Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Wątek: wymiana rozrządu M30B30

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik Awatar koNik_N
    Dołączył
    Oct 2010
    Posty
    572
    BMW
    1989 E32 750i, 1974 E3 2500, 1976 E12 535i
    Skąd
    KRK

    Smile wymiana rozrządu M30B30

    ponieważ mój silniczek sporo już chyba przejechał (choć pracuje dobrze) i ostatnia kontrola łańcucha przy regulacji zaworów wykazała że jest on już chyba trochę wyciągnięty, chciałbym zapobiegawczo wymienić w nim rozrząd... planuję kompleksową operację tj zrzucenie głowicy, wymianę UPG (w przyszłym roku planuję dość daleką wyprawę do Sevilli i chciałbym żeby auto było 100% pewne), myślałem też o kupieniu nowego wałka i dźwigienek zaworowych...
    Ponieważ jestem na etapie kompletowania części prosiłbym o pomoc co ewentualnie warto jeszcze wymienić/dokupić gdy już sie za to biorę"

    - łańcuch
    - koła rozrządu? (jakie dokładnie i gdzie je dostać? moga być jakies febi czy lepiej oryginały?)
    - dźwigienki
    - wałek
    - UPG (jakiej firmy polecacie?), uszczelka obudowy napędu rozrzadu
    - uszczelniacze, prowadnice zaworów?
    - sprężyny zaworowe mogą zostać stare?
    - napinacz łańcucha, ślizg łańcucha?

    co jeszcze przychodzi Wam do głowy? Ponieważ silnik praktycznie nie bierze oleju liczę na to że po tym "małym remoncie" uzyskam "prawie idealne" M30 ;)
    '59 GAZ 21 | '66 W108 5.6 | '69 W108 280SEL | '72 BA3 2101 1200s | '74 BMW E3 2500 | '76 BA3 2103 1.8iSk | '76 BMW E12 535i | '79 GAZ 24 | '89 Volvo 740 2.3 GLE | '89 BMW E32 750i | '96 Volvo 960 3.0

  2. #2
    Vip Vip Awatar seban123
    Dołączył
    Oct 2009
    Posty
    2,291
    BMW
    E65 745d i E32 M30
    Skąd
    Puławy, Lubelskie
    Blog
    1
    Wałek jak dźwigienki można regenerować a na dodatek przy takim remoncie można wyciągnąć parę koników gratis.

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik Awatar koNik_N
    Dołączył
    Oct 2010
    Posty
    572
    BMW
    1989 E32 750i, 1974 E3 2500, 1976 E12 535i
    Skąd
    KRK
    tylko po co regenerować jak można kupić wałek za 400zł a dźwigienki po 40zł/sztuka...
    '59 GAZ 21 | '66 W108 5.6 | '69 W108 280SEL | '72 BA3 2101 1200s | '74 BMW E3 2500 | '76 BA3 2103 1.8iSk | '76 BMW E12 535i | '79 GAZ 24 | '89 Volvo 740 2.3 GLE | '89 BMW E32 750i | '96 Volvo 960 3.0

  4. #4
    Doświadczony Użytkownik Awatar ManiacDrifting
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    3,325
    BMW
    E32 735iAL...
    Skąd
    Bikini Dolne
    dźwigienki w części stykającej się z wałkiem są z utwardzanego materiału żadko się coś tam porysuje albo powyciera wałek hmm...
    Prawda jest taka że wiele M30 ma z nim problem przez wykręcające się śruby smarowania i w dość szybkim czasie po takim incydencie się porysuje i zrobi się próg w miejscu styku z dźwigienką. Jeśli masz ładny gładki wałek to nie musisz go ruszać Chyba że masz sporo gotówki i chcesz zadbać o samochód Wałki z Febi kosztują około 500zł jednak to już słabszy materiał niż oryginał więc jeśli stary wałek jest ok to conajwyżej można zrobić inne kąty.
    Dźwigienki Jak dasz do odciny kilka razy kilka razy pojeździsz na odcinie i sie nie urwie to znaczy że materiał nie jest nadwyrężony i jest ok więc można zostawiać :P Dźwigienki to już sprawa gustu one nawet nowe nie są pewne zamiennik kosztuje ok. 50zł szt. Oryginał 120zł szt.
    Zamiast wałka lub dźwigienek wolał bym własnie wymienić sprężyny na ori lub twardsze.
    Uszczelniacze koniecznie bo szkoda tego nie zrobić to tania sprawa Ślizg łańcucha jak najbardziej też napinacz może zostać stary to jest napinacz automatyczny więc jeśli się nie tnie to jest dobry Jak już robić takie remonty mozna sprawdzić czy warto.. na wizualne ocenienie gładzi cylindrów stanu tłoków jeśli jest ok to ja bym wymienił pierścienie pewnie przez nie lekko pobiera olej lub przez uszczelniacze pierścienie na 1 tłok to około.80zł warto sprawdzić lub wymienić panewki i ocenić wał w jakim jest stanie. to by było tyle. Jednak mi było by szkoda pakować kase do B30stki. Bo dla mnie między 3.0 a 3.5 jest wielka różnica kiedyś moje B35 w mojej poprzedniej 7 chodziło na 5 garów wtedy czułem sie jak bym jechał 730 :P

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik Awatar tom_0808
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    624
    BMW
    7 E32 3.5iL, 1991, automat.
    Skąd
    Sochaczew
    ja bede wymienial zgodnie z tym co wyslal mi Pan Adam Kunc z Autoclassic service :

    pierścień uszczelniajacy wał korbowy przód CORTECO 42X62X12
    pierścień uszczelniajacy wałka rozrządu REINZ 28X40X7
    uszczelka prawa górna BMW
    uszczelka lewa górna BMW
    uszczelka prawa dolna BMW
    uszczelka lewa dolna BMW
    łąńcuch rozrządu SWAG
    koło łańcuchowe BMW
    szyna ślizgowa SWAG
    szyna napinająca MEYLE
    łańcuch pompy oleju FEBI
    napinacz łańcucha pompy oleju BMW
    uszczelka misy olejowej BMW
    śruba zamykająca BMW
    pierścień uszczelniający BMW 22x27
    spręzyna naciskowa BMW
    kulka BMW
    tłoczek BMW
    uszczelka pokrywy zaworów REINZ
    koło łańcuchowe górne BMW

    Co do wymiany dzwigienek i walka itp. to jezeli sa w dobrym stanie to sie tego nie rusza.

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    468
    BMW
    735iA
    Skąd
    Wrocław
    i co zmieniałeś ten łańcuch? Ostatnio zaglądałem do mojego łańcucha i jest luźny, nie łapie go napinacz. Sądzę że rozrząd może być od tego lekko przestawiony, kultura pracy gorsza, na jałowym lekko trzęsie silnikiem choć kompresja jest na wszystkich cylindrach. Czy po wymianie łańcucha jest szansa że zacznie równo pracować?

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik Awatar tom_0808
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    624
    BMW
    7 E32 3.5iL, 1991, automat.
    Skąd
    Sochaczew
    ja jeszcze nie wymienialem skonczylem etap kupna czesci wszystko ori z aso, teraz czekam do 10 na pensje i dzwonie umowic sie na robote.

  8. #8
    Doświadczony Użytkownik Awatar sz4l0ny
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,755
    BMW
    e32
    Skąd
    Kraków
    Na niektórych opiniach wyrażanych tutaj z pewnością daleko sie nie zajedzie, co zresztą widać potem w dziale technicznym na forum i problemach z M30 dotkniętych taką "kulturą techniczną".

    Inwestycja w auto, którym chcesz robić dalekie trasy i podróżować w godny sposób jest rzeczą oczywistą i najbardziej właściwą.

    Do remontu głowicy podejdź kompleksowo, uważaj przy tym na podejrzanie tanie części, niestety rozrząd Febi nie należy do chwalonych i nie jest to moja opinia, ale zdanie ludzi którzy żyją z napraw nie tylko BMW i to od dobrych kilku lat.

    Snuję plany podobnych wyjazdów, które chciałbym zrealizować wraz z posiadanym 730i. Pewnie w pierwszej kolejności także czeka ją kilka sesji na warsztacie.

    Kilka tras przez całą Polskę, bez jakiegokolwiek przygotowania, po rocznym postoju w garażu i jedynie zatankowaniu do pełna, każe mi wierzyć że to auto przejechałoby całą Europę tam i z powrotem, mając jedynie uzupełnione płyny i fundusz na te kilka baków do wysuszenia.

    Znajomości nawiązane w ciągu kilku lat motania przy tych pojazdach i relacje osób które nabiły na tym setki tysięcy km, obojętne czy z lawetą czy na taryfie jedynie to potwierdzają.

    Do Sevilii się nie wybieram, ale przejechałbym się siódemką raz jeszcze zobaczyć Kastylie, potem przejchać Toskanię i w dół aż do Kalabrii i na tym na pewno nie koniec. Ale o tym może kiedyś...

    Powodzenia Konik bo cele masz bardzo słuszne, popieram w całej rozciągłości!
    Ostatnio edytowane przez sz4l0ny ; 04-12-2011 o 16:22
    Czarne e32 w benzynie!


  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    468
    BMW
    735iA
    Skąd
    Wrocław
    co jest nie tak z rozrządem Febi? Chciałem właśnie taki zamontować w pewnej części.
    Czy koniecznie trzeba wymieniać górne kółko rozrządu? Czy może można go zmienić później przy ew ściąganiu głowicy? tom czy mógłbyś podać ceny części z ASO? Strasznie ciężko się do nich dodzwonić.

  10. #10
    Vip Vip
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    1,677
    BMW
    e32 735ia + dupowóz :D
    Skąd
    mazury
    Blog
    21
    Może miał ktoś doczynienia w wymianą wałka i dzwigienek w m30 i może mi powiedzieć co będzie lepsze - kupno nowego zamiennika typu "ruville" , "febi" (może być że to ten sam produkt) czy szukanie dobrej "używki" ?To samo tyczy się dzwigienek...Pękła mi jedna i chciałbym to zrobić porządnie żeby nie poleciało znowu za pół roku...



    pozdr

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •