Strona 1 z 10 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 92

Wątek: [mechanika] pompa oleju m60

  1. #1

    [mechanika] pompa oleju m60

    witam wielbicieli bmw 7 mam pytanie na temat pompy oleju w silniku 3,0 m60 to znaczy wyczytałem że śruby mocujące lubią się odkręcić czy można to jakoś zablokować żeby tak się nie działo i co ile należy sprawdzić wyżej wymienione śruby czy ewentualnie pompę też pozdrawiam wszystkich

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    202
    BMW
    E38 740iA 97r
    Skąd
    WSC
    Może podkładeczki sprężynujące naprawiły by problem samoodkręcających się pomp olejowych?

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    233
    BMW
    e38, M62B44TU, 2000r
    Skąd
    Aachen

    Re: pompa oleju m60

    Cytat Zamieszczone przez fajter34
    witam wielbicieli bmw 7 mam pytanie na temat pompy oleju w silniku 3,0 m60 to znaczy wyczytałem że śruby mocujące lubią się odkręcić czy można to jakoś zablokować żeby tak się nie działo i co ile należy sprawdzić wyżej wymienione śruby czy ewentualnie pompę też pozdrawiam wszystkich
    Mam to za sobą. Najlepiej wszystkie śruby zabezpieczyć specjalnym klejem do gwintów (np. Loctite 243, inny też może być). Dodatkowo pod 2 grube bolce M8 (są w sumie chyba 3- nr. 7 na rysunku), którymi mocowana jest pompa wyciąłem podkładki z kwasówki, z takimi jakby dwoma "skrzydełkami"- zakręca sie śrube, jedno skrzydełko zagina na łeb śruby, drugie- na obudowe pompy i nic nie ma prawa tego ruszyć :D . Podkładki sprężynujące można sobie darować- nie są moim zdaniem zbyt pewne. Lepiej zastosować śruby samohamujące (BMW samo je później zaczęło stosować). Wszystko przedtem oczywiście na kleju.
    Sama pompa skęcona jest ok 10 śrubami M6. Wystarczy je posmarować tym klejem.
    Wszystkie gwinty przed posmarowaniem należy bardzo dokładnie odtłuścić. Ja użyłem spreju do hamulców. Oprócz tego, jeśli jest jeszcze założona oryginalna korkowa uszczelka pod miską- bezwzględnie wymienić na aluminiową, bo stara na pewno będzie kiedyś przeciekać.
    Przed odkręceniem miski trzeba tylko odłączyć kabel od czujnika ciśnienia oleju. Po jej zamontowaniu i wlaniu oleju (wchodzi troche więcej niż przy zwykłej wymianie) należy chwilke odczekać, żeby czujnik w misce zalał sie olejem, inaczej lampka kotrolki oleju na desce będzie sie świeciła dłużej (nie przeszkadza to w niczym, pod warunkiem, że ilość wlanego oleju nie jest za mała). Po jakimś czasie kontrolka od oleju ma zgasnąć. Wyczyszczenie miski olejowej- wiadomo.

    U mnie jedna z tych grubych śrub M8 wykręciła sie, dostała pomiędzy łańcuch napędu pompy oleju a miske i w końcu wylądowała w zagłębienu miski. To cud, że łańcuch sie nie urwał bo śruba była naprawde zmasakrowana. Dodatkowo wszystkie śruby M6, którymi skręcona jest sama pompa były poluzowane. Problem dotyczy w szczególności silników M60, ale znany jest także z nowszych M62 a nawet V12. Moim zdaniem nie warto ryzykować w żadnym wypadku i przy następnej wymianie oleju sprawdzić te śruby, jeśli to nie było robione.

    Tutaj jest opisana cała operacja. Nie jest skomplikowana, dla kogoś kto choć raz w życiu nakręcił budzik i trzymał w ręku śrubokręt Mnie zajęła ok 3 godzin, bo usunięcie starej, korkowej uszczelki z miski to masakryczna robota :razz: (jak sie ktoś za to weźmie, to będzie wiedział o czym pisze :) ). Dodatkowo jest troche kręcenia ze śrubami od miski, których jest 25. Przy ich dokręcaniu pamiętać, żeby robić to z wyczuciem i nie zgnieść nowej aluminiowej usczczelki. Nie od razu jedną na maxa i po kolei wszystkie, tylko operacje powtórzyć kilka razy i dokręcać "na krzyż", żeby uszczelka sie ładnie ułożyła.

    Pozdro i powodzenia w bojach :)

  4. #4
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,152
    BMW
    BMW 7系列
    Skąd
    ワルシャワ
    @ac_kotlet - niezłe kompedium napisałeś...
    '00 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '96 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '91 Mercedes-Benz 560SEC, perlmuttgrau

  5. #5
    dzieki serdeczne za radę pozdrawiam

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    149
    BMW
    e32
    Skąd
    Lubin
    ten temat powinien być gdzieś widoczny zawsze na samej górze i być podkreślony bo to jest jednak słaba strona tych silników a dokręcenie tej pompy wcale nie jest trudne, i jak ktoś jeszcze tego nie robił to na pewno ma to do roboty. Pozdrawiam i dzięki za opis, jutro biorę się za wymianę oleju i przy okazji dokręcę tą pompę.

  7. #7
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    2
    :shock: no jasne że to powinno być pozłocone
    ja moją lubą zakupiłem kilka dni temu od sprzedawcy do mnie jest jakieś 170 km
    po przyjechaniu zauważyłem że silnik nierówno pracuje aż karoseria się kołysała
    powodem był olej i woda wokół świec zapłonowych po oczyszczeniu git muzyka dla uszu
    aż tu nagle dzisiaj demonstracja koledze jak się obroty zbiera i klops
    "STOP ENGINE OIL PRESSURE" JAZDA CO NIE
    kilka razy gasiłem i zapalałem silnik w nadziei że ów napis się nie pojawi
    na próżno
    JUTRO ZWALAM MICHE
    a jeśli to pompa to dam ci koleś buzi :D

  8. #8
    użytkownik
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    5,673
    BMW
    e38 czerwone
    Skąd
    Białytok
    Koomar - Użyj magicznego działu "Przedstaw się "

  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    467
    BMW
    e38
    Skąd
    Łódź
    Jutro zamawiam uszczelke i sciagam miche.zobaczymy co tam sie dzieje..

  10. #10
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2008
    Posty
    2,061
    BMW
    750iL
    Skąd
    UK
    Czy ten problem występował w M62?? Powinienem to sprawdzić?

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •