Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Jak poprawić jakość muzyczną w E65 (standardowe audio)

  1. #1
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    42
    BMW
    E65 730d, E39 530D, E38 740i, E36 320i, E34 520i, E30 316i
    Skąd
    POZNAŃ

    Jak poprawić jakość muzyczną w E65 (standardowe audio)

    Czy ktoś przerabiał/modyfikował podstawowe audio w E65? Interesuje mnie, czy niskimi kosztami (do 1.000 PLN, montaż 2 lub 4 lepszych głośników) można uzyskać odczuwalny efekt. Na pewno ktoś już próbował.

    Znalazłem coś takiego:

    http://www.bavariansoundwerks.com/produ ... s-e65-e66/

    Kosztuje to 550 USD i polega tylko na wymianie głośników. Moim zdaniem największe i najszybsze efekty przyniosłaby wymiana głośników w bocznych drzwiach. Mój kolega bawił się kiedyś z audio w E38. Wypiął wszystkie głośniki i radio, włożył Clariona z wyższej półki i wymienił głośniki w przednich drzwiach na trójdrożne kilery 250W (nie pamiętam jakie). Były to jedyne grające głośniki w tym samochodzie. Reszta była odłączona. Pamiętam, że całość grała jak filharmonia. Przy wyższej głośności w fotelu pojawiał się masaż.

    550 USD za komplet nowych głośników wydaje się ciekawą opcją, ale gdyby znać paramerty głośników, jakie należy wstawić, można by coś kupić na miejscu.

  2. #2
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,240
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    Pierwsza sprawa to co chcesz osiągnąć? Jakość czy masaż fotela?

    Widziałem kiedyś E91 w której chłopaki zostawili niskotonowe pod fotelami, dołożyli na dole słupka Morel Integra ovasion 4(10cm głośniki koaksjalne). Z seryjnego radia wyprowadzili sygnał RCA i podłączyli wszystko do zewnętrznego wzmacniacza. Efekt był na prawdę ciekawy. Pozostałe seryjne głośniki były odłaczone(m.in. te w drzwiach)

    Jakby kupić okazyjnie głośniki, które bogatsze wersje mają pod fotelami, do tego trochę przyoszczędzić i zamiast integra ovasion kupić Maximo coax lub innego typu głośnik z kopułkowym wysokotonowym wewnątrz. Do tego wzmacniacz 4ch z filtrami i możnaby osiągnąć ciekawy efekt.
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

  3. #3
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    42
    BMW
    E65 730d, E39 530D, E38 740i, E36 320i, E34 520i, E30 316i
    Skąd
    POZNAŃ
    Hej,

    Generalnie nie zależy mi na tym, aby bas masował mnie w plecy, nie zależy mi również na brzęczącej obwódce od rejestracji.
    Chciałbym, aby audio zaczęło grać na poziomie zbliżonym do wersji HiFi.

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik Awatar jaro_alfa
    Dołączył
    May 2010
    Posty
    591
    BMW
    E65 730d
    Skąd
    Bełchatów
    Fajnie, że temat podjęty. Ja też jestem na etapie poprawy audio (nie mam L7)
    Oczywiście najlepiej byłoby zamontować Logic7, ale trochę dużo trzeba wyłożyć, a poza tym ciężko znaleźć firmę, która podjęła by się montażu.
    Najpierw postanowiłem kupić lepsze 2-drożne głośniki Kenwood'a i zamontować je w miejsce oryginalnych w tylnej półce. Efekt była taki, że grały jeszcze gorzej, niż oryginały !
    Bez dodatkowego wzmacniacza się nie obejdzie.
    Sam nie dam rady tego zrobić, bo zupełnie się na tym nie znam. Znalazłem gościa, który się tym zajmuje profesjonalnie (mistrz polski audio). Twierdzi, że przerabiał już kilka E65 z powodzeniem.
    Z braku czasu jednak jeszcze nie wstawiłem do niego auta (3 dni roboty). Może to zrobię na wiosnę... Oczywiście jak temat będzie ogarnięty, to podzielę się uwagami.

  5. #5
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    42
    BMW
    E65 730d, E39 530D, E38 740i, E36 320i, E34 520i, E30 316i
    Skąd
    POZNAŃ
    Wydaje mi się, że zadowalający efekt można osiągnąć przez sama wymianę 4 lub nawet 2 głośników, pytanie, których i na jakie. Bo te nowe muszą mieć podobne parametry do starych, inaczej seryjny wmacniacz nie będzie dawał rady.

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik Awatar jaro_alfa
    Dołączył
    May 2010
    Posty
    591
    BMW
    E65 730d
    Skąd
    Bełchatów
    ... jeśli tak jest rzeczywiście, to w takim razie ten zestaw z bavariansoundwerks.com załatwiłby sprawę ... Teraz pytanie, jak zadowalający efekt i czy nie lepiej w tej cenie zamontować coś u fachowca ...

  7. #7
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    42
    BMW
    E65 730d, E39 530D, E38 740i, E36 320i, E34 520i, E30 316i
    Skąd
    POZNAŃ
    No właśnie :) Mam nadzieje, że na forum jest fachowiec, który coś podpowie, bo zestaw z bavariansoundwerks jest dosyć drogi...

  8. #8
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    42
    BMW
    E65 730d, E39 530D, E38 740i, E36 320i, E34 520i, E30 316i
    Skąd
    POZNAŃ
    Od 3 tygodni jeżdzę E65, która wg VIN ma podstawowe audio i muszę stwierdzić, że chyba ktoś już dłubał przy audio w tym samochodzie. Do tej pory jeździłem beemkami z praktycznie każdą wersją audio (ostatnio E65 z Logic7, E38 z DSP, E39 z HiFi oraz E39 ze zwykłym audio) i muszę powiedzieć, że to niby podstawowe audio w obecnej E65 nie jest tragiczne. Powiedziałbym nawet, że jest jużo lepsze niż HiFi w E39. Tak więc narazie odpuszczam temat, nie będę nic grzebał. Przy okazji jak będę ściągał boczek lub inne elementy, rzucę okiem na głośniki i porównam z oryginałami, jakie powinny być. Dam znać. Jestem zdziwiony jakością dźwięku. Wysokie tony super, mocny bas, przestrzeń też jest. Spodziewałem się pierdzenia a jest pełna kultura. Hmmm, chętnie bym porównał z kimś kto ma na 100% podstawową wersję.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •