Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Pęknięty korpus sterownika skrzyni biegów

  1. #1
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2008
    Posty
    69
    BMW
    750i 99r.
    Skąd
    Koźmin WLKP

    Pęknięty korpus sterownika skrzyni biegów

    Zacznę że nigdy nie miałem większego problem z tą skrzynią 5HP30, Występowały jakieś błędy i pokazywał się błąd skrzyni ale ustąpił gdy zregenerowałem alternator.Do elektryka nie zdążyłem się wybrać. Samochód sporadycznie używany, zimą tylko w garażu a rok temu padła pompa wody i od tego czasu cały czas stoi. Jakiś czas temu zacząłem go rozbierać i usuwać poszczególne usterki, aktualnie skupiłem sie na skrzyni (Jedyny mechaniczny problem to świszczenie sprzęgła na zimnym silniku między 1500 a 2000 obr. ). Zdarzyło się z tego co sobie przypominam że po wrzuceniu biegu na D czy R mocno szarpnął jakby było duże ciśnienie gdzieś na skrzyni czy coś bo gazu nie dodawałem. No więc wracając do skrzyni rozochociłem się oglądając zdjęcia czyszczonego sterownika przedstawionego w innym poście i postanowiłem że i ja się za to zabiorę. sterownik wyciągnięty a tu szok. Pęknięty korpus który przedstawiam na zdjęciach poniżej. Olej w skrzyni czysty pod względem opiłków czy innych zabrudzeń na magnesach trochę było opiłków ale nic dużego tworzyły grafitową maź czy coś podobnego a tu taka niespodzianka. :(
    Załączone miniatury Załączone miniatury 1.jpg   2.jpg  

  2. #2
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2008
    Posty
    69
    BMW
    750i 99r.
    Skąd
    Koźmin WLKP
    Sterownik rozebrałem, cały czas zastanawiam się nad przyczyną pęknięcia, czy mogło powstać poprzez wadę materiału czy też jakieś duże ciśnienie mogło to spowodować ??

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik Awatar tgracing
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    970
    BMW
    BMW E38 750iL '00 Cosmosswarz Shadowline, F11 535d xDrive '16, Ex. Mini R53 Cooper S '02 & E34 525i
    Skąd
    Szczecin, aktualnie: DE, Bodensee
    Teraz to i ja mam zonka, czy rozbierać swoja?
    "Nada pode me separar do amor de deus" Ayrton Senna da Silva (1960-1994)

  4. #4
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2008
    Posty
    69
    BMW
    750i 99r.
    Skąd
    Koźmin WLKP
    Dodaje kilka zdj z rozbiórki oraz dwa ostatnie przedstawiające uszkodzenie. Jak widać sterownik musiał tak pracować od początku, ślady na płytce pokazują tez to uszkodzenie.Olej dokładnie pokazał gdzie przepływał
    Hmm, zastanawiałem się czy ktoś coś nie kombinował wcześniej, bo takie uszkodzenie mogło by powstać jak by przy skręcaniu sterownika jakiś opiłek dostał się pod płytę,albo ktoś to nieumyślnie w jakiś inny sposób uszkodził.Prawdą jest też że na misce oleju jest rok 97 na pozostałych elementach 99 na filtrze oleju ze skrzyni 98 z końca roku więc wydaje mi się że olej też nie był wymieniany.
    Załączone miniatury Załączone miniatury P1010882.jpg   P1010881.jpg   DSC00072.jpg   DSC00069.jpg   DSC00065.jpg  


  5. #5
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    Wydaje mi się, że rozgarnięty spawacz, który ma możliwość pospawania alu w osłonie gazu sobie z tym poradzi. Potem szlif spawu by było ładnie i równo i w drogę.

    Możesz spróbować w warsztatach, gdzie robią serwis klimatyzacji - zazwyczaj mają tam spawarkę do aluminium.
    Wiem, że dobrze zrobiony spaw trzyma jak szalony i nie osłabisz materiału. Pracowałem 3 lata w firmie, która dla VW spawała profile aluminium w newralgicznych miejscach i nie ma z tym problemu.
    Nein! Mein Schnitzel!

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik Awatar tgracing
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    970
    BMW
    BMW E38 750iL '00 Cosmosswarz Shadowline, F11 535d xDrive '16, Ex. Mini R53 Cooper S '02 & E34 525i
    Skąd
    Szczecin, aktualnie: DE, Bodensee
    Dokładnie 'brunoz' ma racje, trzeba spróbować zreanimować. Ja osobiście takie skomplikowane rzeczy heftałem na Szczecińskiej Polibudzie (teraz Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym) i potem długie szlifowanie. Na moje będzie dobrze.
    "Nada pode me separar do amor de deus" Ayrton Senna da Silva (1960-1994)

  7. #7
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2008
    Posty
    69
    BMW
    750i 99r.
    Skąd
    Koźmin WLKP
    Tez myślę o reanimacji ale właśnie problem ze spawaczem,z tego co wiem to alu trudno się dosyć spawa ze względu na swoje właściwości, choć ścianki tej płyty sa dosyć grube, ale tak czy siak muszę pogadać z konkretnym spawaczem. Dzwoniłem do jednego gościa od części 5hp30 popchnął niedawno cały sterownik za 200 zł.

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik Awatar mati-e28
    Dołączył
    Aug 2010
    Posty
    387
    BMW
    740i 99r. 320d 00r.
    Skąd
    Malbork.pl `s-Hertogenbosch.nl
    hmm ostatnio miałem kurs na TIGa i uzywam takowego dosc czesto jak i innych spawadeł i moze wtrące swoje 3 grosze... odlew to nie profil i nie bardzo nadaje sie do spawania, odkształcenia bedą robic figle w przypadku tej czesci... tansza metoda popularna w pl to pułautomaty przystosowane do spawania aluminium.. nie zdadzą tez egzaminu gdyz nie dasz rady zaspawac tego zeby było szczelne a pozatym odkształcenia sa jeszcze wieksze a spaw jakosciowo słabszy.. u mnie w pracy mamy scaner do przeswietlania mieszanki metali za pomoca tego dobierasz odpowiedni drut i lecisz ze spoiną jednak gdy zawartosc niklu lub magnezu przewyzsza 35% mozesz zapomniec o zespawaniu tego na dłuzszy okres czasu

  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Rafciu
    Dołączył
    Apr 2010
    Posty
    523
    BMW
    E38, 740iL, 2000rok
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Nie pospawasz tego żeby wyszło to dobrze. Tak jak Mati napisał, cały element szlak trafi bo zwyczajnie się odkształci. Można to niby później splanować, ale czy to i tak nie pęknie, to Bóg wie. Musisz zainwestować w używany sterownik i tyle.

  10. #10
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2008
    Posty
    69
    BMW
    750i 99r.
    Skąd
    Koźmin WLKP
    Dzięki koledzy, jestem w trakcie poszukiwań sterownika ale podejmę tez próbę naprawy,będzie to dobra nauka na przyszłość.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •