Zobacz wyniki ankiety: Czy zgadzacie się z moim tokiem rozumowania ?

Głosujących
6. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • TAK

    5 83.33%
  • NIE

    1 16.67%
Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 46

Wątek: Servotronic - wyjaśnienie zasady działania

  1. #1
    Vip Vip Awatar jarek88
    Dołączył
    Jan 2010
    Posty
    2,905
    BMW
    E32 730i R6 90' , E32 740iA 93'
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Blog
    20

    Servotronic - wyjaśnienie zasady działania

    Drogi panie kolego tak jak pisałem wczoraj zagłębiłem się w temat układów SERVOTRONIC
    Niestety jednak myliłeś sie i zaraz potwierdzę, że to co pisałem ja i kafarek w ... http://7er.pl/showthread.php/19469-K...ia-serwotronic ... to oczywista prawda :D


    linki do pęłnego artykułu poniżej fragmenty które konkretnie nas interesują

    wikipedia

    Servotronic - w samochodach osobowych, system zapewniający elektromechaniczne wspomaganie układu kierowniczego.

    System ten oferuje komfortowe utrzymanie jazdy na wprost oraz koryguje w pewnym zakresie znoszenie samochodu spowodowane bocznym wiatrem lub nierównością nawierzchni i zapewnia precyzyjny powrót do jazdy na wprost po wykonaniu skrętu. Pozwala na zmianę charakterystyki wspomagania układu kierowniczego - w zależności od prędkości i rodzaju nawierzchni.

    http://www.motogazeta.mojeauto.pl/Te...c,d,27964.html

    Elektromechaniczne urządzenie zajmujące się wspomaganiem układu kierowniczego. Pozwala ono na zmniejszanie czułości kierownicy wraz ze wzrostem prędkości samochodu.

    Na koniec rodzynek :) artykuł na temat systemów wspomagania układu kierowniczego firmy ZF zachęcam do przeczytania w całości

    http://truckfocus.pl/nowosci/5484/se...pomaganiem?n31

    Układ ZF Servotronic wszedł do masowej produkcji w 1986 roku.

    ZF Servotronic w pełni dostosowuje siłę wspomagania do prędkości pojazdu. Przy niskiej prędkości (np. manewry na parkingu wymagające wielu ruchów kierownicą) siła wspomagania jest maksymalna. Przy wyższej - jest redukowana, co daje możliwość zachowania dużej precyzji działania układu i pozwala zachować pełną kontrolę nad pojazdem.

    BARDZO WAŻNA INFORMACJA

    Układ ZF Servotronic oparty jest na specjalnym zaworze hydraulicznym, wyposażonym dodatkowo w konwerter elektro-hydrauliczny, tłoczki reakcyjne, zawory zwrotne oraz zawór zamykający. Jednostka kontrolna przekazuje informacje o prędkości pojazdu do zaworu hydraulicznego, sprawiając, że siła wspomagania rośnie lub maleje.
    :)
    ZF Servotronic był na przestrzeni lat kilkakrotnie modyfikowany. Pierwsza generacja, której konstrukcja oparta była na rotacyjnych zaworach tłoczkowych została zastąpiona w 1989 roku przez Servotronic z rotacyjnymi zaworami ślizgowymi. Układ został po raz kolejny zmodyfikowany w 1998 roku (wersja Servotronic 2).

    zdjęcie w piękny sposób przedstawia elementy i poniekąd zasadę działania systemu servotronic

    Na koniec własnymi słowami system za pomocą modułu połączonego z licznikiem i przekłądnia kierowniczą steruje przepływem oleju w układzie wspomagania
    Przetwarza dane z licznika (prędkość pojazdu) i steruje w sposób elektoniczny zaworem umieszczonym na przekładni kierowniczej
    System ten napewno w e32 nie wymaga zmiany pompy wspomagania jak twierdzi kaczy

    Czy zgadzacie się ze mną?????
    Czekam na twoją wypowiedz w tym temacie panie Kaczy/ManiacDrifting
    Ostatnio edytowane przez Greg38 ; 30-10-2011 o 16:18

  2. #2
    Smerf Czepialski Awatar tuczi77
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    12,229
    BMW
    E32 740iA
    Skąd
    ONA --> DW
    Blog
    1
    Oczywista oczywistość jak mawiał klasyk.
    Kafarek na SB (po zamknięciu tematu przez Wojtka) pięknie wytłumaczył na czym polegała przywoływana przez Kaczego a.k.a. ManiacDrifting'a różnica w ilości "rurek". Chodziło o zastosowanie w aucie Nivo. W wypadku aut z systemem Nivo były 3, a w autach bez były 2 i nie miało to najmniejszego związku ze wspomaganiem Servotronic :)

  3. #3
    Vip Vip Awatar jarek88
    Dołączył
    Jan 2010
    Posty
    2,905
    BMW
    E32 730i R6 90' , E32 740iA 93'
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Blog
    20
    Dokładnie tak Irku wezmy to na czystą logikę
    1 zasilanie
    2 powrót obieg
    3 zasilanie systemu nivo
    w innym wypadku jak wytłumaczyć sens 3 wyjścia z pompy wspomagania skoro w przekładni kierowniczej są tylko 2 miejsca do przykręcenia rurek z płynem http://www.realoem.com/bmw/showparts...99&hg=32&fg=10 nie ważne czy przekładnie ma servotronic czy tez nie miejsca są zawsze 2 wejście i wyjście dla płynu układu kierowniczego

  4. #4
    yazg.o.t. Vip Awatar yaz
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    2,646
    BMW
    e2431gt
    Skąd
    inąd
    Blog
    14
    Panowie,
    myślę, że nie ma co udowadniać niektórym, że Ziemia jest okrągła. Kolega sam sobie strzelił w stopę już w dziale Kupię, wykazując się brakiem umiejętności czytania ze zrozumieniem, w momencie kiedy wkleił link (w jego przekonaniu pompy z servotronic), gdzie dosyć jasno jest napisane, że
    Cytat Zamieszczone przez realoem
    pasuje tylko do regulacji poziomu
    BTW, były 750 bez nivo?
    Ostatnio edytowane przez yaz ; 30-10-2011 o 14:15

  5. #5
    Vip Vip Awatar jarek88
    Dołączył
    Jan 2010
    Posty
    2,905
    BMW
    E32 730i R6 90' , E32 740iA 93'
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Blog
    20
    Cytat Zamieszczone przez yaz Zobacz posta
    BTW, były 750 bez nivo?
    Były ,ale chyba tylko w krótkiej wersji taka opcja była
    Ostatnio edytowane przez jarek88 ; 30-10-2011 o 15:13

  6. #6
    Doświadczony Użytkownik Awatar ManiacDrifting
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    3,325
    BMW
    E32 735iAL...
    Skąd
    Bikini Dolne
    nie wiem ja mam 3 rury w swojej dlatego tez szukam pompy na 3 wejścia nie na 2 może i moja miała kiedyś nivo bo mam jakieś kule przy ośkach.
    Jednak kolega ma servotronik i napewno nigdy nie miał nivo gdyż ma krótką E32 zobaczę czy ma pompę jak u mnie czy tez zwykłą
    Nie wiem być może się myliłem że pompa przy servotronic musi być inna być może przekładnie zwykłą jak i serwo jest w stanie obsłużyć pompa 2 wyjściowa jednak ja mam 3 wyjściową i taką zakupuje zmylony tym że ja nie mam już Amortyzatorów NIVO stwierdziłem że nigdy go tam raczej nie było twierdząc że nawet jeśli nie ma nivo to pompa musi mieć 3 wyjćia przy układzie servotronik.
    Wybaczcie zamieszanie poprostu nie wiedziałem a sam wiem co mam dlatego sie spierałem być może mogę zastosować teraz pompę zwykłą lecz nie będe myślał co zrobić z 1 wolnym przewodem.

    Dobra jarek udowodniłeś rację swoją ja się myliłem Czyli wychodzi na to że pompy mogą być stanardowe (2 wyjściowe nie zależnie od tego czy servo jest czy nie) jednak przekładnie różnią się już numerem dalej się nie zagłębiam.
    A ktoś mi powie jak To Nivo działa jest tylko na tylnych amorach? Jak to się reguluje czy regulacja jest automatyczna bo może bym sobie przywrócił amory jak trzeba
    Ostatnio edytowane przez ManiacDrifting ; 30-10-2011 o 14:49

  7. #7
    Vip Vip Awatar jarek88
    Dołączył
    Jan 2010
    Posty
    2,905
    BMW
    E32 730i R6 90' , E32 740iA 93'
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Blog
    20
    Następnym razem proszę cię nie gorączkuj się i jeśli ktoś mówi że jest inaczej to sprawdz może coś w tym jest a nie odrazu bulwers i obrażasz mnie. Zastanów się trochę zanim napiszesz

    Masz 3 wyjścia bo miałeś NIVO ogólnie każdy long miał montowane NIVO to tłumaczy czemu masz 3 wyjścia na pompie wspomagania. Ktoś wywalił nivo ale pompy wspomagania nie zmienił.
    I skoro jak już sam stwierdziłeś że masz pompę z 3 wyjściami u siebie to po jaka cholere chcesz kupować 2 taką samą .
    System nivo czyli po prostu zawieszenie hydrauliczne montowane tylko na tylnej osi regulacja jest automatyczna i nie ma opcji że np obniżysz sobie albo podniesiesz do góry
    dokładanie nivo to wdg mnie bezsens
    1 nie wiesz w jakim stanie sa rurki zasilające i reszta instalacji po zapewne chałupniczym demontażu tego systemu przez poprzedniego właściciela
    2 czy akumulatorki ciśnienia tzw gruszki są sprawne
    3 nie masz amorków z nivo (zakup kosztowny nawet jeśli chodzi o używki)
    ja bym dał spokój z powrotem do nivo

    Co do servotronica przekładnie różnią się nr części i budową wewnętrzną. Przekłądnie z servotronic poznasz po module z kostką do wpięcia wtyczki pod wałkiem
    Ostatnio edytowane przez jarek88 ; 30-10-2011 o 15:19

  8. #8
    Doświadczony Użytkownik Awatar ManiacDrifting
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    3,325
    BMW
    E32 735iAL...
    Skąd
    Bikini Dolne
    No tak racja ja sam się nie zagłębiłem dokładnie dlatego mój błąd.
    Ja miałem się wychylać kieydyś że mam nivo bo wiele na to wskazuje wygląda na to że wszystko jest oprócz samych amorów części są ale właśnie nie wiem jak ze sprawnością reszty ale koszty spore a to takie nie jest potrzebne bo mało w sumie daje.
    Ale jednak wezmę pompe jaką miałem bo może kiedyś coś się trafi i zrobię to nivo może wspomaganie będzie lżej chodzić bo napewno wytwarza większe ciśnienie ale myślę że i tak to wyjdzie na jedno bo napewno jest jakiś reduktor ciśnienia i wyjdzie na to samo co ze zwykłą pompą zobacze jak dobije targu na pompe 3 wyjściową to ją wezmę jeśli nie założe zwykłą i wyjdzie na to samo.

  9. #9
    Vip Vip Awatar jarek88
    Dołączył
    Jan 2010
    Posty
    2,905
    BMW
    E32 730i R6 90' , E32 740iA 93'
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Blog
    20
    to powiem ci inaczej jeśli demontujesz nivo należy tez zmienić pompę wspomagania na taką beż nivo każdy mechanior który ma trochę o tym pojęcia ci to powie

  10. #10
    7er Freak Awatar Greg38
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    4,298
    BMW
    F02 750LxD E65 745i Prins VSI E38 740i Prins VSI
    Skąd
    DE/PL
    Blog
    18
    Offtopic

    Wyedytowalem temat. Wyjasnienie jest przydatne dla kazdego. Poza tym taki tytul spamuje niepotrzebnie systema tagowania.
    Pozdr.

    Greg38

    UWAGA! Pomagam poprzez forum a nie PW lub GG! Masz pytanie - załóż temat i prześlij link a postaram się odpowiedzieć!




    http://7er.pl
    http://bmw.n-sacz.pl
    http://bmw-diag.pl
    http://obd-can.pl
    http://auto-diag.de

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •