Zobacz wyniki ankiety: Jaka butla LPG: torid czy walec?

Głosujących
13. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Używam butli toroidalnej we wnęce koła zapasowego

    10 76.92%
  • Używam butli walcowej za tylną kanapą

    3 23.08%
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: Butla w koło czy walec?

  1. #1
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11

    Question Butla w koło czy walec?

    Witajcie,

    wiem, że ten temat był już kiedyś poruszany. I są dwie szkoły

    1. butla LPG 88L w koło
    2. butla LPG walec 80L za tylną kanapą

    Chciałbym wiedzieć, ilu z Was jakie ma rozwiązanie, jakie niesie to korzyści i jakie rzeczywiste wady.

    Bardzo mile widziane są zdjęcia Waszych bagażników, szczególnie E38. Jak wygląda i ile zajmuje miejsca koło zapasowe itp.

    Jak wygląda kwestia zmiany środka ciężkości, jak wpływa to na prowadzenie, na obniżenie się tyłu auta itp.


    Ja obecnie mam walec 80L, ale cały czas nie daje mi spokoju jakby to było na toroidzie.
    Ostatnio edytowane przez brunoz ; 13-08-2011 o 20:34
    Nein! Mein Schnitzel!

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik Awatar GRABA730i
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    393
    BMW
    E36 316i/E 38 m60b40 740iA V8/E46 318i
    Skąd
    NNI
    ja mam zbiornik w kole 52 litry to troche za malo przymierzam sie do wymiany wlasnie na wiekszy 88 l wchodzi max? a jakie sa ceny takich zbiornikow nowych orientujecie sie moze ?

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2010
    Posty
    123
    BMW
    E38 728i '99
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Zbiorniki Irene, największy jaki znalazłem : Seria 7 SEDAN - PZTZP/U 680/300 - 108L,

    mam za kanapą, miałem w e39 w kole, i tylko kwestią czasu jest kiedy swoją wcisnę właśnie w koło. Kiedyś chodziła plota, że bagażnik opada, ale ile w tym prawdy to nie wiem.

    e39 była mocno nadsterowna, e38 mam znowu podsterowną, ale też nie wiem czy to wina butli nad tylną osią...

  4. #4
    Vip Vip Awatar Thomsen1
    Dołączył
    May 2010
    Posty
    402
    BMW
    728i
    Skąd
    Zawiercie/Kielce
    Zdecydowanie w kole , zawsze w razie konieczności wywalisz zapas i masz normalny bagażnik , co do pojemności to ja wybrałem butlę 60l po to żeby nie "zawalać " auta bo wygląda to okropnie , sęk w tym że Ty masz V8 i nie wiem na ile km starczy Ci powiedzmy 49 l gazu.Ja swoim starym BMW zjeżdziłem pół Europy nie narzekając na dużą czętotliwość tankowań z tym że mój wóż pali ok 13l/100. Rekord przejazdu na jednym zbiorniku to 420 km.(49l)musisz to przemyśleć co jest dla Ciebie priorytetem.Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Thomsen1 ; 25-09-2011 o 21:08


    Będziesz Miał W_ _ _ _ _ _ e

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik Awatar PawelG
    Dołączył
    Jul 2008
    Posty
    108
    BMW
    szukam 730D VFR 800FI RC46
    Skąd
    Antwerpia BE
    Ja mam w swojej butle walec Stako 90l - rzeczywistej pojemności 72l. Po montażu rzeczywiście tył poszedł w dół może z 1-2cm.
    W poprzedniej e39 miałem toroida zamiast zapasu a że jeżdze PL-NL to zapas musiał być i zajmował mnóstwo miejsca.
    Jako że kanapa sie nie składa u mnie to jest to w moim odczuciu najlepszym pomysłem jak dla mnie walec - ogranicza pojemność bagażnika ale pozostaje reszta bagażnika względnie użyteczna.

  6. #6
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    Dziękuję Wam za Wasze opinie. Otrzymałem też kilka fotek, gdzie widać jak leży luzem w bagażniku koło. Zanim je zobaczyłem, myślałem, że nie będzie aż tyle miejsca zajmować. I faktycznie, jeśli chce się wozić zapas i bagaż, to jedynym wyjściem jest chyba walec za tylnymi fotelami. Pewnym kompromisem jest też opcja Runflat, która umożliwi dojazd do najbliższego wulkanizatora, który zalepi dziurkę. Moje doświadczenie drogowe jednak pokazuje, że na 5 pan jakie miałem w swoim życiu, tylko jedna była do naprawienia u wulkanizatora (dziurka po jakimś cholernym gwoździu czy śrubce) a reszta wiązała się z koniecznością wymiany opony lub wręcz całego koła.

    Obecnie mój walec 80L brutto (60L robocze) faktycznie wystarcza na ~470km tras i autostrad. I jest to wynik dla mnie satysfakcjonujący.


    Padła kiedyś myśl, żeby zlecić firmie robiącej zbiorniki LPG wyprodukowanie takiego dopasowanego zamiast baku Pb. Przerobić tak wszystko, żeby pozostał zbiornik Pb 20L a resztę niech pochłonie butla :-) No, ale to raczej będzie droga impreza.
    Nein! Mein Schnitzel!

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik Awatar GRABA730i
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    393
    BMW
    E36 316i/E 38 m60b40 740iA V8/E46 318i
    Skąd
    NNI
    nie no to ja po tych przemysleniach mysle ze wybiore chyba 88l w kolo to powinno wystarczyc ale znowu martwie sie ze tyl auta mi przysiadzie, bo jak kupilem to tyl byl konkretnie zajezdzony co mi sie nie podobalo ale po wymianie amortyzatorow i sprezyn jest ok i nie chce tego znowu...

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •