Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20

Wątek: 5HP30 - co to za błąd i jak go naprawić?

  1. #1
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11

    Question 5HP30 - co to za błąd i jak go naprawić?

    Kod:
    E R R O R M E M O R Y R E P O R T
    -------------------------------------
    Date: 09/06/11 16:46:59
    ECU: AGS922
    JobStatus: OKAY
    Variant: AGS922
    -------------------------------------------------------------
    RESULT: 1 errors in error memory !
    -------------------------------------------------------------
    2 Solenoid Valve Shift-Lock
    Error frequency : 205
    Label Byte 17 0.00 -
    Label Byte 18 208.00 -
    Battery Voltage 11.00 Volt
    Operating hours -7946.00 hours
    Label Byte 17 129.00 -
    Label Byte 18 32.00 -
    Battery Voltage 13.00 Volt
    Operating hours -7946.00 hours
    Label Byte 17 0.00 -
    Label Byte 18 208.00 -
    Battery Voltage 11.00 Volt
    Operating hours -7768.00 hours
    Open circuit
    ---
    Sporadic error
    ---
    ---

    Panowie, co jakiś czas pojawia mi się taki oto błąd.
    Skrzynia działa normalnie. Wszystkie funkcje działają jak zakładał producent.
    Na Midzie pojawia mi się ten Trans. Failsafe blablabla.. w momencie jak zrzucam D na cokolwiek innego.

    Wyczytałem, że chodzi o
    Solenoid Parking/Neutral Lock, który został zidentyfikowany na pierwszy z trzech identyfikowalnych stanów:
    Break in wiring
    Short in wiring
    Defective valve winding
    .

    Oznacza to, że mam brak styku na pinie 2 EGS?
    Ale co to oznacza i gdzie tego poszukać?
    Nein! Mein Schnitzel!

  2. #2
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    46
    BMW
    e38 750i
    Skąd
    Pruszków
    egs to chyba sterownik skrzyni biegów...powinien sie znajdować pod maską(pod osłoną bezpieczników) może jakiś styk zaśniedział...musisz sprawdzić i ewentualnie przeczyścić

  3. #3
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    Ryjąc dalej po sieci natrafiłem na trop:

    http://tis.spaghetticoder.org/s/view.pl?1/04/54/47
    http://tis.spaghetticoder.org/s/view.pl?1/03/71/22

    Czytając lekturę nasunęło mi się kilka skojarzeń:
    U mnie skrzynia nie blokuje się w żadnej pozycji, podczas jazdy można zrzucić D do N (po wciśnięciu spustu na końcu lewarka). Mogę mieszać lewarkiem na niepracującym silniku, odpalać auto bez hamulca itp. Błąd trans.failsafe mode na MIDzie pojawia się też jak mam np. N i wcisnę hamulec.

    Wszystko wskazuje, że nie jest podłączony (lub uszkodzona jest cewka) elektrozawór (solenoid), który powinien się uaktywniać w poszczególnych warunkach i blokować lewarek skrzyni...

    P/N lock (shift-lock in Japan and US version up to 09/96, in all country-specific variants as from 09/96)


    It is only possible to shift out of the positions "P" or "N" after evaluation of the signals:

    • Brake (brake light switch or brake light test switch)
    • Road speed
    • Engine speed
    • Time

    The selector lever is locked when no brake signal is detected with the engine running and the vehicle stationary. A time delay function of approx. 0.5 s is used for operation under winter conditions. The brake light switch is designed as a normally-opened contact referred to 12 V and the brake light test switch as a normally-open contact referred to ground. The shift lever is locked by way of a solenoid on the selector lever switch.
    Źródło: WDS


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	solenoid.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	32.8 KB
ID:	3527

    Chodzi o element z lewej strony. Ma dwa piny, zakładam, że jest to proste zasilanie cewki elektromagnesu. Czy faktycznie takie elementy ulegają uszkodzeniu?

    No i nasuwa się jeszcze jedno ciekawe pytanie: według VIN mam auto z 06/1996. Skrzynia Steptronic. Natomiast w realOEM wynika z tego, że część nr 5 występuje dopiero od 09/1996 (choć realOEM nie pisze, że nie znalazł części nie pasujących do mojego modelu). Ten sam tekst (o 09/96) jest w WDS, który zacytowałem powyżej. To w końcu jak to jest?
    Ostatnio edytowane przez brunoz ; 08-09-2011 o 21:18
    Nein! Mein Schnitzel!

  4. #4
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    46
    BMW
    e38 750i
    Skąd
    Pruszków
    najłatwiej zacząć od najprostszych rzeczy...sprawdz ten sterownik...może faktycznie tam coś nie styka...przez takie 'niestyki' mogą być różne ciekawe akcje. Jutro aż sprawdzę jak zachowuje się mój lewarek ;]

  5. #5
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,236
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    Chodzi o elektrozaworek przy lewarku zmiany biegów. Blokuje on położenie lewarka w pozycji P lub N uniemożliwiając zmianę bez wciśnięcia hamulca.
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

  6. #6
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    No właśnie już teraz mniej więcej wiem. Ale żeby takie gówienko tak głośno krzyczało i tyle komunikatów pisało...?
    Nein! Mein Schnitzel!

  7. #7
    Początkujący Użytkownik Awatar FuTuRee
    Dołączył
    Aug 2010
    Posty
    86
    BMW
    e38 m62b44 e65 n62b36 e70 n52b30
    Skąd
    Mała wioska gdzieś w środku
    Witam. Ten sam błąd mam u siebie. Ostatnio nawet zawziąłem się żeby naprawić tę usterkę. Niestety po zdjęciu mieszka i plastikowej osłony lewarka zmiany biegów nie mogę zlokalizować tego elektrozaworu. Wiem dokładnie w którym miejscu powinien się znajdować ale niestety nic tam nie ma. Mało tego nie mogę zlokalizować kostki która powinna być podłączona do niego. Wnioskuję, że nie ma możliwości aby tej blokady nie montowano od początku produkcji serii, w związku z tym mam pytanie. Czy kable do w.w elektrozaworu idą z wiązki sterownika skrzyni?? I drugie pytanko. Czy ktoś z forumowiczów ma może ma taki wynalazek?? Z chęcią bym odkupił bo już denerwuje mnie ciągłe oglądanie komunikatu "trans fail bla bla" po wciśnięciu pedału hamulca:) Z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam:)

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik Awatar darkman
    Dołączył
    Apr 2011
    Posty
    331
    BMW
    E38
    Skąd
    dolnośląskie
    Cytat Zamieszczone przez brunoz Zobacz posta
    No właśnie już teraz mniej więcej wiem. Ale żeby takie gówienko tak głośno krzyczało i tyle komunikatów pisało...?
    Mi przez amortyzatorek hamulca nożnego wywalało błędy parktronica... ;p Więc wiesz.... :D

  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    692
    BMW
    e38 m52 + LPG
    Skąd
    Jastrzębie Zdrój
    witaj kolego i co naprawiles to? znalazłes wiązkę od tego elektrozaworu? ja mam 96r z sierpnia i tez nie mam w ogole tego elektrozaworu., pozdrawiam
    Biały

  10. #10
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    Bialydaro, zabieram się do tego jak pies do jeża. Przez zimę auto stało i dopiero teraz znajduję chwilkę, żeby pogładzić je po kierownicy. Ostatnio zmieniałem głośniki z 13cm na 16cm i dokładałem dystanse z MDFu. Sztuka się udała, bo po zakryciu boczkiem wygląda jak oryginał :-)

    ... no ale wracając do tematu. Być może dzisiaj (choć nie obiecuję) znajdę chwilę i spojrzę w inpę i sterownik EGS.
    U mnie nie ma tego siłownika, choć miejsce w blasze jest. Kilku kolegów potwierdziło mi, że w 96 roku nie montowano tego urządzenia, więc mogłoby się zgadzać wszystko z poszczególnymi moimi opisami powyżej. Próbowałem dociec, czy tylko siłownika brak. Ale brak jest również kostki. Całej konsoli raczej nie zdejmowałem, ale szukałem dokładnie i tak daleko jak to możliwe.

    W związku z tym, że sterownik z nieznanej mi przyczyny domaga się siłownika, mam do wyboru trzy rozwiązania:

    - sprawdzić czy we wtyczce EGS pin 2 jest poprowadzony gdzieś w czeluści auta i jeśli jest, spróbować znaleźć gdzie prowadzi
    - jeśli kabla nie ma, można pin 2 przy sterowniku EGS połączyć z pinem 53 poprzez rezystor, symulując tym samym egzystencję siłownika
    - jeśli kabla nie ma, można poprowadzić wiązkę aż do konsoli środkowej i podłączyć siłownik (trzeba mieć siłownik).

    Ja osobiście rozważam rozwiązania 2 i ewentualnie 3 bo nie sądzę, żebym mógł znaleźć gdzie dokładnie biegnie kabel, bez rozbebeszania środka.
    Siłownik mam od pół roku. Kula się po bagażniku. Oprócz samego kabla trzeba go jeszcze zamontować, a to chyba jest tylko możliwe jak się odkręci całą płytę z lewarkiem.
    Nein! Mein Schnitzel!

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •