Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: [ elektryka] Jakie urządzenie steruje zaworem wolnych obrotó

  1. #1
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    11
    BMW
    E32 735iA
    Skąd
    WWA

    [ elektryka] Jakie urządzenie steruje zaworem wolnych obrotó

    Witam Wszystkich po raz pierwszy!!
    Po krótkim powitaniu przechodzę do problemu. Od jakiegoś czasu borykam się z fatalnym, wręcz koszmarnymi wolnym obrotami bez względu na temperaturę płynu chłodzącego. Silnik się trzęsie, obroty samodzielnie max 600rpm i spadają do zgaśnięcia. Kiedyś przez przypadek natchniony jakąś siłą odłączyłem zawór wolnych obrotów (tzw. silniczek krokowy) i o dziwo!! Obroty były równe, około 900rpm i pięknie się wkręcał w wyższe. Miał małą czkawkę przy powrocie do wolnych, ale to tylko szczegół. Jednoznacznie wyeliminowałem zawór (silniczek) podmieniając montując inne, a objawy były identyczne. W końcu jeden rozebrałem i upewniłem się, że na pewno jest sprawny! A zatem, co steruje zaworkiem, co może być uszkodzone i błędnie nim steruje? Dodam, że nie za każdym razem udaje się osiągnąć ten miły efekt czystej pracy, zazwyczaj od razu gaśnie. Podejrzewam, że czasami zaworek ustawi się w jakiejś optymalnej pozycji...
    Pozdrawiam Przemek
    Patrzcie w lusterka, BMW są wszędzie!!!

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    267
    Nikt nie odpowiada więc napiszę, co mówią o tym wszystkim mądre książki. Wnioski pozostawiam czytającemu bo jeszcze nie do końca czuję się na siłach upubliczniać swoje teorie ;)


    według książki "Sam naprawiam samochód BMW serii 5" dotyczy silników M30B35:
    "Nastawnik biegu jałowego jest sterowany przez elektroniczne urządzenie sterujące układu wtryskowego benzyny (DME)."

    według książki "Autoporadnik: Wtrysk Benzyny" wydawnictwa Haynes
    "Motronic wysyła sygnał sterujący do automatycznego zaworu regulacyjnego prędkości biegu jałowego który utrzymuje stabilną prędkość biegu jałowego we wszystkich warunkach. Jest to prawda w nowszych wersjach. W niektórych odmianach wersji M1.1 (pierwszej generacji) zawór regulacyjny prędkości obrotowej biegu jałowego jest sterowany przez oddzielne urządzenie sterujące".
    "Obciążenie i prędkość silnika decydują o punkcie zapłonu. Głównym czujnikiem obciążenia jest przepływomierz powietrza, Prędkość obrotową reprezentuje sygnał z czujnika położenia wału korbowego. Dane z tych czujników są korygowane współczynnikami których wartość zalezy od warunków pracy silnika [...] Największy korygujący wpływ ma temperatura silnika. Mniejszy wpływ na zmiany punktu zapłonu i składu mieszanki mają sygnały z czujnika temperatury powietrza, czujnika położenia przepustnicy (wyłącznika lub potencjometru)."
    "Motronic ma odrębną mapę dla jałowego biegu silnika. Prędkość biegu jałowego podczas nagrzewania i normalnej pracy jest regulowana przez urządzenie sterujące biegu jałowego". Motronic dokonuje także niewielkich zmian prędkości biegu jałowego przez opóźnianie lub przyspieszanie zapłonu."

    metoda na sprawdzenie według książki "Sam naprawiam samochód BMW serii 5" dotyczy silników M30B35:
    "Podłączyć omomierz do styków złącza zaworu regulacyjnego i zmierzyć rezystancję, która między stykami 1 i 3 powinna wynosić około 40 omów, a między stykami 2 i 1 lub 2 i 3 - ok. 20 omów".
    "Sprawdzanie dynamiczne:
    - podłączyć złącze zasilające.
    - otworzyć lub zamknąć całkowicie tłok obrotowy zaworu
    - włączyć zapłon. Tłok obrotowy powinien przyjąć i utrzymać położenie, w którym jest odsłonięte ok. 50% powierzchni przekroju otworu."

    według książki "Autoporadnik: Wtrysk Benzyny" wydawnictwa Haynes:
    "25. Zawór regulacyjny prędkości obrotwej biegu jałowego:
    3. Uruchomić silnik i pozostawić na biegu jałowym
    4. Sprawdzić czy prędkości biegu jałowego mieści się w dopuszczalnych granicach (dla M30B35 jest to 850 +/- 50 )
    5. Obciążyć układ włączając reflektory przednie, ogrzewanie tylnej szyby i silnik dmuchawy ogrzewania pojazdu. Prędkość biegu jałowego nie powinna się prawie w ogóle zmienić.
    6. Jeśli to możliwe ścisnąć jeden z przewodów powietrza. Prędkość biegu jałowego powinna nagle wzrosnąć a następnie powrócić do normalnego poziomu.
    7. Jeżeli układ regulacji prędkości biegu jałowego zachowuje się w opisany wyżej sposób raczej nie jest uszkodzony.
    8. Przed przystąpieniem do sprawdzania zaworu regulacyjnego prędkości obrotowej biegu jałowego trzeba najpierw wyeliminować wymienione niżej usterki, bo mają one wpływ na prace silnika na biegu jałowym:
    a) mechaniczne uszkodzenie silnika
    b) źle ustawiony zapłon
    c) nieszczelności układu dolotowego
    d) nieprawidłowy poziom CO
    e) zatkany filtr powietrza
    f) źle wyregulowana przepustnica
    g) przepustnica zanieczyszczona nagarem
    h) źle wyregulowany czujnik położenie przepustnicy (wyłącznik lub potencjometr)"


    i dalej:

    "41. Podłączyć ujemną końcówkę pomiarową woltomierza do masy silnika
    42. Podłączyć dodatnią końcówkę pomiarową lub końcówkę pomiarową miernika kąta zwarcia do jednego z dwóch zacisków sygnału sterującego zaworu regulacyjnego prędkości obrotowej.
    43. uruchomić silnik i pozostawić pracujący na biegu jałowym
    44. jeżeli silnik jest gorący współczynnik wypełnienia impulsu ma mieć wartość około 31% lub 69%. Wartość wskazania zależy od tego, do którego zacisku miernik jest podłączony.
    45. Gdy silnik jest zimny lub obciążony współczynnik wypełnienia impulsu wzrośnie
    Uwaga! woltomierz wskaże średnie napięcie
    46. obciążyć silnik włączając reflektory itp. Średnie napięcie zmaleje a współczynnik wypełnienia impulsu wzrośnie.
    46. Jeżeli z powodu nieszczelności lub innych przyczyn więcej powietrza omija przepustnicę to współczynnik wypełnienia impulsu będzie mniejszy niż wymagany gdyż sygnał sterujący z urządzenia sterującego powoduje mniejsze otwarcie zaworu regulacyjnego.
    47. Gdy silnik jest mocniej obciążony urządzenie sterujące bardziej otwiera zawór regulacyjny prędkości biegu jałowego (większy współczynnik wypełnienia impulsu), by zwiększyć prędkość obrotową biegu jałowego.
    48. Gdy silnik nie jest sprawny mechanicznie lub przepustnica jest bardzo zanieczyszczona urządzenie sterujące bardziej otwiera zawór regulacyjny prędkości obrotowej biegu jałowego aby zwiększyć prędkość biegu jałowego. Kończy się to nieregularnością biegu jałowego. Współczynnik wypełnienia impulsu ma wartość większą niż zwykle."

    pomiar należy przeprowadzić dwukrotnie, za drugim razem na innej parze zacisków.

    Mam nadzieję, że to coś pomoże. Ja bym się skupił głównie na przepustnicy - sprawdzić wyłącznik, sprawdzić czy czysta i czy się domyka.

  3. #3
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    11
    BMW
    E32 735iA
    Skąd
    WWA
    Jestem pod wielkim wrażeniem. Dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź. Czy książkę "Sam naprawiam..." to wydawnictwo WKiŁ? Mam taką właśnie dla modelu E34 (więc jest tam wzmianka o silnikach M30B35), ale nie znalazłem nic na ten temat. Niestety większości pomiarów na pracującym silniku nie jestem w stanie zrobić. Po pierwsze dlatego, że gdy robię to sam, zanim dojdę do komory silnika, ten już stanie (zgaśnie). Po drugie dlatego, że gdy nawet poproszę o asystę, to minimalne obroty utrzymywane pedałem gazu w okolicy 1200rpm są i tak bardzo nierówne.
    Przyznaję jednak, że dane zawarte w poście kolegi Skalpel, są bardzo cenne! Faktycznie jeden punkt był strzałem w dziesiątkę jeśli chodzi o przyczynę. Mam na myśli nieszczelność układu dolotowego powietrza. Udało się to ustalić dopiero przy użyciu tzw. samostartu. Podczas psikania na wszystkie gumy nie było żadnego rezultatu, dopiero obfite psikanie na głowicę dało rezultat. Pod obudową termostatu, na dolocie pierwszego cylindra wydmuchało połowę uszczelki między kolektorem dolotowym, a głowicą... Cóż za radość!! Nieszczelność postępowała, bo auto kupiłem w październiku 2007 i tak było od początku, a z czasem tylko gorzej. Tyle czasu nikt tego nie zauważył...
    Dziękuję!!
    Patrzcie w lusterka, BMW są wszędzie!!!

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    267
    Tak, książka do E34 wydawnictwa WKŁ. Bardzo dużo informacji w tej książce dotyczy także E32, bo ogrom szczegółów konstrukcyjnych jest wspólnych dla obu modeli.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •