Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: 5HP30, STEPTRONIC - Shift-lock: elektromagnes; Interlock: linka od blokady ASB

  1. #1
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11

    Question 5HP30, STEPTRONIC - Shift-lock: elektromagnes; Interlock: linka od blokady ASB

    Koledzy,

    zabrałem się w końcu za usuwanie błędu ASB, który w inpie opisany był jako przerwa w obwodzie shift-lock. Chodzi o ten tłoczek/elektromagnes przy lewarku skrzyni biegów.

    Otóż u mnie go po prostu nie ma. I nie tyle, że nie ma samego siłownika, to nie ma nawet stopki z dźwigienką/blokadą oraz nie ma kabelka z wtyczką oraz linki interlock do stacyjki.

    Wstępna hipoteza była taka, że poprzedni właściciel któregoś dnia zastał zablokowany lewarek zmiany biegów ASB z powodu zakleszczonego w pozycji zablokowanej elektromagnesu i wziął po prostu wymontował go w diabły.

    Ale im bardziej przyglądam się sprawie, tym bardziej wygląda ona dziwnie.

    element pod cyferką 1 (siłownik/elektromagnes)
    element 5 (dźwignia/blokada lewarka)
    element 4 (uchwyt linki interlock)
    element 3 (linka interlock do stacyjki)
    element 2 (śrubka)
    uchwyt siłownika (środek kadru)

    są u mnie nieobecne. Są tylko oryginalne otworki na śrubki montażowe oraz wszystkie wypustki z drugiej strony korpusu lewarka. Świadczy to o tym, że jest przewidziane miejsce na ten element u mnie.

    Dodatkowo nie ma u mnie małej czarnej 3-pin wtyczki w przedniej części mechanizmu do podłączenia elektromagnesu.

    A na koniec opowieści to sterownik ASB dopytuje się mnie o ten elektromagnes. Czyli musiał jednak kiedyś gdzieś być...

    A na derser dostarcza emocji to, że interlock wychodził dla wersji japońskiej (nry 5 i 9) oraz fakt, że Steptronic był montowany od 09/96 a moja świnka jest wedle VIN oraz wszelkich stempelków i oznaczeń na częściach z 06/96 oraz ma fabrycznie Steptronic.
    Wisienką na torcie jest jeszcze jedna tajemnicza wtyczka wynurzająca się z lewej strony spod drewienka konsoli (skąd biegną inne kable do lewarka ASB), która nie jest podłączona do niczego. Ma ona 4 kabelki i zdecydowanie jest więcej niż 3 pinowa.


    Jak to jest? Wychodziły te skrzynie początkowo bez shift-interlocka oraz shift-locka? Skąd zatem ten błąd braku elektromagnesu w inpie?

    Błąd o skrzyni w trybie awaryjnym pojawia się na MIDzie za każdym razem jak zmieniam tryb pracy skrzyni i wciskam hamulec. Mogę też zmieniać biegi bez wciskania pedału hamulca oraz bez stacyjki i na wyłączonym silniku. Świadczy to o tym, że system chciałby załączyć blokadę ale napotyka na przerwę w obwodzie, gdyż fizycznie nie mam tego elektromagnesu.
    Nein! Mein Schnitzel!

  2. #2
    Początkujący Użytkownik Awatar rubik
    Dołączył
    Nov 2008
    Posty
    62
    BMW
    E38 750i
    Skąd
    Bydgoszcz
    Czy udało ci się coś ustalić? Czytając twojego posta wydaje mi się, że mam ten sam problem (inpa zgłasza magnetventil shift-lock)

  3. #3
    Vip Vip Awatar seban123
    Dołączył
    Oct 2009
    Posty
    2,291
    BMW
    E65 745d i E32 M30
    Skąd
    Puławy, Lubelskie
    Blog
    1
    Poszukaj czarno fioletowego i brązowo fioletowego przewodu koło lewarka i wepnij w nie żarówkę h4 połączoną w szereg. Zobacz czy błąd zginie.

  4. #4
    Vip Vip
    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    992
    BMW
    brak
    Skąd
    Kwiatkowice
    Rozumiem, że błąd, o którym piszesz, pojawił się niedawno? Czytam wiele Twoich postów na forum i widzę, że auto masz już od pewnego czasu, więc wnioskuję, że to raczej błąd, który powstał "na dniach", gdyby jednak było inaczej, może moja sugestia coś tutaj pomoże. Na elektronice się nie znam, ale przychodzi mi na myśl jedna przyczyna- może ktoś kiedyś podmienił Twój sterownik na taki z młodszej E38? Może problemem jest właśnie to, że sterownik został kiedyś zmieniony, na taki o identycznych wtyczkach itd., ale zakodowany jest na istnienie shift-interlocka i shift-locka, a w aucie, w którym się znalazł, po prostu głupieje?

  5. #5
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2011
    Posty
    28
    BMW
    było czarne
    Skąd
    inąd
    odgrzeje kotleta
    kolego brunoz czy naprawiłes to w jakis sposób?
    moje auto jest z 03/96 m62b44 skrzynia 5hp30
    wszystko seryjnie tak wyszlo i równiez brak zaworu i linki, nawet brak sladów by to kiedykolwiek tam bylo

  6. #6
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    Michal82, dowiedziałem się, że w naszych rocznikach nie montowali tych elektrozaworów. Tak więc fabrycznie ich nie było. Natomiast nie mam pojęcia dlaczego włączył się układ sprawdzający obecność elektromagnesu. Prawdopodobnie można to jakoś programowo wyłączyć w inpie/ncs albo innym narzędziu serwisowym (tylko brak odpowiedniej wiedzy). Sterownik jest oryginalny. Ma nawet naklejony numer nadwozia i odpowiednią datę (produkcji). Niektórzy piszą, że to objaw uszkodzenia sterownika. U mnie on działa bez zarzutu już rok w takim stanie i nie mogę potwierdzić że to objaw uszkodzenia czy wysypania się oprogramowania w sterowniku.
    Może układ był oryginalnie zbocznikowany rezystorem wewnątrz obudowy, który to po 16 latach od wibracji i wstrząsów w końcu odpadł albo przestał kontaktować na płytce drukowanej? Nie mam pojęcia.

    Jeden z kolegów ostatnio usunął ten błąd za pomocą rezystora podłączając go w okolicy wtyczki od sterownika. Ja mam taki sam zamiar, ale jakoś ostatnio mało mam czasu.
    Nein! Mein Schnitzel!

  7. #7
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2011
    Posty
    28
    BMW
    było czarne
    Skąd
    inąd
    ok dziekuje za odpowiedz, sterownik tez mam oryginalny lub przynajmniej taki jaki powinien byc, ale dla pewnosci sprawdze to jeszcze raz by miec milion % sprawnosci.

    teraz spróbuje wpiac sie w przewody przy sterowniku jak tylko kolega seban123 napisze dokładnie w które chociaz chyba to w te z pinu 10 lub 48 ale moge sie mylic i wole poczekac

    jesli cos dałoby sie za pomoca INPY zrobic to wszelka wiedza jak byłaby mile widziana

    ....

    osobiscie zastanawia mnie jeszcze czy włacznik swiateł STOPu ten przy pedale hamulca nie jest tez za to odpowiedzialny. jakby którys z kolegów mógłby sprawdzic jaki maja zamontowany to byłbym wdzieczny. u mnie jest biały na 3piny z koncówka nr ...0853, a według realoem po vinie powinen byc czarny na 4piny i z koncówka ...0854. wogóle co ciekawe realoem podaje ze ten biały idzie do aut z manualem a czarny do automatów... mozna zgłupiec

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Ventola
    Dołączył
    Jun 2010
    Posty
    403
    BMW
    e38 740iA (m62b44)
    Skąd
    W-wa
    Podłącze się pod temat i zapytam. Czy linka widoczna na tym zdjęciu to linka interlock?: http://zapodaj.net/d598e472b5cf3.jpg.html
    Jeśli tak to czy ta linka, która jest od skrzyni 5hp30 (silnik m60) będzie pasowała do wersji z silnikiem 2.8?
    Prowadzę swoje życie, a nie BMW ...

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •