Strona 8 z 8 PierwszyPierwszy ... 678
Pokaż wyniki od 71 do 75 z 75

Wątek: Alternator 140A 14V

  1. #71
    (pre) Neo Katechu Men Vip Awatar hatecraft
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1,088
    BMW
    735i - E38 FL Aut.
    Skąd
    Warszawa
    Blog
    7
    No to nie ma wyjścia -- trzeba by mierzyć oscyloskopem :D
    Podobno pomiar napięć tętniących (zmiennych z dużą składową stałą) zwykłym multimetrem daje zaniżony wynik.

    Cytat Zamieszczone przez skalpel
    nawet jeśli weźmiemy pod uwagę trzy fazy uzwojenia alternatora uzyskujemy 40 Hz.
    Alternator kręci się około 3x szybciej niż wał korbowy (d=49mm, D=ok. 140mm), więc nie 40 a 120Hz. No, niech będzie 100Hz.

    I na koniec pytanie -- jaką amplitudę i kształt mają tętnienia napięcia w instalacji samochodowej?
    Skrzynie automatyczne się zużywają! Przy przebiegu 200 kkm nie oczekujcie bezawaryjnej pracy...

    Kiedy ludzie przestają wierzyć w Boga, to nie jest tak, że w nic nie wierzą, ale wierzą w cokolwiek.
    G. K. Chesterton

  2. #72
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    267
    No fakt, o różnych średnicach kół pasowych zapomniałem. Tak więc argument o częstotliwości pada :) Niemniej jednak dalej twierdzę, że miernik na zdjęciach nie ma funkcji DC+AC.

    Co do pytania - wedle TEGO ŹRÓDŁA (rysunki str. 21 do 31) przy prędkości obrotowej alternatora 3000 obr/min (a więc w naszych autach by to było około 1000 obr/min silnika) tętnienia sprawnego alternatora są na poziomie 0,05V o częstotliwości około 2 kHz (wyprostowany sinus 1 kHz), w przypadku uszkodzeń wchodzą zniekształcenia o częstotliwości około 250 Hz i amplitudzie na poziomie dobrych kilku woltow.

    Sprawny alternator tętni więc na częstotliwości około 1,5 kHz na obrotach jałowych i 6 kHz na 3000 obr/min. Miernik kolegi wm przestałby więc mierzyć poprawnie tętnienia (same tętnienia - nie sumę z napięciem stałym) przy prędkości silnika około 1500 obr/min.

    Obrazki z podanego wyżej źródła:




  3. #73
    Doświadczony Użytkownik Awatar xsilver
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    2,187
    BMW
    m60
    Skąd
    .Kraków
    Myślę, że można np w moim metexie użyć funkcji pomiaru wartości średniej avg - zawsze to jakoś uśredni wahania.


    Wg mnie pomiary na wolnych obrotach mają małe znaczenie - dlatego napięcie pod obciążeniem może być niskie na biegu jałowym - bo np u mnie jakiekolwiek dodanie gazu powoduje stabilizację napięcia na 14,14v - a przecież jeździmy samochodem na obrotach a nie na biegu jałowym ;)

  4. #74
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    267
    No to akurat zależy gdzie kto mieszka :D

  5. #75
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2009
    Posty
    26

    BMW 730i 92r E32 ładowanie skacze od 13,88v do 15,80v

    podsumowując temat bo trochę uciekł
    Witam
    jak w temacie po jakimś czasie od regeneracji alternatora (a wymieniłem w nim szczotki regulator łożyska no i 'komutator' ) w mojej Babci zauważyłem że oświetlenie deski i światła dziwnie się rozjaśniają i ściemniają
    sprawdziłem miernikiem i przy rozgrzanym silniku tylko przy rozgrzanym silniku
    pojawia się dziwne falowanie prądu ładowania w zakresie od 1500obr do 4500obr
    prąd waha się od 13,88v do 15,80v............
    bardzo obawiam się o swoją elektronikę w autku bo to dziwne skoki jakieś:cry:
    wydaje mi się ze to regulator (ale przecież jest nowy) oczywiście BOSCH
    akumulator ma 6 lat i całą zimę ,czytaj mrozy!! autko zapalało bez problemu
    czy może być coś jeszcze walniętego??
    jeśli ktoś się już z czymś takim spotkał proszę o radę
    Pozdrowienia
    robertczapla

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •