Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Wątek: AIR BAG - jak dzialaja nasze jaski:) czujniki itd

  1. #1
    Doświadczony Użytkownik Awatar JointoVicz
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    1,019
    BMW
    e32 EX 730 88' m30b30 r6 & e38 730i 95' m60b30 v8
    Skąd
    Torun

    AIR BAG - jak dzialaja nasze jaski:) czujniki itd

    Witam:) jest ktos madry kto mi powie gdzie sa czujniki od poduszek?:>(nie maty w siedzeniach tylko te ktorej je "uaktywniaja") jak to jest ze sie nie otwieraja czasami przy wiekszych dzwonkach a sa na miejscu i nie ma bledu? od czego to zalezy?:> hmmm?:) pozdrawiam!

    ale niech ktos kumaty sie wypowie:P zeby szary ludz jak ja zrozumial:P bez jakis arcy madrych slow i blyskania intelektem:P milego dnia!
    Ostatnio edytowane przez JointoVicz ; 11-01-2012 o 10:30

  2. #2
    Vip Vip Awatar seban123
    Dołączył
    Oct 2009
    Posty
    2,291
    BMW
    E65 745d i E32 M30
    Skąd
    Puławy, Lubelskie
    Blog
    1
    Wystrzelenie poduszek zależy od siły uderzenia, prędkości auta, kąta uderzenia, czy zapłon jest włączony.
    Są różne systemy poduszek.
    Czujniki uderzenia znajdują się w różnych miejscach. Np w sterowniku poduszki, na kielichach pod maską, pod nogami kierowcy i pasażera, w drzwiach, na słupkach. Co system to inne rozwiązanie.
    Czujniki uderzenia czołowego wykrywają uderzenia czołowe +/-30 stopni od osi pojazdu. Nie są w stanie wykryć uderzenia od tyłu czy boku.
    W wielu markach poduszki mogą wystrzelić jeśli prędkość auta jest większa jak 20 czy 30 km/h ale to nie jest reguła.
    Siła uderzenia mierzona na czujniku ma być większa jak 10G.
    To jest teoria.
    Obecnie są systemy co mierzą siłę uderzenia i określają czy maja wystrzelić raz czy może dwa tą samą poduszkę.

    Czujniki uderzenia tradycyjne to nic innego jak kulka ze sprężynką. Jak siła działająca na kulkę spowoduje dojście kulki do styków to bumm.

    Gwarancję działanie układu posiada się na 10 lat pod warunkiem regularnych przeglądów w aso. Czyli jak nie serwisowałeś auta i jest auto stare to trzeba się liczyć z ryzykiem niezadziałania. Jest to uwzględnione przez producentów.

    Miałem przypadki wystrzelenia poduszek bez wypadku. Zawsze czymś było to spowodowane. Miałem również przypadki gdzie poduszki nie wystrzeliły z powodu wadliwych zapłonników lecz wtedy były błędy w kompie. Jednym powodem wystrzelenia była zerwana taśma przy kierownicy a inny najechanie na kamień lub wpadnięcie w dziurę na drodze. Sama z siebie nie wystrzeli.

    Nie wiem tylko jak się zachowuje przy nie zapiętych pasach. Nie miałem okazji sprawdzić i nikt takich informacji nie chciał mi udzielić.
    Poduszka powietrzna nie jest po to aby pasażerowi nic się nie stało tylko po to aby zminimalizować obrażenia w przypadku wypadku.
    Napinacze pasów są po to aby ustawić pasażera w odpowiedniej pozycji a następnie jest odpalana poduszka.
    Jak pasażer nie jest w odpowiedniej pozycji bo nie zapiął pasów i poduszka strzeli to może nawet kręgosłup złamać lub połamać żebra albo klatkę piersiową.

    Szczytem braku wyobraźni jest jeżdżenie z zapiętym pasem przewleczonym przez sam fotel a nie przez ciało. Komp wie że pas jest zapięty i stosuje inne strategie do do odpalenia poduszki a wtedy do wózka nie wiele brakuje.
    Co ciekawe policja, instruktorzy nauki jazdy, strażacy też takie metody zapinania pasów stosują bo im "BRZĘCZY". Już nie jeden radiowóz naprawiałem gdzie tak pas jest przewleczony.
    Wiedza o tym, gdzie znalezc informacje i jak ich uzywac to tajemnica sukcesu.
    Albert Einstein

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik Awatar luki730i
    Dołączył
    Feb 2011
    Posty
    944
    BMW
    e32 730ia m30 1992-05
    Skąd
    wrocek
    cyt. Obecnie są systemy co mierzą siłę uderzenia i określają czy maja wystrzelić raz czy może dwa tą samą poduszkę.

    a to nie jest tak ze albo strzela jeden ladunek albo dwa naraz w zaleznosci od sily uderzenia??

  4. #4
    Vip Vip Awatar seban123
    Dołączył
    Oct 2009
    Posty
    2,291
    BMW
    E65 745d i E32 M30
    Skąd
    Puławy, Lubelskie
    Blog
    1
    Tak jak napisałęś wyżej. To prawie to samo.
    Ostatnio edytowane przez BOSS ; 16-01-2012 o 18:16
    Wiedza o tym, gdzie znalezc informacje i jak ich uzywac to tajemnica sukcesu.
    Albert Einstein

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik Awatar kosaaro
    Dołączył
    Nov 2010
    Posty
    208
    BMW
    E38 740i
    Skąd
    szkocja
    a co z tym pasem , strzela przy nie zapiętym pasie czy nie ??
    kosaaro

  6. #6
    Vip Vip Awatar Adus81
    Dołączył
    Oct 2011
    Posty
    938
    BMW
    e38 740i V8
    Skąd
    Śląskie/Racibórz
    Tak strzela przy niezapiętym pasie.Byłem świadkiem wystrzału poduchy,przy niezapiętym pasie!!Było tak w e46 z 99r.

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik Awatar luki730i
    Dołączył
    Feb 2011
    Posty
    944
    BMW
    e32 730ia m30 1992-05
    Skąd
    wrocek
    podstawowa sprawa czy jest czujnik zapiecia pasa, jedne maja a inne nie a poduszki są.
    w audi a6 nawet jak swiecil sie blad napinaczy foteli poduchy to podczas wypadku poduchy strzelily a pasy nie byly zapiete.

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik Awatar tgracing
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    970
    BMW
    BMW E38 750iL '00 Cosmosswarz Shadowline, F11 535d xDrive '16, Ex. Mini R53 Cooper S '02 & E34 525i
    Skąd
    Szczecin, aktualnie: DE, Bodensee
    A moja wiedza (która wpojono mi w szkole) mówi mi, że są czujniki przeciążeniowe (może w pierwszych AIRBAG-ach były czujniki uderzenia), które mierzą tak jak np. ESP odchyły od pionu i poziomu, tzn. nienaturalne przyśpieszenia tak żeby nie otwierały się przy gwałtownym hamowaniu. Bardzo podobnie działa czujnik odcięcia paliwa, (opis taki najprostszy) kulka znajduje się w tulejce w kształcie stożka i kiedy auto uderza, przyspieszenie jest tak duże, że pokonuje ona cała drogę do końca i zwiera styk, a tym samym rozłącza pompę paliwa.
    "Nada pode me separar do amor de deus" Ayrton Senna da Silva (1960-1994)

  9. #9
    Vip Vip Awatar seban123
    Dołączył
    Oct 2009
    Posty
    2,291
    BMW
    E65 745d i E32 M30
    Skąd
    Puławy, Lubelskie
    Blog
    1
    Czujniki odcinające paliwo ( inercyjne ) to w momencie uderzenia nie stykają tylko uwalniana jest zapadka i rozłączany jest obwód. Jest w nich guzik jak w starych bezpiecznikach. Wystrzeliwuje w momencie uderzenia. Wystarczy go wcisnąć.
    W nowszych autach sygnał o odcięciu pompy paliwa idzie siecią CAN ze sterownika poduszki. Bez skasowania informacji o kolizji auta się nie odpali.

    Jak się świeci kontrolka sygnalizująca usterkę to poduszki zadziałają tylko te na które nie było zapisanych usterek. Przykładowo jest błąd na matę to poduszki boczne i kierowcy wystrzelą na pewno. Sprawdzone w bmw. W innych markach bywa różnie.
    Zdarzają się przypadki że wystrzeliwują same napinacze pasów bo siła była mała.

    Czujniki z kulką były w BMW stosowane nawet w 2000 roku. Naprawiałem jeden sterownik gdzie jest kulka z e39. Nie spotkałem się aby czujniki były stosowane jak w esp. Mierzą tylko w konkretnym kierunku.

    Często są montowane czujniki na pasie przednim aby jak najszybciej wykryć kolizję i wcześnie zareagować.
    Zamontowanie jak w e38 pod nogami nie jest najlepszym rozwiązaniem ( tylko niektóre systemy ). Zanim zmierzy siłę uderzenia to już pół auta będzie uszkodzone i mniej czasu na reakcję. Przy niewielkich uderzeniach spora ilość energii jest pochłonięta przez elementy łamiące się czy zgniatające np te "amortyzatory' trzymające zderzak.
    Wiedza o tym, gdzie znalezc informacje i jak ich uzywac to tajemnica sukcesu.
    Albert Einstein

  10. #10
    W e38 po lifcie strzelają poduszki bez zapietych pasów ... przetestowane na mojej ex.



    “Nadsterowność wzbudza strach w pasażerach. Podsterowność - w kierowcy”

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •