Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Akcyza na węgiel, koks, brykiety

  1. #1
    Vip Vip Awatar coboss
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    4,002
    BMW
    E38 730d
    Skąd
    Szlachta Rydzyńska koło wsi Leszno

    Akcyza na węgiel, koks, brykiety

    Od 1 stycznia 2012 roku zacznie się kolejny kompletny bałagan prawny i kolejny prezent dostaną Urzędnicy Celni do zabawy.

    W normalnym cywilizowanym kraju powinni zrobić tak jak z paliwami silnikowymi, czyli kopalnia sobie produkuje X ton węgla na dobę i płaci od każdej wydobytej tony powiedzmy 20zł akcyzy, nikt się tym nie przejmuje. Nikt tego nie czuje oprócz skarb państwa, który dostaje niezły zastrzyk finansowy. Dla ciekawskich to w Polsce jest ok 20 kopalń (tylko bo wiele z nich się połączyło) każda z nich średnio wydobywa ok 10 tysięcy ton na dobę... W zeszłym roku wydobyto ponad 70 milionów ton czarnego złota. Do tego należy doliczyć drugie 70 milionów ton produktów węglowych importowanych do naszego pięknego kraju "gazem i węglem płynącego".
    Ok tak jest w normalnym kraju a tak w Polsce:

    Czytając ustawę ciężko jest się połapać w tym wszystkim nawet mi, gdzie myślałem, że ustawę o podatku akcyzowym znam na wylot i nic mnie nie zaskoczy.
    Nic mnie tak nie wk... jak fakt, że to ja jako osoba prowadząca skład opałowy będę musiał decydować kiedy się należy akcyza a kiedy nie!
    A skoro już uznam (ja "Kowalski" nie Urzędnik Skarbowy czy Celny!!!), że akcyzę powinienem naliczyć to jakie procedury mnie czekają, kogo legitymować, kogo nie, kiedy mam zadecydować komu wraz z węglem będę musiał przywieźć tony makulatury do wypełnienia a kogo to nie będzie tyczyć, może wywnioskujecie sami z tej ustawy?? (W załączniku fragment z zaznaczonym tekstem)

    Kiedy tak naprawdę węgiel jest paliwem opałowym a kiedy nie? Przeczytajcie i zobaczcie jak powalony jest ten kraj i jak urzędnicy potrafią legalnie zrobić z krowy-byka:
    http://interpretacje.tmxp.pl/Podatek...rgetyczne.html


    Czy to jest normalne?? Skoro znowu mam się bawić w urzędnika to pier... niech mi dadzą ich pensję dodatkowo i to najlepiej naczelnika lub dyrektora!
    Za kilka tygodni ten wymysł wejdzie w życie a do dzisiaj, urzędy nie wiedzą nawet jak mają wyglądać dokumenty przewozowe według, których powinienem dostarczać towary do odbiorców.

    Te informacje są ważne nie tylko dla osób takich jak ja, które prowadzą handel towarami akcyzowymi tylko także a raczej PRZEDE WSZYSTKIM tych z Was co prowadzą działalność gospodarczą i wykorzystują węgiel i wszystkie jego pochodne do ogrzewania czy produkcji.


    Reasumując znów będzie jeden wielki poligon złodziejski dla przekręciarzy i urzędników, kompletny burdel, ludzkie dramaty i zdżarte nerwy no i kompletne beznadziejny i nic niewarty wpływ do kasy państwa! POklaskać tym POmysłowym Panom!
    Załączone pliki Załączone pliki
    ---===Bo radość to suma drobnych przyjemności===---

    *** UWAGA! ACHTUNG! ATTENTION! ATENCION! ***
    Ze względu na ograniczony czas coraz rzadziej zaglądam na forum :(
    W sprawach pilnych proszę o kontakt na maila coboss@op.pl pamiętajcie o zaznaczeniu, że jesteście klubowiczami!

  2. #2
    BMW RuLeZ Mod Awatar Bezi
    Dołączył
    Nov 2008
    Posty
    5,298
    BMW
    BMW G11 740xD , BMW e46 325CI Cabrio
    Skąd
    Wrocek City
    Zamykam aby nie było niePOtrzebnych politycznych przepychanek.
    Jerome Le Banner: "...W siłowni możesz wypracować sobie mięśnie klatki lub mięśnie ud. Nie możesz jednak wzmocnić swoich jaj, albo się z nimi urodziłeś albo nie..."

  3. #3
    wstrząśnięty nie zmieszany Awatar WojtekD
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    8,616
    BMW
    e38 728 iA
    Skąd
    Warszawa
    Blog
    11
    Temat niesłychanie ważny, informacja cenna. Dobrze, że Bezi zamknął temat - nie będzie bicia piany w tak ważnej kwestii i zamulania informacji.
    Gra muzyka

  4. #4
    BMW RuLeZ Mod Awatar Bezi
    Dołączył
    Nov 2008
    Posty
    5,298
    BMW
    BMW G11 740xD , BMW e46 325CI Cabrio
    Skąd
    Wrocek City
    Na prośbę coboss-a dokładam pare zdań w tym temacie które dostałem od autora tematu.

    Od 2 stycznia 2012 roku wszelkie wyroby węglowe są opodatkowane podatkiem akcyzowym.
    Moje osobiste zdanie:
    W normalnym cywilizowanym kraju powinni zrobić tak jak z paliwami silnikowymi, czyli kopalnia sobie produkuje X ton węgla na dobę i płaci od każdej wydobytej tony powiedzmy 10zł akcyzy, nikt się tym nie przejmuje. Nikt tego nie czuje oprócz skarb państwa, który dostaje niezły zastrzyk finansowy. Dla ciekawskich to w Polsce jest ok 20 kopalń (tylko bo wiele z nich się połączyło) każda z nich średnio wydobywa ok 10 tysięcy ton na dobę... W zeszłym roku wydobyto ponad 70 milionów ton czarnego złota. Do tego należy doliczyć drugie 70 milionów ton produktów węglowych importowanych do naszego pięknego kraju "gazem i węglem płynącego".
    Ok tak jest w normalnym kraju a tak w Polsce:

    Czytając ustawę ciężko jest się połapać w tym wszystkim nawet mi, gdzie myślałem, że ustawę o podatku akcyzowym znam na wylot i nic mnie nie zaskoczy.
    Nic mnie tak nie wk... jak fakt, że to ja jako osoba prowadząca skład opałowy będę musiał decydować kiedy się należy akcyza a kiedy nie!
    A skoro już uznam (ja "Kowalski" nie Urzędnik Skarbowy czy Celny!!!), że akcyzę powinienem naliczyć to jakie procedury mnie czekają, kogo legitymować, kogo nie, kiedy mam zadecydować komu wraz z węglem będę musiał przywieźć tony makulatury do wypełnienia a kogo to nie będzie tyczyć, może wywnioskujecie sami z tej ustawy?? (W załączniku fragment z zaznaczonym tekstem)

    Kiedy tak naprawdę węgiel jest paliwem opałowym a kiedy nie? Przeczytajcie i zobaczcie jak powalony jest ten kraj i jak urzędnicy potrafią legalnie zrobić z krowy-byka:

    http://interpretacje.tmxp.pl/Podatek...rgetyczne.html


    Czy to jest normalne?? Skoro znowu mam się bawić w urzędnika to niech mi dadzą ich pensję dodatkowo i to najlepiej naczelnika lub dyrektora!
    Za kilka tygodni ten wymysł wejdzie w życie a do dzisiaj, urzędy nie wiedzą nawet jak mają wyglądać dokumenty przewozowe według, których powinienem dostarczać towary do odbiorców.

    Te informacje są ważne nie tylko dla osób takich jak ja, które prowadzą handel towarami akcyzowymi tylko także a raczej PRZEDE WSZYSTKIM tych z Was co prowadzą działalność gospodarczą i wykorzystują węgiel i wszystkie jego pochodne do ogrzewania czy produkcji.

    Tele co do moich przemyśleń w tym temacie a teraz FAKTY!
    Każdy wyrób węglowy jest opodatkowany akcyzą, przypada jednak szereg zwolnień od tego podatku niemniej jednak tylko gdy zostaną spełnione odpowiednie warunki. I teraz warunki można podzielić na dwie grupy, pierwsza to sprzedający druga to odbiorcy.
    Aby sprzedawać produkty akcyzowe ze zwolnieniem należy się zarejestrować jako POŚREDNICZĄCY PODMIOT WĘGLOWY, na każdy sprzedany towar należy wystawić DOKUMENT DOSTAWY wyrobów węglowych oraz co miesiąc złożyć w odpowiednim Urzędzie Celnym zestawienie sprzedaży.

    Aby być zwolnionym z akcyzy jako kupujący należy spełnić takie wymagania:
    Należy poinformować odpowiedni Urząd Celny o zamiarze prowadzenia Ewidencji wyrobów węglowych w formie papierowej lub elektronicznej, należy tą ewidencje wraz z w/w dokumentami dostawy przechowywać przez 5 lat.

    Zacznę może od podstawy czyli komu przysługuje zwolnienie: (Dz. U. 2011 Nr 232 Poz. 1378)
    1. Każda sprzedaż, import, export lub przemieszczanie pomiędzy pośredniczącymi podmiotami węglowymi (Art. 31a ust. 1)
    2. produkcja energii elektrycznej (Art. 31a ust. 2 pkt. 1)
    3. produkcja wyrobów energetycznych (Art. 31a ust. 2 pkt. 2)
    4. gospodarstwa domowe (Art. 31a ust. 2 pkt. 3)
    5. administracja publiczna (Art. 31a ust. 2 pkt. 3)
    6. jednostki Sił Zbrojnych RP (Art. 31a ust. 2 pkt. 3)
    7. podmioty systemu oświaty (Art. 31a ust. 2 pkt. 3)
    8. żłobki i kluby dziecięce (Art. 31a ust. 2 pkt. 3)
    9. podmioty lecznicze (Art. 31a ust. 2 pkt. 3)
    10. jednostki organizacyjne pomocy społecznej (Art. 31a ust. 2 pkt. 3)
    11. organizacje "pożytku publicznego" i "wolontariat" (Art. 31a ust. 2 pkt. 3)
    12. przewóz towarów i pasażerów koleją (Art. 31a ust. 2 pkt. 4)
    13. łączne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej (Art. 31a ust. 2 pkt. 5)
    14. w pracach rolniczych, ogrodniczych, w hodowli ryb i leśnictwie (Art. 31a ust. 2 pkt. 6)
    15. w procesach mineralogicznych, elektrolitycznych, metalurgicznych, do redukcji chemicznej (Art. 31a ust. 2 pkt. 7)
    16. zakłady energochłonne do celów opałowych (Art. 31a ust. 2 pkt. 8)
    17. systemy prowadzące do ochrony środowiska lub wzrostu efektywności energetycznej (Art. 31a ust. 2 pkt. 9)
    Z tym, że wszystkie podmioty wyszczególnione w Art. 31a ust. 2 pkt.3 oraz w Art. 31a ust. 1 są zwolnione z prowadzenia w/w Ewidencji!
    Wszystkie pozostałem muszą prowadzić ewidencję która powinna zawierać szczegółowe wytyczne ministerstwa finansów jest to zestaw kart w których mają być zwarte odpowiednie informacje, karty te należy zszyć i zawieźć do Urzędu Celnego zanim dokona się do nich wpisów, naczelnik UC dokona numeracji tych kart zrobi ich opis oraz powstały w ten sposób zeszyt ZABLOMBUJE!
    Wszystkie podmioty muszą otrzymać dokument dostawy od sprzedawcy a na jego kopii potwierdzić odbiór towarów własnoręcznym podpisem.
    Z życia, szczerze polecam każdemu zachować ten dokument jak inne dokumenty urzędowe! Mimo, że nie potrzeba prowadzić ich ewidencji, nigdy nie wiadomo co komu w tym kraju strzeli do łba.

    Co do samego dokumentu dostawy to na Allegro znajdziecie sklepy internetowe takie jak druczki.eu i APOL te dwie firmy produkują takie dokumenty dostawy na druczka samokopiujących zarówno mojego autorstwa (A5) jak i według wzoru ministerstwa finansów (formaty A5 i A4).
    Zasadę ich wypełniania razem ze wzorem określa Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2011r.
    Z moich osobistych doświadczeń proszę zwracać uwagę na to co się wpisuje do rubryk, dbajcie o to aby te rubryki były prawidłowo wypełnione, czytelne i pełne. Sprawdzajcie dowody osobiste klientów aby upewnić się, że dane jakie podał przy zamówieniu zgadzają się z faktycznymi.
    Wpisujcie także dane odbierającego według adresu zameldowania a nie zamieszkania!
    Ja wiem, że ustawodawca po raz kolejny nie dał uprawnień do legitymowania i po raz kolejny kazał wpisywać w dokumentach adres zamieszkania a nie zameldowania ale uwierzcie mi, że na kontroli urzędnicy celni nie będą sprawdzać nikogo według adresu zamieszkania a każdy dokument w którym znajdą się jakieś dane „nieoficjalne” ZAKWESTIONUJĄ naliczając akcyzę i karę.
    Jeżeli dokument ma podpisać ktoś inny jak zamawiający niech klient przekaże pisemne upoważnienie.
    A w wyszczególnieniu towarów dostarczonych ZAWSZE podawajcie dokładną podstawę prawną upoważniającą klienta do zwolnienia!
    Jest też kwestia podmiotów gospodarczych, które mogą być zwolnione ale nie wiedzą czy jest tak do końca. Jeżeli ktoś nie jest pewny czy należy mu się zwolnienie od akcyzy niech wystąpi i o indywidualną interpretację przepisów, kosztuje to raptem 80zł i czeka się na nią do 3 miesięcy ale jest ona w 100% pewną odpowiedzią właściwego urzędu i ma ona w przyszłości moc prawną zobowiązującą kontrolerów do przestrzegania jej wytycznych. Do tego czasu można korzystać ze zwolnienia pod warunkiem, iż po otrzymaniu takie interpretacji wyniknie, że jednak należało opłacić podatek akcyzowy to w trybie natychmiastowym należy się udać do Urzędu Celnego udając skruchę, trzeba złożyć deklarację podatkową i zapłacić całą akcyzę, najlepiej aby zrobić to za pośrednictwem doradcy podatkowego. Trzeba o tym pamiętać, ponieważ prawo dopuszcza podatnikowi „przeprosić państwo za niedopatrzenie obowiązku” i pozwala samemu od siebie naprawić taką szkodę, ale jeżeli się oleje temat a urzędnicy sami przyjdą do Was to czekają Was olbrzymie nieprzyjemności i kary karno-skarbowe w tym także najbardziej dotkliwa czyli możliwość naliczenia kary do 720 dniówek gdzie dniówka (zależna od dochodów) może wynieść nawet 2000zł.
    Pamiętajcie także, że to WY jako odbiorcy musicie wiedzieć czy przysługuje Wam prawo do zwolnienia od akcyzy czy też nie. Nie możecie żądać tego od sprzedawcy ponieważ ten nie jest doradcą podatkowym i jeżeli klient nie wie czy może zostać zwolniony od zapłaty akcyzy po prostu Wam ją naliczy. I pamiętajcie, że według polskiego prawa to podmiot zużywający produkty akcyzowe jest zobowiązany do jej zapłacenia jeżeli ta nie została wcześniej zapłacona w trakcie obrotu handlowego, jest to zapisane na samym początku ustawy o podatku akcyzowym z 2008r. z tego co pamiętam można to wyczytać w Art.2 tej ustawy i niestety nikogo to nie będzie obchodziło, że ktoś nie zna prawa.
    Także, jeżeli jesteś osobą, która kupuje produkty akcyzowe a nie jesteś w żaden sposób zwolniony z jej zapłacenia to zawsze żądaj potwierdzenia, że ten podatek został zapłacony np. na fakturze VAT lub na paragonie. Tyczy się to głównie węgla lub paliw bo jak wiadomo kupując alkohol czy papierosy mamy potwierdzenie jej zapłaty w postaci banderoli, której nie znajdziecie na innych produktach akcyzowych.
    Jerome Le Banner: "...W siłowni możesz wypracować sobie mięśnie klatki lub mięśnie ud. Nie możesz jednak wzmocnić swoich jaj, albo się z nimi urodziłeś albo nie..."

  5. #5
    BMW RuLeZ Mod Awatar Bezi
    Dołączył
    Nov 2008
    Posty
    5,298
    BMW
    BMW G11 740xD , BMW e46 325CI Cabrio
    Skąd
    Wrocek City
    I otwieram. (na próbę )
    I prosze o merytoryczne wypowiedzi.Bez politycznych wycieczek.
    Każde polityczne wątki pousuwam a autor odpocznie na tydzień od Forum.

    Pozdrawiam
    Jerome Le Banner: "...W siłowni możesz wypracować sobie mięśnie klatki lub mięśnie ud. Nie możesz jednak wzmocnić swoich jaj, albo się z nimi urodziłeś albo nie..."

  6. #6
    Vip Vip Awatar coboss
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    4,002
    BMW
    E38 730d
    Skąd
    Szlachta Rydzyńska koło wsi Leszno
    Wczoraj doszły mnie nowe rewelacje.
    Ministerstwo Finansów wydało oficjalną odpowiedź na interpelację poselską w której pytano o to jak traktować Spółdzielnie Mieszkaniowe oraz Wspólnoty Mieszkaniowe także opisano sytuacje ze zmagazynowanymi towarami przed dniem 02.01.2012.
    http://www.podatki.biz/artykuly/14_16128.htm?idKom=0

    Wnioski wyciągnijcie sobie sami, ten kraj jest po prostu "Dziki" ;)

    PS. Jeżeli ktoś ma pytania donośnie nowego podatku akcyzowego to proszę śmiało pytać, postaram się rzetelnie odpowiedzieć na każde pytanie.
    ---===Bo radość to suma drobnych przyjemności===---

    *** UWAGA! ACHTUNG! ATTENTION! ATENCION! ***
    Ze względu na ograniczony czas coraz rzadziej zaglądam na forum :(
    W sprawach pilnych proszę o kontakt na maila coboss@op.pl pamiętajcie o zaznaczeniu, że jesteście klubowiczami!

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •