Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24

Wątek: Eco Driving -- dla 7-erów

  1. #1
    (pre) Neo Katechu Men Vip Awatar hatecraft
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1,088
    BMW
    735i - E38 FL Aut.
    Skąd
    Warszawa
    Blog
    7

    Eco Driving -- dla 7-erów

    Kilka lat temu, kiedy nabyłem 535i E34, zauważyłem, że spalanie jest trochę mniejsze, gdy jeżdżę dynamicznie, niż gdy jeżdżę spokojnie.
    Ekonomizer i OBC walnie się przyczyniły do poczynienia wielu eksperymentów w tej materii.
    Wyniki eksperymentów pozwoliły mi kiedyś dojechać moją 535i do większego miasta "na oparach", bo miałem tylko kartę kredytową i nie chciałem płacić nią na jakiejś zapyziałej stacji -- wcześniej raz mi skopiowali i ukradli parę stów.
    Zasady wtedy wypracowane działają dobrze na Buni 735iA E38.


    Kilka moich "obserwacji" dotyczących nieczęstych sytuacji :icon_wink: , kiedy chcę moją Bunią jechać oszczędnie:


    * Ciśnienie w oponach wyższe o 0,1 Bara niż zalecane
    Mniejsze opory -- ale trzeba pamiętać, żeby nie jeździć bardzo szybko, bo przy dużych prędkościach siły działające na oponę mocno wzrastają.

    * Dynamiczna jazda nie zawsze oznacza wyższe spalanie.
    Warunkiem jest tzw. "wybieg", czyli możliwość jazdy małym lub zerowym chwilowym zużyciem paliwa. Jazda wybiegiem pozwala optymalnie wykorzystać paliwo użyte do rozpędzania. A rozpędzać się można żwawo i nadal średnie spalanie przesadnie nie wzrasta.

    * Podjeżdżam pod wzniesienie -- lekko ujmuję gazu
    Powody są 2:
    1 - bezpieczeństwo na drogach jednojezdniowych. Mam mniejszą prędkość na wypadek omijania szaleńca wyprzedającego w miejscu bez widoczności -- raz już dramatycznie mało brakowało...
    2 - utrzymywanie, lub co gorsza zwiększanie bez potrzeby prędkości podczas podjazdu rzadko da się zrównoważyć jazdą w dół wzniesienia po minięciu wierzchołka. Sprawdzałem na trasie W-wa - Kraków i W-Wa - Częstochowa, a przede wszystkim podczas 8 przejazdów na odcinku Skarżysko Kam. - Kielce w ciągu 2 dni.

    * Używam Tiptronica i toczę się na II lub III b. bez gazu
    Jak jest "dobry korek" i można się tak toczyć, to chwilowe spalanie nie przekracza 16L/100km


    Uzupełnienie:
    stosuję oczywiście normalną technikę Eco Drivingu - szczególnie te 3 zasady:

    * Rozpędzam się dość dynamicznie, a potem utrzymuję prędkość
    Jak nie ma podjazdów pod wzniesienia, zapinam tempomat i mam spokój.

    * Unikam słabego przyspieszania
    Spalanie przy słabym przyspieszaniu jest nieekonomiczne. Lepiej dać mocniej do pieca, a potem lekko zwalniać do żądanej prędkości. Jak ktoś przede mną przyspiesza słabo, to ja nie przyspieszam w ogóle a potem doganiam i znów nie przyspieszam -- generalnie 0->30 potem utrzymuję prędkość, 30->50 i znów utrzymuję.

    * Próbuję przewidzieć sytuację
    - raczej lekko zwalniam przed sygnalizacją niż przyspieszam, żeby przeskoczyć na żółtym
    - patrzę na semafory tramwajowe i światła dla pieszych - da się zgadnąć zmianę świateł.
    Ostatnio edytowane przez hatecraft ; 10-01-2012 o 00:22
    Skrzynie automatyczne się zużywają! Przy przebiegu 200 kkm nie oczekujcie bezawaryjnej pracy...

    Kiedy ludzie przestają wierzyć w Boga, to nie jest tak, że w nic nie wierzą, ale wierzą w cokolwiek.
    G. K. Chesterton

  2. #2
    Vip Vip Awatar Marecki7er
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    2,307
    BMW
    e32 740iA M62B44
    Skąd
    Wrocław
    No wszystko fajnie opisane, ale jakie są różnice w spalaniu stosując te metody ?

  3. #3
    Vip Vip Awatar szczurek
    Dołączył
    Aug 2009
    Posty
    1,336
    BMW
    e38 740d e39 525d e65 745i pędzlem malowana m5 sznicer gangsta stajl
    Skąd
    wrocek city
    jakies rok temu bylo podobne pan piotrR probowal nam wcisnac ze jak jeździ po trasie to mu 7 pali 5 czy 6 litrow. pewnie zacznie sie jazda bez trzymanki jak wtedy
    codziennie rano budzę się piękniejszy, ale dzisiaj to już przesadziłem :P

  4. #4
    (pre) Neo Katechu Men Vip Awatar hatecraft
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1,088
    BMW
    735i - E38 FL Aut.
    Skąd
    Warszawa
    Blog
    7
    Cytat Zamieszczone przez Marecki7er Zobacz posta
    No wszystko fajnie opisane, ale jakie są różnice w spalaniu stosując te metody ?
    Szału nie ma, ale widać różnicę około 10%:
    - Warszawa, około 17:00 - z 18,0 do 16,8 powrót z pracy
    - Warszawa, około 21:00 - z 16,4 do 15,0 powrót z pracy po nadgodzinach
    - Warszawa - Kraków (pod koniec sporo pagórków) - z 14,5 do 13,0
    - Warszawa - Kielce - z 12,2 do 10,9

    kolejna zasada:
    Wyprzedam, gdy życzę sobie jechać co najmniej o połowę szybciej niż auto przede mną i mam szansę takie tempo utrzymać.
    Ostatnio edytowane przez hatecraft ; 10-01-2012 o 00:20
    Skrzynie automatyczne się zużywają! Przy przebiegu 200 kkm nie oczekujcie bezawaryjnej pracy...

    Kiedy ludzie przestają wierzyć w Boga, to nie jest tak, że w nic nie wierzą, ale wierzą w cokolwiek.
    G. K. Chesterton

  5. #5
    Jeśli chodzi o wynik z niskiego spalania to tu daję link do mojego tematu:

    http://7er.pl/showthread.php/17131-Eco-Driving-Vs-duża-pojemność?highlight=ecodriving

    Kiedyś chciałem sprawdzić czy faktycznie da się zejść poniżej 10l.

  6. #6
    (pre) Neo Katechu Men Vip Awatar hatecraft
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1,088
    BMW
    735i - E38 FL Aut.
    Skąd
    Warszawa
    Blog
    7
    Cytat Zamieszczone przez joe white Zobacz posta
    Jeśli chodzi o wynik z niskiego spalania to tu daję link do mojego tematu:

    http://7er.pl/showthread.php/17131-Eco-Driving-Vs-duża-pojemność?highlight=ecodriving

    Kiedyś chciałem sprawdzić czy faktycznie da się zejść poniżej 10l.
    Poza miastem - tym bardziej na expresówce lub autostradzie - to dość łatwe, bo wystarczy zmniejszyć prędkość.
    Jednakowoż ja, jadąc tyle kilometrów z zapiętą setką na tempomacie, umarłbym ze zgryzoty :suicide:
    Skrzynie automatyczne się zużywają! Przy przebiegu 200 kkm nie oczekujcie bezawaryjnej pracy...

    Kiedy ludzie przestają wierzyć w Boga, to nie jest tak, że w nic nie wierzą, ale wierzą w cokolwiek.
    G. K. Chesterton

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2011
    Posty
    254
    BMW
    E38 740i + Porsche Cayenne 4.5
    Skąd
    Cheіmno
    Przestańcie z tym eco drivem... To 7ery , a nie Fiesty w gazie...

  8. #8
    Cytat Zamieszczone przez przemol Zobacz posta
    Przestańcie z tym eco drivem... To 7ery , a nie Fiesty w gazie...
    Temat nie pasuje to nie czytaj go kolego.


  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik Awatar krzysparco
    Dołączył
    Sep 2010
    Posty
    545
    BMW
    W211 e270cdi było e34 520, e39 525tds, 740 e38
    Skąd
    SANOK
    Cytat Zamieszczone przez joe white Zobacz posta
    Temat nie pasuje to nie czytaj go kolego.

    temat jak najbardziej na czasie paliwo prawie 6 Lpg 3 itd mamy kryzys i temat kryzysowy

  10. #10
    użytkownik Awatar ADASIO
    Dołączył
    Mar 2008
    Posty
    9,182
    BMW
    BMW 750 LIX G12 FROZEN GREY MAT
    Skąd
    SILESIA City
    Cytat Zamieszczone przez przemol Zobacz posta
    Przestańcie z tym eco drivem... To 7ery , a nie Fiesty w gazie...

    Tutaj wyjatkowo poprę kolege - ja rozumiem - paliwo drożeje,kryzys itd itp,
    ale ludzie, 7er to nie jest auto do jazdy oszczędnej i schodzenia poniżej 11l czy 9l i próbowania ile komu uda się setek oszczędzić!
    To takie typowo polskie zachowanie - Polak cwaniak nawet 7erem z silnikiem v12 i mocy 300km bedzie jeżdził i spalał 8l/100km - PARANOJA !
    i ile oszczędzicie?? litr? półtora? no naprawde ogromne oszczedzanie gratulacje brawo,
    a potem w innym wątku pokazujecie filmy że wasza BMW poszła 245 albo 260 i co wtedy nie ma już eco drivingu??? wtedy te oszczędności idą w piz....

    więc powiem wam że moja 745li potrafi spalić nawet 1l/100km jak jade z górki,albo zerowe spalanie jak stoi w garażu

    Rozumiał bym taki temat na forach tico,matiza,golfa,bmw3ale na 7er - dla mnie to niepoważne - to tak jak by słonia który je załóżmy tone pożwienia dziennie próbowaćwyżywić na pół tonie i patrzećco się dzieje i co jeszcze mozna zrobić by jadł jeszcze mniej
    https://7er.pl/signaturepics/sigpic836_6.gif SIEDEM GRZECHÓW GŁÓWNYCH !!!

    ____________________________________________
    ex - BMW E38 728i cossmosschwarz metallic
    ex - BMW E66 745 Li black metallic
    ex - BMW F02 750Lix sophistograu metallic

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •