Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Skrzynka przekaźników!!!

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik Awatar SHOTGUN
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    106
    BMW
    e38 4.4 m62tu
    Skąd
    Białystok

    Skrzynka przekaźników!!!

    PROSZE WAS O POMOC....DO ELEKTRYKA NIE MOGE SIE DOPCHAC!!!:(CZY KTOS ROZBIERAL JUZ TEN TEMAT DOTYCZACY SERVOTRONICA...SERVOTRONIC DZIALA PODPINAJAC POD PRZEWODY IDACE DO PRZEKLADNI...WCZYTANY SOFT DO MODULU KOMFORTU TEZ NIC NIE DAL....WIEC GDZIE SZUKAC PRZYCZYNY!!!!CZY JEST MOZE DODATKOWY JESZCZE PRZEKAŹNIK ALBO COS TAKIEGO...W SKRZYNCE Z BEZPIECZNIKAMI ALBO GDZIES?JAK UGRUŹĆ TEMAT?:p
    SHOTGUN

  2. #2
    (pre) Neo Katechu Men Vip Awatar hatecraft
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1,088
    BMW
    735i - E38 FL Aut.
    Skąd
    Warszawa
    Blog
    7
    NIE pisz wielkimi literami, bo strasznie się męczę jak takie coś czytam. I inni też tego nie lubią. I jeśli możesz, to używaj polskich znaków.

    Podłączałeś pod 12V czy jakoś inaczej?

    Jeśli nie działa zmienna siła wspomagania, ale działa po podłączeniu napięcia do wtyczki, to przyczyny mogą być dwie podstawowe:
    1) przerwa na kablach między elektrozaworem a modułem
    2) walnięty moduł - na przykład było zwarcie kiedyś i spalił się tranzystor. W diagramie WDS nazywa się "General Module".

    może też być:
    3) elektrozawór trzeba wyczyścić i powymieniać uszczelki -- bo może jest zabrudzony i prąd z modułu nie wystarcza, żeby go przestawić.
    Skrzynie automatyczne się zużywają! Przy przebiegu 200 kkm nie oczekujcie bezawaryjnej pracy...

    Kiedy ludzie przestają wierzyć w Boga, to nie jest tak, że w nic nie wierzą, ale wierzą w cokolwiek.
    G. K. Chesterton

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik Awatar SHOTGUN
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    106
    BMW
    e38 4.4 m62tu
    Skąd
    Białystok
    Dzięki...sorry nie będę krzyczeć na forum i będę używać polskich znaków...Dzięki za podpowiedź...Napięcie puszczono na przewodach umiejscowionych w prawym przednim nadkolu...i nie pamiętam o jakiej wartości....natomiast napięcie po sprawdzeniu było ale o małej wartości...natomiast wzrost napięcia z zewnątrz powodował uruchamianie servotronika...problemu szukałem w module komfortu...ale po wgraniu nowego softu nic nie pomogło...może jednak należy go wymienić..."General Module" to ten moduł komfortu?
    SHOTGUN

  4. #4
    (pre) Neo Katechu Men Vip Awatar hatecraft
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1,088
    BMW
    735i - E38 FL Aut.
    Skąd
    Warszawa
    Blog
    7
    OK, to coś już rozumiem.

    Z tego co wiem, servotronic płynnie zwiększa i zmniejsza siłę wspomagania. Jeszcze nie wiem czy to napięcie czy wypełnienie sygnału prostokątnego.
    Możliwe, że w INPA udałoby się włączyć servotronic na ileś %, tak jak to się robi przy testowaniu ogrzewania / nawiewu. Wtedy można by zmierzyć wartość napięcia, prądu i przebieg w czasie.

    Dam znać wieczorem jak się dowiem.
    Skrzynie automatyczne się zużywają! Przy przebiegu 200 kkm nie oczekujcie bezawaryjnej pracy...

    Kiedy ludzie przestają wierzyć w Boga, to nie jest tak, że w nic nie wierzą, ale wierzą w cokolwiek.
    G. K. Chesterton

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik Awatar SHOTGUN
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    106
    BMW
    e38 4.4 m62tu
    Skąd
    Białystok
    GM3 module, P/N 61.35-6 946 947. This module is a complete redesign from the earlier module. Several relays have been replaced with solid state drivers. Two relays remain (front window) that are a new part number to me and I do not have any.

    U1 - Servotronic Solenoid Driver (power from X332-1, output to X254-11)
    U2 - Windshield Washer Pump Driver (power from X254-10, output to X254-18)
    U3 - Alarm Siren Driver (power from X254-10, output to X254-17)
    U4 - Interior Lights Driver (power from X254-10, output to X254-20)
    U5 - Interior Lights Driver (wired in parallel with U4)
    U6 - Switch off consumer load (power from X254-10, output to X254-19)
    U7 - BTPIC0106K, Dual Out Driver - Pin 1 to X254-7 Bottom Tailgate Motor and Pin 7 to X254-16 Upper Tailgate Motor (power from X332-1)
    RLY1 - Rear Right Window Motor Relay V23078-C1002-A303 (power from X254-4, output to X254-5&15)
    RLY2 - Rear Left Window Motor Relay V23078-C1002-A303 (power from X254-4, output to X254-2&12)
    RLY3 - Rear Door Lock Relay V23078-C1002-A303 (power from X254-4, outputs X254-6 rear door locks, X254-14 unlock rear doors and gas flap)
    RLY4 - Rear Door Lock Relay V23072-C1061-A303 or V23072-C1061-A309 depending on board rev (power from X254-4, output to X254-13 lock rear doors)
    RLY5 - Rear Door Lock Relay V23072-C1061-A303 or V23072-C1061-A309 depending on board rev (power from X254-4, output to X254-3 rear lid lock motor)
    Załączone miniatury Załączone miniatury GM3_Board[1].jpg  
    SHOTGUN

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik Awatar SHOTGUN
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    106
    BMW
    e38 4.4 m62tu
    Skąd
    Białystok
    Poszukałem czegoś takiego....może uszkodzeniu uległ element U1....Czy wymiana modułu wiąże się z jego jaką adaptacją?
    SHOTGUN

  7. #7
    (pre) Neo Katechu Men Vip Awatar hatecraft
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1,088
    BMW
    735i - E38 FL Aut.
    Skąd
    Warszawa
    Blog
    7
    W dokumentacji ZF znalazłem, że elektrozawór sterowany jest natężeniem prądu. To by wskazywało na uszkodzenie tego elementu, o którym piszesz. Trzeba by go wymienić. A co do adaptacji -- nie wiem, ale takie elementy zwykle nie wymagają żadnych dodatkowych adaptacji.
    Skrzynie automatyczne się zużywają! Przy przebiegu 200 kkm nie oczekujcie bezawaryjnej pracy...

    Kiedy ludzie przestają wierzyć w Boga, to nie jest tak, że w nic nie wierzą, ale wierzą w cokolwiek.
    G. K. Chesterton

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik Awatar SHOTGUN
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    106
    BMW
    e38 4.4 m62tu
    Skąd
    Białystok
    Hej!Elektrozawór jest sterowany natężeniem prądu, ale na przekładnie podawane było napięcie...a co dalej na elektrozawór...w systemie jest napięcie ale bardzo małe....natomiest podpinając się pod przewody w prawym nadkolu, elektrozawór dostał wyższego napięcia i zaczął działać...Jestem ciekaw jaką wartość napięcia powinien otrzymywać elektrozawór do pracy podczas postoju...pewnie większą niż podzczas jazdy...gdzie kierownica się usztywnia...a na postoju elektrozawór zaczyna pracować, a więc napięcie powinno być większe...Najpierw spróbuje wymienić moduł GM...trochę pogrzebie i wszystko...ciekaw jestem jaka wartość powinna być napięcia na postoju...Jeżeli będzie ok, to znaczy, że elektrozawór nie działa odpowiednio...Denerwuje mnie tylko ten objaw...myślałem, że jak elektrozawór padnie to na amen...a ten tu działa przy większej dawce prądu...nie wiadomo co jest przyczyną...czy moduł GM, czy elektrozawór...
    SHOTGUN

  9. #9
    Doświadczony Użytkownik Awatar technics
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    1,547
    BMW
    octavia 1.9tdi ex e65 745 2002 rok ex e38 735
    Skąd
    Szwecja
    A czy ktos wie jak servotronic diagnozowac Inpa albo dis em ?

  10. #10
    (pre) Neo Katechu Men Vip Awatar hatecraft
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1,088
    BMW
    735i - E38 FL Aut.
    Skąd
    Warszawa
    Blog
    7
    To nie tak -- prąd i napięcie są ze sobą powiązane przez zależność oporu elektrycznego, czyli prawo Ohma. Przy stałym oporze cewki, jeśli zwiększa się napięcie, to zwiększa się prąd, ale tylko do wartości wydajności prądowej zasilacza -- czyli jak obciążenie będzie miało za małą rezystancję (mały opór elektryczny), to może się okazać, że napięcie będzie się samo zmniejszało, bo wyczerpie się wydajność prądowa zasilacza.

    A zatem -- jeśli padł GM, a konkretnie układ U1 dający prąd ( i napięcie) na elektrozawór servotronica, to jak podmienisz GM to powinno działać. Można też dać to do naprawy i pokazać palcem który element serwis ma wymienić.

    Trzecia sprawa: jak elektrozawór jest zabrudzony, to może się okazać, że prąd podawany z GM jest za mały, żeby było dobrze. Elektrozawór będzie chodził ciężko mimo że GM byłby sprawny, całość będzie działała źle.
    Skrzynie automatyczne się zużywają! Przy przebiegu 200 kkm nie oczekujcie bezawaryjnej pracy...

    Kiedy ludzie przestają wierzyć w Boga, to nie jest tak, że w nic nie wierzą, ale wierzą w cokolwiek.
    G. K. Chesterton

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •