeżeli nadal upierasz się przy swoim to nic nie szkodzi zostawmy to tak jak jest i niech każdy z nas ma o tym takie wybrażenie jakie miał na początku tego wątku.

    Niektórych już głowa boli :) od naszego problemu i wcale się im nie dziwię.

    @fankabmw przepraszamy za zamieszanie w twoim temacie. :)

  5. #25
    :hah: :hah: :hah:

  6. #26
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    299
    BMW
    E24 - 635 CSi, E32 - 750iL, E34 - 530i
    Skąd
    KRK
    Blog
    12
    Zawsze wydawało mi się, że fora są po to, żeby prowadzić na nich dyskusje..., skoro komuś mieszam, to więcej nie będę. Zdania nie zmieniam (nawet lekko), bo w przeciwieństwie do Twojego Adam, stoją za nim schematy a także fakty w postaci doświadczeń z trzech samochodów. Pomylenie panelu IHKA wraz ze wspomnianym przez Ciebie przyciskiem, ze sterownikiem klimy nie robi tu wielkiej różnicy (w końcu to za sprawą rzeczonego przycisku układ się włącza). Proponuję sprawdź w jakimś e32 lub e34, jak jest rzeczywiście, a nie pisz co Ci się wydaje, że powinno być. Chyba że potrafisz w czytelny sposób pokazać, że moja teoria jest błędna? Poza tym, czy naprawdę uważasz, że tego typu wymiany zdań są zbędne i nie wnoszą nic dobrego? To po co to forum wogóle?

  7. #27
    Vip Vip Awatar AdamBMW
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    602
    BMW
    BMW 740i Individual E38 98', BMW 745i E23 85'
    Skąd
    Warszawa
    A więc uporządkujmy to, w/g ciebie jeżeli nie ma czynnika w układzie klimatyzacji to po włączeniu przycisku AC nie załączy się sprężarka (z tym się zgadzam), ale zawsze załączy się wentylator chłodnicy (z tym się nie zgadzam).
    Bardzo bym cię prosił abyś wytłumaczył mi to na przedstawionym przez ciebie schemacie.

    Jeżeli chodzi o moje doświadczenie z układem klimatyzacji w BMW to miałem już wiele ciekawych przypadków, a po schematach też potrafię się poruszać ponieważ w miarę regularnie z nich korzystam.

  8. #28
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    299
    BMW
    E24 - 635 CSi, E32 - 750iL, E34 - 530i
    Skąd
    KRK
    Blog
    12
    Wciśnięcie przycisku na panelu IHKA (powiązanego ze sterownikiem układu, który jak słusznie zauważyłeś jest przedstawiony na schemacie. Omyłkowe nazwanie A11 panelem IHKA dla tematu, w którym się poruszamy nie ma znaczenia, ponieważ to przycisk, a nie cokolwiek w sterowniku może załączyć kompresor. ) powoduje m.in. zamknięcie obwodu wzbudzania cewek dwóch przekaźników:
    K21 – przekaźnik pierwszego biegu wentylatora
    K19 – przekaźnik kompresora
    Wzbudzona cewka powoduje załączenie przekaźnika, a co za tym idzie zamknięcie obwodów w/w urządzeń.
    O ile za przekaźnikiem kompresora, znajduje się presostat, który może obwód rozłączyć, to na drodze przekaźnik wiatraka -> wiatrak, poza rezystorem, nie ma żadnego urządzenia, które mogłoby wyłączyć wiatrak w zależności od czegokolwiek. (pin 2, złącze x52 – przewód czarno-niebieski – pin 2 złącze x82)
    Druga opcja wzbudzenia cewki K21, to zamknięcie obwodu przez czujnik s36.
    Tyle przedstawiony schemat.

    Pozostaje Twoja teoria, o powiązaniu załączania kompresora i wiatraka przez sterownik A11 po informacji z presostatu. Tu przyda nam się rysunek z periodyka pt. ‘Klimaautomatik IHKA (Integrierte Heizungs Und Klimaautomatik)’
    Nr1. Widać na nim, informacje wchodzące do sterownika IHKA A11. Nigdzie nie pojawia się tam czujnik ciśnienia w układzie. Urządzeniami mogącymi wyłączyć kompresor poprzez ten sterownik jest czujnik temperatury parownika, oraz czujniki temperatury nagrzewnicy.
    Jak wspomniałem gdzieś powyżej z presostatu wychodzą tylko cztery przewody (informacja z natury) Dwa z nich, pokazane na schemacie powyżej (Pin 1 i 2, złącze x126) to obwód drugiego biegu wiatraka. Pozostałe pokazane na rysunku nr 2, (pin 1i2, złącze x1010) to zasilanie kompresora + informacja dla dme o jego załączeniu. Nie widać zatem nigdzie powiązania ciśnienia w układzie z załączeniem wentylatora. Jeżeli się mylę, prosze mnie poprawić.

  9. #29
    Vip Vip
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    292
    BMW
    X5
    Skąd
    ZS
    To i ja dorzucę swoje trzy grosze ;D bez czynnika w układzie ani kompresor ani wiatrak nie włączy sie...... testowałem na swoim e32 m60 z 92r za pierwszym razem nie włączył się bo nie było czynnika.... nabiłem (po wymianie nieszczelnej chłodnicy) za drugim razem zatarł się w nim silnik i ciśnienie rozwaliło wymienioną wcześniej chłodnicę za trzecim włączał się na dwa biegi po włączeniu klimy i w momencie kiedy wzrosło ciśnienie w układzie a klima nie chodziła tak jak trzeba 8/ albo było bardzo zimno albo bardzo gorąco..... poddałem się :razz:

  10. #30
    Doświadczony Użytkownik Awatar rodzinabmw
    Dołączył
    Oct 2007
    Posty
    3,221
    BMW
    było 730i V8 manual SATIN CHROME co mnie pokusiło by je sprzedać???
    Skąd
    okolice Sulechowa
    Cytat Zamieszczone przez Kempes
    To i ja dorzucę swoje trzy grosze ;D bez czynnika w układzie ani kompresor ani wiatrak nie włączy sie...... testowałem na swoim e32 m60 z 92r za pierwszym razem nie włączył się bo nie było czynnika.... nabiłem (po wymianie nieszczelnej chłodnicy) za drugim razem zatarł się w nim silnik i ciśnienie rozwaliło wymienioną wcześniej chłodnicę za trzecim włączał się na dwa biegi po włączeniu klimy i w momencie kiedy wzrosło ciśnienie w układzie a klima nie chodziła tak jak trzeba 8/ albo było bardzo zimno albo bardzo gorąco..... poddałem się :razz:
    a wyciągając wtyczkę z czujnika z chłodnicy i podłączając na "krótko" działał wentylator???

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •