Koledzy,

zabrałem się w końcu za usuwanie błędu ASB, który w inpie opisany był jako przerwa w obwodzie shift-lock. Chodzi o ten tłoczek/elektromagnes przy lewarku skrzyni biegów.

Otóż u mnie go po prostu nie ma. I nie tyle, że nie ma samego siłownika, to nie ma nawet stopki z dźwigienką/blokadą oraz nie ma kabelka z wtyczką oraz linki interlock do stacyjki.

Wstępna hipoteza była taka, że poprzedni właściciel któregoś dnia zastał zablokowany lewarek zmiany biegów ASB z powodu zakleszczonego w pozycji zablokowanej elektromagnesu i wziął po prostu wymontował go w diabły.

Ale im bardziej przyglądam się sprawie, tym bardziej wygląda ona dziwnie.

element pod cyferką 1 (siłownik/elektromagnes)
element 5 (dźwignia/blokada lewarka)
element 4 (uchwyt linki interlock)
element 3 (linka interlock do stacyjki)
element 2 (śrubka)
uchwyt siłownika (środek kadru)

są u mnie nieobecne. Są tylko oryginalne otworki na śrubki montażowe oraz wszystkie wypustki z drugiej strony korpusu lewarka. Świadczy to o tym, że jest przewidziane miejsce na ten element u mnie.

Dodatkowo nie ma u mnie małej czarnej 3-pin wtyczki w przedniej części mechanizmu do podłączenia elektromagnesu.

A na koniec opowieści to sterownik ASB dopytuje się mnie o ten elektromagnes. Czyli musiał jednak kiedyś gdzieś być...

A na derser dostarcza emocji to, że interlock wychodził dla wersji japońskiej (nry 5 i 9) oraz fakt, że Steptronic był montowany od 09/96 a moja świnka jest wedle VIN oraz wszelkich stempelków i oznaczeń na częściach z 06/96 oraz ma fabrycznie Steptronic.
Wisienką na torcie jest jeszcze jedna tajemnicza wtyczka wynurzająca się z lewej strony spod drewienka konsoli (skąd biegną inne kable do lewarka ASB), która nie jest podłączona do niczego. Ma ona 4 kabelki i zdecydowanie jest więcej niż 3 pinowa.


Jak to jest? Wychodziły te skrzynie początkowo bez shift-interlocka oraz shift-locka? Skąd zatem ten błąd braku elektromagnesu w inpie?

Błąd o skrzyni w trybie awaryjnym pojawia się na MIDzie za każdym razem jak zmieniam tryb pracy skrzyni i wciskam hamulec. Mogę też zmieniać biegi bez wciskania pedału hamulca oraz bez stacyjki i na wyłączonym silniku. Świadczy to o tym, że system chciałby załączyć blokadę ale napotyka na przerwę w obwodzie, gdyż fizycznie nie mam tego elektromagnesu.